فنوکسی اتانول و دستمال مرطوب کودک

دستمال مرطوب کودک

سوزش پوست در ناحیه پوشک (که معمولاً به عنوان درماتیت پوشک نامیده می‌شود) یکی از شایع‌ترین اختلالات پوستی است که در دوران نوزادی مشاهده می‌شود و بیشترین میزان بروز آن در سن 9 تا 12 ماهگی مشاهده می‌شود.

فنوکسی اتانول و دستمال مرطوب کودک
فنوکسی اتانول و دستمال مرطوب کودک

با این حال، رژیم غذایی نوزاد، داروها، بیماری‌های زمینه‌ای پوست، برخی از مواد تشکیل‌دهنده محصول، رفتار سرپرست و شیوه‌هایی مانند تغییر نادر پوشک یا تمیز کردن بی‌اثر نیز می‌تواند بر بروز درماتیت پوشک تأثیر بگذارد. گزارش شده است که فرآیند پوشک می‌تواند یک رویداد استرس زا برای نوزاد باشد.

وجود سوزش پوست می‌تواند این پاسخ را تشدید کند و منجر به افزایش درد و ناراحتی شود. اطمینان از خشک و تمیز بودن ناحیه پوشک دار و اینکه محصولات مورد استفاده روی پوست تأثیر منفی نگذارد، می‌تواند بروز درماتیت در ناحیه پوشک را به حداقل برساند و به نوبه خود، راحتی را برای نوزاد ایجاد کند.

در اینجا، ما مروری بر بهترین شیوه‌های انتخاب مواد، ایمنی و اثربخشی دستمال مرطوب کودک برای کمک به تصمیم‌گیری بیشتر هنگام انتخاب محصولات برای مراقبت از پوست پوشک نوزاد داریم.

آناتومی دستمال مرطوب کودک نوزاد

دستمال مرطوب بچه یکبار مصرف شامل سه جزء اصلی است – صفحه پایه (پارچه‌ای که دستمال را پاک می‌کند)، فرمول (مواد تشکیل‌دهنده محلول که دستمال را مرطوب می‌کند و به نظافت کمک می‌کند) و بسته‌بندی، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است.

فنوکسی اتانول و دستمال مرطوب کودک
فنوکسی اتانول و دستمال مرطوب کودک

بسته‌بندی (در اینجا مورد بحث قرار نگرفته است) و صفحه پایه بدیهی‌ترین اجزای یک دستمال مرطوب هستند. سه نوع صفحه اصلی با تفاوت در ترکیب وجود دارد که به تفاوت در ضخامت، جذب و نرمی در لمس تبدیل می‌شود. این تفاوت‌ها می‌تواند بر عملکرد تمیز کردن تأثیر بگذارد، اما خود مواد کاملاً متداول هستند – خمیر چوب، پلی پروپیلن، پلی استر یا ترکیبی از آن‌ها.

مواد استفاده شده در دستمال مرطوب کودک

اکثر دستمال‌های بچه گانه موجود در بازار امروزه از پلی استر، پلی پروپیلن، ویسکوز یا ترکیبی از این مواد (مانند پلی ویسکوز، ترکیبی از پلی استر و ویسکوز) ساخته می‌شوند.

پلی استر و پلی پروپیلن مواد مصنوعی مشتق شده از نفت هستند.

ویسکوز یک ماده نیمه سنتتیک است-از یک منبع طبیعی (سلولز درختان منتخب یا بامبو) از طریق یک سری درمان‌های شیمیایی/مکانیکی (بسته به روش‌های تولید منحصر به فرد-برخی از آن‌ها سازگارتر با محیط زیست هستند) ساخته شده است. مزیت ویسکوز بامبو نسبت به سلولز چوبی در پایداری کشت بامبو و پارچه نرم و بی‌نظیری که بامبو تولید می‌کند نهفته است.

تولید کنندگان دستمال مرطوب کودک عموماً بیشترین جزئیات مربوط به تولید مواد دستمال مرطوب خود را فاش نمی‌کنند، بنابراین به خاطر داشته باشید که از نظر تئوری، هر دستمال مرطوب کودک، نفتی یا سلولزی، حتی طبیعی‌ترین دستمال مرطوب کودک در این لیست، ممکن است حاوی مواد مخفی به عنوان بخشی از فرآیند پارچه باشد.

از نظر سازگار با محیط زیست، ویسکوز نسبت به انواع پارچه‌های پلاستیکی برتری کمی دارد. در حالی که ممکن است از مواد شیمیایی سخت برای تولید ویسکوز استفاده شود (همین را می‌توان در مورد پارچه‌های نفتی نیز گفت)، ویسکوز از منابع تجدیدپذیر ساخته شده و تجزیه‌پذیر است (اگرچه در یک محل دفن زباله استاندارد دور ریخته می‌شود، به طور کلی تجزیه بسیار کند است).

طبق مطالعات انجام شده در مورد بهترین روش‌ها برای مراقبت از پوست سالم نوزادان توصیه کرده‌اند که یک دستمال مرطوب برای پوست نوزاد باید حاوی بافرهای pH باشد تا PH کمی اسیدی پوست حفظ شود، عاری از محرک‌های احتمالی باشد و باید حاوی مواد نگهدارنده خوب تحمل شده است.

طبقه بندی و عملکرد مواد تشکیل‌دهنده

آب

آب مورد استفاده در دستمال مرطوب کودک باید از کیفیت بسیار تصفیه شده تا کیفیت اسمز معکوس متغیر باشد. فرآیند درمان بیشتر محتوای نمک (CaCO3 و MgCO3، که به سختی کلی کمک می‌کند) و سایر مواد معدنی باقی مانده که می‌توانند به عنوان مواد مغذی برای میکروارگانیسم‌ها عمل کنند را حذف می‌کند.

اغلب سیستم‌های آبی از ازن و پردازش نور ماوراء بنفش برای استریل کردن آب قبل از استفاده، استفاده می‌کنند. علاوه بر این، فیلتراسیون وسیع کل جامدات محلول و میکروب‌ها را حذف می‌کند. این آبی تولید می‌کند که کیفیت بالاتری نسبت به آب آشامیدنی استاندارد و برخی از انواع آب مقطر دارد.

سورفکتانت‌ها

سورفکتانت‌ها مولکول‌های موجود در فرمولاسیون هستند که عمل پاک‌کنندگی را انجام می‌دهند. سورفکتانت‌ها حاوی قسمت های آب دوست هستند که به زنجیره انتهایی آبگریز متصل شده‌اند. این انتهای زنجیره آبگریز است که به بقایای چرب روی سطح پوست متصل شده و به حذف آن کمک می‌کند. در مورد دستمال مرطوب کودک، استفاده از سورفکتانت که می‌تواند مولکول‌های روغنی داخل مدفوع را بدون برداشتن چربی‌های پوست به اندازه کافی حذف کند، مهم است، که با استفاده مکرر یا طولانی مدت می‌تواند منجر به آسیب سد پوستی شود.

در مورد دستمال مرطوب کودک، انتظار نمی‌رود که مقدار سورفاکتانت از 1٪ وزن فرمول فراتر رود و در بیشتر موارد، کمتر از 0.3٪ وزن خواهد بود. این با محصولات بطری شده نوزاد (شستشوی بدن، شامپو، صابون دست) که در آن غلظت سورفکتانت به طور معمول بین 5 تا 20 درصد از نظر وزنی است، پس از استفاده رقیق شدن و سپس شستشو انتظار می‌رود.

سورفکتانت‌ها معمولاً به صورت آنیونی (دارای بار منفی)، کاتیونی (دارای بار مثبت) و غیر یونی (بدون بار خالص) طبقه‌بندی می‌شوند. عموماً سورفکتانت‌های غیر یونی ملایم‌ترین نوع پوست هستند. با این حال، نمونه‌هایی از سورفکتانت‌های مناسب در همه طبقه‌بندی‌ها وجود دارد.

جدول زیرشامل لیستی از سورفکتانت‌های معمولی دستمال مرطوب کودک همراه با حداکثر غلظت استفاده و ارجاع به بررسی کامل مشخصات ایمنی آن‌ها است.

مواد نگهدارنده

از آنجا که دستمال مرطوب کودک حاوی مقدار زیادی آب است، این می‌تواند رشد میکروارگانیسم‌ها را امکان‌پذیر کند. برای جلوگیری از آلودگی، روش‌های مختلف تولید و آزمایش توسط تأمین‌کنندگان عمده دنبال می‌شود.

استفاده از مواد نگهدارنده اطمینان می‌دهد که محصول قبل از استفاده مصرف‌کننده از آن آلوده نشده و ماندگاری مناسبی برای استفاده دارد. اطمینان از یک محصول سازگار، عاری از میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا، باید بیشترین نگرانی را داشته باشد، به ویژه هنگام تمیز کردن نوزادان با پوست آسیب دیده.

زیرمجموعه‌ای از این مواد شیمیایی قابل استفاده برای دستمال مرطوب کودک در جدول زیر نشان داده شده است.

پس از در نظر گرفتن ایمنی، حساسیت‌زایی و پتانسیل تحریک، انتخاب نگهدارنده در فرمولاسیون به حلالیت در آب، غلظت مؤثر، سازگاری با pH، بو و انتظار مصرف‌کننده بستگی دارد. مثال خوبی از واکنش‌های نظارتی و صنعتی حذف مواد نگهدارنده اهدا کننده فرمالدئید و MI از دستمال مرطوب و سایر مرخصی‌ها روی محصولات به دنبال گزارش‌های زیادی از درماتیت تماسی و ایجاد حساسیت در ناحیه پوشک و سایر مناطق رایج استفاده از دستمال مرطوب کودک مانند دست و صورت است. در حال حاضر، به ندرت می‌توان این ماده را در دستمال مرطوب بچه‌ها یافت.

غلظت استفاده معمولی در دستمال مرطوب (٪ وزن) مواد نگهدارنده
<0.45% بنزوات سدیم (بنزوئیک اسید)
<0.50% سوربات پتاسیم (اسید سوربیک)
<0.70% فنوکسی اتانول

علاوه بر مواد نگهدارنده شناخته شده، بسیاری از محصولات از ترکیبات بیشتری استفاده می‌کنند که عملکرد محافظ را بهبود می‌بخشد و باعث کاهش غلظت می‌شود. این مواد در درجه اول با بهبود نفوذ به سلول های میکروبی یا کلاته عمل می‌کنند.

تنظیم pH

در بدو تولد، pH پوست نوزاد خنثی است. در عرض چند روز از زندگی، گوشته اسیدی شکل می‌گیرد و pH پوست کاهش قابل توجهی به مقادیر کمی اسیدی در حدود 5-5.5.9 می‌دهد. حفظ گوشته اسیدی پوست باعث می‌شود عملکرد سد پوستی سالم بماند.

این محیط کمی اسیدی نیز به کاهش رشد میکروارگانیسم‌ها کمک می‌کند. نشان داده شده است که استفاده از دستمال مرطوب کودک با PH کمی اسیدی pH پوست را در سطوح سالم‌تر از آب و پارچه به تنهایی حفظ می‌کند و به خوبی قابل تحمل است.

در فرمولاسیون دستمال مرطوب، PH متعادل را می‌توان با استفاده از اسیدهای آلی معمولی (اسید مالیک یا اسید سیتریک) و بازهای مزدوج (تری سیترات سدیم، بی‌کربنات سدیم، فسفات سدیم) برای ایجاد یک سیستم بافر به دست آورد.

عوامل مفید برای پوست

این وسیع‌ترین دسته از ترکیبات دستمال مرطوب کودک است که برای بهبود زیبایی کلی دستمال مرطوب، کمک به حداقل رساندن اصطکاک در برابر پوست یا ارائه مزایای مرطوب‌کننده و سایر موارد استفاده می‌شود. رایج‌ترین مواد تشکیل‌دهنده بوتوکسی PEG ‐ 4 PG ‐ آمودیمتیکون، صمغ زانتان 17، 18 گلیسیرین، 19 و بهنیل الکل است. بررسی کامل از حوصله این بررسی خارج است، اما از آنجا که این مواد گیاهی حاوی بسیاری از مواد شیمیایی هستند و هنگام برداشت می‌توانند تنوع فصلی داشته باشند، مهم است که حضور آن‌ها به دقت کنترل شود.

فنوکسی اتانول و دستمال مرطوب کودک

فنوکسی اتانول را می‌توان به طور طبیعی در چای سبز و کاسنی یافت، اما عنصر تجاری آن به صورت مصنوعی تولید می‌شود و چیزی را ایجاد می‌کند که به عنوان یک ماده شیمیایی “شبه طبیعت” نامیده می‌شود و دارای pH متعادل است.

استفاده از فنوکسي اتانول
استفاده از فنوکسي اتانول

عملکرد فنوکسی اتانول در دستمال مرطوب

با باکتری مبارزه می‌کند! اکثر محصولات مراقبت شخصی با آب زیادی ساخته می‌شوند که می‌تواند یک محیط پرورش فوق‌العاده مهمان نواز برای میکروارگانیسم‌ها باشد. بدتر از آن – ممکن است این محصول بو و ظاهر خوبی داشته باشد اما مملو از باکتری‌ها یا قارچ های خطرناک برای سلامتی باشد. نگهدارنده‌های مؤثر برای اطمینان از ایمنی بسیار حیاتی هستند!

چرا از فنوکسی اتانول استفاده می‌کنیم؟

فنوکسی اتانول روی پوست و چشم آزمایش شده است و در غلظت 1 % و کمتر مؤثر است. بسیار پایدار است و با سایر مواد واکنش نشان نمی‌دهد.

ایمنی فنوکسی اتانول در دستمال مرطوب کودک

فنوکسی اتانول یکی از اجزای بحث برانگیز مواد نگهدارنده است. در حالی که کمیته علمی ایمنی مصرف کنندگان (SCCS) به این نتیجه رسیده است که فنوکسی اتانول در سطوح 1٪ در لوازم آرایشی بی‌خطر است و حاشیه ایمنی محاسبه شده (MoS) کودکان و نوزادان را نیز در بر می‌گیرد، برخی از شرکت‌ها هنوز در تلاش هستند تا استراتژی‌های جایگزین حفظ را بر اساس مواد نگهدارنده فنوکسی اتانول پیدا کنند.

در واقع فنوکسی اتانول اخیراً دارای رپ منفی بوده است، این فقط یک مورد از علوم بد تفسیر شده است و بر اساس فنوکسی اتانول است که یا به موش داده می‌شود یا به عنوان یک ماده مستقل (یعنی در غلظت 100 % !) استفاده شده است.

به طور شگفت‌انگیزی این مطالعات آسیب‌هایی را پیدا کردند.

در استفاده واقعی، قرار گرفتن در معرض فنوکسی اتانول بسیار کم است. به همین دلیل است که در سطوح تا %1 تأیید می شود. آنچه گروه های نگران با نیت خیر نسبت به آن بی‌توجه هستند این واقعیت است که هرگونه ترکیب طبیعی در دوزهای زیاد می تواند سمی باشد یا باعث واکنش‌های آلرژیک شود!

نتیجه:

هیچ نگهدارنده ای کامل نیست! همه مواد نگهدارنده به منظور از بین بردن قارچ، باکتری، کپک و مخمر هستند، بنابراین در موارد نادر می‌تواند برای برخی از افراد تحریک‌کننده پوست باشد.

با این حال، در حال حاضر، ما می‌دانیم که فنوکسی اتانول ایمن‌ترین ماده نگهدارنده برای استفاده در چنین غلظت‌های کوچک است و عمر مفید بدون باکتری را تضمین می‌کند.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست