سولفات آلومینیوم در کشاورزی

سولفات آلومینیوم یک ماده شیمیایی است. آیا می‌دانستید همین ماده شیمیایی در کشاورزی کاربردهای بسیاری دارد؟ اگر شما هم به دنبال اطلاعاتی در رابطه با سولفات آلومینیوم در کشاورزی هستید، ادامه مطالب را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

سولفات آلومینیوم چیست؟

گفتیم که این نوع از سولفات، یک ماده شیمایی است اما این توضیحات کامل نیست. برای آنکه موارد مصرف سولفات آلومینیوم و به‌خصوص کاربرد آن را در کشاورزی بدانیم، لازم است بدانیم که اصلاً این ماده چیست و چه ویژگی‌های خاصی دارد. سولفات آلومینیوم یک ماده سفید رنگ است، در اکثر موارد به‌صورت بلورهای سفید آن را می‌بینیم اما شاید برای شما جالب باشد که به‌صورت مایع هم وجود دارد.

این ماده یکی از مهم‌ترین ترکیبات آلومینیوم است. از مهم‌ترین ویژگی‌های آن هم می‌توان به جذب آب بالا اشاره کرد. همین مورد باعث می‌شود که سولفات آلومینیوم در کشاورزی به‌کاربرده شود و کارایی داشته باشد.

سولفات آلومینیوم در کشاورزی

موارد مصرف سولفات آلومینیوم در کشاورزی

یکی از ویژگی‌های دیگر سولفات آلومینیوم این است که خاصیت اسیدی دارد. همه ما می‌دانیم که گیاهان مواد موردنیاز خود را از خاک دریافت می‌کنند. آهک‌ها موادی هستند که در بعضی از خاک‌ها وجود دارند و برای گیاهان هم بسیار نامناسب هستند. آهک‌ها اجازه نمی‌دهند که گیاهان بتوانند مواد مغذی خاک را جذب کنند، پس باید آهک را حذف کنیم اما چطور؟ خوب اینجاست که سولفات آلومینیوم در کشاورزی خود را نشان می‌دهد.

آهک‌ها خاصیت قلیایی دارند، برای از بین مواد قلیایی باید چه‌کار کرد؟ باید یک اسید را به آن اضافه کنیم، البته اسیدی که برای گیاهان آسیب‌زا نباشد. سولفات آلومینیوم همان اسیدی است که دنبال آن هستیم. با اضافه کردن این اسید، می‌توانیم میزان آهک موجود در خاک را کاهش دهیم. خوب تصور نکنید که این موضوع به همین سادگی تمام می‌شود، نکات بسیار مهمی دارد که در ادامه به تمام آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

نحوه و میزان استفاده از سولفات آلومینیوم در کشاورزی

اینکه چقدر باید از این اسید در کشاورزی استفاده کنیم، مورد بسیار مهمی است. دقت داشته باشید که میزان قلیایی بودن هر خاکی با دیگری تفاوت دارد. به همین دلیل ما نمی‌توانیم مقدار دقیقی را برای این موضوع مشخص کنیم. شما با توجه به میزان وجود آهک باید این اسید را اضافه کنید. دقت داشته باشید که در بعضی از موارد بیش از یک‌بار نیاز است که از این اسید استفاده کنید.

در بعضی از موارد شما می‌توانید حجم بیشتری از اسید سولفات آلومینیوم را به کار بگیرید. در بعضی از موارد که گیاه حساس است، شما باید در دفعات مختلف مقدار کمی از این اسید را به خاک اضافه کنید.با توجه به موارد گفته‌شده در بالا باید بگوییم که میزان استفاده از این اسید به نوع گیاه شما بستگی دارد. دقت داشته باشید که شما باید شناخت دقیقی از گیاهان داشته باشید، در غیر این صورت نمی‌توانید به‌درستی برای این کار تصمیم‌گیری کنید.

سولفات آلومینیوم در کشاورزی

نکات مهم در موارد مصرف سولفات آلومینیوم

برای استفاده از سولفات آلومینیوم در کشاورزی باید دقت بسیاری را به کار بگیرید. در ادامه نکات مهم آن را ذکر خواهیم کرد.مطمئن شوید که خاک موردنظر شما قلیایی است و میزان آهک آن زیاد است. دقت داشته باشید، همان اندازه که وجود آهک برای گیاهان مضر است، وجود اسید سولفات آلومینیوم هم خوب نیست.

به همین دلیل فقط باید به خاک قلیایی آن را اضافه کنید پس، مطمئن شوید که واقعاً خاک به این ماده نیاز دارد.گیاه خود را به‌خوبی بشناسید، نباید بیش از مقداری که گیاه می‌تواند مقاومت کند به خاک آن اسید اضافه کنید. با توجه به میزان قلیایی بودن خاک و همچنین نوع گیاه خود، مقدار اسید سولفات آلومینیوم را مشخص کنید.

نتیجه‌گیری

با توجه به مطالب گفته‌شده در بالا باید بگوییم که سولفات آلومینیوم در کشاورزی کاربرد بسیار مهمی دارد. گیاه برای زنده ماندن به مواد معدنی نیاز دارد که آن‌ها را از خاک دریافت می‌کند. در صورت قلیایی بودن خاک، این مواد به گیاه نمی‌رسد، به همین دلیل باید از موادی مانند سولفات آلومینیوم کمک گرفت.

wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست