رنگ کارامل در بستنی

رنگ کارامل یکی از پرمصرف‌ترین رنگ‌های خوراکی در جهان است، با حلالیت خوب در آب و ظرفیت رنگ‌دهی قوی، که در بسیاری از محصولات غذایی مانند نوشابه‌ها، نوشیدنی‌های الکلی، چاشنی‌ها و محصولات پخته شده حیاتی است.

انواع رنگ کارامل

چهار کلاس از رنگ کارامل وجود دارد. هر کلاس از مواد اولیه مختلفی که به پایه کربوهیدرات اضافه شده استفاده می‌کند تا در هنگام گرم شدن بدن رنگ ایجاد کند. رنگ‌های کارامل صنعتی با توجه به استحکام رنگی که دارند، درجه‌بندی می شوند و همچنین از خاصیت شیمیایی مختلفی برخوردار هستند.

رنگ کارامل در بستنی

رنگ های کارامل کلاس I یا کارامل‌های ساده که از اسید یا پایه برای تولید رنگ استفاده می‌کنند، در الکل‌ها، سس‌های چاشنی (مخصوصاً در بازار آسیا) و کاربردهای پخت مفید هستند. آن‌ها معمولاً سبک‌ترین سایه‌های رنگی را دارند.

رنگ‌های کارامل کلاس II یا کارامل سولفیت که از نمک سولفیت به عنوان یک ماده واکنش‌دهنده و همچنین دما و فشارهای زیاد برای ایجاد رنگ خود استفاده می‌کنند و دارای رنگ‌های میانی هستند. رنگ‌های کارامل کلاس III، که از ترکیبات آمونیاک برای تولید رنگ استفاده می‌کنند، در آبجو استفاده می‌شوند و رنگ‌های میانی دارند.

رنگ‌های کارامل کلاس چهارم، که از ترکیبات سولفیت و آمونیاک استفاده می‌کنند، حاوی غنی‌ترین رنگ تمام رنگ های کارامل هستند و در نوشابه های گازدار (CSD) استفاده می‌شوند.

رنگ کارامل در نوشابه

به دلایل زیادی رنگ کارامل یکی از مواد اصلی در نوشابه است. با این حال ، به دلایل زیادی نیز کاملاً بحث برانگیز است. رنگ کارامل یک ماده اصلی در هزاران محصول غذایی از جمله نوشابه است. این ماده می تواند با استفاده از چندین روش مختلف تولید شود و به عنصری تبدیل شده است که برای بررسی خطرات احتمالی سلامتی تحت نظارت جدی قرار دارد.

در اکثر نوشیدنی‌ها به دلایل مختلفی از Caramel Color استفاده می‌شود، اما مهم‌ترین دلیل این است که باعث ایجاد “جذابیت چشم” می‌شود. مردم با چشمان خود غذا می‌خورند و می‌نوشند، رنگ اغلب ویژگی اولی است که انتظارات از اشتها، طعم‌دهنده‌ها و حتی احساس دهانی را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

رنگ کارامل پودری در انواع برنامه های نوشیدنی‌های غیر الکلی و الکلی از جمله: نوشابه‌های گازدار، چای، لیموناد، نوشیدنی‌های میوه‌ای، مخلوط نوشیدنی‌های پودر شده استفاده می‌شود.

رنگ کارامل پرکاربردترین ماده رنگی در صنعت نوشابه است، و به طرز حیرت انگیزی یک ماده طعم‌دهنده بسیار مهم است که به “فریب” ذهن در هنگام چشیدن طعم کمک می‌کند. به دلیل PH پایین بیشتر نوشیدنی‌های گازدار، رنگ‌های کارامل معمولاً به دلیل پایداری اسید مورد استفاده قرار می‌گیرند. رنگ کارامل علاوه بر ایجاد رنگ‌های مایل به قرمز و مایل به قهوه‌ای عالی، می‌تواند ویژگی‌های کف، احساس دهانی و عطر و طعم نوشیدنی‌های غیر الکلی را افزایش دهد.

در کنسانتره‌های نوشابه، Caramel Color دارای یک اثر امولسیون کننده با روغن‌های طعم‌دهنده است و به از بین بردن تشکیل انواع خاصی از “فلوک” کمک می‌کند. کیفیت محافظ نور این رنگ همچنین در جلوگیری از اکسید شدن ترکیبات طعم‌دهنده در نوشیدنی‌های بطری شده کمک می‌کند. رنگ‌های کارامل نیز در شرایط مختلف پردازش و بسته‌بندی بسیار پایدار هستند.

رنگ کارامل همچنین به محافظت از رنگ‌های موجود در بطری‌های شفاف در برابر نور خورشید کمک می‌کند و در حالی که قند و آدامس بیشتر این عملکرد را فراهم می‌کند، رنگ کارامل با وزن مخصوص خود به احساس خوب دهانی محصولات نهایی کمک می‌کند.

رنگ های کارامل در محصولات آرایشی و بهداشتی

سالهاست که از رنگ کارامل برای بهبود رنگ محصولات آرایشی و مراقبت از پوست استفاده می شود. این ماده اغلب در محصولاتی مانند شامپو مو ، محصولات برنزه کننده ، آرایش و بسیاری دیگر از محصولات مراقبت از پوست و مو یافت می شود.

کارامل به عنوان یک ماده رنگ آمیزی طبیعی در محصولات آرایشی و مراقبت از پوست عمل می کند. رنگ کاراملی صرفاً برای اهداف بصری است ، رنگ قهوه ای روشن غنی باعث می شود محصول خوشمزه و جذاب باشد اما کار دیگری برای محصول نمی کند. رنگ کارامل کاملاً برای زیبایی است و به درد پوست نمی خورد یا تأثیر منفی ندارد.

با این حال ، تمام رنگ های کارامل یکسان نیستند. آنها به چهار کلاس تقسیم می شوند که از نظر شارژ و ساخت کمی متفاوت هستند. این می تواند بر نحوه استفاده آنها در محصولات مراقبت از پوست تأثیر بگذارد.

کلاس I یا رنگهای کاراملی ساده ، از چهار کلاس دارای کمترین پردازش هستند. ماده اولیه کربوهیدرات به سادگی گرم می شود و در تولید کلاس I هیچگونه آمونیوم یا ترکیب سولفیت مجاز نیست. رنگ کاراملی حاصل یک بار یونی خنثی تا کمی منفی دارد.

  • کلاس II یا رنگهای کاراملی سولفیت سوزاننده ، شامل گرم شدن ماده اولیه کربوهیدرات در حضور ترکیبات سولفیت است. رنگ کاراملی حاصل یک بار یونی منفی را به همراه دارد.
  • کلاس III یا رنگهای کاراملی آمونیاک شامل گرم کردن ماده اولیه کربوهیدرات در حضور ترکیبات آمونیاک است. رنگ کاراملی کم سولفیت حاصل ، بار یونی مثبتی را به همراه دارد.
  • کلاس IV یا رنگهای کارامل آمونیاک سولفیت شامل گرم کردن ماده اولیه کربوهیدرات در حضور هر دو ترکیب سولفیت و آمونیوم است. رنگ کاراملی حاصل یک بار یونی منفی را به همراه دارد. اینها بیشترین تولید رنگهای کاراملی است.

رنگ کارامل صنایع غذایی

این رنگ یکی از پر رنگ‌ترین مواد رنگی در مواد غذایی است. به آن رنگ قند سوخته نیز گفته می‌شود. این ماده با گرم کردن کربوهیدرات‌های درجه یک غذا، به طور کلی نوعی هیدرولیز نشاسته شامل دکستروز یا فروکتوز تولید می‌شود.

رنگ کارامل مارشمالو
خرید اینترنتی رنگ کارامل

ممکن است اسیدهایی مانند اسید استیک، سیتریک اسید، لاکتیک اسید یا اسید فسفریک، جهت شکستن پیوند مولکولی بین قندها در دمای بالا برای تولید کارامل استفاده شوند. در طی این فرآیند، حرارت به دقت کنترل می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست