انواع مواد شیمیایی خطرناک

در این مبحث برخی از مواد شیمیایی خطرناک را که امیدوارم هرگز در طول زندگی خود با آن‌ها برخورد نکنید، بررسی خواهیم کرد.مواد شیمیایی به معنای واقعی کلمه همه جا حضور دارند. با وجود اینکه اکثر آن‌ها کاملاً بی‌خطر هستند و حتی برای زندگی اساسی هستند.

تعریف مواد شیمیایی خطرناک

مواد شیمیایی خطرناک مواد، مخلوط ها و اقلامی هستند که در صورت عدم مدیریت صحیح می توانند خطرات قابل توجهی برای سلامت و ایمنی ایجاد کنند. آن ها ممکن است یک یا هر دو مورد زیر را داشته باشند:

 • خطرات سلامتی (به عنوان مثال، مواد شیمیایی سمی)
 • خطرات فیزیکی (به عنوان مثال، مایعات قابل اشتعال).

مواد شیمیایی خطرناک و مواد سمی طیف وسیعی از خطرات سلامتی (مانند تحریک، حساسیت و سرطان زایی) و خطرات فیزیکی (مانند اشتعال پذیری، خوردگی و قابلیت انفجار) را به همراه دارند. سازمان هایی که از مواد شیمیایی خطرناک استفاده می کنند باید هر گونه مواد شیمیایی خطرناک مورد استفاده در محل کار را شناسایی کنند و اطمینان حاصل کنند که خطرات آن ها ارزیابی و کنترل شده است.

سازنده یا واردکننده یک ماده، مخلوط یا محصول مسئول تعیین ایین است که آیا یک ماده شیمیایی خطرناک است یا خیر. آن ها باید معیارهای طبقه بندی سختگیرانه مندرج در سیستم هماهنگ جهانی طبقه بندی و برچسب گذاری مواد شیمیایی (GHS) را اعمال کنند.

برچسب زدن

تمام بسته‌های شیمیایی، ظروف، مخازن یا فروشگاه‌های فله باید علامت‌گذاری شوند تا به وضوح هویت و خطر کالاهای ذخیره‌شده را نشان دهند.

برگه های اطلاعات ایمنی

برگه اطلاعات ایمنی (SDS) برای هر ماده شیمیایی خطرناکی که در یک محل کار استفاده، نگهداری یا بررسی می شود باید به راحتی در دسترس همه کاربران باشد. این اسناد اطلاعات حیاتی در مورد مواد شیمیایی خطرناک ارائه می دهد، از جمله:

 • هویت شیمیایی و مواد تشکیل دهنده
 • سلامتی و خطرات فیزیکی
 • روش های حمل و نگهداری ایمن
 • اقدامات اورژانسی
 • ملاحظات دفع

تهیه برگه های اطلاعات ایمنی برای مواد شیمیایی خطرناک آیین نامه عمل 2018 برای مواد ، مخلوط ها و اقلام مورد استفاده، جابجایی یا ذخیره شده در محل کار که طبق مقررات WHS به عنوان مواد شیمیایی خطرناک تعریف شده اند، اعمال می شود.

خطرناک ترین مواد شیمیایی جهان؟

کاندیداهای بسیار زیادی برای خطرناک ترین مواد شیمیایی جهان وجود دارد. اما یکی از قدرتمندترین سم‌های کره زمین سم بوتولینوم است.این ماده به طور طبیعی توسط باکتری Clostridium botulinum تولید می‌شود.در دوزهای بسیار کمی نیز برای جراحی‌های زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مواد شیمیایی خطرناک دیگری نیز وجود دارند که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشد:

 • تری فلوراید کلر (ماده N) – توسط سوسیالیست های ملی در طول جنگ جهانی دوم توسعه یافته است. در واقع می تواند باعث سوختن آزبست شود.
 • آزیدوازید آزید – این ماده دارای بیشترین میزان خاصیت انفجاری است که توسط بشر ساخته شده است.
 • دی متیل کادمیوم – این ماده می‌تواند سمی‌ترین ماده شیمیایی جهان محسوب شود.
 • فلئوروآنتیمونیک اسید – ظاهراً این ماده قدرتمندترین اسیدی است که توسط بشر ابداع شده است. 

خطرناکترین گاز جهان چیست؟

تعداد زیادی گازهای بسیار خطرناک در جهان وجود دارد. برخی از خطرناک‌ترین آن ها شامل موارد زیر است:

 • هیدروژن سولفید – در غلظت‌های زیاد، استنشاق این گاز باعث کما و مرگ می‌شود.
 • آرسین – این گاز به هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون حمله می‌کند. در غلظت 250 ppm، آرسین کشنده است.
 • کلر – استنشاق کلر در غلظت‌های بیشتر از 1000 ppm معمولاً کشنده است.

10 مورد از مواد شیمیایی خطرناک:

بسیاری از مواد شیمیایی خطرناک خارجی وجود دارد که به طور بالقوه می‌تواند آسیب جدی یا حتی مرگ را به همراه داشته باشد. در اینجا فقط به 10 مورد از آن‌ها اشاره می‌شود.

1. باتراکوتوکسین

Batrachotoxin قوی‌ترین سم غیر پپتیدی است که برای انسان شناخته شده است. این ماده معمولاً در ترشحات بدن قورباغه‌های دارت سمی استفاده می‌شود.این ماده یک آلکالوئید استروئیدی سمی بسیار قدرتمند برای قلب و اعصاب است و تا به امروز، هیچ پادزهری برای آن تولید نشده است.

قورباغه سمی دارت

نکته جالب توجه این است که قورباغه‌ها قادر به تولید این ترکیب شیمیایی نیستند بلکه بیشتر آن را از طریق خوردن سوسک‌های سمی ملیرید دریافت و ترشح می‌کنند.

2- کلر تری فلوئورید

کلر تری فلوئورید به دلیل داشتن توانایی خوردگی شیشه مشهور است. این یک ترکیب به اصطلاح اینترهالوژن است که بی‌رنگ، بسیار خورنده و یک ماده شیمیایی بسیار واکنش‌پذیر است.این ماده عمدتا به عنوان مؤلفه‌ای از سوخت موشک مورد استفاده قرار می‌گیرد و فقط در ظروف فلزی تیمار شده با فلوئورین قابل نگهداری است.هنگامی که این ماده شیمیایی با آب تماس داشته باشد منجر به واکنش انفجاری خواهد شد.

3. پتاسیم سیانید

سیانید پتاسیم یک ماده شیمیایی بسیار سمی است که در عرض چند دقیقه باعث مرگ می‌شود. به همین دلیل، در گذشته به عنوان قرص خودکشی توسط بسیاری از افراد برجسته تاریخ استفاده شده است.

4- VX (در سلاح‌های شیمیایی استفاده می‌شود)

VX یا Venomous Agent X یک ماده عصبی نامطبوع است که به طور خاص برای استفاده در جنگ طراحی شده است. این ماده توسط محققان نظامی انگلیس ایجاد شده است و با دوزهای حداقل 10 میلی‌گرم کشنده است.

VX می تواند از طریق پوست وارد بدن شود و به راحتی در محیط تجزیه نمی‌شود. قرار گرفتن در معرض VX باعث از بین رفتن فعالیت مداوم غدد و ماهیچه‌ها می‌شود. مرگ فرد هنگامی رخ می‌دهد که دستگاه تنفسی از کار بیفتد.

5- بوتولینوم توکسین A

بوتاکس یا همان بوتولینوم توکسین A، یک ماده شیمیایی آرایشی بسیار رایج است که به نظر می‌رسد یکی از سمی‌ترین مواد موجود در طبیعت نیز هست.

این پروتئین عصبی توسط باکتری Clostridium botulinum و سایر گونه‌های مرتبط تولید می‌شود.این ماده آنقدر سمی است که فقط 1.3-2.1 نانوگرم بر کیلوگرم از آن کافی است که در صورت تزریق کسی را بکشد.

با این تفاسیر ممکن است بپرسید چرا در جراحی زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟به دلیل توانایی فلج کردن عضلات، برای درمان مواردی مانند چین و چروک و اسپاسم عضلات در دوزهای بسیار کمی مناسب است.

6. ریسین

ریسین به عنوان یک ماده شیمیایی بسیار خطرناک شناخته شده است. با این وجود می توان آن را به راحتی در دانه گیاهان روغنی کرچک یافت.این ماده یک سم بسیار قوی است و دوز آن به اندازه تنها یک دانه نمک باعث نابودی انسان می‌شود.ریسین برای مدتی به دلیل کاربردهای بالقوه خود در جنگ مورد بررسی قرار گرفت، اما توجهات در نهایت به سلاح‌سازی از سارین تبدیل شد.

7. سارین

سارین یک عامل عصبی بسیار قدرتمند است که قربانیان در معرض قرار گرفته را در کمتر از ده دقیقه از بین می‌برد. عضلات ریه فرد در نتیجه استنشاق این ماده فلج می‌شود.طبق تحقیقات، “سارین به طور کلی سلاح کشتار جمعی محسوب می‌شود. تولید و انبار کردن سارین از آوریل 1997 توسط کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی غیرقانونی شد.”

8- استریکینین

Strychnine ماده مورد علاقه قدیمی برای ترور توسط قاتلان در طول تاریخ است. در حالی که معمولاً برای آفات ناخواسته بکار می‌رود، می‌تواند در انسان نیز مورد استفاده قرار گیرد.در گذشته شایع شده بود كه ممكن است برای كشته شدن چهره‌های تاریخی مانند الكساندر كبیر و رابرت جانسون نوازنده مشهور بلوز مورد استفاده قرار گرفته باشد.

9. نیکوتین

نیکوتین توسط گیاهان به عنوان مکانیسم دفاعی در برابر آفات ساخته می‌شود. به همین دلیل، به نظر می‌رسد یکی از قوی‌ترین سموم جهان است.برای انسان، جدا از اینکه در دوزهای پایین بسیار اعتیاد آور می‌باشد، در صورتی که به مقدار زیاد در معرض آن قرار گیرد کشنده خواهد بود. براساس آمار مؤسسه ملی ایمنی و بهداشت شغلی (NIOSH)، قرار گرفتن در معرض 5 میلی‌گرم در متر مکعب نیکوتین “بلافاصله برای زندگی و سلامتی خطرناک است”.

10. سدیم سیانید

سیانید سدیم به طور معمول به عنوان یک واکنش‌دهنده صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما قرار گرفتن در معرض آن باعث مرگ در عرض چند ثانیه خواهد شد.سیانید به سیتوکروم سی اکسیداز که یک پروتئین موجود در میتوکندری است متصل می‌شود و باعث جلوگیری از استفاده سلول‌ها از اکسیژن می‌شود.

منابع:https://interestingengineering.com/10-most-dangerous-chemicals-in-the-world

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست