ژل مو

ژل مو از چه چیزی تشکیل می‌شود؟ چه چیزی باعث تفاوت یک ژل خوب از یک ژل بد می‌شود و آن مایع غلیظ و چسبناک واقعاً چه کاری با موهای شما انجام می‌دهد؟ قبل از اینکه یک ژل را امتحان کنید و به طور کلی در مورد خرید یک ژل تصمیم بگیرید، بدانید که خواص ژل مو و فرمولاسیون آن به این موارد بستگی دارد: نوع مو، سایر محصولات موجود در مو و آب و هوایی که در آن زندگی می‌کنید.

روش ساخت ژل مو

یک محصول حالت دهنده با تشکیل یک فیلم روی مو که باعث ایجاد پیوندهای فیزیکی بین رشته‌های مجاور می‌شود با ثابت نگه داشتن آن‌ها به ایجاد فرم آن کمک می‌کند. یکی از روش‌های دستیابی به این هدف، اتصال نقطه‌ای است، جایی که قطرات محصول در مقاطع بحرانی اعمال می‌شوند و موها را در جای خود نگه می‌دارند. اسپری‌های مو به این روش عمل می‌کنند.

ژل مو
ژل مو

روش دیگر شامل استفاده از محصولی در طول ساقه مو است، که ایجاد پیوندهای فیزیکی بین رشته‌های موی مجاور را تسهیل می‌کند. این باعث ایجاد انباشتگی می‌شود که اغلب مورد نظر افرادی با موهای فرفری است.

این نوع محصولات همچنین با افزایش سفتی ریشه، باعث افزایش حجم مو می‌شوند و موها را از پوست سر دور می‌کند. ژل‌ها، کرم‌های مو، واکس‌ها و موس از طریق این مکانیسم عمل می‌کنند. این نوع نگهدارنده به دلیل دستکاری فیزیکی مانند شانه زدن، لمس کردن و وزش باد بسیار مستعد اختلال است.

تاریخچه ژل مو

تجزیه و تحلیل مومیایی‌های مصر باستان نشان داده است که آن‌ها با استفاده از ژل مو یا پایه چربی، موهای خود را حالت می‌دادند. محققان این تجزیه و تحلیل می‌گویند مصری‌ها از این محصول برای اطمینان از ماندگاری سبک آن‌ها در زندگی و مرگ استفاده کردند.

محققان نمونه‌های موی گرفته شده از 18 مومیایی را مطالعه کردند. قدیمی‌ترین آن‌ها تقریباً 3500 سال قدمت دارند، اما بیشتر آن‌ها از گورستانی در واحه دخله در صحرای غربی حفاری شده‌اند و قدمت آن‌ها مربوط به زمان یونانی-رومی، حدود 2300 سال پیش است.

ژل مو
تاریخچه ژل مو

ژل چیست؟

ژل یک امولسیون کلوئیدی ذرات (از اندازه نانومتر تا میکرومتر) در یک محیط مایع است. ذرات جامد (اغلب پلیمرها) شبکه‌ه‍ایی را در سراسر مایع تشکیل می‌دهند که متورم می‌شود و یک توده ژله مانند ایجاد می‌کند. ژل مو بیشتر از مایع تشکیل شده‌است، اما در حالت سکون می‌توانند مانند مواد جامد به نظر برسند. اعمال نیرو باعث می‌شود که این ژل مو مانند مایعات جریان داشته باشند، که باعث می‌شود آن‌ها برای بسیاری از کاربردها مانند محصولات مراقبت از مو مفید باشند.

در ژل مو، محصول دارای قوام ضخیم در بطری است، اما باید به راحتی از ظرف خارج شود و به طور مساوی روی مو پخش شود. با استفاده از محصول، پلیمرها بر روی سطح مو رسوب می‌کنند و باعث می‌شوند رشته‌های مجاور از طریق نیروهای مویرگی به یکدیگر جذب شوند و باعث ایجاد انبوهی از حالت فر می‌شوند.

آب به آرامی از مو تبخیر می‌شود و پلیمرها خشک می‌شوند و لایه‌های شفافی ایجاد می‌کنند. این فیلم‌های جامد به حفظ پیچش و درخشندگی کمک می‌کنند تا اینکه پیوندها یا از طریق نیروهای مکانیکی (شانه زدن، لمس کردن، شرایط باد) شکسته شوند و یا اینکه محصول با شستشو از بین برود.

مواد تشکیل دهنده ژل مو:

 • آب به عنوان ماده اصلی
 • پلیمرها برای تشکیل فیلم
 • امولسیون کننده‌ها برای اجزای نامحلول در آب
 • اصلاح کننده‌های ویسکوزیته (غلیظ کننده‌ها، مانند کربومر)
 • ترکیبات معطر
 • مواد نگهدارنده
 • مواد افزودنی مورد استفاده برای انتقال رطوبت، درخشش و محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش و اصلاح خصوصیات فیلم تشکیل شده

اصلاح خصوصیات فیلم ژل‌های مو موضوع تحقیق و توسعه مداوم است، هم در سطح دانشگاهی و هم در شرکت‌های تولید کننده. دلیل این امر در این واقعیت نهفته است که هیچ پلیمری، مجموعه کاملی از خواص را فراهم نمی‌کند.

برخی از پلیمرها مهار عالی دارند اما بسیار شکننده هستند و می‌توانند باعث پوسته پوسته شدن یا ایجاد اختلال در سبک در طول روز شوند. دیگران ممکن است با مشکل شکننده بودن روبرو شوند، اما ممکن است در معرض رطوبت قرار بگیرند و باعث ایجاد موهای وز یا کدر در محیط‌های مرطوب شوند.

برخی دیگر ممکن است تمام خصوصیات نگهدارنده و درخشان مورد نظر را فراهم کنند و نسبت به آب و هوا بی‌تفاوت باشند، اما پاک کردن آن‌ها با شامپو دشوار است و باعث ایجاد مشکلات نامطبوع در تجمع می‌شود. همچنین مطلوب است که ژل مو در طیف وسیعی از دما خواص خود را حفظ کند که می‌تواند مانع دیگری برای غلبه بر آن باشد.

ژل مو
ترکیبات ژل مو

عوامل نگهدارنده مورد استفاده در ژل مو

برخی از عوامل تثبیت کننده پلیمر ژل مو که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است:

 • PVP (پلی N- وینیل-2-پیرولیدون) یک فیلم عالی است، فیلم‌های شفافی تشکیل می‌دهد و کاملاً در آب محلول است. با این حال، به راحتی آب را جذب می‌کند که در هوای مرطوب باعث لمس یا چسبندگی آن می‌شود، می‌تواند باعث وز شدن مو شود و حالت کدر به مو می‌دهد. در هوای خشک می‌تواند شکننده و پوسته پوسته شود.
 • PVA (پلی وینیل استات) در برابر جذب آب در رطوبت بالا مقاومت می‌کند (که منجر به نگهداری بهتر در شرایط آب و هوایی مرطوب می‌شود) و در هوای خشک انعطاف پذیرتر است بنابراین پوسته پوسته نمی‌شود.
 • کوپلیمر PVP / VA سازش بسیار خوبی بین خصوصیات هر یک از این پلیمرها به صورت جداگانه ایجاد می‌کند.
 • پلی اورتان (پایداری حرارتی خوب)، کوپلیمر اکریلیک، پلی اکریلات، کوپلیمر اکریلات و سایر کوپلیمرها نیز همه از عوامل نگهدارنده موجود در ژل‌های مو هستند.
ژل مو
خواص ژل مو
 • پلیمرهای کاتیونی (پلی کواترنیوم): این پلیمرهای دارای بار مثبت نسبت به سطوح موی انسان که دارای بار منفی است، بسیار مهم هستند. به همین دلیل، مشخص شده‌است که برخی از پلیمرهای کاتیونی در کاربردهای مدل سازی مو مفید هستند.
  آنها فیلم‌های شفاف و براق تشکیل می‌دهند و باعث کاهش تجمع شارژ ثابت و موهای زائد می‌شوند. آن‌ها به طور معمول نتایج خوب و مرطوب و خشک را ایجاد می‌کنند و احساس صافی به مو می‌دهند.
 • پلی کواترنیوم-4: یک ماده برتر در مو است و مشخص شده است که حفظ حالت فر مو را حتی در رطوبت نیز دارد. با توجه به ساختار مولکولی آن بسیار سفت است و بنابراین برای استفاده در ژل‌های مو فوق العاده است.
 • پلی کواترنیوم-11: کوپلیمر VP / DMAEMA (وینیل پیرولیدون و دی متیل آمینو اتیل متاکریلات) است. به عنوان یک کوپلیمر VP و اکریلات، نسبت به هوموپلیمر VP کمتر در معرض رطوبت است.

با این حال، ممکن است نسبت به پلی کواترنیوم-4 احتمال خرابی بیشتری در اثر رطوبت داشته باشد. پلی کواترنیوم-11 به طور کلی برای موس‌ها و کرم‌ها توصیه می‌شود، جایی که می‌تواند مرطوب شود و همچنین به یک ظاهر طراحی شده کمک کند.

این پلیمر قابل تجمع در آب است اما محلول در آب نیست. اگر فردی بعضاً از شامپوی شفاف کننده استفاده نمی‌کند، می‌تواند به مرور زمان تجمع یابد. پلیمرها، کوپلیمرها، ترکیبات پلیمرها و مواد افزودنی جدید بیشتری برای ژل‌های مو وجود دارد که در فرمول‌های موجود در بازار تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند و حتی بیشتر در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شوند. بسیاری از این‌ها قابلیت شستشوی بهتر، نرمی بیشتر و تشکیل لایه سخت‌تری را با نگهداری بهتر فراهم می‌کنند.

اگر در یک محیط مرطوب و گرم زندگی می‌کنید، باید از ژل مو که حاوی PVP است، اجتناب کنید. اگر در آب و هوای خشک و سرد قرار دارید، باید به دنبال ژل مو با پلی کواترنیوم-11 باشید. مواد افزودنی – پانتنول، پروپیلن گلیکول، گلیسیرین ممکن است به عملکرد محصول در آب و هوای خشک نیز کمک کند، اما در شرایط مرطوب ممکن است فاجعه بار باشد. مثل همیشه، آزمایشات لازم برای یافتن ژل مو مناسب برای شما و موهایتان ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست