مواد شيميايي آتش زا

کار با مواد شیمیایی آتش زا تنها بخشی از هفته کاری عادی برای بسیاری از مدیران آزمایشگاه است. تکنسین‌های آزمایشگاهی در طول کار خود در معرض طیف وسیعی از مواد آتش زا قرار خواهند گرفت. اگر مواد شیمیایی به درستی مورد استفاده قرار نگیرند یا به درستی ذخیره نشوند، می‌توانند خطرناک باشند.

در حالی که اکثر حوادث در آزمایشگاه ها به دلیل سهل انگاری غیرعمدی اتفاق می‌افتد، در صورت اتخاذ تدابیر مناسب، احتمال خطا را می‌توان به حداقل رساند. یکی از اقدامات پیشگیرانه‌ای برای اطمینان از ایمنی خود، آشنایی با مواد اشتعال زا و رعایت نکات ایمنی هنگام کار با مواد شیمیایی قابل انفجار و آتش زا می‌باشد. در این محتوا به معرفی انواع مواد آتش زا و نمونه‌های از اشتعال زا‌ ترین مواد می‌پردازیم. برای آشنایی بیشتر با مواد آتش زا تا انتهای محتوا با ما همراه باشید.

نقطه اشتعال چیست؟

مهمترین تعریف مایعات قابل اشتعال نقطه اشتعال است. نقطه اشتعال حداقل دمایی است که در آن مایع با غلظت کافی بخار تولید می‌کند تا مخلوطی قابل اشتعال با هوا در نزدیکی سطح مایع ایجاد کند. به طور کلی، هر چه نقطه اشتعال کمتر باشد، مایع قابل اشتعال خطرناک‌تر است.

نقطه اشتعال پایین‌ترین دمای ممکن برای بخار ناشی از یک مایع قابل اشتعال است تا در هنگام تحریک توسط منبع احتراق مشتعل شود.

درک نقطه اشتعال مایع بسیار مهم است. این مایع نیست که می‌سوزد، بلکه بخاری است که مایع منتشر می‌کند. بخار می‌تواند مخلوطی قابل اشتعال ایجاد کند و اگر منبع احتراق در نزدیکی آن وجود داشته باشد، می‌تواند آتش بگیرد یا منفجر شود.

انواع مواد آتش زا

در محیط اطراف ما ترکیبات شیمیایی زیادی وجود دارد که قابل اشتعال هستند. یک ترکیب شیمیایی می‌تواند قابل اشتعال باشد زیرا به راحتی با اکسیژن واکنش می‌دهد و راحت تر از مواد دیگر مشتعل می‌شود. اساساً اشکال ترکیبات شیمیایی به 3 نوع طبقه بندی می‌شوند:

 • جامد
 • مایع
 • گاز

هر شکلی از ترکیب شیمیایی بر اساس دما، فشار و محیط اطراف، شانس آتش گرفتن دارد. در برخی موارد، ترکیبات شیمیایی ممکن است در هنگام واکنش با آب بسوزانند. بخش‌های زیر به انواع خاصی از مواد شیمیایی آتش زا می‌پردازد.

مواد شیمیایی آتش زا
مواد شیمیایی آتش زا

مایعات قابل اشتعال

مایعات قابل اشتعال وقتی در ظروف باز یا دارای نشتی قرار می‌گیرند و هنگامی که گرم می‌شوند تبخیر شده و با هوا مخلوط می‌شوند. برای کنترل این خطرات، نقطه اشتعال و نقطه جوش مایع به همراه مسائلی مانند سازگاری، محدوده انفجار و دمای اشتعال خودبه خودی باید درک شود.

OSHA، مایع قابل اشتعال را به عنوان هر مایعی که نقطه اشتعال آن در 199 درجه فارنهایت (93 درجه سانتیگراد) یا کمتر از آن باشد، تعریف می‌کند. قابلیت اشتعال هر مایع قابل اشتعال نیز متفاوت است، بنابراین ضروری است که برگه اطلاعات ایمنی هر ماده شیمیایی را بررسی کنید تا دستورالعمل‌های نگهداری و جابجایی ایمن برای استفاده از آن را تعیین کنید. برخی از مایعات قابل اشتعال بسیار فرار شامل بنزین و سوخت دیزل هستند، در حالی که مایعات قابل اشتعال کمتر فرار شامل موادی مانند دی اتیل اتر و دی سولفید کربن است.

مایعات قابل اشتعال می‌توانند حجم زیادی از بخارات قابل اشتعال را در دمای اتاق ایجاد کنند. این بخارها، هنگامی که با هوا مخلوط می‌شوند، می‌توانند اغلب به شدت مشتعل شوند. مایعات قابل اشتعال ریخته شده، در صورت عدم تمیز کردن، می‌توانند تا حد زیادی به منبع احتراق بروند و سپس به منبع نشتی برگردند. ریختن مایعات قابل احتراق روی لباس در صورت احتراق می‌تواند خطر جدی آسیب را به همراه داشته باشد. برای کمک به کنترل این خطرات:

 • مواد آتش زا را در یک محل نگهداری جداگانه یا در یک سطل یا کابینت مخصوص نگهداری کنید.
 • آن‌ها را در مکان امنی که تهویه مناسبی دارد و منبع اشتعال وجود ندارد، پخش و استفاده کنید.
 • محفظه‌ها را هنگام عدم استفاده بسته نگه دارید. در صورت امکان از ظروف ایمنی که دارای درب خود بسته شونده هستند استفاده کنید.
 • مایعات را روی سینی بریزید و مقداری مواد جاذب غیر قابل اشتعال را در دسترس نگه دارید تا نشت‌ها را پاک کنید.
 • مواد آلوده را با خیال راحت دور بیندازید یا با کارشناسان دفع تماس بگیرید

گرد و غبار قابل اشتعال

گرد و غبارهای ریز و قابل اشتعال پراکنده در جو محیط کار، در صورت احتراق، می‌توانند به شدت منفجر شوند و خسارات زیادی به بار آورند. اگر گرد و غبارهای قابل اشتعال را کنترل می‌کنید، باید موارد زیر را به خاطر بسپارید:

 • گیاهان را دوراز گرد و غبار نگه دارید
 • با تمیز کردن منظم و جاروبرقی ریزش‌ها در صورت بروز، محل کار را عاری از گرد و غبار نگه دارید
 • برخی از کارخانه‌های نگهداری گرد و غبار دارای ویژگی‌های ایمنی ویژه‌ای هستند.
مواد اشتعال زا
مواد شیمیایی آتش زا

مواد آتش زا جامد

جامد قابل اشتعال جسم جامدی است که قابل احتراق است یا ممکن است از طریق اصطکاک یا تماس کوتاه با منبع اشتعال در آتش سوزی نقش داشته باشد. اشتعال زا ترین مواد جامد پودری، دانه ای یا خمیری هستند. برخی از انواع فوم‌های پلاستیکی، مواد بسته بندی، کفپوش‌های پلی استر و منسوجات به راحتی مشتعل می‌شوند و به شدت می‌سوزند و دود سیاه و غلیظ زیادی ایجاد می‌کنند.

دو دسته جامدات قابل اشتعال عبارتند از رده 1 و رده 2. جامدات قابل اشتعال رده 1 فلزات و ترکیباتی هستند که به سرعت می‌سوزند و به سختی توسط آب خاموش می‌شوند، مانند سریم. جامدات قابل اشتعال دسته 2 فلزات و ترکیباتی هستند که کندتر می‌سوزند و می‌توانند به سرعت توسط آب خاموش شوند، مانند پودر آلومینیوم.

همیشه به یاد داشته باشید:

 • این مواد را در نزدیکی بخاری‌ها یا تجهیزات الکتریکی که می‌توانند داغ شوند و به عنوان منبع احتراق موضعی عمل کنند، نگهداری نکنید.
 • مطمئن شوید که باندها و خروجی‌ها از محل‌های انبار و محل کار دور از مواد بسته‌بندی، محصولات نهایی حاوی مواد جامد قابل اشتعال و غیره هستند.
مواد شیمیایی آتش زا
مواد شیمیایی آتش زا

گازهای قابل اشتعال

گازهای قابل اشتعال در سیلندرها اغلب در فشارهای بسیار بالا ذخیره می‌شوند و انتشار کنترل نشده آنها می‌تواند از نظر فیزیکی خطرناک باشد. مقدار کمی از گاز آزاد شده می‌تواند یک منطقه بزرگ را با یک مخلوط بالقوه انفجاری پر کند. این امر به ویژه در مورد گازهای مایع مانند LPG صادق است. نکات زیر باید در نظر گرفته شود:

 • سیلندرهای ذخیره شده باید به طور مناسب مهار شده و دریچه‌های آن‌ها از آسیب ضربه محافظت شود.
 • سیلندرهای گاز ممکن است به سوپاپ‌ها، اتصالات و شیلنگ‌های خاصی نیاز داشته باشند. همیشه دستورالعمل‌های سازنده یا تامین کننده را بررسی کنید و تجهیزات صحیح را در آن قرار دهید
 • از شیلنگ‌ها در برابر آسیب‌های احتمالی که می‌تواند آن‌ها را بریده، خراشیده یا ضعیف کند، محافظت کنید. آن‌ها را به طور منظم بررسی کنید و در صورت مشاهده علائم آسیب یا فرسودگی که می‌تواند منجر به نشتی شود آنها را تعویض کنید.
اشتعال زا ترین مواد
مواد شیمیایی آتش زا

اکسیژن

اگر چه اکسیژن برای زندگی ضروری است و یک عنصر ضروری در سوختن کنترل شده است، مانند آتش سوزی با گاز یا جوشکاری گاز با سوخت اکسیژن، وجود آن در غلظت‌های بالاتر از حد معمول می‌تواند منجر به عواقب جدی شود. موادی که معمولاً به آرامی‌می‌سوزند در یک جو غنی شده با اکسیژن به شدت می‌سوزند. گریس‌ها و روغن‌ها ممکن است در این نوع جو شعله ور شوند. و علاوه بر اقدامات احتیاطی ذکر شده در بالا برای گازهای قابل اشتعال، نکات زیر را باید به خاطر داشت:

 • هرگز به جای هوای فشرده از اکسیژن استفاده نکنید.
 • هرگز از اکسیژن برای بهبود هوا در یک محل کار یا فضای محدود استفاده نکنید.
 • هرگز از گریس یا روغن روی تجهیزات حاوی اکسیژن استفاده نکنید.

فروش مواد شیمیایی

مواد شیمیایی واکنش پذیر

برخی از محصولات حاوی مواد شیمیایی مانند پراکسیدهای آلی هستند که در صورت عدم نگهداری و استفاده صحیح می‌توانند منفجر شوند. سایر مواد می‌توانند به شدت با مواد یا آلاینده‌های ناسازگار واکنش نشان دهند. به عنوان مثال، مواد شیمیایی اکسید کننده می‌توانند باعث احتراق مواد شیمیایی آتش زا شوند و برخی از مواد مانند سدیم به شدت با آب واکنش داده و مشتعل شوند. نکات زیر باید در نظر گرفته شود: برای جلوگیری از تجزیه یا واکنش خطرناک، ممکن است لازم باشد دمای ذخیره سازی و فرآیند به دقت کنترل شود. برچسب‌ها و برگه‌های اطلاعات ایمنی را از نظر خواص فیزیکی و ناسازگاری با مواد دیگر بررسی کنید. (در مورد شرایط ایمنی کار با مواد آتش زا بیشتر بخوانید. )

مواد شیمیایی آتش زا در اطراف ما

در اینجا نمونه‌هایی از مواد شیمیایی بسیار قابل اشتعال آورده شده است:

تری فلوراید کلر (ClF3)

کلر تری فلوراید یک عامل اکسید کننده قوی است که به عنوان اشتعال زا ترین مواد شناخته می‌شود، زیرا حتی برای شروع آتش سوزی نیازی به احتراق ندارد، حتی باعث شروع احتراق بسیاری از مواد غیر قابل اشتعال بدون هیچ منبع اشتعال می‌شود. این گاز بی رنگ، سمی، خورنده و واکنش پذیر معمولاً برای اهداف نظامی، سوخت موشک، تمیز کردن بدون پلاسما، پردازش سوخت فاکتور هسته ای و موارد دیگر استفاده می‌شود.

به عنوان یک پیشران موشک، بسیار سمی و هایپرگولیک است که هیچ تأخیر احتراق رخ نداده است. این ماده شیمیایی با چیزهایی مانند پارچه، چوب، ماسه، آب، آلومینیوم و غیره هایپرگولیک (سوخت هایپرگل) است. این ماده شیمیایی با اکثر مواد معدنی و آلی مانند شیشه و تفلون بسیار واکنش پذیر است. همچنین خاکستر موادی را که در اکسیژن سوخته‌اند مشتعل می‌کند.

مواد اشتعال زا
مواد اشتعال زا

بنزین

بنزین یکی از رایج ترین موادی است که باعث آتش سوزی در زندگی روزمره ما می‌شود. این منبع اصلی برای حمل و نقل به نام سوخت است، بنابراین ما می‌توانیم آن را تقریبا در همه جا پیدا کنیم. بنزین به راحتی می‌تواند آتش بگیرد زیرا زنجیره‌های آن حاوی هیدروکربن و اکسیژن است که CO2، H2O را به صورت گاز و البته گرما تشکیل می‌دهد. بنزن همچنین یکی از اجزای مهم بنزین است، با این حال هنوز کاربردهای دیگری از بنزن در زندگی روزمره دارد.

نشت بنزین، مانند سایر هیدروکربن‌ها، در صورت وجود منابع اشتعال بسیار خطرناک است. بخار آن نیز به سرعت با هوا مخلوط شده و پخش می‌شود، که تقریباً توضیح می‌دهد که بنزین به سرعت قابل اشتعال است. پس از سوختن، سوزش کاملاً غیرقابل کنترل خواهد بود و احتمالاً خیلی سریع به مناطق بزرگتر سرایت می‌کند. موارد زیادی گزارش شده است که سوختگی بنزین به انفجارهای مهیبی ختم شده است.

فروش زایلین (C8H10)

زایلن یک ترکیب شیمیایی است که معمولاً می‌توان آن را در ترکیبات اسپری رنگ یافت. این مایع آبکی بی رنگ با بوی شیرین در آب نامحلول است و چگالی کمتری نسبت به آب دارد. توجه داشته باشید که هنگام کار با این ماده شیمیایی، هیچ جرقه، شعله باز، یا سیگار نکشید. بسیار قابل اشتعال است و ممکن است با هوا مخلوط‌های انفجاری ایجاد کند. ممکن است به منبع احتراق رفته و به عقب برگردد.

فروش استون (C3H6O)

استون مایعی بی‌رنگ است که به عنوان حلال و ضد عفونی کننده استفاده می‌شود. این حلال آلی فرار و قابل اشتعال نیز هست. این به طور طبیعی در گیاهان، درختان، آتش سوزی جنگل‌ها، اگزوز وسایل نقلیه، همچنین در محصول تجزیه متابولیسم چربی حیوانی رخ می‌دهد.

این عمدتا توسط صنعت به عنوان چسب، مواد شیمیایی درزگیر، حلال، کمک پردازش و غیره استفاده می‌شود. در حالی که مصرف کنندگان از آن به عنوان رنگ، پوشش، پارچه، پارچه، اسباب بازی، محصولات لاستیکی، پلاستیک و همچنین محصولات مراقبت شخصی استفاده می‌کنند. اما، با وجود تمام این موارد استفاده، هنوز هم در گروه مواد شیمیایی آتش زا و بسیار قابل اشتعال ذکر شده است. استون به راحتی در اثر حرارت، جرقه یا شعله مشتعل می‌شود. بخار که بیشتر از هوا سنگین‌تر است نیز ممکن است به منبع اشتعال برود و به عقب برگردد. نه فقط این، زمانی که ظروف گرم می‌شوند، ممکن است منفجر شوند.

کلرواتان (C2H5Cl)

این گاز شفاف، بی رنگ و با بوی تند است که تحت فشار جزئی متراکم می‌شود. نقطه جوش پایینی دارد، به طوری که وقتی روی پوست اسپری می‌شود، با تبخیر، سرمای شدیدی ایجاد می‌کند. این یک گاز بسیار قابل اشتعال است که هنگام قرار گرفتن در معرض حرارت یا شعله بسیار خطرناک است. تحت قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آتش یا گرما، ظروف ممکن است به شدت پاره شوند و پرتاب شوند.

نمونه‌های دیگر از مواد شیمیایی آتش زا عبارتند از .

در همین حال، نمونه‌های زیادی از مواد شیمیایی بسیار اشتعال زا وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید. به یاد داشته باشید که قرار گرفتن در معرض آن مواد شیمیایی ممکن است عوارض جدی برای سلامتی شما ایجاد کند. (برای مطالعه بیشتر در مورد مواد شیمیایی آتش زا به REDDIT مراجعه کنید.)

انواع مواد آتش زا
مواد شیمیایی آتش زا

کار ایمن با مواد شیمیایی اشتعال زا

اداره بهداشت و ایمنی مرجع اصلی مواد آتش زا است و مقامات آتش نشانی و محلی نقش ثانویه دارند در حالی که با این وجود همکاری نزدیک با هم دارند. مقادیر کمی از مواد اشتعال زا را می‌توان در اکثر محل‌های کار یافت. نگهداری و استفاده از چنین کالاهایی برای هر کاری که بشود می‌تواند خطری جدی ایجاد کند مگر اینکه اصول اولیه ایمنی رعایت شود. اگر از مواد اشتعال زا و انفجاری استفاده می‌کنید، این راهنما به شما کمک می‌کند:

 • از خطرات انواع مختلف مواد اشتعال زا آگاه باشید
 • از استانداردهای اساسی که برای حمل و نگهداری ایمن مواد اشتعال زا اعمال می‌شود آگاه باشید
 • معرفی روش‌هایی برای جلوگیری از حوادث و محافظت از افراد در برابر خطرات مواد اشتعال زا
 • در صورت نیاز اطلاعات دقیق تری پیدا کنید

انواع بسیار زیادی از مواد شیمیایی آتش زا در محل کار یافت می‌شود. آنها از موارد واضح مانند بنزین، رقیق کننده رنگ، گازهای جوشکاری و سوخت‌های گرمایشی تا موارد نه چندان واضح، به عنوان مثال. مواد بسته بندی، گرد و غبار حاصل از نجاری و گرد و غبار مواد غذایی مانند آرد و شکر و غیره. سه ماده برای آتش سوزی مورد نیاز است: سوخت با غلظت مناسب، تامین هوای خوب و منبع اشتعال. اگر این مواد را کنترل کنید، می‌توان از آتش سوزی جلوگیری کرد.

فروش مواد آتش زا

مایعات قابل اشتعال از جمله رایج‌ترین مواد شیمیایی خطرناکی هستند که در آزمایشگاه‌ها و مراکز صنعتی یافت می‌شوند. در زیر لیست محصولات شیمیایی آتش زا پر مصرف که توسط پیشگامان شیمی ارائه می‌شود آورده شده است. شما می‌توانید جهت خرید مواد شیمیایی آتش زا به لینک خرید آن‌ها در زیر مراجعه کنید یا با شماره تلفن‌های زیر تماس بگیرید تا کارشناسان ما، شما را راهنمایی کنند. ما دانش و تخصص کافی برای کمک به شما برای غلبه بر چالش‌های فنی، توسعه فرمول‌های جدید یا اصلاح فرمول‌های موجود را داریم. 

شماره‌های تماس : ۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲ – ۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست