مواد شيميايي آلي و معدني

مواد شیمیایی آلی و معدنی یکی از پایه‌های اولیه شیمی را تشکیل می‌دهند. در اصطلاح نسبی، کلمه آلی به هر چیزی اطلاق می‌شود که از ماده زنده نشأت می‌گیرد یا به آن مربوط می‌شود. برعکس، متضاد آن غیر آلی به هر چیزی مربوط می‌شود که از ماده زنده مشتق نشده یا از آن تشکیل نشده باشد. این تعریف در حوزه علمی زیست شناسی صادق است، اما شیمی مدرن موضوع متنوعی است. اساس شیمی حول یک دوتایی پویا می‌چرخد ​​- یعنی مواد شیمیایی آلی و معدنی.

از نظر علمی، دو رشته متمایز به دلیل این جنبه‌های متفاوت شیمی، برای بررسی ماده وجود دارد – شیمی آلی و شیمی معدنی. گفتن تفاوت بین ترکیبات آلی و معدنی یکی از اصلی‌ترین چیزهایی است که باید هنگام یادگیری شیمی روشن کنید. اگر علاقه مند هستید، برای درک بهتر مواد شیمیایی آلی و معدنی و همچنین شناخت تفاوت‌های آن‌ها با ما همراه باشید.

مواد شیمیایی آلی

ترکیبات آلی، مواد شیمیایی مبتنی بر کربن هستند که به طور طبیعی وجود دارند. آن‌ها حاوی عناصری مانند هیدروژن، اکسیژن، نیتروژن، کلر و گوگرد هستند. همه موجودات زنده از ترکیبات آلی تشکیل شده‌اند. خواص ترکیبات آلی آن‌ها را برای کاربردهای صنعتی عالی می‌کند. بسیاری از آن‌ها برای تولید چسب و آفت کش استفاده می‌شود. آنها اغلب در غذا و دارو استفاده می‌شوند. آنها حاوی حداقل یک اتم کربن متصل به هیدروژن به عنوان شناسایی آنها هستند.

همه چیز از گیاهان گرفته تا حیوانات از ترکیبات آلی ساخته شده است. خواص آنها بر اساس عناصری که درگیر هستند متفاوت است. به عنوان مثال، اگر یک مولکول حاوی اتم‌های اکسیژن باشد، یک ترکیب اکسیژن دار (مانند دی اکسید کربن) در نظر گرفته می‌شود. همه موجودات زنده روی زمین به ترکیبات آلی وابسته هستند اما همیشه از نظر شیمیایی خالص نمی‌باشند.

مواد شيميايي آلی
مواد شيميايي آلی و معدنی

ویژگی‌های مواد شیمیایی آلی

ترکیبات آلی معمولاً پلیمر هستند، به این معنی که از زنجیره‌های بلند بلوک‌های ساختمانی کوچکتر تشکیل شده‌اند. این بلوک‌ها که مونومر نامیده می‌شوند، مولکول‌های ساده‌ای هستند که با پیوندهای کووالانسی به هم متصل می‌شوند و مولکول‌های مبتنی بر کربن بزرگ‌تر را تشکیل می‌دهند. ترکیبات آلی همچنین می‌توانند حاوی عناصر غیر کربنی مانند هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن در ساختار خود باشند.

یک ترکیب آلی که فقط از کربن و هیدروژن تشکیل شده باشد آلکان نام دارد. ترکیبات آلی نیز معمولاً حاوی حداقل یک پیوند کربن به اکسیژن هستند. از آنجایی که بیشتر ترکیبات آلی بسیار بزرگ و پیچیده هستند، شیمیدانان هنگام نوشتن ترکیبات آلی از فرمول‌های ساختاری آن‌ها به جای فرمول‌های مولکولی استفاده می‌کنند.

ترکیبات آلی پایدارتر از ترکیبات معدنی هستند. شکل مولکولی آن‌ها پیچیده‌تر است. آن‌ها می‌توانند تحت واکنش‌های بیوشیمیایی قرار گیرند. برخی از این واکنش‌ها شامل اکسیداسیون و کاهش نیز می‌شود. شیمی آلی فلزی یکی از رشته‌های مهم شیمی آلی است. این بر روی ترکیبات آلی فلزی که حاوی کربن پیوند خورده با فلزات واسطه هستند تمرکز دارد.

نمونه‌ها و مشتقات ترکیبات آلی

اگرچه شیمی آلی در ابتدا به عنوان شیمی مولکول‌های بیولوژیکی و موجود تعریف شد، اما این شاخه از آن زمان دامنه خود را برای اشاره به مشخصات ترکیبات کربن و مشتقات آنها تعریف کرده است. اساساً ترکیبات آلی از کربن به عنوان جزء اصلی آنها تشکیل شده است.

ترکیبات کربنی با منشأ غیر بیولوژیکی به حوزه شیمی آلی مرتبط هستند. با این حال، به خاطر داشته باشید که حضور صرف عنصر کربن به طور خودکار نشان می‌دهد که خود ترکیب آلی است. ترکیبات آلی نیز همواره با هیدروژن مرتبط هستند، زیرا به تشکیل پیوندهای کووالانسی معروف هستند. اتم‌های کربن با اتم‌های هیدروژن ترکیب می‌شوند و هیدروکربن‌ها را تشکیل می‌دهند.

برعکس ترکیبات معدنی که ویژگی‌های خاص فوق را ندارند. بار دیگر، هر مولکول نسبتاً مرتبط با موجودات زنده به عنوان آلی در نظر گرفته می‌شود. اینها معمولاً ناشی از فعالیت‌های ذاتی ارگانیسم و ​​فرآیندهای بدن هستند. نمونه‌های رایج عبارتند از چربی‌ها، قندها، پروتئین‌ها، آنزیم‌ها، اسیدهای نوکلئیک، لیپیدها و سوخت‌های هیدروکربنی. ترکیبات آلی به شکل جامد، گاز و مایع وجود دارند. دسته بندی‌های خاص شامل DNA، قند سفره، که از نظر علمی به عنوان ساکارز شناخته می‌شود (C12H22O11)، متان (CH4)، اتانول (C2H6O) و بنزن (C6H6) می‌باشد.

جهت خرید مواد شیمیایی آلی به لینک خرید آن‌ها در زیر مراجعه کنید:

مواد شیمیایی معدنی
مواد شیمیایی آلی و معدنی

ترکیبات معدنی

ترکیبات معدنی به عنوان ترکیبات عنصری شناخته می‌شوند. آنها را می‌توان به عنوان عناصر خالص یافت. آن‌ها در واکنش با سایر مواد شیمیایی تغییر نمی‌کنند. این بدان معناست که نمی‌توان از آن‌ها برای تولید انرژی یا حفظ حیات استفاده کرد. برخی از مواد معدنی مانند سیلیکون، سنگ آهن، سنگ معدن آلومینیوم و سنگ معدن اورانیوم نمونه‌هایی از ترکیبات معدنی هستند که پوسته زمین را تشکیل می‌دهند.

فلزاتی مانند کلسیم، سدیم، کربن و طلا نمونه‌های رایج ترکیبات معدنی هستند. آن‌ها یک فرمول تعریف شده و ساختار ثابت دارند. به عنوان مثال، کلرید سدیم یک کریستال است. ترکیب عنصری آن 40 درصد کلر و 60 درصد سدیم است. بسیاری از ترکیبات معدنی نیز ترکیبات یونی هستند که حاوی کاتیون‌ها (یون‌های با بار مثبت) یا آنیون‌ها (یون‌های با بار منفی) هستند. این ذرات مثبت یا منفی در حالت جامد خود متعادل می‌شوند تا واحدهای خنثی تولید کنند.

ویژگی‌های ترکیبات معدنی

ترکیبات معدنی حاوی کربن نیستند. در عوض، آن‌ها از اتم‌هایی تشکیل شده‌اند که به بیش از یک عنصر مانند اکسیژن یا نیتروژن تعلق دارند. در واقع بسیاری از ترکیبات معدنی از فلزات به اشکال مختلف مانند آهن یا اکسید آلومینیوم تشکیل شده‌اند. در نتیجه، اکثر آن‌ها را می‌توان به عنوان نمک طبقه بندی کرد.

آنها معمولاً از عناصر و ترکیباتی تشکیل شده‌اند که فقط حاوی هیدروژن، اکسیژن و نیتروژن هستند. با این حال، ترکیبات معدنی سنتز شده را می‌توان در موجودات زنده یافت. به عنوان مثال، کلر معمولاً برای تصفیه آب برای مصرف انسان استفاده می‌شود. سایر ترکیبات معدنی شامل سیانید، سیانات‌ها، اکسیدها، سولفیدها، بورات‌ها و فسفات‌ها هستند.

نمونه‌هایی از مواد شیمیایی معدنی

درک مواد شیمیایی آلی و معدنی با یادآوری اینکه ترکیبات معدنی فاقد پیوند کربن-هیدروژن هستند، ساده است. مولکول‌های معدنی متشکل از فلزات، نمک‌ها، مواد معدنی، عناصر منفرد و هر ترکیب کربنی هستند که به هیدروژن مرتبط نیستند. نمونه‌های معروف عبارتند از: نقره، گوگرد، الماس (همچنین به عنوان کربن خالص شناخته می‌شود)، دی اکسید کربن (CO2) و نمک خوراکی، که از نظر علمی به عنوان کلرید سدیم (NaCl) شناخته می‌شود.

از آنجایی که این ترکیبات دارای نقاط ذوب بالاتر و خواص رسانایی دقیق هستند، اغلب به عنوان کاتالیزور، رنگدانه، پوشش، سوخت یا دارو استفاده می‌شوند. (مطالعه بیشتر در مورد مواد شیمیایی معدنی ار از لینک فوق پیگیری کنید.)

تفاوت مواد شیمیایی آلی و معدنی
مواد شیمیایی آلی و معدنی

تفاوت بین مواد شیمیایی آلی و معدنی

مطالعه ترکیبات آلی را شیمی آلی و مطالعه ترکیبات معدنی را شیمی معدنی می‌نامند. ترکیبات آلی و معدنی موادی هستند که از نظر ساختار، خواص و واکنش‌های شیمیایی با یکدیگر تفاوت دارند. تفاوت اصلی بین این ترکیبات آلی و ترکیبات معدنی این است که ترکیبات آلی همیشه یک اتم کربن دارند در حالی که بیشتر ترکیبات معدنی حاوی اتم کربن در آن‌ها نیستند. تقریباً تمام ترکیبات آلی حاوی کربن-هیدروژن یا یک پیوند ساده C-H در آن‌ها هستند.

متداول‌ترین واقعیتی که ترکیبات آلی را از ترکیبات معدنی متمایز می‌کند این است که ترکیبات آلی عمدتاً از فعالیت یک موجود زنده ناشی می‌شود. در حالی که ترکیبات معدنی از فرآیندهای طبیعی به دست می‌آیند که به هیچ یک از اشکال حیات روی زمین یا هیچ نتیجه آزمایش‌های انسانی که در آزمایشگاه‌ها انجام می‌شود مربوط نمی‌شود. تفاوت‌های کلیدی بین ترکیبات آلی و معدنی وجود دارد که در زیر ذکر شده است.

تفاوت مواد شیمیایی آلی و معدنی
ترکیبات آلی ترکیبات معدنی
ترکیبات آلی با وجود اتم‌های کربن در آنها مشخص می‌شود اکثر ترکیبات معدنی فاقد اتم کربن هستند (بعضی استثناها وجود دارند)
ترکیبات آلی متشکل از هیدروژن، اکسیژن، کربن و سایر مشتقات آنها آنها هیدروژن یا اکسیژن و مشتقات آنها را ندارند
گفته می‌شود که ترکیبات آلی فرارتر و همچنین بسیار قابل اشتعال هستند این ترکیبات قابل اشتعال نیستند و ماهیتی غیرفرار دارند
این ترکیبات به صورت جامد، گاز و مایع وجود دارند. اینها به صورت جامد وجود دارند
اینها در آب نامحلول هستند اینها در آب محلول هستند و همچنین در برخی از محلولهای آلی غیر محلول هستند
این ترکیبات دارای پیوندهای کربن-هیدروژن هستند اینها پیوندهای کربن و هیدروژن ندارند
ترکیبات آلی عمدتاً در بیشتر موجودات زنده یافت می‌شود این ترکیبات در موجودات غیر زنده یافت می‌شوند
ترکیبات آلی پیوند کووالانسی تشکیل می‌دهند ترکیبات معدنی بین اتم‌های مولکول پیوند یونی ایجاد می‌کنند
در بیشتر محلول‌های آبی، این‌ها هادی‌های ضعیف گرما و الکتریسیته هستند در محلول‌های آبی، این‎ها به عنوان رسانای خوب گرما و الکتریسیته شناخته می‌شوند
نمونه‌هایی از ترکیبات آلی شامل چربی‌ها، اسیدهای نوکلئیک، قندها، آنزیم‌ها، پروتئین‌ها و سوخت‌های هیدروکربنی است. مثال برای ترکیبات معدنی شامل غیر فلزات، نمک‌ها، فلزات، اسیدها، بازها، موادی است که از عناصر منفرد ساخته شده اند.
اینها نقطه ذوب و نقطه جوش نسبتا پایینی دارند. اینها در مقایسه با ترکیبات آلی نقطه ذوب و جوش پایینی دارند
اینها طبیعت بیولوژیکی و پیچیده تری دارند این مواد معدنی هستند و طبیعتاً پیچیدگی چندانی ندارند
ترکیبات آلی نمی‌توانند نمک بسازند ترکیبات غیر آلی می‌توانند نمک بسازند
سرعت واکنش در ترکیبات آلی کند است ترکیبات معدنی سرعت واکنش بالایی دارند

نتیجه گیری

تفاوت عمده بین ترکیبات آلی و ترکیبات معدنی در این است که ترکیبات آلی بیشتر از هیدروکربن‌ها تشکیل شده‌اند اما ترکیبات معدنی هیچ پیوند کربن-هیدروژنی ندارند. سایر خواص مانند رسانایی، اشتعال پذیری، فراریت، حلالیت و غیره نیز به دلیل تفاوت در ترکیب شیمیایی متفاوت خواهند بود.

سوالات متداول در مورد مواد شیمیایی آلی و معدنی

منظور از ترکیب آلی چیست؟

یک ترکیب آلی یکی از دسته وسیعی از ترکیبات شیمیایی است که در آن یک یا چند اتم کربن، معمولاً هیدروژن، اکسیژن یا نیتروژن، به صورت کووالانسی به اتم‌های عناصر دیگر متصل می‌شوند. کاربیدها، کربنات‌ها و سیانیدها تنها ترکیبات حاوی کربن را تشکیل می‌دهند که به عنوان آلی شناخته نمی‌شوند.

چرا ترکیبات آلی مهم هستند؟

ترکیبات شیمیایی ضروری هستند زیرا کربن در همه موجودات زنده یافت می‌شود. برای مثال، در فتوسنتز و تنفس سلولی، چرخه کربن نیازمند تبادل کربن بین گیاهان و حیوانات است. ترکیبات شیمیایی برای تشکیل ترکیبات آلی فلزی با فلزات تعامل دارند.

چند ترکیب معدنی وجود دارد؟

اگرچه حدود 19 میلیون ترکیب کربن شناخته شده در شیمی آلی یافت شده است، شیمی معدنی تنها حاوی حدود 500000 ترکیب شناخته شده است. با این حال، مزایای اقتصادی عمده توسط ترکیبات معدنی ارائه می‌شود.

آیا نمک یک ترکیب معدنی است؟

از آنجایی که آنها پیوندهای مولکولی پیچیده‌ای را که کربن ممکن است داشته باشد را تشکیل نمی‌دهند، ترکیبات معدنی نیز بسیار ساده هستند. کلرید سدیم، که به طور کلی به عنوان نمک خانگی شناخته می‌شود، یک نمونه معمولی از یک ترکیب معدنی اساسی خواهد بود. فقط دو اتم سدیم (Na) و کلر (Cl) در این فرمول هستند.

شما مشتریان عزیز می‌توانید چهت خرید مواد شیمیایی آلی و معدنی مورد نیاز خود با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

شماره های تماس : ۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲ – ۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • علیرضا طباطبایی فرد

  عالی بود خیلی از باک های ذهنی من در مورد ترکیب الی و معدنی برطرف شد

  پاسخ
 • S.j.hajseyedjavadi

  سلام
  تشکر از این نوشته

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست