خواص مالتودکسترین در بدنسازی

آیا بدنبال مکمل مقرون به صرفه‌ای هستید که در مدت زمان کوتاهی انرژی زیادی را برای شما تأمین کند؟ اگر می‌خواهید در مدت زمان کوتاهی به نتایج عالی دست یابید، چه چیزهایی باید مصرف کنید؟

خواص مالتودکسترین در بدنسازی
خواص مالتودکسترین در بدنسازی

نظریه‌های زیادی وجود دارد، اما یک چیز قطعی است – زمان آن رسیده است که به دنبال مکمل‌هایی باشید که حاوی کربوهیدرات هستند. کربوهیدرات‌ها منبع عالی انرژی برای تمرین هستند، اما همچنین با نقش مؤثر آن‌ها بعد از تمرین مشخص می‌شوند. یکی از بهترین انتخاب‌ها در این مورد، مصرف مکمل مالتودکسترین است. در زیر چند دلیل ذکر شده است که چرا باید کربوهیدرات‌ها را در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهید. همچنین، در این مقاله ما مالتودکسترین را به عنوان یک مکمل معرفی می‌کنیم که به شما در تمرین کمک زیادی می‌کند.

چرا کربوهیدرات‌ها برای تمرین مهم هستند؟

در طول تمرینات سنگین، بافت عضلانی فعال به شدت به ذخایر قند به شکل گلیکوژن وابسته است تا از آن‌ها انرژی بگیرد. بسته به نوع ماهیچه، شدت و مدت تمرین، توانایی گلیکوژن برای حفظ عملکرد متابولیک طبیعی در طول زمان کاهش می‌یابد. با مصرف کربوهیدرات‌ها در حین تمرین، به بدن خود انرژی می‌دهید و استقامت آن را افزایش می‌دهید. با این حال، تأثیر کربوهیدرات‌ها به نوع مصرف شما بستگی دارد.

این نقطه‌ای است که شاخص قند خون در آن نقش دارد. شاخص قند خون یک واحد اندازه‌گیری است که میزان افزایش سطح گلوکز خون پس از مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات را تعیین می‌کند. اگر یک ماده غذایی دارای شاخص گلیسمی بالا باشد، به این معنی است که سریعتر جذب جریان خون می‌شود و تأثیر سریع‌تری دارد. ذکر این نکته در مورد تمرین بسیار مهم است زیرا غذاهایی که شاخص گلیسمی بالایی دارند، انرژی بدن شما را در زمان کمتری تأمین می‌کند.

خواص مالتودکسترین در بدنسازی
خواص مالتودکسترین در بدنسازی

مالتودکسترین در واقع چیست؟

مالتودکسترین یک قند مصنوعی است که به راحتی جذب می‌شود (همچنین به عنوان پلی‌ساکارید شناخته می‌شود) که طعم ملایم و شیرینی دارد. معمولاً از ذرت و گندم تهیه می‌شود، اما ما می‌توانیم آن را از سیب زمینی و نشاسته برنج یا تاپیوکا نیز تهیه کنیم. با وجود کربوهیدرات پیچیده، دارای شاخص گلیسمی بالا (به طور متوسط ​​بین 106 تا 136)، درست بعد از کربوهیدرات‌های ساده مانند دکستروز است.

بسته به نوع تولید، مواد دیگری در محصول نهایی مالتودکسترین وجود دارد. مالتودکسترین برنج ممکن است حاوی 5-7 % پروتئین باشد، در حالی که مالتودکسترین نشاسته سیب‌زمینی حاوی آمیلوپکتین و فسفات بیشتری است. به همین ترتیب، گونه‌های مختلف ممکن است ترکیبات متفاوتی داشته باشند.

خواص مالتودکسترین در بدنسازی

مالتودکسترین به سرعت سطح قند خون را افزایش می‌دهد. این باعث ترشح انسولین (هورمون مهم آنابولیک یا عضله‌ساز) می‌شود که مسئول انتقال مواد مغذی از جریان خون به عضلات است. بنابراین مالتودکسترین به جلوگیری از اثر کاتابولیک تمرین کمک می‌کند و شرایط ایده‌آل برای رشد و بهبود عضلات ایجاد می‌کند.

اثر مالتودکسترین بسیار سریع است. افزایش سطح انسولین تنها پس از چند دقیقه رخ می‌دهد. اگر از مکمل مالتودکسترین استفاده می‌کنید، احساس انرژی بیشتری می‌کنید و دوره بهبودی شما کوتاهتر می‌شود. اثرات استفاده مداوم از مالتودکسترین با رژیم غذایی مناسب و رژیم تمرینی را در دو هفته اول مشاهده خواهید کرد.

مزایای اصلی مصرف مالتودکسترین در بدنسازی

  • ارائه سریع افزایش انرژی
  • کربوهیدرات GI بالا
  • پر کردن سریع ذخایر گلیکوژن
  • محافظت از اثرات کاتابولیک تمرینات شدید

بهترین زمان مصرف مالتودکسترین در بدنسازی

برای استفاده از اثرات آن، بهتر است بلافاصله بعد از تمرین مصرف شود. بنابراین، به محض اینکه وزنه‌ها را پایین بیاورید، باید مقداری کربوهیدرات سریع (مانند پودر مالتودکسترین) و پروتئین آسان هضم (سریع عمل) (به عنوان مثال پروتئین آب پنیر) مصرف کنید و آن را با 300-400 میلی‌لیتر آب مخلوط کنید.

این میان وعده مایع و آسان برای هضم بعد از تمرین اولین قدم برای بهبود سریع پس از جلسات تمرین سنگین است. علاوه بر این، اگر می‌خواهید یک محصول انفجاری از انرژی داشته باشید که نتایج تمرینات شما را برجسته کند، مالتودکسترین در ترکیب با کراتین عالی است.

واردکننده کراتین مونو هیدرات

آیا منابع غذایی طبیعی برای مالتودکسترین وجود دارد؟

از آنجا که مالتودکسترین یک قند طبیعی نیست (از نشاسته سبزیجات گرفته شده است) هیچ منبع غذایی طبیعی وجود ندارد.منابع غذایی که معمولاً حاوی مالتودکسترین هستند نوشیدنی‌های سودا، شیرینی‌ها و غلات هستند.

مقدار مصرف: چند گرم کافی است؟

وزن بدن، شدت تمرین و هدف شما سه عامل اساسی هستند که در این مورد نقش مهمی ایفا می‌کنند. دوز توصیه شده 0.5-1 گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن برای اکثر ورزشکاران است. اگر هدف شما کاهش وزن است، توصیه می‌کنیم 0.31 گرم مالتودکسترین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن را امتحان کنید. برای ایجاد توده عضلانی این نسبت 0.6 گرم در هر کیلوگرم وزن بدن است. خوب است که پودر مالتودکسترین را بعد از تمرین با پودر پروتئین آب پنیر ترکیب کنید.

به طور کلی، مالتودکسترین و پروتئین به عنوان مقدار مطلوب باید در طول عضله‌سازی به نسبت 2: 1 و هنگام کاهش وزن 1: 1 باشد. این بدان معناست که اگر 70 کیلوگرم وزن دارید و می‌خواهید وزن خود را افزایش دهید، باید 44 گرم مالتودکسترین و تقریباً 22 گرم پروتئین دریافت کنید. برعکس، برای کاهش وزن به 22 گرم مالتودکسترین مخلوط با 22 گرم پروتئین نیاز دارید.

خطرات مالتودکسترین در بدنسازی

خطر اصلی مالتودکسترین نیز با فواید آن مرتبط است: توانایی دادن سریع مقدار زیادی قند به شما! مالتودکسترین دارای شاخص گلیسمی بالا (GI) است، به این معنی که می‌تواند باعث افزایش قند خون شما شود. مصرف آن در مقادیر بسیار کم، بی‌خطر است، اما در صورت داشتن هرگونه نگرانی، همیشه با پزشک مشورت کنید.

برای افرادی که رژیم کم کربوهیدرات دارند، مالتودکسترین باید به عنوان بخشی از مصرف روزانه کربوهیدرات شما در نظر گرفته شود.همچنین شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف مالتودکسترین ممکن است بر ترکیب باکتری‌های روده شما تأثیر بگذارد. مالتودکسترین در روده ناسالم می‌تواند مشکلات متعددی ایجاد کند بنابراین این نکته دیگری است که هنگام مصرف مالتودکسترین باید به آن توجه کرد.

مالتودکسترین
خرید بهترین مالتودکسترین

سخن آخر

در عمل، بدنسازان و ورزشکاران از مالتودکسترین به عنوان منبع کربوهیدرات استفاده می‌کنند، آن را به عنوان نوشیدنی مصرف می‌کنند و آن را با مقدار مناسب پروتئین آب پنیر مخلوط می‌کنند. این به این دلیل است که خواص مالتودکسترین باعث افزایش سریع شاخص گلیسمی می‌شود و به معنی انتشار متمرکز کربوهیدرات‌ها در اینجا است.

این باعث بهبود سرعت بازیابی می‌شود، به همین دلیل است که مکمل ایده‌آل برای افزایش کارایی هر فعالیت ورزشی است. مصرف مکمل مالتودکسترین ساده‌ترین راه برای پر کردن ذخایر انرژی است. ما آن را به ویژه برای افرادی که به سختی توده عضلانی پیدا می‌کنند توصیه می‌کنیم.

منبع:

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست