مواد اولیه صابون سازی

صابون در واقع هیچ‌گاه کشف نشده است بلکه به تدریج از مواد خام قلیایی و چربی‌ها تحول یافته است. صابون‌ها در طول دوران‌های مختلف نیاز به روزرسانی داشتند. چرا که کاربرد آن‌ها متفاوت‌تر، گسترده‌تر و جزئی‌تر شده است. از این رو در طول تاریخ از مواد اولیه صابون‌سازی متفاوتی استفاده شده است. امروزه اما با توجه به تنوع گسترده‌‌ای که صابون‌ها دارند؛ مشتری‌ها انتظار دارند نوعی ارزش افزوده به آن‌ها ارائه کنیم.

جهت استعلام

قیمت مواد اولیه صابون سازی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

این ارزش با استفاده از مواد اولیه مختلف به محصول شما افزوده می‌شود. از این رو به یاد داشته باشید که استفاده از مواد اولیه با کیفیت و استفاده درست از آن‌ها می‌تواند رمز موفقیت شما باشد. پیشگامان شیمی سال هاست که در این زمینه یاری رسان شما عزیزان بوده است. کافی است با کارشناسان این شرکت تماس بگیرید. 

مواد اولیه صابون سازی
مواد اولیه صابون سازی

صابون از دیروز تا امروز

صابون از نمک‌های سدیم یا پتاسیم و اسیدهای چرب گوناگون تشکیل شده است. طی هزاران سال مصرف صابون رو به فزونی گذاشت تا ساخت آن برای راحتی و بهداشت بشر متمدن ضرورتی صنعتی یافت. صابون یک مادهٔ شوینده، یک ترکیب شیمیایی و یا مخلوطی از ترکیبات شیمیایی است که به عنوان عامل پاک‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهم‌ترین مواد اولیه صابون‌سازی

مهم‌ترین مواد اولیه صابون‌سازی سدیم هیدروکسید یا هیدروکسید پتاسیم، چربی‌های حیوانی یا گیاهی و سایر افزودنی‌های بهداشتی هستند. البته استفاده از این مواد طی زمان دچار تغییراتی شده است. Burning profit (NaOH) معمول‌ترین مواد اولیه صابون‌سازی است. نام شیمیایی سود سوزآور، هیدروکسید سدیم (سدیم هیدروکسید) است. یکی دیگر از انواع مواد قلیایی هیدروکسید پتاسیم است که تحت عنوان پتاس نیز شناخته می‌شود.

نوع ماده قلیایی مورد استفاده بر خواص نهایی محصول صابون مؤثر است. برای مثال، پتاس dl موجب ایجاد نرمی بیشتر در صابون می‌شود. در حالی که آب قلیایی، قالب صابون سخت‌تری را تولید می‌کند.

یکی از مواد اولیه صابون‌سازی چربی است. می‌توان انواع گوناگونی از چربی‌های حیوانی و گیاهی را در ساخت صابون به کار گرفت. صابون‌سازان سنتی از چربی حیوانی (چربی خوک یا پیه نهنگ) ذخیره شده از پخت و پز و قصابی استفاده می‌کردند. به هر حال، تنوع گسترده‌‌ای از چربی‌های گیاهی را می‌توان جایگزین چربی حیوانی کرد.
از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چربی نارگیل
 • پسته
 • مغز بادام
 • خرما
 • زیتون و سویا

اسیدهای چرب متفاوتی در روغن‌های طبیعی وجود دارند. همین از اصلی‌ترین تفاوت‌هایی است که در میان صابون‌های شرکت‌های مختلف دیده می‌شود. چرا که این اسیدها خواص صابون‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. برای مثال، مولکول‌های اسیدی چربی خوک بلندتر هستند و صابون بسیار سختی را که به سختی با آب حل می‌شود تولید می‌کند.

اما مولکول‌های چرب موجود در چربی نارگیل کوتاه‌تر هستند و یک صابون نرم‌تر را می‌سازند که دارای کف بیشتری است. روغن‌های متفاوت را می‌توان با یکدیگر ترکیب کرد.

از دیگر مواد اولیه صابون سازی خانگی و صنعتی

افزودنی‌ها یکی از مواد اولیه صابون سازی هستند که نقش مهمی دارند. معمولاً افزودنی‌ها را به منظور افزایش کیفیت محصول اضافه می‌کنند. اما برخی از خواص را نیز می‌توان از آن‌ها طلب کرد. آلوئه‌ورا، عسل و بلغور جو دو سر را می‌توان به صابون اضافه کرد. البته معمولاً عطرها و رایحه‌ها را نیز به صابون می‌افزایند. همچنین نگهدارنده‌ها نیز برای افزایش طول عمر قالب‌های صابون افزوده می‌شوند.

گلیسیرین اساساً به عنوان نرم‌کننده و تقویت‌کننده بافت به مواد اولیه صابون اضافه می‌شود. اما سوربیتول هم نرم‌کننده دیگری است که همراه با گلیسرین استفاده می‌شود. حتی در برخی موارد می‌توان این دو را جایگزین یکدیگر کرد. این ماده معمولاً به منظور کمک به شفاف کردن بیشتر صابون‌ها به کار می‌رود.

کاربرد دی اکسید تیتانیوم مات کردن صابون است. دیگر موادی که به مواد اولیه صابون سازی اضافه می‌شوند عبارتند از: پنتات پنتا سدیم، اتیدرونات تترا سدیم و ادتا تترا سدیم. این مواد به عنوان نرم‌کننده و به منظور محافظت از رنگ و عطر صابون در برابر تأثیرات یون‌های فلزی موجود در ترکیبات دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. ترکیبات نامبرده، کلسیم و منیزیم را در آب محصور می‌کنند.

مواد اولیه صابون سازی
مواد اولیه صابون سازی

آموزش تولید صابون

تولید صابون از چربی‌ها و روغن‌ها گسترده‌ترین روش ساخت صابون است. این روش شامل مراحل زیر است: حرارت دادن چربی‌ها و روغن‌ها و سپس واکنش نشان دادن آن‌ها به مایع قلیایی.

تولید صابون و آب (صابون تمیز) به اضافه گلیسرین یا گلیسرول

روش اصلی دیگر ساخت صابون عبارت است از خنثی‌سازی اسیدهای چرب با استفاده از مواد قلیایی، چربی‌ها و روغن‌ها. آن‌ها به واسطه بخار فشار قوی از هم جدا می‌شوند تا اسید‌های چرب و گلیسرین خام حاصل شود. سپس اسیدهای چرب با تقطیر تصفیه و با یک ماده قلیایی خنثی می‌شوند تا صابون و آب (صابون تمیز) تولید شود.

نمک‌های سدیم یا پتاسیم و اسیدهای چرب گوناگون اصلی‌ترین مواد اولیه صابون سازی هستند. یعنی یک سر صابون قطبی و سر دیگر آن هیدروکربنی است. با افزودن مقدار اندکی صابون به آب، سر کربوکسیلات آن که آب دوست است در آب حل می‌شود. اما سر هیدروکربنی آن که آب گریز است در آب حل نمی‌شود.

صابون در آب داغ بهتر حل می‌شود. چراکه با افزایش دما کشش سطحی آب کاهش می‌یابد و سر ناقطبی راحت‌تر در بین مولکول‌های آب قرار می‌گیرد. بخش آب دوست باید متشکل از یون‌هایی باشد که به راحتی در آب حل می‌شوند. مانند یون‌های فلزات قلیایی. به عنوان مثال نمک‌های پتاسیم، حلالیت بسیار خوبی دارند. به همین دلیل از آن‌ها در تهیه شامپو و خمیر ریش استفاده می‌شود.

مواد اولیه تولید صابون خانگی

مواد اولیه‌‌ای که برای تولید این صابون‌ها به کار گرفته می‌شوند معمولاً کاملاً طبیعی هستند. این مواد از درون منزل شما به دست می‌آیند از این رو زمان زیادی برای تهیه آن‌ها صرف نمی‌شود. از سوی دیگر به دلیل طبیعی بودن ضرر خاصی را به پوست شما وارد نمی‌کنند. افزون بر همه این‌ها، این صابون‌ها شخصی سازی شده‌‌اند تا برای پوست شما مفید باشند. از جمله اصلی‌ترین مواد و تجهیزاتی که برای تولید صابون خانگی نیاز دارید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مخلوط قلیاب صابون پزی
 • روغن زیتون حدود ۴۵۵ گرم برای هر قالب صابون
 • روغن نارگیل حدود ۴۵۵ گرم برای هر قالب صابون
 • روغن گیاهی مذنظر شما
 • گیاهان خشک مدنظر شما
 • آب حدود ۳۴۵ گرم برای هر قالب صابون
 • سرکه

روش‌های مختلفی برای تهیه صابون خانگی وجود دارد. اما متداول ترن روش‌ها روش سرد و روش گرم می‌باشد. همانطور که از نام این روش‌ها مشخص است؛ عمده‌ترین تفاوت میان آن‌ها، استفاده از گرما می‌باشد. در روش سرد مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا صابون شما آماده استفاده شود.

در حالی که در روش گرم این زمان به حدود چند ساعت محدود می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات هنگام استفاده از مواد اولیه صابون سازی، اندازه گیری مواد است. در صورت هر گونه تغییر در اندازه‌ها ممکن است باعث ایجاد حساسیت روی غدد پوستی شود.

مواد اولیه صابون سازی مناسب پوست شما

هر پوستی نیازهای منحصر به فرد خود را دارد. از این رو محصولات متفاوتی هم باید برای آن تهیه کرد. برای مثال پوست‌های خشک پوست‌هایی هستند که بلافاصله پس از شست و شو و در تمام فصول سال خشک می‌شوند. این پوست‌ها نیاز به آبرسانی بیشتری دارند. از جمله مواد اولیه‌‌ای که بهتر است در صابون‌های این گروه باشد می‌توان به عسل، لیمو، گلیسیرین، کالاندا، اسانس روغن زیتون و گل ختمی اشاره کرد.

اگر شما مانند هزاران نفر دیگر در سراسر دنیا، چربی روی پوستتان دیده می‌شود و نیاز به دوش گرفتن بیشتری احساس می‌کنید؛ پوست شما چرب است. این افراد معمولاً از دست جوش‌ها و آکنه‌های پوستی به سطوح آمده اند. برای این افراد بهتر است مواد اولیه‌‌ای استفاده کنید که مخصوص از بین بردن آکنه‌ها و جوش‌ها می‌باشند. از جمله این مواد می‌توان به اسانس قهوه، اسانس خاک رس و گوگرد اشاره کرد.

اینکه از کدام یک از مواد اولیه صابون سازی استفاده کنید کاملاً وابسته به خواصی است که از صابون انتظار دارید. با این حال می‌توانید بهترین مواد اولیه صابون سازی را از پیشگامان شیمی تهیه کنید. این شرکت در کنار ارائه بهترین مواد اولیه تولید صابون، آماده است تا به شما عزیزان مشاوره رایگان ارائه دهد. کافی است با کارشناسان این شرکت تماس برقرار کنید.

سوالات متداول

با کدام مواد اولیه طبیعی می توان تولید صابون خانگی داشت؟

 • نارگیل
 • گل رز
 • پسته
 • بادام
 • زیتون
 • خرما

مواد اولیه صابون سازی صنعتی کدام اند؟

 • گلیسیرین
 • دی اکسید تیتانیم
 • سوربیتول

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست