تونر پوست

فرم‌ها و مواد تشکیل‌دهنده تونر پوست

تونرها معمولاً محلول‌های آبی یا هیدروالکلی روشن تا شفاف هستند. انتخاب مواد تشکیل‌دهنده، عملکرد این مواد و ادعاها شکل ظاهری محصول و نوع محلول را تعیین می‌کند.یک فرمول پایه عمومی در جدول زیر نشان داده شده است.

آب معمولاً جزء اصلی و اصلی‌ترین وسیله حمل و نقل یا سیستم تحویل برای مواد فعال یا سایر مواد آرایشی مهم است. اتانول ممکن است به عنوان بخشی از وسیله انتقال انتخابی برای نوع پوست و / یا حلالیت مواد اضافه شود.

خرید اتانول
خرید اتانول

از اتانول به طور کلی در تونرهایی که برای پوست های خشک یا حساس تهیه شده‌اند و یا در بازار آسیا و اقیانوسیه استفاده نمی‌شود، اما در انواع مختلف پوست طبیعی، ترکیبی، چرب و مستعد آکنه در سطوح مختلف یافت می‌شود.اتانول همچنین وقتی در سطوح 20٪ یا بالاتر استفاده شود به عنوان ماده نگهدارنده عمل می‌کند.

انواع مختلف اتانول دناتوره شده در تونرها مورد استفاده قرار می‌گیرد که این امر به قوانین کشور در مورد ترکیبات دناتوره بستگی دارد. ایزوپروپانول سال‌ها پیش مورد استفاده قرار می‌گرفت، اما اکنون به دلیل بوی قوی آن مصرف نمی‌شود.

از مواد مرطوب‌کننده براي جذب رطوبت به پوست، كاهش اثرات خشك‌كننده الكل، پايين آوردن نقطه انجماد براي تضمين پايداري در دماي پایین استفاده می‌شود.

تونر پوست – فرمولاسیون پایه با دامنه‌های غلظت معمول

مواد تشکیل‌دهنده ٪
آب به مقدار کافی تا 100.00
اتانول 0.00–65.00
مرطوب‌کننده‌ها 1.00–5.00
مواد اصلی 0.10–10.00
نرم‌کننده 0.10-3.00
مواد روان‌کننده 0.10-0.50
غلیظ‌کننده / سازنده فیلم 0.05-0.20
مواد نگهدارنده آرایشی در صورت لزوم
رنگ، رایحه به مقدار کافی

انواع تونر پوست

تونرها دو چالش اساسی در فرمول‌بندی دارند – فرمولاسیون برای انواع پوست خاص و عمل انتقال / پایداری و سازگاری مواد.انواع مختلف پوست، از جمله خشک، طبیعی، چرب، ترکیبی، حساس و مستعد آکنه، به مواد و عامل انتقال مختلف با توجه به نوع پوست نیاز دارند.

آنتی‌اکسیدان‌های مهار کننده رادیکال‌های آزاد بدون در نظر گرفتن نوع پوست استفاده می‌شوند. بیشتر تونرها در یک رژیم مراقبت از پوست استفاده می‌شوند.

نگرانی بیمار در مورد خشک یا مضر بودن تونرها ممکن است با استفاده از یک رژیم و تونر مناسب برای نوع پوست کاهش یابد. فرمول‌های فاقد الکل همراه با مواد مرطوب‌کننده، نرم‌کننده‌ها و عوامل تسکین‌دهنده برای بیماران پوست خشک و حساس مناسب‌ترین حالت هستند.

در فرمولاسیون زیر این موضوع، همراه با استفاده از مرطوب‌کننده، نگرانی خشک شدن تونر را برطرف می‌کند. افزودن مواد مرطوب‌کننده و مواد نرم‌کننده به حفظ تعادل رطوبت کمک می‌کند. مواد تسکین‌دهنده برای از بین بردن قرمزی و تحریکاتی که اغلب با این نوع پوست‌ها تجربه می‌شود مفید است.

تونر مخصوص پوست خشک

ترکیبات تشکیل‌دهنده تونر پوست ٪ عملکرد
آب به مقدار کافی تا 100 وسیله انتقال
نمک سدیم پیروگلوتامیک اسید (سدیم PCA) 5.0 مرطوب‌کننده
عصاره چای سبز 3.0 عصاره گیاهان با عملکرد تسکین‌دهنده، ضد التهاب، قابض خفیف، پاک‌کننده رادیکال‌های آزاد
عصاره سویا 2.0 عصاره گیاهان با فواید مرطوب‌کنندگی
زانتان گام 0.2 تشکیل فیلم، غلیظ‌کننده
عطر، رنگ، ماده نگهدارنده به مقدار مورد نیاز  

تونر مخصوص پوست حساس

تونرهای مخصوص پوست حساس با همان فرمولاسیون مربوط به تونرهای پوست خشک با افزودن مواد ضد تحریک مانند آلانتوئین، چای سبز یا عصاره شیرین بیان فرموله شده‌اند.

تونر مخصوص پوست‌های معمولی

تونرهایی که برای انواع پوست‌های معمولی تا پوست‌های مختلط طراحی می‌شوند، معمولاً حاوی مقادیر کمی اتانول، مواد مرطوب‌کننده و ترکیبات اصلی مناسب هستند. عصاره‌های گیاهی با سطح تانن بالا، اثرات سفت‌کننده پوست را بدون از بین بردن روغن‌های طبیعی پوست برای کاهش اثر خشک شدن احتمالی اتانول ارائه می‌دهند.

توصیه می‌شود که مواد تسکین‌دهنده و مرطوب‌کننده اضافه شوند و استفاده از تونر همراه با یک مرطوب‌کننده طراحی شده برای پوست طبیعی انجام شود.

تونر مخصوص پوست‌های چرب

تونرهای پوست روغنی، مانند فرمولاسیون ارائه شده در زیر، به منظور ایجاد درجه بالایی از قابض و کنترل و یا از بین بردن سبوم اضافی طراحی شده‌اند. این امر با استفاده از مقادیر بالاتر اتانول و مواد بسیار قابض و جذب‌کننده روغن حاصل می‌شود. ممکن است از اتانول در سطح 20-50٪ استفاده شود.

اثرات از بین بردن و خنک‌کننده سبوم اتانول برای بیمار دارای پوست چرب بسیار مطلوب است.مواد حاوی تانن زیاد قابضیت را ایجاد می‌کنند. گیاهان دارویی قابض که باید مورد توجه قرار گیرد شامل عصاره‌های فندق جادوگر، رزماری، لیمو، گریپ‌فروت، شاه بلوط و گزنه است.

منابع طبیعی اسید گلیکولیک موجود در عصاره نیشکر، اسید لاکتیک موجود در شیر و سالیسیلیک اسید موجود در عصاره پوست درخت بید اغلب به منظور لایه برداری اضافه می‌شوند.

اسید لاکتیک چیست
تنظیم کننده PH

در صورت تمایل به ایجاد یک احساس تحریک‌کننده، نعناع فلفلی، منتول یا اکالیپتوس اضافه می‌شود. کائولن، پلی‌آمیدها (نایلون -6 و -12)، کراس پلیمر متیل متاکریلات و سیلیس چربی پوست را جذب می‌کنند و ظاهر درخشش روغنی روی پوست را به حداقل می‌رسانند. سیلیس به آرامی ته نشین می‌شود و ظاهری کدر به محصول می‌بخشد.

سایر ذرات جاذب روغن به راحتی ته‌نشین می‌شوند، بنابراین قبل از استفاده محصول باید آن را تکان داد. عوامل گیاهی تسکین‌دهنده و آلانتوئین ممکن است برای کاهش خشکی تحریک کننده همراه با غلظت‌های بالاتر اتانول اضافه شوند.

مواد تشکیل‌دهنده ٪ عملکرد
آب به مقدار کافی  تا 100 عامل انتقال
اتانول 20.0 عامل انتقال، قابض، نگهدارنده، حذف روغن
عصاره فندق 20.0 قابض، خنک کننده و اثر تسکین‌دهنده
گلیسیرین 5.0 مرطوب‌کننده
  به مقدار مورد نیاز

عطر، رنگ

 

تونر مخصوص پوست‌های مستعد آکنه

تونرهایی که برای پوست مستعد آکنه تهیه می‌شوند، به طور معمول حاوی مقادیر بالایی از اتانول، اسید سالیسیلیک و آنتی‌باکتری‌های مشتق شده طبیعی مانند دارچین و روغن درخت چای هستند.

روغن درخت چای
روغن درخت چای

اخیراً، منابع مختلفی در مورد ویژگی های آلرژی زای روغن درخت چای وجود داشته است.سطح اتانول باید در حداقل مقدار مورد نیاز برای حل شدن اسید سالیسیلیک باشد تا خشک شدن بیش از حد پوست به حداقل برسد.

میزان اسید سالیسیلیک حدود 0.5-2.0  و همچنین ادعای درمان آکنه را که ممکن است در این محصول ذکر شود، تعیین می‌کند.برای اطمینان از رساندن فرم اسید، PH کمتر از 4 لازم است. فرمولاسیون حاوی اسید سالیسیلیک به طور معمول از 35-60٪ اتانول برای حفظ حلالیت و پایداری آن استفاده می‌کند.

نشان داده شده است که سطوح پایین 20 درصد اتانول در ترکیب با مواد غلیظ‌کننده گلیسیرین و بوتیل گلیکول به عنوان مواد حلال، محلول قابل قبول اسید سالیسیلیک را در شرایط دمای اتاق و دمای پایین (58 درجه سانتی‌گراد) فراهم می‌کنند.

برای تقویت بیشتر درک مزایای دارویی از یک تونر ضد آکنه، ممکن است عطر و مواد محرک پوست مانند منتول، اکالیپتوس، نعناع فلفلی یا کافور به آن اضافه شود. استفاده از عصاره‌های گیاهی و مرطوب‌کننده‌های تسکین‌دهنده برای به حداقل رساندن اثرات بالقوه تحریک‌کننده و خشک‌کننده میزان الکل بالا مفید هستند.

تونرهای فاقد الکل

تونرهای بدون الکل ممکن است به عنوان آخرین مرحله در پاکسازی، مرحله آماده‌سازی برای مرطوب‌کنندگی یا به عنوان یک محصول درمانی سفید کننده استفاده شوند.تونرها اغلب با نام “نرم‌کننده” در آسیا فروخته می‌شوند. مصرف‌کنندگان آسیایی از نظر واکنش‌های پوستی و بوی اتانول درک منفی از الکل دارند. آن‌ها حساسیت بیشتری به اثرات پوستی الکل از خود نشان می‌دهند.

توصیه می‌شود از مصرف الکل و عوامل تحریک‌کننده حسی خودداری کنید تا احتمال تحریک را به حداقل برسانید.از عصاره‌های گیاهی و شبه داروی آسکوربیل گلوکوزید برای اثرات سفید کننده در تونرها استفاده می‌شود. یکی دیگر از فرم‌های محبوب تونر در آسیا، لوسیون شیری سبک، با ویسکوزیته کم است.

این موارد اغلب برای پوست به عنوان اولین مرحله از رژیم مرطوب‌کننده استفاده می‌شوند. لوسیون‌های شیری فاقد الکل هستند. کلاژن، هیالورونیک اسید و مواد سفید کننده در این محصولات محبوب هستند.

(جهت خرید مواد اولیه تونر پوست با کارشناسان ما تماس بگیرید.)

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سارا شفیعی

  سلام به شما
  من روی فرمول جدید لوسیون صورت کار می کنم و اون را برای اولین بار امروز درست کردم. این لوسیون خیلی خوب روی پوست پخش می شود اما به نظر نمی رسد که آنقدر مرطوب کننده باشد. چه پیشنهادی برای من برای من داشته دارید؟
  فرمول من:
  آّب مقطر 70%
  گلیسیرین گیاهی 7%
  اسانس توت فرنگی 5%
  پلی کواترنیوم 7 – 2%
  ستیل الکل 1.7%
  روغن دانه گل محمدی 3%
  گلیسیریل استئارات و PEG-100 1.3%
  دایمتیکون 350 – 3%
  روغن دانه توت فرنگی 2%
  دیازولیدینیل اوره 0.05%
  میکا

  پاسخ
  • دکتر الهام استخری

   سلام
   وقت بخیر عزیز
   روغن دانه گل محمدی بسیار شکننده است. به یک آنتی اکسیدان نیاز دارید.
   بجای ستیل الکل از ستواستئاریل الکل استفاده کنید.
   از آلانتوئین، سیکلوپنتاسیلوکسان هم استفاده کنید.
   هم چنین به یک کلاتور نیاز دارید. ادتا 2 سدیم گزینه خوبی می باشد.
   هم چنین پیشنهاد من جایگزینی روغن آووکادو می باشد.

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست