مواد اولیه سرامیک سازی

سرامیک یک ماده معدنی و جامد غیر فلزی است و عموماً براساس اکسید، نیترید، برید و کاربید می‌باشد که در درجه حرارت بالا انگیخته شده است. در ادامه به مواد اولیه سرامیک‌سازی که شامل کربنات باریم، سدیم تری پلی فسفات، اسید اگزالیک ، پتاس و اکسید منیزیم می‌پردازیم.

جهت استعلام

قیمت مواد اولیه سرامیک‌سازی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

سرامیک

خاک‌های مورد مصرف در سفال‌سازی در واقع از سنگ‌های آذرین و طی زمان پدید آمده است چرا که سنگ‌ها خود از یک مادهٔ مذاب به نام ماگما، به وجود آمده‌اند و در اصل ناشی از فعالیت آتشفشانی هستند. چنان چه در برابر آب و هوا قرار گیرند، به مرور و طی زمان تخریب شده و کانی‌های رسی را به وجود می‌آورند.

مواد اولیه سرامیک سازی خاک رس، کائولینیت، اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون، کاربید تنگستن و سایر عناصر خالص به خصوص هستند، مواد خام با آب ترکیب می‌شوند تا مخلوطی را درست کنند که قابل شکل و قالب‌گیری باشد.

کار با سرامیک‌ها، اغلب بعد از درست شدن سخت است، بنابراین آن‌ها از قبل به شکل نهایی دلخواه در آمده‌اند. فرم دلخواه خشک می‌شود و در یک فر اجاق مانند، حرارت داده می‌شود. فرآیند حرارت دادن، انرژی فراهم می‌کند تا زنجیره‌های شیمیای جدید (تبدیل به شیشه) و گاهی اوقات مواد معدنی جدید مانند (انواع مولیت در خاک چینی در حرارت دادن چینی) تشکیل شوند.

لعاب‌های ضد آب تزئینی یا کاربردی ممکن است، قبل از حرارت دادن اضافه شود و یا ممکن است نیاز به اضافه شدن بعد از حرارت دادن باشد که بیشتر نیز رایج است. حرارت دادن اولیه محصولی را تولید می‌کند که بیسکو نامیده می‌شود. حرارت دادن اولیه، مواد آلی و آلودگی‌های فَرار را می‌سوزاند. حرارت دادن برای بار دوم یا سوم، لعاب دادن گفته می‌شود که این یکی از مهم‌ترین کارها در مواد اولیه سرامیک‌سازی می‌باشد.

انواع سرامیک

انواع سرامیک شامل سرامیک سفید، سرامیک‌های ساختاری، سرامیک های فنی و دیرگداز هستند. سرامیک‌های سفید، شامل لوازم پخت، سفال‌ها و کاشی‌های دیواری می‌شود. سرامیک‌های ساختاری شامل آجرها، لوله‌ها، کاشی‌های سقفی و زمینی هستند.

سرامیک‌های فنی همچنین به عنوان سرامیک‌های مخصوص، لطیف، پیشرفته و مهندسی شناخته می‌شوند. این ردیف سرامیک شامل تکیه‌گاه‌ها، کاشی‌های مخصوص (مانند پوشش حرارتی فضاپیما) وسایل زیست پزشکی، سوخت هسته‌ای، آجرهای سرامیکی، موتورهای سرامیکی و روکش سرامیکی است. سرامیک‌های دیرگداز، سرامیک‌هایی هستند که برای ساخت ظروف، ذوب فلز، خط کوره، گرمای تابشی در اجاق‌های گازی استفاده می‌شوند. مواد اولیه سرامیک‌سازی در انواع سرامیک کمی متفاوت است.

کاربرد سرامیک

سفالگری، آجرها، کاشی‌ها، ظروف گلی و ظروف چینی نمونه‌های رایج کاربرد سرامیک هستند. این مواد برای استفاده در ساختمان، صنعت و هنر معروف هستند و از مواد اولیه سرامیک‌سازی استفاده می‌شود.

در گذشته شیشه به عنوان سرامیک شناخته می‌شد، زیرا یک جامد غیر معدنی بود که مانند سرامیک حرارت داده می‌شد و با آن رفتار می‌کردند. چون شیشه یک ماده جامد غیر شفاف است، معمولاً به عنوان یک ماده جدا حساب می‌شود. ساختار درونی منظم سرامیک نقش مهمی در ویژگی و خاصیت آن ایفا می‌کند.

سیلیکون خالص جامد و کربن ممکن است به عنوان سرامیک به نظر برسند در یک مفهوم سخت‌گیرانه و دقیق، الماس هم می‌تواند سرامیک نامیده شود و در مواد اولیه سرامیک سازی بکار برده شود.

خواص سرامیک

سرامیک شامل طیف وسیعی از مواد اولیه سرامیک‌سازی است که خیلی سخت است که ویژگی آنها را تعیین کنیم. بیشتر سرامیک‌ها خواصی که گفته خواهد شد را از خود نشان می‌دهند:

  • سختی بالا
  • معمولاً شکننده، با چسبندگی ضعیف
  • دمای ذوب بالا
  • مقاومت شیمیایی
  • رسانایی الکتریکی و حرارتی پایین
  • شکل‌پذیری ضعیف
  • ضریب بالای ارتجاعی
  • نیروی تراکم بالا
  • شفافیت نوری برای طول موج‌های گوناگون

که همه این موارد در مواد اولیه سرامیک‌سازی خود را نشان می‌دهند.

مواد اولیه سرامیک سازی

تهیه مواد اولیه سرامیک‌سازی

به طور عمده مواد اولیه شیمیایی که در تولید سرامیک مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل موارد زیر است:

1) کربنات باریم
2) تری پلی فسفات سدیم

کربنات باریم

کربنات باریم به طور گسترده در صنعت سرامیک به عنوان یک ماده در لعاب استفاده می‌شود. این ماده به عنوان یک عامل شار، مات و تبلور عمل می‌کند و با اکسیدهای رنگی خاصی ترکیب می‌شود تا رنگ‌های منحصر به فردی تولید کند که به راحتی با وسایل دیگر قابل دستیابی نیست.

استفاده از آن تا حدودی بحث برانگیز است زیرا برخی ادعا می‌کنند که می تواند از لعاب به غذا و نوشیدنی نفوذ کند. برای ارائه یک وسیله استفاده ایمن، BaO اغلب به شکل خرد شده استفاده می‌شود. در صنایع آجر، کاشی، سفال و سفال، کربنات باریم به رس اضافه می‌شود تا نمک‌های محلول (سولفات کلسیم و منیزیم) را رسوب دهد که باعث شکوفایی می‌شود.

تری پلی فسفات سدیم

سدیم تری پلی فسفات  (STPP ) یک ترکیب معدنی است. تری پلی فسفات سدیم نمک سدیم پلی فسفات پنتا آنیون است که پایه مزدوج اسید تری فسفریک است. تری پلی فسفات سدیم در مقیاس وسیع به عنوان جزئی از بسیاری از محصولات خانگی و صنعتی به ویژه در صنعت سرامیک و مواد شوینده تولید می‌شود.

مشکلات زیست محیطی مرتبط با اوتروفیکاسیون به استفاده گسترده از آن نسبت داده می‌شود. شما در این مقاله با ساخت سرامیک و کاربرد آن آشنا شدید. سرامیک‌ها پیش از حرارت دیدن، لعاب و صیقل داده می‌شوند تا یک محصول با پوششی که تخلل و پوکی را کاهش می‌دهد و سطح صاف و اغلب رنگ شده دارد، تولید شود.

خیلی از سرامیک‌ها حاوی مخلوطی از پیوند کووالانسی و یونی بین اتم‌ها هستند، محصول به دست آمده ممکن است بلورین، نیمه بلورین یا شیشه‌ای باشد.

ظروف سرامیک از دو قسمت بدنه و لعاب تشکیل شده است. قسمت بدنه از همان گل رس درست می‌شود. در تهیه گل باید دقت کرد زیرا اگر نا مرغوب باشد ظرف ساخته شده دچار ترک می‌شود. لعاب در رنگ‌های مختلف تهیه شده و روی ظروف کار می‌شوند.

از سرامیك در كف‌سازی، نماسازی یا در تولیدات وسایل بهداشتی و مصالح ساختمانی نظیر انواع آجر سفال‌های تزئینی داخل و خارج ساختمان سفال‌های بام ساختمان، كانال‌های فاضلابی، سفال‌های ضد اسیدی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شما می‌توانید برای تهیه مواد اولیه سرامیک‌سازی به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد شیمیایی در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست