کربوکسی متیل سلولز در بستنی

اگر کسی امروز بگوید بستنی دوست ندارد، قطعاً دروغ گفته است! اما تولید این خوراکی سرد به روش سنتی برای این جمعیت هم سخت است و هم مشکلات بسیاری به همراه دارد. از این رو از موادی همچون کربوکسی متیل سلولز در بستنی استفاده می‌شود. بستنی یکی از دسرهای سرد است که ابتدا در آمریکا نمود یافت. سپس به دلیل طعم فوق‌العاده و متنوعی که داشت، طی چند سال توانست دنیا را در بر بگیرد. امروز بستنی در همه جای دنیا مصرف می‌شود.

پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های وارد کننده و فعال در فروش مواد اولیه شیمیایی در ایران است. این شرکت با توجه به سابقه فوق‌العاده‌‌ای که دارد، توانسته است بهترین توزیع‌کننده ایران باشد.خرید از این شرکت ساده است. کافی است با کارشناسان مجرب ما تماس گرفته و مشاوره رایگان بگیرید. سپس در میان محصولات بگردید و بهترین محصول را انتخاب کنید. سپس با همان شماره‌ها تماس گرفته و سفارش دهید.

جهت خرید کربوکسی متیل سلولز کلیک کنید

کاربردهای کربوکسی متیل سلولز در بستنی

امروزه تنها حدود ۵ درصد از کل بستنی شما از مواد افزودنی، تثبیت‌کننده و غلظت‌دهنده‌ها تشکیل می‌شود. اما همین پنج درصد تأثیر به سزایی روی طعم و کیفیت بستنی‌ها دارد. یکی از ویژگی‌های کربوکسی متیل سلولز که باعث شده بتوان از آن در بستنی‌ها استفاده کرد، حلالیت مناسب آن در آب است. این محصول می‌تواند در آب گرم و سرد به خوبی حل شود.

این ماده زمانی که با آب ترکیب می‌شود، ماده‌‌ای شفاف و سیال ارائه می‌کند. همین ماده است که می‌تواند به بستنی شما در دماهای مختلف نوعی ساختار مناسب و پایدار ارائه کند. کربوکسی متیل سلولز در بستنی باعث می‌شود این محصول در فرآیند‌های ذخیره‌سازی و استفاده حساسیت کمتری به دما داشته باشد. از این رو می‌توان گفت کربوکسی متیل سلولز مقاومت بستنی شما را در برابر آب شدن افزایش می‌دهد.

این محصول دارای چند جایگزین اصلی است که در مقیاس‌های خانگی بیشتر از آن‌ها استفاده می‌شود. نشاسته، ژلاتین، صمغ گوار و آلژینات سدیم این جایگزین‌ها هستند. اما برای مقیاس بالا بهترین انتخاب کربوکسی متیل سلولز در بستنی است. یکی از ویژگی‌های مهم کربوکسی متیل سلولز که باعث شده بهترین انتخاب در این حوزه باشد، سازگاری بالای آن است. این محصول به تغییرات کم دما حساس نیست.

از سوی دیگر این محصول دارای ویسکوزیته مناسب است. همین ویسکوزیته بودن باعث شده این محصول نور علی نور شود! به این معنی که مزایای بسیار دیگری با خود به همراه دارد. افزودن کربوکسی متیل سلولز باعث می‌شود قوام محصول در مخلوط و حالت مایع بیشتر شود. این خواصیت در هر دو زمان پیری و شرایط همگن سازی صدق می‌کند.

قانون استوک

قانون استوک یکی از قوانینی است که در محاسبات تولید بستنی کاربردهای بسیاری دارد. این قانون می‌گوید سرعت شناور شدن چربی برابر با قطر مربع آن است. با توجه به این قانون می‌توان دریافت که با افزایش ویسکوزیته محصول، زمانی که کربوکسی متیل سلولز در بستنی افزوده می‌شود، می‌تواند از تجمع مجدد چربی‌ها جلوگیری کند.

این روند در مراحل پیری و خنک سازی نیز می‌تواند مفید باشد. چرا که کربوکسی متیل سولز می‌تواند پراکندگی مناسبی در سطح مخلوط ایجاد کند. این پراکندگی باعث یکنواختی بیشتر و در نتیجه تولید بهتر صنعتی می‌شود. کربوکسی متیل سلولز در بستنی در واقع نوعی کلوئید آّب دوست است. این یعنی می‌تواند واکنشی سریع با آب آزاد در مایعات انجام دهد. همچنین با این قابلیت می‌تواند به راحتی در سراسر محصول به طور یکنواخت توزیع شود.

حباب هوا با کربوکسی متیل سلولز

همانطور که می‌دانید بستنی باید پس از افزودن کربوکسی متیل سلولز هم زده شود. این هم زدن هوا را قادر می‌سازد به بخش‌های مختلف محصول وارد شده حباب‌های ریزی تولید کند.این حباب‌ها هستند که بافت بستنی را مطلوب و طعم آن را دلپذیر می‌کنند. البته توجه داشته باشید که تمام این‌ها در صورتی است که محصول شما به صورت صنعتی و در مقادیر بالا تولید شود.

کربوکسی متیل سلولز پیشگامان شیمی یکی از محصولاتی است که می‌تواند نقش خاصی در روند امولسیون‌سازی بستنی داشته باشد. چرا که می‌تواند خوشه‌های مولکولی کازین را به خوبی شکسته و موجب افزایش ظرفیت امولسیون سازی در پروتئین و چربی‌های موجود در بستنی شود.لازم به ذکر است که کربوکسی متیل سلولز در بستنی می‌تواند کلسیم بستنی شما را بیشتر کند. همچنین با کاهش انسجام چربی در این محصول از نظر سلامتی نقش مهمی ایفا کند.

کدام کربوکسی متیل سلولز می‌تواند برای بستنی مفید باشد؟

زمانی که از این ماده برای تثبیت محصول نهایی خود استفاده می‌کنید، CMS شما باید دارای ویژگی‌هایی باشد. در این بخش به برسی این ویژگی‌ها و تاثیر آن‌ها می‌پردازیم.یکی از خواصیت‌هایی که کربوکسی متیل سلولز شما باید داشته باشد، خواصیت پلاستیک گونه است. این خواصیت به نام پلاستیک کاذب مشهور شده است. همچنین باعث می‌شود استحکام و انسجام در سراسر محصول حفظ شود.

از سوی دیگر بهتر است محصولی را انتخاب کنید که دارای ویسکوزیته بالا باشد. این میزان را با دستگاهی به نام ویسکومتر دوار اندازه گیری می‌کنند. برای بستنی بهتر است این میزان بین ۱۵ تا ۲۰ باشد.یک کربوکسی میتل سولز خوب باید دارای PH بالایی هم باشد. در این صورت است که می‌تواند به خوبی با اسیدها مقاومت کرده و واکنش خوبی در برابر آن‌ها داشته باشد.

مقدار مناسب کربوکسی متیل سلولز در بستنی

مقدار مطلوب استفاده از این محصول در بستنی ۰. ۴ تا ۰. ۵ درصد است. اما زمانی که از این محصول استفاده می‌کنید، ابتدا باید یک محصول خشک داشته باشید. سپس آن را با شکر سفید مخلوط کرده و آن را حل کنید. در نهایت نیز آن را فیلتر می‌کنند.چرا از کربوکسی متیل سلولز در تولید بستنی استفاده می‌شود؟

این محصول می‌تواند به جلوگیری از ایجاد بلورهای یخی کمک کند. چون آب یکی از اصلی‌ترین مواد برای تولید بستنی است، افزایش مقدار آن می‌تواند میزان تولید را افزایش دهد. اما افزایش میزان آب می‌تواند بلورهای یخی را بیشتر کند.از سوی دیگر مقرون به صرفه‌ترین روش برای جلوگیری از مشکلات افزایش میزان آب در بستنی است. همچنین می‌تواند هزینه‌های تولید بستنی را به صورت شگفت انگیزی کنترل کند.

همچنین در این مقاله به بهبود بافت این محصول به طور کامل توضیح دادیم. همچنین تثبیت کننده امولسیونی که کربوکسی متیل سلولز در بستنی را استفاده می‌کند، می‌تواند تاثیر زیادی روی طعم آن داشته باشد.همچنین این محصول می‌تواند منجر به رنگ سفید در بستنی‌ها شود. البته با افزودن مواد دیگر به خصوص اسانس‌های مختلف می‌توان رنگ بستنی را نیز تغییر داد. اما برای بستنی‌های سفید رنگ دیگر نیازی به افزودنی دیگری نیست.

کربوکسی متیل سلولز می‌تواند حجم یخ را بیشتر کند. اما مهم‌ترین کاربرد کربوکسی متیل سلولز در کاهش هزینه‌های تولید این محصول است. چرا که می‌تواند میزان مواد جامد بستنی شما را کاهش دهد.

استفاده از کربوکسی متیل سلولز در بستنی

به طور کلی دو روش برای استفاده از این محصول وجود دارد. یکی از این روش‌ها استفاده از تثبیت کننده امولسیون ترکیبی است. شما عزیزان می‌توانید این محصول را به سادگی از پیشگامان شیمی تهیه کنید. یک روش دیگر کمی سخت‌تر است. آن هم استفاده از این ماده به صورت کاملاً جداگانه است. این روش سخت‌تر است. چرا که باید مواد زیادی را به صورت جداگانه تهیه کرده و آن‌ها را با یکدیگر ترکیب کنید.

از سوی دیگر روش دوم هزینه بیشتری نیز در پی دارد. چرا که خرید جداگانه هر کدام از این مواد باعث افزایش هزینه‌های مواد اولیه شما می‌شود. البته شرکتی که از آن خرید می‌کنید نیز بسیار مهم است.پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های وارد کننده کربوکسی متیل سلولز در بستنی است. شما عزیزان می‌توانید تمام مواد تثبیت‌کننده امولسیون ترکیبی را از این شرکت تهیه کنید. کافی است با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منابع: Application of Carboxymethylcellulose Sodium in Ice Cream

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست