سلامتی و زیباییمقالات آموزشی

مواد اولیه صابون سازی

مروری بر مواد اولیه صابون سازی

صابون در واقع، هیچ‌‌گاه کشف نشده، بلکه به تدریج از مواد خام قلیایی و چربی‌ها تحول یافته است. در ادامه به مواد اولیه صابون سازی می‌پردازیم.

صابون

صابون از نمک‌های سدیم یا پتاسیم اسیدهای چرب گوناگون تشکیل شده است. طی هزاران سال مصرف صابون رو به فزونی گذاشت تا ساخت آن برای راحتی و بهداشت بشر متمدن ضرورتی صنعتی یافت.

صابون یک ماده‌ی شوینده یک ترکیب شیمیایی و یا مخلوطی از ترکیبات شیمیایی است که به عنوان عامل پاک‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. صابون نیز یک عامل پاک‌کننده است که از یک یا چند نمک یا اسید چرب تشکیل شده است.

مواد اولیه صابون سازی

مهم‌ترین مواد اولیه صابون سازی

مهم‌ترین مواد اولیه صابون سازی سدیم هیدروکسید یا هیدروکسید پتاسیم، چربی‌های حیوانی یا گیاهی و سایر افزودنی‌‌های بهداشتی هستند.

ماده قلیایی:

سود سوزآور (NaOH) معمول‌ترین مواد اولیه صابون سازی است. نام شیمیایی سود سوزآور هیدروکسید سدیم (سدیم هیدروکسید) است.

یکی دیگر از انواع مواد قلیایی هیدروکسید پتاسیم است که تحت عنوان پتاس نیز شناخته می‌شود. نوع ماده قلیایی مورد استفاده بر خواص نهایی محصول صابون مؤثر است.

برای مثال، پتاسdl موجب ایجاد نرمی بیشتر در صابون می‌شود، در حالی که آب قلیایی قالب صابون سخت‌تری را تولید می‌کند.

چربی‌ها:

یکی از مواد اولیه صابون سازی چربی است. می‌ توان انواع بسیار گوناگونی از چربی‌های حیوانی و گیاهی را در ساخت صابون به کار گرفت.

صابون‌سازان سنتی از چربی حیوانی (چربی خوک یا پیه نهنگ) ذخیره شده از پخت و پز و قصابی استفاده می‌کردند. به هر حال، تنوع گسترده ای از چربی‌های گیاهی را می‌توان جایگزین چربی حیوانی کرد.

این چربی‌ها عبارتند از:

  • چربی‌ نارگیل
  • پسته
  • مغز بادام
  • خرما
  • زیتون و سویا

اسید‌های چرب متفاوتی در روغن‌های طبیعی وجود دارند.

از این رو، مطابق با نوع چربی استفاده شده، خواص و بافت‌های متفاوتی در صابون ایجاد می‌شوند. برای مثال، مولکول‌های اسیدی چربی خوک بلندتر هستند و صابون بسیار سختی را، که به سختی با آب حل می‌شود، تولید می‌کند.

اما مولکول‌های چرب موجود در چربی نارگیل کوتاه‌تر هستند و یک صابون نرم‌تر را می‌سازند که دارای کف بیشتری است. روغن‌های متفاوت را برای ساخت صابونی که از نرمی و خواص کف‌کنندگی مطلوبی برخوردار است، می‌توان با یکدیگر ترکیب کرد.

افزودنی‌ها:

افزودنی‌ها یکی از مواد اولیه صابون سازی است که نقش مهمی دارد. معمولاً افزودنی‌ها را به منظور افزایش کیفیت محصول اضافه می کنند.

عناصر طبیعی مراقبت از پوست از قبیل:

آلوئه‌ورا، عسل و بلغور جو دو سر را می‌ توان به صابون اضافه کرد. البته معمولاً عطر‌ها و رایحه‌ها را نیز به صابون می‌افزایند. همچنین نگهدارنده‌ها نیز برای افزایش طول عمر قالب‌های صابون افزوده می‌شوند.

گلیسیرین:

ماده گلیسرین اساساً به عنوان نرم‌کننده و تقویت‌کننده بافت به مواد اولیه صابون سازی اضافه می‌شود. اما سوربیتول هم نرم‌کننده دیگری است که همراه با گلیسرین استفاده می‌شود.

این ماده معمولاً به منظور کمک به شفاف کردن بیشتر صابون‌ها به کار می‌رود. کاربرد دی اکسید تیتانیوم مات کردن صابون است.

دیگر موادی که به مواد اولیه صابون سازی اضافه می‌شوند عبارتند از: پنتات پنتا سدیم، اتیدرونات تترا سدیم و ادتا تترا سدیم. این مواد به عنوان نرم‌کننده آب و به منظور محافظت از رنگ و عطر صابون در برابر تأثیرات یون‌های فلزی موجود در ترکیبات مورد استفاده قرار می‌گیرند. ترکیبات نامبرده کلسیم و منیزیم را در آب محصور می‌کنند.

مواد اولیه صابون سازی

روش ساخت صابون

ساخت صابون با استفاده از چربی‌ها و روغن‌ها گسترده‌ترین روش ساخت صابون است. این روش شامل مراحل زیر است :

حرارت دادن چربی‌ها و روغن‌ها و واکنش نشان دادن آن‌ها به مایع قلیایی

تولید صابون و آب (صابون تمیز) به اضافه گلیسرین یا گلیسرول

روش اصلی دیگر ساخت صابون عبارت است از خنثی‌سازی اسید‌های چرب با استفاده از مواد قلیایی، چربی‌ها و روغن‌ها به واسطه بخار فشار قوی از هم جدا می‌ شوند تا اسید‌ های چرب و گلیسرین خام حاصل آیند.

سپس اسید‌های چرب با تقطیر تصفیه و با یک ماده قلیایی خنثی می‌شوند تا صابون و آب (صابون تمیز) تولید شود.

تهیه مواد اولیه صابون سازی

نمک‌ های سدیم یا پتاسیم و اسیدهای چرب گوناگون اصلی‌ترین مواد اولیه صابون سازی هستند. یعنی یک سر صابون قطبی و سر دیگر آن هیدروکربنی است.

با افزودن مقدار اندکی صابون به آب، سر کربوکسیلات آن که آب دوست است در آب حل می‌شود، اما سر هیدروکربنی آن که آب گریز است در آب حل نمی‌شود.

صابون در آب داغ بهتر حل می‌شود؛ چراکه با افزایش دما کشش سطحی آب کاهش می‌یابد و سر ناقطبی راحت‌تر در بین مولکول‌های آب قرار می‌گیرد.

بخش آب دوست باید متشکل از یون‌هایی باشد که به راحتی در آب حل می‌شوند. مانند یون‌های فلزات قلیایی. به عنوان مثال نمک‌های پتاسیم، حلالیت بسیار خوبی دارند. به همین دلیل از آن‌ها در تهیه‌ شامپو و خمیر ریش استفاده می‌شود.

شما می‌توانید برای تهیه مواد اولیه صابون سازی به سایت معتبر پیشگامان شمیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه تأمین مواد اولیه در ایران، آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، مواد اولیه شامل لسیتین، خرید آلژینات سدیم، خرید لاکتات سدیم، آلانتوئین، متیل پارابن، خرید اسید اسکوربیک، ایزوله سویا، خرید سوربات پتاسیم، خرید ستیل الکل، خرید ویتامین e، خرید کافور، خرید منتول، صمغ عربی، خاک دیاتومه، زانتان گام، گوارگام، کربومر، سوربیتول و…. را در تمامی زمینه‌های دارویی و پزشکی، صنعتی، آرایشی بهداشتی، اسانس‌ها، غذایی با بهترین قیمت و کیفیت تأمین کنید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دلشاد دست مرد

دکتری شیمی دانشگاه صنعتی شریف - فعال در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید