فروسیانید پتاسیم

فروش فروسیانید پتاسیم

فروسیانید پتاسیم (مکمل غذایی E536) یک ترکیب معدنی پیچیده حاوی یک یون کمپلکس است. اغلب به عنوان هیدرات کریستالی استفاده می شود. افزودنی غذایی E536 که هگزاسیانوفرات پتاسیم نیز نامیده می شود ، زرد رنگ و محلول در آب است. فروسیانید پتاسیم به عنوان رنگ در صنعت نساجی و به عنوان یک بازدارنده در برخی از فرآیندهای متالورژی استفاده می شود.

جهت استعلام قیمت فروسیانید پتاسیم

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

در این مقاله به معرفی افزودنی غذایی (عامل ضد چسبندگی و عامل ضد کلفت) یعنی فروسیانید پتاسیم (E536 ، هگزاسیانوفرات پتاسیم) ، استفاده از آن ، تأثیر بر بدن ، مضرات و فواید ، ترکیب آن می پردازیم.

مقادیر استاندارد

شاخص
زرد کهربایی رنگ
فروسیانید پتاسیم ، فرمول تجربی K4Fe (CN)6 ترکیب
کریستالی ظاهر
بدون بو بوی
حلالیت خوب در آب؛ نامحلول در الکل ، اتر حلالیت
نباید کمتر از 99٪ باشد محتوای ماده اصلی
تلخ شور طعم
1.85 گرم بر سانتی متر مکعب چگالی
محلول خنثی است. در هوا در دما و رطوبت معمولی تجزیه نمی شود.

فروسیانید پتاسیم چیست

فروسیانید پتاسیم یک ترکیب معدنی با فرمول K4[Fe(CN)6]·3H2O است. مانند سایر سیانیدهای فلزی ، فروسیانید پتاسیم جامد ، هم به عنوان نمک هیدرات و هم نمک بی آب ، ساختار پلیمری پیچیده ای دارد. پلیمر از مراکز هشت وجهی [Fe(CN)6]4 تشکیل شده است که با یون های +K که به لیگاندهای CN متصل می شوند ، پیوند عرضی دارند. هنگامی که جامد در آب حل می شود ، پیوندهای K+-NC شکسته می شوند.

یک نمک کریستالی زرد سخت که از ترکیبات سیانوژن به عنوان محصولات جانبی در کربن سازی زغال‌سنگ یا مستقیماً از واکنش سیانید پتاسیم با نمک‌های آهنی به‌دست می‌آید و عمدتاً در ساخت رنگدانه های آبی آهن استفاده می شود. همچنین نام‌های زیر برای این افزودنی وجود دارد که تولیدکنندگان برای نشان دادن ترکیب محصولات خود از آن استفاده می کنند: پتاسیم هگزاسیانوفریات، هگزاسیانوفرات II ، پتاسیم تری هیدرات ، GST ، پتاسیم فروسیانوژن ، پتاسیم هگزاسیانوفرات. این جزء متعلق به گروه افزودنی های مواد غذایی است که به صورت یک عامل آنتی کیک ، یک امولسیفایر و یک شفاف کننده است.

فروسیانید پتاسیم
قیمت فروسیانید پتاسیم

خواص فروسیانید پتاسیم

افزودنی غذایی E 536 شبیه کریستال یا پودر کریستالی به رنگ زرد کم رنگ است. دارای خواص زیر است:

 • به صورت شیمیایی استخراج می شود؛
 • هنگامی که دما به 87.3 درجه سانتیگراد افزایش می یابد ، می تواند به نمک بی آب تبدیل شود.
 • در دمای 650 درجه سانتیگراد تجزیه می شود.
 • در صنایع غذایی از فروسیانید پتاسیم در تولید برای روان پذیری محصول استفاده می شود و همچنین به خوبی از چسبیدن ، کلوخه شدن و کیک شدن مخلوط جلوگیری می کند.
 • در صنایع غذایی از فروسیانید پتاسیم در تولید برای روان پذیری محصول استفاده می شود و همچنین به خوبی از چسبیدن ، کلوخه شدن و کیک شدن مخلوط جلوگیری می کند.

تهیه فروسیانید پتاسیم

فروسیانید پتاسیم در طبیعت یافت نمی شود. در دوران باستان ، ترکیبات سیانید در شرکت های صنعتی با استفاده از روش های بسیار عجیب و غریب به دست می آمد. در دیگ های چدنی ، تراشه های آهن با کربنات پتاسیم و فضولات حیوانی حاوی نیتروژن (مانند شاخ ، سم ، ضایعات پوست ، خون خشک) ذوب می شدند. کریستال هایی که از آلیاژ جامد شده به وجود آمدند رنگ زرد داشتند. برای این ماده نام نمک خون زرد داده شد.

افزودنی E536 از ضایعات تولید شده در هنگام تمیز کردن گاز در تاسیسات تولید به دست می آید. ترکیبات سیانید ابتدا با آهک خشک شده ، سپس با کلرید و کربنات پتاسیم – مواد غیر سمی که به راحتی از محصول نهایی جدا می شوند ، درمان می شوند. امروزه ، در مقیاس صنعتی ، این افزودنی از تیمار مخلوطی از سیانیدها و کلریدهای سدیم و کلسیم با محلول سولفات آهن به دست می‌آید. در نتیجه سیانیدها به فروسیانیدها تبدیل می شوند.

نمک های خالص از آنها با تجزیه تبادلی با کربنات های سدیم و پتاسیم به دست می آید. محلول 2٪ از معرف فروسیانید پتاسیم ،  با حل کردن 2 گرم فروسیانید پتاسیم (BDH, AR) در 100 میلی لیتر آب مقطر ساخته می شود. که باید روزانه و به صورت تازه آماده می شود.

کاربرد فروسیانید پتاسیم

فروسیانید پتاسیم عمدتاً در موارد زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • در تولید جوهرهای چاپ آبی (درخشش خاص برنزی می بخشد)؛
 • برای رنگرزی پایدار پارچه های ابریشمی؛
 • به عنوان بخشی از پوشش های بازدارنده؛
 • برای جداسازی و دفع بعدی زباله های رادیواکتیو؛
 • در تولید کاغذ رنگی
 • در تغذیه حیوانات نیز کاربرد دارد.
 • فروسیانید پتاسیم برای تعیین غلظت پرمنگنات پتاسیم در آزمایشگاه استفاده می شود ، که ترکیبی است که اغلب در تیتراسیون با توجه به واکنش های ردوکس استفاده می شود.
 • افزودنی E 536 در صنایع غذایی بیش از 20 میلی گرم در کیلوگرم مجاز نیست. در عمل مقدار آن از 10 میلی گرم تجاوز نمی کند.
فروسیانید پتاسیم
فروسیانید پتاسیم

فروسیانید پتاسیم در مواد غذایی

عوامل ضد انعقاد (عوامل آنتی کیک) برای بهبود جریان پذیری محصولات غذایی پودری و مواد خام شیمیایی استفاده می شود. در طی فرآیندهای صنعتی ، تعدادی از عوامل مانند رطوبت ، فشار و دما می‌توانند باعث تجمع توده‌ها و مصدود شدن تجهیزات شوند که بر کیفیت و ماندگاری محصول نهایی تأثیر منفی می‌گذارد. عوامل آنتی کیک با جریان آزاد با فرمول خاص این مشکلات را برطرف کرده و کیفیت را در طول عمر مفید محصول تضمین می کنند.

فروسیانید پتاسیم به طور گسترده ای برای تولید و ذخیره سازی محصولات فله خشک استفاده می شوند: نوشیدنی های غیر الکلی فوری ، قهوه ، قهوه 3 در 1 ، کاکائو ، شکلات داغ. شیر ، خامه ، طعم دهنده های خشک و غیره. این افزودنی در ترکیب برخی از انواع پنیر دلمه گنجانده شده است تا به محصول شکنندگی بدهد. در تولید سوسیس و کالباس پخته و دودی به عنوان یک جزء آنتی کیک عمل می کند. در سال های اخیر ، افزودن فروسیانید پتاسیم به نان چاودار و بدون مخمر مد شده است. از ترکیب فروسیانید پتاسیم در تولید اسید سیتریک و شراب استفاده می شود.

فروسیانید پتاسیم در نمک

در روسیه ، اوکراین و بسیاری از کشورهای اروپایی ، فروسیانید پتاسیم برای جلوگیری از تجمع وکلوخه شدن محصولات غذایی در طول ذخیره سازی استفاده می شود. اغلب از افزودنی E536 به عنوان امولسیفایر یاد می شود ، به این معنی که توانایی آن برای اطمینان از یکنواختی سیستم های غذایی است. در واقع امولسیون ها مخلوطی از مایعات هستند و فروسیانیدها به غذاهای جامد مانند انواع نمک خوراکی اضافه می شوند.

افزودنی E536 در درجه اول برای بهبود کیفیت نمک خوراکی استفاده می شود. نمک خوراکی معمولی که حاوی هگزاسیانوفرات پتاسیم نیست ، ظاهری خاکستری دارد. در طول ذخیره سازی ، توده های بزرگی را تشکیل می دهد که گاهی اوقات نمایانگر یک سنگ یکپارچه است که فقط با چکش خرد می شود.

در واقع ، فروسیانید پتاسیم در نمک استفاده می شود تا خاصیت ضد انباشتگی به آن بدهد. اما پاسخ به سمی بودن آن منفی است! اولاً ، در حالی که سیانید پتاسیم یک ماده سمی است و آنیون سیانید را هنگامی که توسط شخص مصرف می شود آزاد می کند ، فروسیانید پتاسیم چنین نیست. برخی از متخصصان صنایع غذایی از فروسیانید پتاسیم در شراب‌سازی ، تولید سوسیس و کالباس و برخی انواع پنیر استفاده می‌کنند.

خرید فروسيانيد پتاسيم
خرید فروسيانيد پتاسيم

مضرات فروسیانید پتاسیم

فروسیانید پتاسیم خود غیر سمی است. تنها عیب آن اثر ملین آن است. هنگامی که یک ماده با آب تعامل می کند (و این مورد نیاز فناوری تولید مواد غذایی است) ، گازهای مضر تشکیل می شوند ، اما به سرعت تبخیر می شوند. این خطر حاصل از ترکیب فروسیانید پتاسیم با اسیدها از جمله اسیدهای معده است: محصول با تشکیل اسید هیدروسیانیک خطرناک تجزیه می شود. واکنش به‌ویژه زمانی که ماده تا دمای 50 درجه سانتی‌گراد گرم می‌شود ، سریع رخ می‌دهد.

استفاده از افزودنی فروسیانید پتاسیم E536 باعث بحث های فعال بین خریداران می شود. بسیاری از بخشی از کلمه “سیانور” در نام مکمل می ترسند. همه می دانند که سیانید پتاسیم قوی ترین سم است. فروسیانید پتاسیم یک ترکیب پایدار است ، زیرا یون کمپلکس در بدن انسان تجزیه نمی شود. در آزمایشگاه‌ها ، هگزاسیانوفرات پتاسیم تنها زمانی تجزیه می‌شود که تا دمای 650 درجه سانتیگراد گرم شود. مشتریان نباید از تشکیل سیانید پتاسیم بترسند. یون های پتاسیم که می توانند در دستگاه گوارش تشکیل شوند ، همیشه مورد نیاز فرد هستند. بقیه قسمت کمپلکس این ماده بدون تغییر دفع می شود.

در عین حال ، هیچ داده علمی ثابت شده ای وجود ندارد که چگونه هگزاسیانوفرات پتاسیم در محصولات غذایی تحت سرخ کردن یا سایر عملیات حرارتی ظاهر می شود. به همین دلیل نمی‌توان در مورد ضرر یا ایمنی کامل مواد غذای حاوی فروسیانید پتاسیم از جمله نان (سوسیس ، کالباس) صحبت کرد.

عوارض فروسیانید پتاسیم

تعدادی از مشکلات به دلیل استفاده از تثبیت کننده E536 وجود دارد:

 • مسمومیت شدید بدن به طور کلی؛
 • عملکرد سیستم لنفاوی مختل می شود.
 • آسیب به سیستم عصبی؛
 • مشکلات پوستی مانند درماتیت ، آکنه ، التهاب چرکی ظاهر می شود.
 • کار کبد و کیسه صفرا مختل می شود.
 • دستگاه گوارش مختل می شود.

سمیت افزودنی غذایی E536 تنها در صورت بی اعتنایی به انطباق با فناوری تولید آن ، وجود ناخالصی های اجزای همراه امکان پذیر است. فرآیند تولید تمام مکمل های غذایی باید به شدت کنترل شود. سمیت خوراکی حاد فروسیانید پتاسیم به صورت mg/kg 5000 داده می شود. این به معنای 350 گرم برای یک انسان 70 کیلوگرمی است. مقداری که به نمک خوراکی برای ضد انباشتگی اضافه می شود ، حدود 20 میلی گرم بر کیلوگرم کلرید سدیم است ، به این معنی که برای رسیدن به سطح سمی فروسیانید پتاسیم ، باید یک کامیون نمک خوراکی بخوریم. البته نمک خیلی قبل از فروسیانید پتاسیم ما را می کشد.

جهت دریافت Msds فروسیانور پتاسیم با ما در تماس باشید.

منبع:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست