کاربرد گلیسیرین صنعتی در صنایع مختلف

گلیسیرین یک قند-الکل با فرمول شیمیایی C3H8O3 است. در حالی که گلیسیرین به طور قابل توجهی شبیه به ساختار ایزوپروپیل الکل است، این دو ترکیب نمی‌توانند بیشتر از این متفاوت باشند. از نظر فیزیکی، گلیسیرین یک مایع بی‌رنگ و غیر سمی است که با طعم شیرین آن مشخص می‌شود. از نظر شیمیایی، یک الکل سه‌هیدریک است که به دلیل جاذب رطوبت و حلالیت در آب شناخته می‌شود.

کاربرد گلیسیرین در صنعت آرایشی

ساختار سه‌هیدریک گلیسیرین به این معنی است که با آب قابل اختلاط است و بسیار مرطوب‌کننده است. این بدان معنی است که نه تنها در آب حل می‌شود، بلکه می‌تواند آب را از محیط اطراف خود نیز جذب کند. به این دلایل، معمولاً به عنوان مرطوب‌کننده، ماده‌ای که رطوبت را حفظ می‌کند، و نرم‌کننده، ماده‌ای با خاصیت نرم‌کنندگی استفاده می‌شود.

از آنجا که گلیسیرین غیر سمی است، می‌توان از گلیسیرین در هر قسمت از اپیدرم از جمله غشای مخاطی استفاده کرد. همه این ویژگی‌ها باعث می‌شود که گلیسیرین برای انواع کاربردهای آرایشی مناسب باشد.

مرطوب‌کننده‌ها

خواص مرطوب‌کنندگی و نرم‌کنندگی آن باعث می‌شود گلیسیرین برای آبرسانی و نرمی پوست شما عالی باشد. بنابراین، معمولاً در مواردی مانند مرطوب‌کننده‌ها و لوسیون‌ها یافت می‌شود.

خشکی پوست به دلیل از دست دادن رطوبت از لایه بیرونی پوست ایجاد می‌شود. هنگامی که به صورت موضعی استفاده می‌شود، مرطوب‌کننده‌های مبتنی بر گلیسیرین یک لایه روغنی تشکیل می‌دهند. سپس خواص مرطوب‌کنندگی آن در حالی که آب را به لایه بیرونی پوست می‌کشد، ظاهر می‌شود. ظرفیت آن به عنوان یک نرم‌کننده، آن را قادر می‌سازد تا لایه بالایی پوست را نرم کند.

این کار سلول‌های مرده پوست را تشویق می‌کند تا از بین بروند، به پوست کمک می‌کند رطوبت را حفظ کند و احساس صاف‌تری به پوست می‌دهد. لایه روغنی گلیسیرین نیز به جلوگیری از ورود سموم کمک می‌کند.

هنگامی که به این روش استفاده می‌شود، غلظت آن معمولا زیر 50٪ است. این به این دلیل است که مولکول جاذب رطوبت آن به قدری آب را جذب می‌کند که اگر گلیسرول خالص روی پوست استفاده شود، می‌تواند تاول ایجاد کند. به همین دلیل است که صنعت آرایشی از گلیسیرین رقیق شده در محصولات خود استفاده می‌کند.

کاربرد گلیسیرین صنعتی
کاربرد گلیسیرین صنعتی

مراقبت از پوست

گلیسیرین نه تنها یک مرطوب‌کننده عالی است، بلکه دارای طیف وسیعی از خواص ترمیمی است که آن را برای انواع محلول‌های مراقبت از پوست مناسب می‌کند.

خاصیت مرطوب‌کنندگی و رطوبت‌سنجی آن به این معنی است که گلیسیرین در ترمیم و بازسازی سلول‌های پوست کاملاً مؤثر است. به همین دلیل، می‌تواند به بهبود پاشنه‌های ترک خورده، اگزما و درماتیت دست کمک کند. گلیسیرین همچنین زمان بهبود زخم را تا 25 درصد کاهش می‌دهد و همچنین ظاهر جای زخم را بهبود می بخشد. حتی می تواند با رفتار به عنوان یک تونر، pH پوست شما را دوباره متعادل کند.

هنگامی که پوست ما سبوم را از غدد چربی خود ترشح می‌کند، بعداً با مخلوط شدن با عرق طبیعی ما یک بافت اسیدی تشکیل می‌دهد. این لایه دارای PH بین 4.5 تا 5.5 است که میانگین pH تعادل پوست است. یک لایه اسیدی در بالای پوست ممکن است ناراحت‌کننده به نظر برسد، اما در واقع برای محافظت از پوست در برابر آلودگی و سموم ضروری است.

کارهای زیادی وجود دارد که ما انجام می دهیم که می تواند PH پوست ما را کاهش دهد. به عنوان مثال، استفاده از صابون نامناسب می‌تواند تأثیر زیادی بر روی پوست شما داشته باشد. هنگامی که پوست خشک است، به این معنی است که PH بالاتر از 5.5 است و بنابراین بیش از حد قلیایی است. وقتی پوست ملتهب یا مستعد ترک‌خوردگی است، نشان‌دهنده این است که PH زیر 5.5 است و بنابراین خیلی اسیدی است.

تونرها برای کمک به تعادل مجدد pH پوست شما استفاده می‌شوند و گلیسیرین به ویژه در این امر مفید است زیرا یک مرطوب‌کننده و نرم‌کننده است. بسیاری از تونرهای صورت حاوی گلیسیرین به عنوان یک ماده هستند. گواهی بر سمی نبودن آن این است که گلیسیرین در مراقبت از پوست نوزاد نیز حضور قوی دارد.

کاربرد گلیسیرین در صنعت غذایی

ویژگی‌های مرطوب‌کننده و طعم شیرین گلیسیرین به آن کاربردهای متنوعی در صنایع غذایی می‌دهد که در آن به عنوان یک عامل مرطوب‌کننده، امولسیفایر، شیرین‌کننده و نگهدارنده عمل می‌کند.

نانوایی
گلیسیرین مونو استئارات GMS90

شیرین‌کننده

طعم شیرین گلیسیرین یکی از مشخص‌ترین ویژگی‌های آن است. در واقع، 60 درصد شیرینی آن مانند سایر قندهای تصفیه شده با درصد کالری کمتر در هر قاشق چای‌خوری در نظر گرفته می‌شود.

گلیسیرین در صنایع غذایی به عنوان یک شیرین‌کننده مصنوعی استفاده می‌شود. به بستنی و بیشتر غذاهای فرآوری شده اضافه می‌شود. معمولاً در پخت و پز استفاده می‌شود، به ویژه در ساخت فوندانت انعطاف‌پذیرتر و شیرین تر و چسبناک‌تر کاربرد دارد.

امولسیفایر

در صنایع غذایی از امولسیفایر برای جلوگیری از جدا شدن روغن و آب در مخلوط با عمل به عنوان واسطه استفاده می‌شود. این به ایجاد امولسیون های پایدار و همگن کمک می‌کند که ماندگاری بیشتری دارند. برای مثال، هنگام تهیه نان، امولسیفایرها برای بافت، رطوبت و ماندگاری نان بسیار مهم هستند.

همانطورکه می دانیم چربی ها تری گلیسیریدهایی هستند که دارای زنجیره اصلی گلیسیرین هستند. در طبیعت، به جای داشتن 3 گروه هیدروکسیل، گلیسیرین دارای 3 اسید چرب در ساختار خود است. در تولید طبیعی گلیسیرین، یکی از این اسیدهای چرب حذف می‌شود. این اجازه می‌دهد تا مولکول گلیسیرین به چیز دیگری مانند آب بچسبد، در حالی که اسیدهای چرب باقی مانده به چربی‌های دیگر متصل می‌شوند.

بنابراین، مولکول اکنون دارای یک انتهای آبدوست است که با آب برهمکنش می‌کند، و یک دم آبگریز که با چربی و روغن تعامل دارد. این نحوه ساختار مولکول‌های امولسیون‌کننده است و نشان می‌دهد که چرا گلیسیرین یک امولسیفایر خوب می‌سازد. بیایید به مثال نان برگردیم. مونوگلیسریدها، استرهای گلیسرول اسیدهای چرب، به عنوان امولسیفایر برای کمک به تثبیت خمیر و جلوگیری از بیاتی استفاده می‌شوند.

امولسیفایرها همچنین نقش مهمی در بافت نان دارند زیرا با گلوتن برای تقویت شبکه پروتئینی تعامل دارند. در کیک و شیرینی، امولسیفایرها مهم هستند زیرا پایداری حباب گاز را بهبود می‌بخشند. این همان چیزی است که یک نتیجه نهایی سبک و کرکی ایجاد می‌کند.

امولسیفایرها با ایجاد فرمولاسیون غنی‌تر و تثبیت‌شده باعث می‌شوند نان ماندگاری بیشتری داشته باشد. ساختار گلیسیرین، رطوبت‌سنجی و طعم شیرین آن را به یک امولسیفایر ایده‌آل در این راه تبدیل کرده است.

مرطوب‌کنندگی

ظرفیت گلیسیرین به عنوان یک امولسیفایر به دلیل خواص مرطوب‌کنندگی آن تقویت می‌شود، چیزی که نان، شیرینی‌ها و سایر محصولات پخته شده را مرطوب می‌کند. همچنین با جذب آب از محیط به حفظ مواد غذایی کمک می‌کند و در نتیجه احتمال بیات شدن را کاهش می‌دهد.

کاربردهای گلیسیرین در صنعت دارویی

کاربردهای گلیسیرین
کاربردهای گلیسیرین

فرمولاسیون محصولات دارویی

گلیسیرین یکی از پرمصرف‌ترین مواد در نسخه‌های پزشکی است که بعد از آب در رتبه دوم قرار دارد. این طیف گسترده‌ای از کاربردها در این صنعت را دارد، و اغلب برای کمک به خوش طعم شدن نسخه‌ها استفاده می‌شود.

شربت سرفه به دلیل طعم شیرین و ویسکوزیته حاوی گلیسیرین است. به همین دلیل است که شربت سرفه بسیار غلیظ و طعم شیرینی دارد. کپسول‌های دارویی نیز با گلیسیرین پلاستیکی می‌شوند زیرا غیرسمی است و قابل مصرف است. سایر درمان‌های دارویی که از گلیسیرین استفاده می‌کنند عبارتند از:

  • گلوکوم: گلیسیرین برای کاهش فشار در چشم استفاده می‌شود
  • یبوست: خاصیت نرم‌کنندگی گلیسیرین به این معنی است که می تواند یبوست را کاهش دهد.
  • گشادکننده عروق: نیتروگلیسیرین، که در دینامیت نیز یافت می‌شود، در درمان آنژین استفاده می‌شود.
خرید گلیسیرین
خرید گلیسیرین

ادم مغزی

ادم مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که تجمع بیش از حد مایع در فضاهای درون سلولی مغز وجود داشته باشد. معمولاً به دنبال ضربه مغزی، سرطان یا سکته مغزی رخ می‌دهد.

به دلیل جاذب رطوبت بودن، گلیسیرین در مایعات IV به منظور کاهش فشار بیش از حد داخل جمجمه ناشی از ادم مغزی استفاده می‌شود. این کار را با بیرون کشیدن مایعات اضافی از بافت بدن و جریان خون انجام می دهد، که با خاصیت جاذب رطوبت بسیار بالا قادر به انجام آن است.

سپس با جلوگیری از جذب مجدد آب توسط کلیه‌ها، بافت را کم آب می‌کند. این باعث کاهش حجم خون می‌شود که در نهایت فشار داخل جمجمه را کاهش می‌دهد. ما فقط یک فرورفتگی در نوک کوه یخ ایجاد کرده‌ایم که نشان دهنده هزاران کاربرد گلیسیرین است.

کاربردهای دیگر عبارتند از گنجاندن گلیسیرین در صمغ‌ها و رزین‌ها برای پوشش‌های محافظ که کاربرد خاصی در صنعت خودرو دارند. در صنعت چاپ که از آن برای ساخت جوهر استفاده می‌شود. در دینامیت و پرتابه و در سیستم‌های خنک‌کننده رادیاتور خودرو، جایی که اولین ضدیخ دائمی قبل از جایگزینی با اتیلن گلیکول بود.

این مقاله از ۰ رای ۰ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست