فرمولاسیون محصولات مراقبت از پا

فرمولاسیون محصولات مراقبت از پا

همانطور که پا نقطه تماس مداوم بین جرم انسان و سطح زمین است، سال‌ها سایش و زخم  می‌تواند روی پوست پا سخت باشد. این قسمت از بدن غالباً مورد غفلت قرار می‌گیرد در حالی که آسیب‌های کوچک، پیشرونده و نامحسوس در ساختار آن جمع می‌شود. مصرف‌کننده معمولاً تا زمانی که شواهد و نیازهای آرایشی و بهداشتی و در برخی موارد پزشکی وجود نداشته باشد، در مورد آسیب پا کاری نمی‌کند.

از آنجایی که پاها مدت زمان طولانی را در یک محیط گرم، تاریک و مرطوب، یعنی کفش، می‌گذرانند برای تشکیل قارچ ایده‌آل است و بسیاری از بیماری‌های پوستی مانند قارچ پای ورزشکار رخ می‌دهد.

تکثیر قارچ و باکتری می‌تواند باعث خشکی پوست، قرمزی، تاول، خارش و پوسته پوسته شدن شود. در حالی که چندین بیماری پا در ارتباط با دیابت از جمله نقرس، گردش خون ضعیف یا بد شکلی ناخن وجود دارد استفاده از فرمول‌های مراقبت از پا برای درمان‌های زیبایی حائز اهمیت است.

انواع امولسیون‌های مراقبت از پا

به طور کلی، امولسیون‌های مراقبت از پا ممکن است به سه دسته اصلی تقسیم شوند، برای مبارزه با خشکی، کاهش تعریق زیاد و رفع خستگی، که در اینجا شرح داده شده است. این دسته‌های کلیدی اغلب با اهداف دیگری مانند ماساژ و فواید ضد قارچ / ضد باکتری همراه هستند.

1. کاهش خشکی پا

پوست خشک و دارای ترک یکی از مشکلات شایع کف پا است. این وضعیت ناراحت‌کننده نتیجه از دست دادن بیش از حد آب از خارجی‌ترین قسمت اپیدرم، لایه شاخی است که باعث جمع شدن و صاف شدن سلول‌های پوست می‌شود.

به دنبال این تغییر ساختاری، قابلیت نگه داشتن آب برای ایجاد انعطاف‌پذیری و لطافت پوست به طرز چشمگیری کاهش می‌یابد.ظرفیت نگهداری آب پوست به طور کلی به وجود مجموعه‌هایی از مولکول‌های هیدروتروپیک کوچک مانند اوره، گلیسیرین و اسید پیروگلوتامیک مربوط است.

وقتی اپیدرم فاقد آب کافی باشد، کناره‌های پاشنه‌های کراتینه شده که تحت فشار سنگینی وزن بدن قرار دارند، به دلیل عدم خاصیت ارتجاعی، در معرض شکاف و ترک‌خوردگی عمودی قرار می‌گیرند. این می‌تواند در هنگام برخورد با زمین درد ایجاد کند. به طور کلی، محصولات آرایشی تولید شده برای درمان چنین شرایطی حاوی اوره هستند.

فرمولاسیون امولسیون حاوی 30٪ اوره

4.00٪ w / w ستیل الکل
2.00 PPG-15 استئاریل اتر
4.00 پلی دسن هیدروژنه 1
1.00 سالیسیلیک اسید
2.50 ستیل PEG / PPG-10/1 دایمتیکون
8.00 سیکلوپنتاسیلوکسان
تا 100.00 آب
0.10 آلانتوئین
0.70 سولفات منیزیم
2.00 گلیسیرین
2.00 PEG-30 سوربیتان
30.00 اوره
1.00 اسید لاکتیک
1.00 ال آرژنین

1- پلی دسن هیدروژنه یک ماده‌ی نرم‌کننده پوست است. در فرمولاسیون‌های خاص، این یک فیلم غیر انسدادی را برای محافظت بیشتر از سد پوست ارائه می‌دهد.

خرید سالیسیلیک اسید

نمونه‌ای از امولسیون‌های w / o برای مراقبت از پا در خشکی پوست است و ویژگی‌های آن به عنوان یک امولسیون فاز داخلی با درجه حرارت بالا با نوع امولسیفایر استفاده شده و وجود سولفات منیزیم مشهود است.

اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی برای تثبیت اوره و ایجاد حالت پوستی وجود دارند و اثر بافری توسط نمک‌های آرژنین همان اسیدها تأمین می‌شود.

از آنجا که 10 درصد پراکندگی آبی این امولسیون دارای pH 4/0 است، اسید سالیسیلیک آزاد برای انجام یک عمل کراتولیتیک و لایه‌بردار کارآمد وجود دارد.

آلانتوئین به انحلال سلول های مرده پوست کمک می‌کند تا پوست صاف‌تر و یکدست‌تری را ایجاد کند. همچنین، مقدار باقی‌مانده کم، یکی از نیازهای اصلی محصولات مراقبت از پا است که در این فرمول توسط سیلیکون فرار و پلی دسن هیدروژنه تضمین می‌شود.

این نوع هیدروکربن با زنجیره بسیار منشعب، با یک شکل مولکولی گرد، دارای یک عمل روانکاری قوی است.

برای به حداکثر رساندن تأثیر اوره، تولیدکنندگان محصولات پیشنهاد کرده‌اند که چنین محصولاتی را قبل از خواب روی پا قرار دهند و پا را با یک جفت جوراب مخصوص بپوشانند تا باعث افزایش انتشار ترانس اپیدرمال و جذب عمیق آن شود.

2. کاهش عرق بیش از حد پا

میزان تعرق پا به شکل و مواد کفش، ساختار و ترکیب جوراب، یا حتی استعداد فرد بستگی دارد. در تابستان، عرق پا می‌تواند منجر به ایجاد زخم در پوست شود، که معمولاً با تکثیر شدید باکتری‌ها و قارچ‌ها، تحریک و ایجاد بو تشدید می‌شود. محصولات آرایشی و بهداشتی برای پاهای عرق کرده به منظور جذب عرق اضافی است.

محصولی که برای این منظور استفاده می‌شود باید خنک‌کننده باشد و بوهای بد را خنثی کند. این محصولات به طور معمول به صورت کرم‌های سبک یا پودرهای جاذب هستند که باعث کاهش تکثیر باکتری در کفش نیز می‌شوند. استراتژی‌های ضد بو در آن‌ها بسیار شبیه به دئودورانت‌های زیر بغل استفاده است.

3. تسکین خستگی پا

غالباً برای تسکین پای خسته و پر کار از وان‌های پا با طراوت و خوشبویی، استفاده می‌شود. این حمام‌ها معمولاً دارای نمک‌هایی هستند که اکسیژن و مواد معدنی را آزاد می‌کنند تا نتیجه‌ای تازه ایجاد کنند. وقتی این اثر از طریق امولسیون مورد نظر باشد، علاوه بر اثرات قابض، از عصاره‌های شاه بلوط و فندق برای ایجاد میکروسیرکولاسیون مویرگی سطحی در پوست پا استفاده می‌شود. به منظور دستیابی به یک احساس خشک و مخملی، برخی از فرمول‌ها حاوی تالک در سیستم تعلیق هستند که اصلاح‌کننده ماندگاری طولانی مدت است.

فرمولاسیون نمک‌های حمام

% w/w 25.00  بی کربنات سدیم
23.00 سولفات سدیم بی آب
10.00 اوره
25.00 نشاسته برنج
10.00 رسینول آمیدو سولفوسوکسینات
2.00 عصاره خشک کوله‌ خاس
2.00 عصاره خشک شاه بلوط
1.00 آلانتوئین
0.50 عطر (اسانس)
0.50 متیل لاکتات
1.00 دوده سیلیس آبدوست شده
دوده سیلیس (silica fume)
خرید دوده سیلیس (silica fume)

نمک‌های حمام که در فرمول فوق نشان داده شده است دارای سورفاکتانت ملایم سولفو-سوکسینات با اثر محافظت‌کننده، تسکین‌دهنده است. نیروی یونی تأمین شده توسط سولفات سدیم تورم پوست را کاهش می‌دهد، در حالی که نمک بیکربنات دارای یک عمل خوشبو کننده ملایم است و به خنثی‌سازی اسیدهای آروماتیک فرار کمک می‌کند. اوره پوست را همراه با آلانتوئین نرم می‌کند.

نشاسته برنج عمل جذب و تسکین‌دهنده‌ای را انجام می‌دهد و طراوت توسط رایحه‌ای با متیل لاکتات، مشتقی از منتول که قدرت آلرژی‌زایی بسیار کمتر از ترکیب اصلی آن دارد، تأمین می‌شود.

ژل‌های خنک‌کننده

در فرمولاسیون محصولات مراقبت از پا از ژل‌های خنک‌کننده معمولاً برای تسکین و خنک شدن پای خسته استفاده می‌شود، همچنین دارای عملکرد اضافی به عنوان درمان‌های خوشبو کننده برای پاهای خسته و گرم است.

فرمولاسیون امولسیون ضد پینه

% w/w مواد تشکیل‌دهنده
به مقدار کافی تا  100.00 آب
 0.10 ادتا 
1.50   بتائین
 5.00   گلیسرین
0.25   کربومر
 2.50   دی کاپریلیل اتر
 2.00   2 اکتیل دودکانول
2.00   استئاریل اتر PPG-15
 1.00 پلي اتيلن گليكول- 21 استئاريل اتر
1.00   اسید سالیسیلیک
 0.50   تریکلوزان
1.00   لسیتین سویا
5.00   اوره
0.50   اسید لاکتیک
2.00   آرژنین
1.00   سدیم اسکوربیل فسفات
 0.50   لیزین PCA

در فرمولاسیون بالا، عملکرد مبارزه با پینه توسط اسید سالیسیلیک تأمین می‌شود و اوره توسط مشتق آسکوربات تثبیت می‌شود.

محافظ اسمزی بتائین (تری متیل گلیسین)، ساده‌ترین مولکول آمفوتریک نیز وجود دارد که از سلول‌های زنده در برابر عدم تعادل فشار اسمزی داخل و خارج غشای سلول محافظت می‌کند. این تفاوت‌ها از اختلاف غلظت بین مولکول‌های محلول یا یون‌های داخل سلول‌های زنده و ماتریس اطراف ناشی می‌شود.

محافظ‌های اسمزی می‌توانند آزادانه از غشاء سلول در هر دو جهت عبور کرده و چنین اختلاف فشاری را متعادل کنند، که تسکینی برای سلول‌های تحت فشار است و به عنوان یک استراتژی بقا در شرایط شدید عمل می‌کند.

استفاده از اسکراب

روش دیگر ماساژ و تازه‌سازی استفاده از اسکراب است. اغلب آن‌ها با استفاده از ترکیبی از روغن‌های مملو از بلورهای جامد ساخته می‌شوند که پس از رقیق شدن با آب حل می‌شوند. این جامدات می‌توانند از شکر قهوه‌ای استاندارد یا اسکراب‌های مشتق شده از ترکیبات دریا مانند نمک دریا باشند.

منبع: www.cosmeticsandtoiletries.com

(جهت خرید مواد اولیه محصولات محصولات مراقبت از پا با کارشناسان ما تماس بگیرید.)

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • میرسعیدی

  باسلام PPG-15 Stearyl Ether ویا PPG-3 Myristyl Ether برای فروش موجود دارید؟

  پاسخ
  • وحید طهماسبی

   با سلام خیر ، موجود نداریم

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست