فروش مواد نگهدارنده طبیعی

دلیل استفاده از مواد نگهدارنده طبیعی چیست؟

نوع غذایی که بدون استفاده از مواد شیمیایی مصنوعی تولید می شود چیه؟ چرا باید غذایی تولید کنیم که کمترین مواد شیمیایی مصنوعی در آن بکار رفته؟ با ما در ادامه مقاله مواد نگهدارنده طبیعی همراه باشید تا به طور کامل بررسی کنیم 

نگه‌دارنده‌ها یک موضوع تکراری در بحث‌های عمومی هستند و هر زمان که رشد می‌کنند، بسیاری از مصرف‌کنندگان آن‌ها را با مواد شیمیایی مضر و مدرن در مواد غذایی مرتبط می‌کند. اما، به عنوان یک نگاه کوتاه به گذشته، نشان می‌دهد که حفظ غذا از فاسد شدن از چند صد سال پیش انجام می‌شد، زمانی که انسان برای اولین‌بار از نمک (شور) و دود (درمان) برای متوقف‌کردن گوشت و ماهی از فاسد شدن و خراب‌شدن استفاده کردند. با وجود تعدادی از مشکلات، نگه‌دارنده‌ها امروزه بخشی ضروری از غذای ما هستند.

یک دلیل برای این افزایش تقاضای مصرف‌کنندگان برای انتخاب بیشتر، سهولت و راحتی غذا و استانداردهای بالای ایمنی غذا است. تمام محصولات غذایی حاوی مواد نگه‌دارنده غذا هستند. هدف این است که به طور کلی از فاسد شدن در طول زمان حمل و نقل جلوگیری کند. نگه‌دارنده‌ها در مواد غذایی برای مبارزه با فساد ناشی از باکتری‌ها، قارچ‌ها و مخمرها اضافه می‌شوند. نگهدارنده‌ها می‌توانند مواد غذایی تازه را برای دوره‌های طولانی‌تر نگه دارند و عمر مفید آن را افزایش دهند. از نگه‌دارنده‌های مواد غذایی برای کاهش و یا جلوگیری از تغییر رنگ، طعم و یا بافت استفاده می‌شود.

انواع نگهدارنده‌ مواد غذایی:

مواد نگهدارنده طبیعی

در دسته مواد نگهدارنده طبیعی، نمک، شکر، الکل، سرکه و غیره وجود دارد. این مواد نگهدارنده طبیعی در مواد غذایی هستند که در هنگام تهیه ترشی، ترشک، آب و غیره نیز استفاده می‌شود. همچنین انجماد و جوشیدن به عنوان راه‌های طبیعی حفظ مواد غذایی مورد توجه قرار گرفته است.

پودر قهوه و سوپ برای نگه‌داری خشک می‌شوند. در این بخش مواد نگهدارنده طبیعی مواد غذایی مرکبات مانند اسید سیتریک و اسید اسکوربیک بر روی آنزیم‌ها کار می‌کنند و متابولیسم آن‌ها  منجر به حفظ آن می‌شود. شکر و نمک اولین مواد نگهدارنده طبیعی مواد غذایی هستند که رشدباکتری‌ها را در مواد غذایی بسیار کم می‌کنند. برای حفظ گوشت و ماهی، نمک هنوز به عنوان مواد نگهدارنده طبیعی استفاده می‌شود.

دلایل متعددی وجود دارد که در مواد غذایی از مواد نگهدارنده استفاده می‌شود. یکی از دلایل آن این است که آن‌ها می‌توانند به حفظ و بهبود عملکرد  کمک کنند و باعث کاهش تولید فساد ناشی از بسته‌بندی، هوا، باکتری، قارچ و یا مخمر می‌شوند، در حالی که به کاهش خطر آلودگی نیز کمک می‌کند. در بعضی موارد، افزودنی‌ها و مواد نگهدارنده می‌توانند به بهبود یا حفظ مزایای تغذیه کمک کنند. علاوه بر این، آن‌ها ممکن است برای بهبود طعم، بافت و ظاهر مورد استفاده قرار گیرند. به طور معمول، افزودنی‌ها و مواد نگهدارنده برای ایجاد یک طعم خوشمزه و کاهش میزان چربی استفاده می‌شود.

حفظ مواد غذایی اساساً به سه دلیل انجام می‌شود:

 • اول برای حفظ ویژگی‌های طبیعی غذا
 • دوم برای حفظ ظاهر غذاب
 • سوم برای افزایش ارزش ذخیره مواد غذایی

مواد نگه‌دارنده مصنوعی:

مواد نگهدارنده مصنوعی انقلابی در صنعت غذا ایجاد کردند تا از ماندگاری بیشتر محصولات غذایی اطمینان حاصل کنند. این امر توزیع گسترده و تولید انبوه غذا و همچنین گشایش بازارهای جدید را تسهیل کرده است.فراتر از ماندگاری، مواد نگهدارنده نقش دیگری در تولید مواد غذایی دارند. به عنوان مثال، محصولات غذایی فرآوری شده و تصفیه شده برای جلوگیری از پیری طبیعی و تغییر رنگ به استفاده از مواد نگهدارنده نیاز دارند. علاوه بر این، برخی از مواد نگهدارنده نیز اهداف رئولوژیکی دارند. آن‌ها به عنوان امولسیفایر، تثبیت کننده و غلیظ کننده عمل می‌کنند تا به مواد غذایی بافت و قوام مطلوبی بدهند.

از دیدگاه سلامتی، مواد نگهدارنده مصنوعی به دلیل عوارض جانبی مختلف از جمله بیماری‌های روده و چاقی مورد انتقاد قرار گرفته اند. با این حال، جایگزینی مواد نگهدارنده دور از یک روند ساده است. فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در فرآوری محصولات غذایی پایدار در قفسه در نظر گرفته شود.مواد نگهدارنده می‌توانند از مواد طبیعی مانند نمک یا الکل تهیه شوند.

آن‌ها همچنین می‌توانند ساخته شده از مواد شیمیایی مصنوعی باشند. مواد نگهدارنده “طبیعی” یا “آلی” لزوماً سالم‌تر از مواد نگهدارنده مصنوعی یا شیمیایی هستند. در حقیقت، مواد نگهدارنده مصنوعی مانند نیتریت ‌سدیم، بنزوات‌ سدیم، پروپیونات ‌سدیم، پروپیونات ‌کلسیم و سوربات ‌پتاسیم در تهیه غذا به مدت طولانی مورد استفاده قرار گرفته‌اند، زیرا آن‌ها در جلوگیری از فساد مواد غذایی بسیار موثر هستند.

نگه‌دارنده‌ها به مواد غذایی اضافه می‌شوند تا مانع از رشد میکرو ارگانیسم‌ها مانند مخمر و باکتری در غذا شود. نگه‌دارنده‌ها می‌توانند فرآیند تخمیر، اسیدی شدن غذا را مهار، تحمل یا توقف دهند.نگه‌دارنده‌ها می‌توانند به علت اکسیداسیون، مواد غذایی را از بدتر شدن و یا تضعیف یا جلوگیری کنند. نگه‌دارنده مواد غذایی برای مدت زمان زیادی استفاده می‌شود.

مواد نگهدارنده طبیعی

مواد نگهدارنده طبیعی:

در روزهای اولیه، برخی از مواد نگهدارنده طبیعی، مانند آب مرکبات، نمک، شکر و سرکه، به طور سنتی برای حفظ مواد غذایی استفاده می‌شد. با تحولات تکاملی، صنایع غذایی به دنبال استفاده از گیاهان و عصاره‌های آن‌ها به عنوان ابزار بالقوه برای نگهداری مواد غذایی بوده‌اند.

مواد نگهدارنده طبیعی محبوب

محبوب‌ترین مواد نگهدارنده طبیعی مواد بی‌ضرری هستند که همه ما با آن‌ها آشنا هستیم:

 • نمک
  نمک در طول اعصار برای حفظ گوشت و سبزیجات استفاده می‌شده است. میکروارگانیسم‌هایی که غذا را خراب می‌کنند در آب رشد می‌کنند، اما نمک این آب را جذب می‌کند و از رشد آن‌ها جلوگیری می‌کند. نمک همچنین از فساد مواد غذایی به وسیله مخمر ها و باکتری جلوگیری می‌کند.
 • آب لیمو

آب لیمو حاوی مقدار زیادی اسید سیتریک و اسید اسکوربیک است که به آن ویتامین C نیز گفته می‌شود. اسید از رشد میکروارگانیسم‌ها در غذا جلوگیری کرده و آن را خراب نمی‌کند. ویتامین C همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است که از اکسید شدن غذا جلوگیری می‌کند.

 • عصاره دانه گریپ فروت
 • عصاره رزماری
 • شکر
  شکر نیز مانند نمک با جذب آب اضافی و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم‌ها، غذا را حفظ می‌کند.
 • اسید سیتریک (حاصل از مرکبات)

برای اینکه بتوانید در مورد چرایی خاص بودن مواد نگهدارنده طبیعی ایده بگیرید، بیایید وارد عصاره رزماری شویم و اینکه چگونه می‌تواند از محصولات محافظت کند. این فرآیند با استخراج آنتی اکسیدان از برگ رزماری از طریق روشی به نام استخراج دی اکسید کربن آغاز می‌شود. همانطور که می‌دانید، آنتی اکسیدان‌ها می توانند از زوال مواد آلی جلوگیری کنند.استخراج مقدار کمی روغن ایجاد می‌کند که می‌تواند در محصولات مخلوط شود. علاوه بر این عصاره رزماری برای مواد آرایشی بسیار محبوب است.

ایمنی مواد نگهدارنده‌ طبیعی غذایی:

تحقیقات در حالی انجام می‌شود که شواهد علمی در مورد چگونگی تأثیر مواد نگهدارنده مصنوعی بر رشد و نمو بدن در طولانی مدت وجود دارد.محققان با صدور اطلاعیه‌ای نگرانی در مورد مواد شیمیایی مورد استفاده به عنوان مواد نگهدارنده مواد غذایی به ویژه برای محصولات گوشت را بیان کرد. این‌ها شامل نیترات‌ها و نیتریت‌ها هستند که می‌توانند در تولید هورمون تیروئید که برای تنظیم فرآیندهای متابولیکی ضروری است تداخل ایجاد کنند و همچنین با سرطان‌های دستگاه گوارش و سیستم عصبی ارتباط دارند.

منبع جدید مواد نگهدارنده طبیعی از فلاونوئیدها که توسط NTU با ایمنی از مخمر تولید می‌شود، بسیار درخشان است، زیرا این نوع مخمر در تهیه آبجو و تولید واکسن‌های هپاتیت B استفاده شده است.“فلاونوئیدها از جمله مکمل‌های غذایی طبیعی مهم با ویتامین‌ها هستند، اما همچنین به عنوان مواد نگهدارنده طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند، بدون اینکه به انسان آسیب برساند. این برخلاف مواد نگهدارنده مصنوعی موجود است که در بیشتر غذاهای فرآوری شده مانند آسپارتام و نیترات استفاده می‌شود، که ممکن است باعث ایجاد سرطان در میان سایر اثرات سوء بر سلامتی شود. “

اداره غذا و دارو مسئول نظارت بر نگهدارنده‌ها می‌باشد، تا اطمینان حاصل کنند که آن‌ها به بدن شما آسیب نمی‌رسانند. نه تنها مواد نگه‌دارنده در غذای انسان مورد ارزیابی قرار می‌گیرد، بلکه در غذای حیوانات نیز نظارت می‌شود.در حالی که نام برخی از مواد نگهدارنده خیلی جالب به نظر نمی‌آید، آن‌ها معمولاً ترکیباتی هستند که شما معمولاً در بسیاری از غذاهایی که میل می‌کنید وجود دارند. اجازه ندهید که نام‌های طولانی شما را فریب دهد. هر چه بیشتر در مورد نگه‌دارنده‌ها یاد بگیرید، ایمن‌تر می‌شوید.

همه این مواد شیمیایی به عنوان ضد میکروبی یا آنتی‌اکسیدان‌ها یا هر دو مورد عمل می‌کنند. آن‌ها فعالیت باکتری‌ها، قالب‌ها، حشرات و سایر میکروارگانیسم‌ها را مهار می‌کنند. جلوگیری از رشد قالب‌ها، مخمرها و باکتری‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها باعث می‌شود که غذاها از لکه‌های سیاه و سفید و یا در حال رشد بیفتند. آن‌ها هنگامی که مواد غذایی با اکسیژن، گرما و برخی فلزات تماس می‌گیرند، واکنش را سرکوب می‌کنند. آن‌ها همچنین از دست دادن تعدادی از آمینو اسیدهای ضروری برخی از ویتامین‌ها جلوگیری می‌کنند.

شرکت پیشگامان شیمی با داشتن نیروهای متخصص آمادگی دارد ضمن آگاهی دادن به شما در خصوص انواع مواد نگهدارنده، سفارش‌های مشتریان عزیز را دریافت کند. این مجموعه آمادگی دارد مواد نگهدارنده طبیعی مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

برچسب:

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست