مواد اولیه سرامیک سازی

سرامیک یک ماده معدنی، جامد غیر فلزی، که عموماً براساس اکسید، نیترید، برید و کاربید است، می‌باشد که در درجه حرارت بالا انگیخته شده است. در ادامه به مواد اولیه سرامیک سازی می‌پردازیم.

سرامیک

خاک‌های مورد مصرف در سفال‌سازی در واقع از سنگ‌های آذرین و در طی زمان پدید آمده است چراکه سنگ‌ها این خود از یک مادهٔ مذاب به نام ماگما، به وجود آمده است و در اصل ناشی از فعالیت آتشفشانی است، چنان چه در برابر آب و هوا قرار گیرند، به مرور و در طی زمان تخریب شده و کانی‌های رسی را به وجود آورده است.

مواد اولیه سرامیک سازی خاک رس، کائولینیت، اکسید آلومینیوم، کاربید سیلیکون، کاربید تنگستن و سایر عناصر خالص به خصوص هستند، مواد خام با آب ترکیب می‌شوند تا مخلوطی را درست کنند که قابل شکل و قالب‌گیری باشد.

کار با سرامیک ها، اغلب بعد از درست شدن سخت است، بنابراین آن‌ها از قبل به شکل نهایی دلخواه در آمده‌اند. فرم دلخواه خشک می‌شود و در یک فر اجاق مانند، حرارت داده می‌شود. فرآیند حرارت دادن، انرژی فراهم می‌کند تا زنجیره‌های شیمیای جدید (تبدیل به شیشه) و گاهی اوقات مواد معدنی جدید مانند (انواع مولیت در خاک چینی در حرارت دادن چینی) تشکیل شوند.

لعاب‌های ضد آب، تزئینی یا کاربردی ممکن است، قبل از حرارت دادن اضافه شود و یا ممکن است نیاز به اضافه شدن بعد از حرارت دادن باشد که بیشتر نیز رایج است.حرارت دادن اولیه محصولی را تولید می‌کند که بیسکو نامیده می شود. حرارت دادن اولیه، مواد آلی و آلودگی‌های فَرار را می‌سوزاند حرارت دادن برای بار دوم یا سوم، لعاب دادن گفته می‌شود که این یکی از مهم‌ترین کارها در مواد اولیه سرامیک سازی می‌باشد.

انواع سرامیک

سرامیک سفید، سرامیک‌های ساختاری، سرامیک های فنی و دیرگداز هستند. سرامیک های سفید، شامل لوازم پخت، سفال‌ها و کاشی‌های دیواری می‌شود. سرامیک های ساختاری شامل آجرها، لوله‌ها، کاشی‌های سقفی و زمین هستند.

سرامیک های فنی همچنین به عنوان سرامیک های مخصوص، لطیف، پیشرفته و مهندسی شناخته می‌شوند. این ردیف سرامیک شامل تکیه‌گاه‌ها، کاشی‌های مخصوص (مانند پوشش حرارتی فضاپیما) وسایل زیست پزشکی، سوخت هسته‌ای، آجرهای سرامیکی، موتورهای سرامیکی و روکش سرامیکی است. سرامیک های دیرگداز، سرامیک هایی هستند که برای ساختن ظروف، ساختن ذوب فلز، خط کوره، گرمای تابشی در اجاق‌های گازی استفاده می شوند. مواد اولیه سرامیک سازی در انواع سرامیک کمی متفاوت است.

کاربرد سرامیک

سفالگری، آجرها، کاشی‌ها، ظروف گلی و ظروف چینی نمونه‌های رایج سرامیک هستند. این مواد برای استفاده در ساختمان، صنعت و هنر معروف هستند که از مواد اولیه سرامیک سازی استفاده می‌شود.

مواد سرامیکی دیگری نیز وجود دارند:

در گذشته شیشه به عنوان سرامیک شناخته می‌شد، زیرا یک جامد غیر معدنی بود که مانند سرامیک حرارت داده می‌شد و با آن رفتار می‌کردند. اگر چه چون شیشه یک ماده جامد غیر شفاف است، معمولاً به عنوان یک ماده جدا حساب می‌شود. ساختار درونی منظم سرامیک نقش مهمی در ویژگی و خاصیت آن ایفا می‌کند.

سیلیکون خالص جامد و کربن ممکن است به عنوان سرامیک به نظر برسند در یک مفهوم سخت‌گیرانه و دقیق، الماس هم می‌تواند سرامیک نامیده شود و در مواد اولیه سرامیک سازی به کار برده شود.

خواص سرامیک

سرامیک شامل طیف وسیعی از مواد اولیه سرامیک سازی است که خیلی سخت است که ویژگیشان را تعیین کنیم. بیشتر سرامیک ها خواصی که گفته خواهد شد را از خود نشان می‌دهند:

  • سختی بالا
  • معمولاً شکننده، با چسبندگی ضعیف
  • دمای ذوب بالا
  • مقاومت شیمیایی
  • رسانایی الکتریکی و حرارتی پایین
  • شکل‌پذیری ضعیف
  • ضریب بالای ارتجاعی
  • نیروی تراکم بالا
  • شفافیت نوری برای طول موج‌های گوناگون

که همه این موارد در مواد اولیه سرامیک سازی خود را نشان می‌دهند.

مواد اولیه سرامیک سازی

تهیه مواد اولیه سرامیک سازی

شما در این مقاله با ساخت سرامیک و کاربرد آن آشنا شدید. سرامیک ها پیش از حرارت دیدن، لعاب و سیقل داده می‌شوند تا یک محصول با پوششی که تخلل و پوکی را کاهش می‌دهد و سطح صاف و اغلب رنگ شده دارد، تولید شود.

خیلی از سرامیک ها حاوی مخلوطی از پیوند کووالانسی و یونی بین اتم‌ها هستند، محصول به دست آمده ممکن است بلورین، نیمه بلورین یا شیشه‌ای باشد.

ظروف سرامیک از دو قسمت بدنه و لعاب تشکیل شده است. قسمت بدنه که از همان گل رس درست می‌شود و در تهیه گل باید دقت کرد که اگر نا مرغوب باشد ظرف ساخته شده دچار ترک می‌شود و دومی لعاب که در رنگ‌های مختلف تهیه شده و روی ظروف کار می‌شوند.

از سرامیك در كف‌سازی و نماسازی یا در تولیدات وسایل بهداشتی و مصالح ساختمانی نظیر انواع آجر سفال‌های تزئینی داخل و خارج ساختمان سفال‌های بام ساختمان، كانال‌های فاضلابی، سفال‌های ضد اسیدی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شما می‌توانید برای تهیه مواد اولیه سرامیک سازی به سایت معتبر پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد شیمیایی در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست