راهنمای زنبورداران برای استفاده از اسید اگزالیک

راهنمای زنبورداران برای استفاده از اسید اگزالیک + روش‌ها

کنه واروآ (واروآ destructor) تهدیدی بسیار بزرگ برای زنبورداری به شمار می‌روند و زنبورداری را تحت تأثیر قرار می‌دهند. برای سال‌ها، تحقیقات بر روی مبارزه با این آفت زنبور عسل متمرکز شده‌اند اما همچنان مشکل ساز هستند. یکی از مؤثرترین ترکیباتی که امروزه برای کنترل جمعیت کنه‌های واروآ در کلنی‌های زنبور عسل استفاده می‌شود، اسید اگزالیک است.

این یک ترکیب طبیعی است که در بسیاری از گیاهان یافت می‌شود. این راهنما نگاهی دقیق به درمان کنه واروآ با اسید اگزالیک در هر دو حالت تجاری و شخصی دارد. همچنین کاربرد اسید اگزالیک در کندوهای عسل را از جمله سایر اطلاعات مفید برای زنبورداران مبتدی و حرفه‌ای بررسی می‌کند.

روش‌های استفاده از اسید اگزالیک

درمان کنه واروآ با اسید اگزالیک می‌تواند از طریق تعدادی از روش‌های کاربردی انجام شود. محبوب‌ترین آن‌ها روش قطره قطره، استفاده از بخار اسید و ایجاد مه است. در حالی که هر یک از این روش‌ها دارای نکات مثبت و منفی است، اما روش قطره قطره اثرات منفی شدیدی بر روی زنبورها و سلامت عمومی کلنی زنبور عسل دارد.

با روش قطره قطره، زنبورها اسید اگزالیک بیشتری می‌خورند و ممکن است سلامت آن‌ها به خطر افتد. تخم‌گذاری کلنی‌های زنبور عسل نیز تحت تأثیر اسید اگزالیک مورد استفاده برای درمان کنه وارو قرار می‌گیرد. به همین دلایل، ما عمدتاً در مورد درمان کنه واروآ با اسید اگزالیک به شکل بخار و مه بحث خواهیم کرد.

هنگام استفاده از دستگاه بخور یا تصعید، دمای محیط دستگاه باید بین 315 درجه فارنهایت (157 درجه سانتی‌گراد) تا 370 درجه فارنهایت (189 درجه سانتی‌گراد) باشد. در دمای 315 درجه فارنهایت، اسید اگزالیک به شکل بخار در می‌آید. با این حال، فراتر از 370 درجه فارنهایت، شروع به تجزیه شدن به اسید فرمیک و مونوکسید کربن می‌کند.

بخارساز اسید اگزالیک برای کنه‌های واروآ

تبخیر اسید اگزالیک برای کنه های واروآ
نمونه دستگاه بخور اسید اگزالیک

بخار یک روش مؤثر برای استقرار اسید اگزالیک در کندو است. با استفاده از گرما برای تصعید از آن، از خواص فیزیکی اسید اگزالیک استفاده می‌شود. تجهیزات ویژه‌ای که از آن‌ها به عنوان بخار کننده یاد می شود برای این مورد لازم است. دستگاه بخور اسید اگزالیک نوعی وسیله زنبورداری است که برای گرم کردن اسید اگزالیک استفاده می‌کنید تا به راحتی وارد کندو عسل شود. دستگاه‌های بخور با استفاده از برق کار می‌کنند. بسته به سازنده، آن‌ها از دو نوع برق DC و AC استفاده می‌كنند.

فن‌آوری‌های مختلف در بخار کننده‌های اسید اگزالیک استفاده می‌شود. استفاده از آن آسان است، هزینه‌های تعمیر و نگهداری کمی دارد و در صورت کار نکردن برقی می‌تواند به راحتی تعویض شود. اگر دوست داشته باشید حتی می‌توانید بخار ساز اسید اگزالیک خودتان بسازید! بخار کننده‌هایی که سیم‌پیچ‌های گرمایشی و سایر روش‌های تولید حرارت را در ظرف های اسیدی خود قرار می‌دهند، با خراب شدن ترمیم آن‌ها دشوارتر است.

مواردی که باید توجه داشته باشید:

  • دستگاه بخور اسید اگزالیک دارای دسته، میله و ظرف اسید است.
  • همه دستگاه‌های بخار دهی از دستگاه بخور به منبع تغذیه مورد استفاده شما هدایت می‌شوند.
  • برای دستگاه‌های بخار زن که با برق متناوب کار می‌کنند، باید نزدیک پریز برق باشید یا اینورتر به همراه داشته باشید.
  • کسانی که با ولتاژ مستقیم کار می‌کنند با بیشتر باتری‌های 12 ولت کار می کنند به شرطی که در شرایط خوبی باشند و از شارژ خوبی برخوردار باشند.

جهت خرید اسید اگزالیک با ما تماس بگیرید

بخار اسید اگزالیک چگونه کار می‌کند؟

بخار اسید اگزالیک در کندوی عسل آزاد شده و به تمام جعبه‌های داخل آن سرایت می‌کند. سپس خنک می‌شود و به سطوح کندو متصل می‌شود. کنه‌ها هنگام حرکت در اطراف کندو با این سطوح تماس می‌گیرند. کنه‌هایی که به پشت زنبورهای عسل راه پیدا کرده اند نیز با حرکت زنبورها بر روی سطوح کندوی روکش شده با اسید اگزالیک می‌مالند.

به این ترتیب، کنه‌ها از اثر تماس با اسید اگزالیک از بین می‌روند.استفاده از بخار اسید اگزالیک به طور کلی منجر به مرگ بالای کنه‌ها در 2 روز اول استفاده می‌شود. پس از آن، تعداد کنه‌ها به شدت کاهش می‌یابد.

بخار اسید اگزالیک چگونه سریع اثر خود را از دست می‌دهد؟

مهم است که زنبورداران توجه داشته باشند که بخارساز دادن اسید اگزالیک در دوزهایی که به اندازه کافی بالا هستند و باعث از بین رفتن کنه‌ها می‌شوند، در کندو باقی می‌ماند. پس از آن، اسید اگزالیک  کم کم قدرت طبیعی خود را از دست داده، و در برابر کنه‌ها بی‌اثر می‌شود.

به همین دلیل است که پس از یک دوره مشخص هفته‌ها به تکرار درمان نیاز است. این موضوع در بخش دیگری از این مقاله که به بررسی برنامه درمان اسید اگزالیک برای زنبورداران می‌پردازد، به خوبی توضیح داده شده است.

درمان بخار اسید اگزالیک برای کنه‌های واروآ شما را در مجاورت کلنی های زنبورعسل قرار می‌دهد. به طور خاص شما را ملزم می‌کند که از جلو به کندوهای زنبورستان نزدیک شوید. این ممکن است منجر به پرخاشگری زنبورها شود. هنگام بخارساز اسید اگزالیک باید لباس محافظ بپوشید. لباس زنبورداری و دستکش حداقل موارد ایمنی بوده که باید داشته باشید.

مه زدایی اسید اگزالیک برای کنه‌های واروآ

مه زدایی اسید اگزالیک برای کنه های واروآ
نمونه دستگاه مه زدایی با اگزالیک اسید

مه‌زدایی دومین روش استفاده از اسید اگزالیک است. مه آلود شدن با اسید اگزالیک مقدار زیادی از این ماده را در یک بار استفاده ارائه می‌دهد. این بسیار سریع است و به زنبورداران اجازه می‌دهد تا از یک کندو به دیگری به سرعت پشت سر هم حرکت کنند.

تجهیزات اصلی مورد نیاز در مه زدایی با اسید اگزالیک البته تصعید است. این دستگاهی با درجه حرارت بالا است که تصعید بسیار سریع اسید اگزالیک را به دست می‌آورد. تصعید اغلب به استفاده از اسید اگزالیک به شکل مایع نیاز دارد. برخی از تصعیدها ممکن است کریستال های اسید اگزالیک را مصرف کنند، اما این امر برخی از نقاط ضعف آن را به همراه دارد.

بهترین زمان برای غبارگیری با اسید اگزالیک

اگر نمی‌خواهید زنبورهای عسل را بیش از حد ناراحت کنید، باید درمان با اسید اگزالیک خود را به موقع انجام دهید. عصرهایی که زنبورهای عسل فعالیت کمتری دارند بسیار مناسب هستند.

در ابتدای کار فعالیت کمتری خواهید داشت و همه زنبورهای عسل در کندو حضور خواهند داشت. روش‌های انجام درمان کندوی عسل اغلب در اواسط روز که زنبورهای عسل بسیار فعال هستند انجام نمی‌شود.

ایجاد یک برنامه درمان با اسید اگزالیک

درمان کنه واروآ با اسید اگزالیک نیاز به رعایت یک برنامه دقیق از زنبورداران دارد. برنامه مناسب درمان به شما تأثیر بالایی در درمان می‌دهد. اگر برنامه را رعایت نکنید، در نتیجه استفاده از اسید اگزالیک برای درمان کنه‌ها به بهترین نتیجه نخواهید رسید.

چه عواملی در برنامه درمان اسید اگزالیک تأثیرگذار است؟

تعدادی از عوامل بر برنامه درمان اسید اگزالیک تأثیر دارند که زنبورداران باید آن را دنبال کنند. این عوامل بر اساس خواص اسید اگزالیک و خصوصیات رفتاری کنه‌های واروآ است. اول این که کنه‌ها در سلول‌های جنین باقی می‌مانند و همراه با زنبورهای عسل بیرون می‌آیند.

برای زنبوران کارگر، مدت زمانی که آن‌ها در سلول‌های پرورش‌دهنده خود می‌مانند 11 روز است.زنبورهای عسل نر به مدت 14 روز در سلول‌های بچه خود باقی می‌مانند. این چارچوب زمانی برای تولید جنین همان چیزی است که طول دوره درمان با اسید اگزالیک را تعیین می‌کند.

دومین ویژگی مهم رفتاری کنه‌ها، زمان گفتاری آن‌ها است. این زمان فعال بودن آن‌ها و حرکت آن‌ها در اطراف کندو است که بعد از ظهور از سلول‌های جنین زنبور عسل انجام می‌شود. کنه‌ها 5 تا 11 روز قبل از شروع ورود به سلول ها برای تخم‌گذاری، خود را نشان می‌دهند.

آخرین عاملی که بر برنامه درمان اسید اگزالیک شما تأثیر می‌گذارد، خود اسید اگزالیک است. محلول در چربی نیست بنابراین جذب موم نمی‌شود. در نتیجه، اسید اگزالیک بر کنه‌هایی که در سلول‌ها هستند تأثیر نمی‌گذارد. به خصوص در برابر کنه‌های موجود در سلول‌های دربسته فایده‌ای ندارد اما ممکن است در برابر کنه‌های موجود در سلولهای بدون پوشش تا حدی اثربخشی داشته باشد.

اگر امیدوارید با استفاده از اسید اگزالیک آن‌ها را از بین ببرید، کنه‌ها باید در کندو یا در سلول‌های دربسته در حال حرکت باشند.

مواردی که باید توجه داشته باشید:

یک کاربرد واحد اسید اگزالیک باعث از بین رفتن کنه‌های شاخی در کندو می‌شود اما کنه‌های سلول را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.با در نظر گرفتن بازه زمانی مؤثر برای اسید اگزالیک، یک برنامه کاربردی باعث از بین رفتن کنه‌ها تا 3 روز می‌شود. پس از آن، اسید اگزالیک در برابر کنه‌ها مؤثر نیست.

آیا یک درمان کنه واروآ با اسید اگزالیک کافی است؟

اثر کل یک اسید اگزالیک در اثر مه آلودگی یا بخار دهی باعث از بین رفتن کنه‌های در حال حرکت و کنه‌هایی می‌شود که طی 2 روز آینده از سلول‌ها خارج می‌شوند. با توجه به این واقعیت ، شما باید پس از گذشت 3 روز درمان را تکرار کنید. زنبورداران بین 5 تا 7 روز درمان های مکرر دارند.

چند بار باید درمان کنه واروآ با اسید اگزالیک انجام شود؟

حتی بعد از درمان دوم، ممکن است کنه‌هایی وجود داشته باشد که هنوز از تخم خارج نشده اند. با توجه به اینکه برخی از کنه‌ها به مدت 14 روز در سلولهای جنین باقی می‌مانند، شما باید درمان‌ها را برای مدت کمتر از 14 روز ادامه دهید. این بدان معناست که شما باید 3 بار در صورت فاصله 5 روزه و یا 2 بار در صورت فاصله 7 روزه داشته باشید.

برای اینکه در امنیت باشید، باید آخرین روش درمانی را برای گرفتن کنه‌هایی که هنوز در کندو هستند اضافه کنید. برخی از زنبورداران با استفاده از یک فاصله 7 روزه بین درمان‌ها در مجموع 4 درمان انجام می‌دهند. درمان اضافی صرفاً به دلایل احتیاطی است.

درمان واریو کنه اصلاح شده با برنامه اسید اگزالیک

زنبورداران راه های مختلفی برای اصلاح برنامه درمان اسید اگزالیک خود پیدا کرده اند. یک روش محبوب و مؤثر در قفس کردن ملکه به مدت 21 روز قبل از درمان کنه‌های واروآ با استفاده از اسید اگزالیک است. بسته شدن ملکه به مدت 21 روز از تخمگذاری در کندو جلوگیری می‌کند.

تا زمان استفاده از اسید اگزالیک در کندو، هیچ جوانی وجود نخواهد داشت. در این حالت، دو روش درمانی که فاصله زیادی از یکدیگر نداشته باشند، میزان اثربخشی بسیار بالایی را به شما ارائه می‌دهند. بزرگترین چالش با این عمل در قفس کردن ملکه، شناسایی ملکه و قفس درست و ایمن او است.

اسید اگزالیک به طور طبیعی در عسل وجود دارد. همچنین ممکن است در مناطق دیگر کندو در غلظت‌های مختلف یافت شود. پس از بخور دادن یا تصعید با اسید اگزالیک، سطح اسید موجود در کندو تحت افزایش شدید قرار می‌گیرد. این سنبله برای مدت کوتاهی حفظ می‌شود و سپس به سطح طبیعی خود کاهش می‌یابد.

زمانبندی درمان اسید اگزالیک

زمان بندی برای درمان اسید اگزالیک بسیار مهم است. البته، آلودگی‌های سنگین به کنه نیاز به اقدام فوری دارد. در آلودگی‌های کنه واروآ که کمتر شدید هستند، شما می‌توانید درمان را به تأخیر بیاندازید زمانی که کندو بچه‌های کمتری در آن دارد. این معمولاً در اواسط و اواخر زمستان است. درمان کنه واروآ خود را با اسید اگزالیک برای این زمان اختصاص دهید و به درمان‌های کمتری نیاز خواهید داشت.

علاوه بر بخار زدگی و مه‌زدگی، مشاهده کرده‌ایم که قطره چکان یکی دیگر از روش‌های استفاده از اسید اگزالیک است که توسط برخی از زنبورداران استفاده می‌شود. البته باید توجه داشت که قطره قطره شدن منجر به بلع اسید اگزالیک توسط زنبورها می‌شود. در عین حال، قطره‌چکان دارای ترشح آهسته اسید اگزالیک در مدت زمان طولانی است.

دستورالهل استفاده از اسید اگزالیک

زنبورداران هنگام درمان باید دستورالعمل‌های بسیار ویژه اسید اگزالیک را دنبال کنند. انحراف از این دستورالعمل‌ها منجر به استفاده بیش از حد یا بسیار کم می‌شود. اگر اسید اگزالیک را بیش از حد استفاده کنید، منجر به اثرات نامطلوب بر کلنی‌های زنبور عسل می‌شود. کم مصرف کردن بدون شک منجر به کاهش اثربخشی آن خواهد شد.

در صورت کم مصرف شدن، کنه‌هایی که امیدوارید از بین ببرید نمی‌میرند و باعث اتلاف وقت و افزایش هزینه‌ها خواهد شد.دستورالعمل استاندارد برای استفاده از اسید اگزالیک به کندوها برای درمان کنه واروآ 7.5 گرم اسید اگزالیک در 100 میلی‌لیتر آب است. سپس 100 گرم شکر به این محلول اضافه می‌شود. شکر دانه ریز سفید برای استفاده بهتر است.

غلظت نهایی اسید اگزالیک با استفاده از این دستورالعمل 3.2 است. یک ترازوی کوچک دیجیتالی برای اندازه‌گیری وزن مختلف مواد مورد نیاز عالی است. این دستورالعمل زنبورهای اسید اگزالیک یک محلول با غلظت متوسط ​​به شما می‌دهد.

آیا می‌توانم مخلوط‌های اگزالیک اسید قوی‌تر یا ضعیف‌تری بسازم؟

شما می‌توانید با استفاده از تنها 6 گرم اسید اگزالیک و در عین حال ثابت نگه داشتن نسبت قند و آب، یک محلول ضعیف و در عین حال کارآمد بسازید. برای محلول قوی‌تر، نسبت آب و شکر را یکسان نگه دارید، اما از 10 گرم اسید اگزالیک استفاده کنید. زنبورداران جهت معالجه کنه بیشتر باید محلول بیشتری تهیه کنند اما نسبت آب، اسید اگزالیک و شکر را حفظ کنند.

اگر از اسید اگزالیک بی‌آب گرید آزمایشگاهی استفاده می‌کنید، از یک دهم اسید اگزالیک استفاده کنید. 0.75 گرم برای محلول با مقاومت متوسط، 0.6 گرم برای محلول ضعیف و 1 گرم برای محلول قوی.اسید اگزالیک با کلسیم موجود در آب واکنش داده و قدرت خود را از دست می‌دهد.

اگر آب شما دارای سطح کلسیم بالایی است، استفاده از آب مقطر را در دستور تهیه اسید اگزالیک خود قرار دهید. برای اینکه بدانید آیا آب شما مشکلی ایجاد می‌کند، مقداری از آن را در یک ظرف شیشه‌ای گرم کنید و یک قاشق چای‌خوری اسید اگزالیک به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. محتوای زیاد کلسیم در آب باعث می‌شود که آب با افزودن اسید اگزالیک سفید شود.

چگونه می‌توان مخلوط اسید اگزالیک استفاده نشده را ذخیره کرد؟

محلول های اسید اگزالیک می‌توانند برای مدتی ذخیره شوند. گرچه تهیه مقدار محلول مورد استفاده شما مهم است، اما باقی ماندن مقداری از محلول بعضی اوقات اجتناب‌ناپذیر است. محلول اضافی را در شرایط سرد و ترجیحاً در یخچال نگهداری کنید.این ظرف باید کاملاً بسته باشد زیرا اسید اگزالیک برای انسان بسیار سمی است.

کاملا دور از دسترس کودکان قرار گیرد.ذخیره محلول های اسید اگزالیک در دمای محیط منجر به تغییر رنگ محلول، از بین رفتن اثربخشی و تجمع مواد شیمیایی سمی برای انسان و زنبورهای عسل در محلول می‌شود. دمای 4 0C (39.2 0F) برای ذخیره محلول‌های اسید اگزالیک بهترین است. در اسرع وقت از سایر راه‌حل‌های ذخیره شده استفاده کنید.

نحوه مخلوط کردن اسید اگزالیک برای تصعید

در مناطقی که اسید اگزالیک برای استفاده در درمان کندوی عسل برای کنه‌های واروآ تصویب شده است، روش تایید شده استفاده از آن به صورت پودر یا کریستال است. ساختار تصعیدها باعث می‌شود که گاهی اسید اگزالیک در مایع حل شود. سپس از این مایع به مقدار کم در دیتگاه تولید مه استفاده می‌شود.

زنبورداران با استفاده از تصعیدهای اسید اگزالیک برای استفاده از آن در محلول کنترل کنه واروآ باید اسید را به درستی مخلوط کنند. در طول درمان ممکن است آب، اتانول یا روغن معدنی به اسید اگزالیک اضافه شود. اختلاط نامناسب منجر به استفاده بیش از حد اسید اگزالیک یا بسیار کم می‌شود.

مواردی که باید توجه داشته باشید:

آب تمیز یک عامل عالی برای ورود اسید اگزالیک به داخل کندو و رسوب آن بر روی سطوح کندو است. آب به راحتی از کندو جدا می‌شود.
زنبورهای در معرض آب هیچ تأثیر منفی بر سلامتی آن‌ها نشان نمی‌دهند. این را نمی‌توان در مورد سایر موادی که زنبورداران می‌توانند در کنار اسید اگزالیک استفاده کنند، گفته شود.

مخلوط اسید اگزالیک و اتانول

مخلوطی از اتانول و اسید اگزالیک اغلب در دستگاه مه استفاده می‌شود. هنگام مخلوط کردن اسید اگزالیک برای تصعید، دومین انتخاب محلول است. اسید اگزالیک مورد استفاده اغلب به صورت پودر بدست می‌آید.

25 گرم از این ماده به 100 میلی‌لیتر اتانول اضافه می‌شود. حتماً مخلوط را به درستی هم بزنید. چند قطره در یک زمان استفاده می‌شود. 100 میلی‌لیتر مخلوط اتانول و اسید اگزالیک برای درمان بین 30 تا 50 کندوی عسل کافی است.

مخلوط روغن معدنی و اسید اگزالیک

قبل از افزودن روغن معدنی به اسید اگزالیک برای استفاده در دستگاه تولید مه کندو باید دقت شود. این به دلیل خواص روغن معدنی است که باعث می‌شود اسید اگزالیک حل نشود.

روغن هیدروکربن است و با گرم شدن در دمای بالا بسیار قابل اشتعال می‌شود. احتمال اینکه روغن معدنی هنگام عبور از تصعید شعله‌ور شود، بسیار زیاد است. زنبورداران باید بسیار مراقب باشند که شعله های آتش به داخل کندوهای خود نریزند.

نکات مهمی که باید در مورد مخلوط های اسید اگزالیک ذکر کنید مخلوط های اسید اگزالیک ممکن است برای مدتی ذخیره شود و در فعالیت‌های بعدی مه‌زدگی استفاده شود.توجه به این نکته مهم است که اسید به مرور کیفیت خود را از دست می‌دهد. این را به به شکل تغییر رنگ مشاهده می‌کنید.

انتخاب بین دستگاه بخور اسید اگزالیک و تصعید

انتخاب بین دستگاه بخور اسید اگزالیک و تصعید می‌تواند برای زنبورداران دشوار باشد. هر دو در درمان کندوی زنبور با اسید اگزالیک مؤثر هستند. با این حال تفاوت‌های قابل توجهی بین دو دستگاه کاربرد اسید اگزالیک وجود دارد. بگذارید تفاوت این دو، مزایا و معایب آن‌ها را بررسی کنیم.

دستگاه بخور اسید اگزالیک از نیروی DC برای گرم کردن اسید اگزالیک استفاده می‌کند تا آن را متعالی کند. دستگاه بخور مانند میله‌ای شکل است که در انتهای آن یک ظرف اسیدی قرار دارد. به ته کندو می‌رود.

تصعید از روش‌های مختلف گرمایش استفاده می‌کند. در یک طرح تصعید، از برق AC برای گرم کردن اسید اگزالیک استفاده می‌شود و در دیگری از گاز – معمولاً پروپان – استفاده می‌شود. تصعید وارد کندو نمی‌شود. اسید اگزالیک را از طریق سوراخ در پشت کندو به داخل یک کندوی عسل منتقل می‌کند.

بعضی از تصعید ها بازخوانی دمای دیجیتال دارند. این موارد به شما امکان می‌دهد تا بدانید که دمای تصعید اسید اگزالیک به دست آمده است. استفاده از آن‌ها کارآمدتر و آسان‌تر از مواردی است که فاقد بازخوانی هستند.

مزایای بخارساز نسبت به مه‌شکن

بخارساز اسید اگزالیک به راحتی قابل استفاده هستند. آن‌ها ساده هستند و به راحتی به کندو می‌روند. تصعیدها مدتی طول می‌کشد تا زنبورداران به کار با آن‌ها عادت کنند. ممکن است برای زنبورداران مبتدی درک چگونگی تنظیم و کارکرد آن دشوار باشد. از طرف دیگر یک دستگاه بخارساز کاملاً ساده است.

وقتی فقط چند کندوی عسل دارید، بخارساز یک انتخاب اقتصادی عاقلانه است. دستگاه بخور معمولاً ارزان‌تر از تصعید است.این اختلاف قیمت تا حد زیادی ناشی از تفاوت در فن آوری های مورد استفاده است. در صورت خرابی، تعمیر و نگهداری آن آسان است.

بخارسازهایی که از شمع برقی به عنوان روش گرمایش استفاده می‌کنند به ویژه در صورت خراب شدن مشکلات به راحتی قابل حل هستند. تصعید دارای مجموعه‌ای از فناوری‌ها و قطعات مختلف است. اگر مشکلی در این قسمت رخ دهد، باید به متخصص مراجعه کنید.

مزایای تصعید نسبت به بخارساز

تصعید دوز زیادی اسید اگزالیک را تحویل می‌دهد.حرارت وارد کندو نمی‌کند، این امر خطر ابتلا به آتش‌سوزی در کندوی عسل را بسیار کاهش می‌دهد. دستگاه بخارساز دارای ظرف اسید در کندو است و در صورت وجود موم یا مواد قابل اشتعال دیگر در زیر کندو، ممکن است باعث آتش سوزی شود.

این امکان را به شما می‌دهد تا به سرعت از یک کندو به دیگری بروید. تصعید پس از هر بار درمان کندو نیازی به خنک‌کننده ندارد. این یکی از بزرگترین مزایای تصعید نسبت به دستگاه بخور است.با نزدیک شدن به کندو از پشت، تصعید شما را در موقعیتی قرار می‌دهد که انسداد کمتری برای زنبورها ایجاد کرده و باعث آسیب کمتر از جانب زنبورها می‌شوید.

از مزایایی که تجهیزات کاربرد اسید اگزالیک مربوطه نسبت به دیگری دارند، تصعید بر دستگاه بخور پیروز می‌شود. زنبوردارانی که مایلند کار را سریع و با کمترین مزاحمت برای زنبورهای عسل انجام دهند، باید به دنبال تصعید بروند. تهیه دستگاه بخور از طریق تصعید آسان‌تر است. و بعلاوه، اگر تعداد زیادی کندوی زنبور عسل ندارید، ممکن است نیازی به تصعید نباشد.

اسید اگزالیک و عسل

اسید اگزالیک در لیپیدها محلول نیست. این باعث می‌شود که اسید اگزالیک از بین بردن لانه زنبوری و وارد شدن به عسل بسیار مشکل باشد. علاوه بر این، اسید اگزالیک به سرعت از کندو به غلظت‌های قابل قبول پراکنده می‌شود.

در نتیجه، برخی از زنبورداران ممکن است که در هنگام داشتن سوپر عسل روی کندو، کنه خود را با اسید اگزالیک معالجه کنند، اگرچه ما این کار را توصیه نمی‌کنیم. این بیشتر زمانی انجام می‌شود که شرایط وخیم باشد و جمعیت کنه‌های واروآ تهدید به غلبه بر کلنی زنبور عسل شما شود.

عسل پس از درمان با اسید اگزالیک چقدر ایمن است؟

عسل بی‌خطر برای مصرف انسان باید فاقد مواد شیمیایی باشد. اسید اگزالیک به عنوان یک ترکیب طبیعی برای درمان کنه واروآ در نظر گرفته می‌شود. این ماده در گیاهان، در کندوهای عسل و حتی در مقدار کمی عسل یافت می‌شود. برای رفع هرگونه نگرانی در مورد ایمنی عسل، هنگام درمان با اسید اگزالیک می‌توانید سوپر عسل را از کندو حذف کنید. 

اگر من Honey Supers خود را روشن بگذارم چه می‌شود؟

اگر ترجیح دادید در حین درمان کنه واروآ با اسید اگزالیک جعبه‌های عسل خود را بر روی کندوی عسل بگذارید، حداقل 14 روز پس از درمان عسل را برداشت نکنید. اسید اگزالیک در طی 2 هفته از کندو به سطح طبیعی منتقل می‌شود. سپس می‌توانید عسل خود را برداشت کنید.

نکته های آماده در مورد اسید اگزالیک و عسل

  • اسید اگزالیک به راحتی وارد عسل نمی‌شود. موم موجود در سلول‌های لانه زنبوری از این امر اطمینان حاصل می‌کند.
  • عسل به طور طبیعی مقداری اسید اگزالیک در خود دارد.
  • اگر در حین درمان سوپر جعبه های کندوی خود را روی کندو گذاشتید، عسل را به مدت 14 روز برداشت نکنید.

اثرات اسید اگزالیک بر روی انسان

اگر اسید اگزالیک با پوست یا چشم شما تماس پیدا کند، سوختگی و تاول ایجاد می‌شود. بلع بدتر است. منجر به آسیب به دهان، گلو، معده و روده می‌شود. علاوه بر این، اسید اگزالیک هنگام بلع، به ایجاد سنگ کلیه شود. سنگ کلیه ممکن است در نهایت منجر به نارسایی کلیه شود. این مهم‌ترین اثری است که به اسید اگزالیک هنگام بلعیدن خواص کشنده‌ای می‌دهد.

در درمان کندوی زنبور با اسید اگزالیک اطمینان حاصل کنید که با پوست یا چشم شما تماس پیدا نمی‌کند. در بخارات اسید اگزالیک نفس نکشید و آن را قورت ندهید.بهتر است زنبورداران با پوشیدن لباس محافظ از اثرات اسید اگزالیک محافظت شوند. لباس زنبورداری معمولاً به عنوان اقدامی محافظتی برای بدن شما کافی است.

با این حال، لباس زنبورداری تهویه برای استفاده در هنگام کار با اسید اگزالیک بسیار مناسب نیست. دستکش ضد آب قوی نیز باید پوشیده شود. برای جلوگیری از استنشاق بخارات سمی اگزالیک، از ماسک ضد گاز استفاده کنید.

ماسک گاز باید آنقدر ضخیم باشد که تمام اسید اگزالیک را فیلتر کند. ماسک‌های تنفسی دارای فیلتر ذرات به ویژه برای استفاده در هنگام کار با این اسید خورنده مناسب هستند.

نتیجه‌گیری:

فروش اسید اگزالیک به عنوان یک کنه کش مؤثر است که در طبیعت یافت می‌شود. در حالی که مقادیر زیاد آن برای انسان مضر است، اما بندرت در مقادیر زیادی در عسل یا موم باقی می‌ماند. با این کار می‌توانید عسل بدون آلایندگی با کیفیت بالا تولید کنید. با این وجود، هنگام کار با اسید اگزالیک، موارد ایمنی را رعایت کنید.

پس از تماس با کنه‌ها، اسید اگزالیک به سرعت شروع به تار و مار کردن کنه‌ها می‌کند. بخارساز و تصعید بهترین روش استفاده از اسید اگزالیک در کندوهای عسل است. این دو روش امکان درمان آسان، مؤثر و کارآمد کنه واروآ را دارند. با استفاده از این روش کنترل کنه واروآ، زنبورستان خود را از کنه‌های واروآ دور نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست