مواد شیمیایی آلی

مواد شیمیایی آلی شامل مولکول‌هایی است که عمدتاً از کربن و هیدروژن تشکیل شده‌اند، همراه با تعداد انگشت شماری از عناصر دیگر – مانند اکسیژن، نیتروژن، سیلیکون، گوگرد و فسفر. کربن می‌تواند پیوندهای کووالانسی با خود و سایر عناصر ایجاد کند تا مجموعه ای شگفت انگیز از ساختارها ایجاد کند. مواد آلی در ابتدا محدود به مطالعه ترکیبات تولید شده توسط موجودات زنده بود، شیمی آلی به مواد ساخته شده توسط انسان (به عنوان مثال، پلاستیک) گسترش یافته است. در ادامه به معرفی مواد شیمیایی آلی و موارد استفاده از آن‌ها می‌پردازیم.

مواد شیمیایی آلی چیست؟

مواد شیمیایی آلی، در ابتدایی‌ترین سطح، ترکیباتی هستند که حاوی کربن و هیدروژن هستند. این ترکیبات آلی نامیده می‌شوند زیرا زمانی تصور می‌شد که از موجودات زنده به دست آمده‌اند، اما لزوماً اینطور نیست. میلیون‌ها ترکیب آلی وجود دارد که به طور طبیعی وجود دارند یا می‌توانند به صورت مصنوعی تولید شوند.

مواد شیمیایی آلی، هر یک از دسته بزرگی از ترکیبات شیمیایی که در آن یک یا چند اتم کربن به طور کووالانسی به اتم‌های عناصر دیگر، معمولاً هیدروژن، اکسیژن یا نیتروژن مرتبط هستند. نمونه‌هایی از مواد شیمیایی آلی کربوهیدرات‌ها، چربی‌ها (لیپیدها)، پروتئین‌ها و اسیدهای نوکلئیک هستند که اساس مولکول‌های حیات هستند. ترکیبات آلی نیز شامل نفت و گاز طبیعی است که اجزای اصلی سوخت‌های فسیلی هستند. معدود ترکیبات حاوی کربن که به عنوان آلی طبقه بندی نمی شوند شامل کاربیدها، کربنات‌ها و سیانیدها هستند.

دسته بندی مواد شیمایی آلی

مواد شیمیایی آلی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند. هیدروکربن‌ها ترکیباتی هستند که فقط حاوی اتم‌های کربن و هیدروژن هستند. آن‌ها را می‌توان بیشتر به عنوان آلکان‌ها (فقط دارای یک پیوند کربنی منفرد)، آلکن‌ها (دارای پیوند کربن دوگانه)، آلکین‌ها (دارای پیوند کربن سه گانه) و آرن‌ها (کربن‌هایی که به یک حلقه حلقوی تشکیل می شوند، بنزن می نامند) طبقه بندی کرد.

گروه دوم از مواد شیمیایی آلی توسط یک گروه عاملی تعریف می‌شود که جایگزین یکی از اتم‌های هیدروژن در مولکول شده است. گروه‌های عاملی می‌توانند یک اتم منفرد (مانند F، Cl، Br، یا I) یا ترکیبی از اتم‌ها (NH2، OH، C=O یا SH) باشند. گروه‌های عاملی بر واکنش شیمیایی مولکول‌های آلی تأثیر می‌گذارند و در سنتز آلی مهم هستند. گروه‌های عاملی رایج شامل گروه‌های حاوی اکسیژن (الکل‌ها، اترها، آلدئیدها، کتون‌ها، اسیدهای کربوکسیلیک و استرهای کربوکسیلیک اسید)، گروه‌های حاوی نیتروژن (آمین‌ها و آمیدها) و گروه‌های حاوی گوگرد (تیول‌ها، تیو اترها و تیواسترها) هستند.

سنتز مواد شیمیایی آلی

سنتز مواد شیمایی آلی چیست؟

به دلیل تعداد تقریبا بی نهایت راه‌هایی که کربن می تواند با خود و سایر عناصر پیوند برقرار کند، جای تعجب نیست که از میلیون‌ها مواد شیمیایی آلی شناخته شده حدود 95 درصد دارای ساختارهای بسیار متنوع هستند. تحقیق سنتز آلی زمانی است که دانشمندان بلوک‌های ساختمانی (مولکول‌های کوچک دارای آن گروه‌های عاملی مهم)، معرف‌های آلی (مولکول‌های معدنی، که اکثریت جدول تناوبی را تشکیل می‌دهند، یا مولکول‌های واکنش‌گر آلی)، حلال‌ها و حتی کاتالیزورها را می‌گیرند و به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند.

روش‌های جدید، ایجاد ترکیبات آلی جدید که به طیف گسترده‌ای از کاربردها در تمام جنبه‌های زندگی مدرن اضافه می‌کند. یکی دیگر از جنبه‌های مهم تحقیق سنتز آلی، خالص سازی و تجزیه و تحلیل واکنش است. خالص سازی از طریق کریستالیزاسیون، تقطیر، استخراج و کروماتوگرافی امکان جداسازی مولکول جدید مورد نظر را فراهم می‌کند. تجزیه و تحلیل امکان تعیین خصوصیات مولکول را فراهم می‌کند. شیمی آلی مطالعه ترکیبات کربن است که به درک واکنش‌های شیمیایی موجودات زنده و محصولات مشتق شده از آن‌ها گسترش می‌یابد. نمونه‌های متعددی از شیمی آلی در زندگی روزمره وجود دارد.

خرید مواد شیمیایی

فهرست مواد شیمایی آلی مهم

یک ترکیب آلی عضوی از دسته بزرگی از ترکیبات شیمیایی گازی، مایع یا جامد است که مولکول‌های آن حاوی کربن است. مولکول‌های آلی توسط انسان در غذاها، داروها، سوخت‌ها و غیره استفاده می‌شود. لیست کامل مواد شیمیایی آلی را در زیر بررسی می‌کنیم.

لیست مواد شیمایی آلی پرکاربرد
موارد استفاده از مواد شیمایی آلی مواد شیمایی آلی
رنگ مشکی، در ساخت لاستیک موتور و جوهر چاپ، تولید نور و انرژی، ساخت متیل الکل، فرمالدئید و کلروفرم و غیره استفاده می‌شود. متان
در حالت مایع به عنوان سوخت LPG استفاده می‌شود. بوتان
در رسیدن میوه و نگهداری میوه، گاز خردل و به صورت بیهوشی در شعله اکسی اتیلن استفاده می‌شود. اتیلن
برای ایجاد مقاومت الکتریکی در سیم‌ها و کابل‌ها، در ساختن لایه‌ها در درب بطری در تولید بطری‌های بدون ترک، لوله‌ها، سطل‌ها و غیره استفاده می‌شود. پلی اتیلن
برای تولید درب بطری‌های اسید، در ساخت بدنه سلول‌های انباشت کننده و غیره استفاده می‌شود. پلی استایرن
برای ایجاد بی حسی موضعی است. اتیل برم
ساخت داروی گلو در ساخت قرص‌های جویدنی کلروفرم
در ساختن الکل متیله، رنگ مصنوعی، لاک و جلا، مخلوط کردن با بنزین و استفاده به عنوان سوخت موتورها و غیره. متانول
در ساخت داروی گلو در ساخت قرص‌های جویدنی. فرمامات
از آن برای تهیه شراب و سایر نوشیدنی‌های الکلی، تنتور، لاک و جلا، به صورت حلال، به رنگ متیله، در رنگ‌های مصنوعی در عطر و رایحه میوه‌ها، در صابون‌های شفاف، در لامپ‌های روح و اجاق‌ها، در شکل سوخت وسیله نقلیه موتوری در تمیز کردن زخم، به صورت حشره کش و غیره. اتانول
برای ساختن نیترو گلیسیرین، در تمیز کردن اجزای ساعت، در جوهر تمبر، در جلا دهنده کفش و لوازم آرایشی، در صابون‌های شفاف، در داروهای مسکن هر قسمت از شکستگی اعضای بدن، در شیرینی‌ها، شراب و میوه‌ها استفاده می‌شود. حفظ و غیره گلیسیرین
در ساختن حشره کش‌ها، تثبیت فیلم ژلاتینی بر روی صفحات عکاسی، در ساخت پارچه‌های ضدآب با مخلوط کردن آن با تخم‌ها در قسمت بیرونی سفید و غیره. فرمالدئید
در ساخت داروهای رنگی، در ساخت داروی متا استالدئید مورد استفاده در خواب، در تولید پلاستیک. استالدئید
در ساخت وارنیش، کوردیت، سلولز کلودین، ابریشم مصنوعی، لاستیک مصنوعی، سولفون، کلروتون، کلروفرم، یدوفرم و غیره به عنوان دارو و غیره. استون
در ساخت حشره کش، نگهداری آب میوه‌ها، تجارت چرم، لاستیک و غیره. اسید فرمیک
به عنوان معرف آزمایشگاهی، به صورت سرکه، در تهیه سس و ژله و غیره. استیک اسید
در صنعت رنگ، در ساخت داروهایی مانند آسپرین، در ساخت ابریشم مصنوعی یا مصنوعی از سلولز و غیره. انیدرید استیک
در نرم کردن چرم، پارچه و مه پاش خمیر و کاغذ. استامید
در ساخت داروها، عطرهای مصنوعی و غیره اتیل استات
به صورت کود، در ساخت فرمالدئید و اوره پلاستیک، داروها و غیره. اوره
در رنگ آمیزی و چاپ پارچه، در ساخت رنگ مرکب و ذغال، در سفیدکردن چرم، در پاکسازی لکه جوهر با محلول 10 درصد آن و غیره. اسید اگزالیک
در تهیه انواع شراب، در شیرینی جات و نگهداری آب میوه‌ها، داروهایی مانند گلوکونات و غیره. گلوکز
به صورت حلال، در خشک شویی، با مخلوط کردن آن با بنزین و استفاده به عنوان سوخت موتورها و غیره. بنزن
در خشک شویی، به صورت حلال، در تولید دارو، در ساخت مواد منفجره و غیره. تولوئن
در ساخت آنیلین، فنل و غیره کلرو بنزن
در تولید صابون به صورت روغن میربن، در ساخت پولیش و غیره. نیترو بنزن
در تجارت رنگ، در ساخت دارو و غیره. آنیلین
در تولید صابون کربولیک، به صورت حشره کش، در باکلیت، در پردستین، آسپرین، سلولال و غیره. فنل
در صنعت رنگ، در ساخت عطر و غیره. بنزالدئید
در ساخت داروها، نگهداری آب میوه‌ها و غیره بنزوئیک اسید
در تولید سدیم ساخارین، در تولید رنگ املاح، در ساخت داروهای سولفا و غیره بنزن سولفونیک اسید
به عنوان بیهوشی، حلال، خنک کننده، در تولید الکل و غیره … اتر
به صورت کپسول آتش نشانی. تتراکلرید کربن
در درمان بیماری‌های ارولوژی. اوروتروپین
به شکل میکروب کش/حشره کش گامابنزن هگزاکلراید
 • آلکان‌ها از مواد شیمیایی مانند پروپان، اکتان و متان تشکیل شده‌اند که به طور گسترده به عنوان سوخت در بنزین خودرو و سوخت گرمایش/آشپزی خانه استفاده می‌شود.
 • الکل‌ها شامل مواد شیمیایی مانند اتانول و ایزوپروپیل الکل هستند که به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می‌شوند و اتانول جزء اصلی صنعت نوشیدنی (آبجو/شراب) است.
 • اسیدهای کربوکسیلیک شامل طیف گسترده‌ای از مواد شیمیایی از جمله داروها هستند. آسپرین، یکی از قدیمی‌ترین داروهای تجاری، حاوی کربوکسیلیک اسید است.

شرکت پیشگامان شیمی به عنوان معتبرترین شرکت فروش مواد اولیه شیمیایی در ایران آمادگی دارد تا مواد شیمیایی مورد نیاز شما را در بالاترین کیفیت و کوتاه‌ترین زمان ممکن تامین کند. جهت خرید انواع مواد شیمیایی آلی قابل عرضه توسط این مجموعه و کسب اطلاعات تکمیلی با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

شماره‌های تماس : ۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲ – ۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷

کاربرد مواد شیمیایی آلی
مواد شیمایی آلی پرکاربرد

کاربرد مواد شیمیایی آلی در زندگی روزمره

در اینجا نمونه‌هایی از استفاده از مواد شیمیایی آلی در کار آمده است:

پلیمرها از زنجیره‌های بلند و شاخه‌های مولکول تشکیل شده‌اند. پلیمرهای رایجی که هر روز با آن‌ها روبرو می‌شوید مولکول‌های آلی هستند. به عنوان مثال می‌توان به نایلون، اکریلیک، پی وی سی، پلی کربنات، سلولز و پلی اتیلن اشاره کرد. پتروشیمی‌ها مواد شیمیایی هستند که از نفت خام یا نفت به دست می ‌آیند. تقطیر جزء به جزء مواد خام را با توجه به نقاط جوش مختلف آن‌ها به ترکیبات آلی جدا می‌کند. به عنوان مثال می‌توان به بنزین، پلاستیک، مواد شوینده، رنگ، افزودنی‌های غذایی، گاز طبیعی و داروها اشاره کرد.

اگرچه هر دو برای تمیز کردن استفاده می‌شوند، صابون و مواد شوینده دو نمونه متفاوت از شیمی آلی هستند. صابون توسط واکنش صابونی سازی ساخته می‌شود که با یک مولکول آلی (مثلاً یک چربی حیوانی) به هیدروکسید (هیدروکسید پتاسیم) واکنش می‌دهد و گلیسرول و صابون خام تولید می‌کند. در حالی که صابون یک امولسیفایر است، مواد شوینده عمدتاً به دلیل اینکه سورفکتانت هستند، کثیفی‌های روغنی و چرب (ارگانیک) را از بین می‌برند که کشش سطحی آب را کاهش داده و حلالیت ترکیبات آلی را افزایش می‌دهند.

چه رایحه عطر از گل باشد و چه از آزمایشگاه، مولکول‌هایی که بو می‌کنید و از آن لذت می‌برید نمونه‌ای از مواد شیمیایی آلی هستند. صنعت لوازم آرایشی بخش پرسود استفاده از از مواد شیمیایی آلی است. شیمیدان‌ها تغییرات پوست را در پاسخ به عوامل متابولیک و محیطی بررسی می‌کنند، محصولاتی را برای رفع مشکلات پوستی و افزایش زیبایی فرموله می‌کنند و نحوه تعامل لوازم آرایشی با پوست و سایر محصولات را تجزیه و تحلیل می‌کنند.

بیشتر بخوانید: معرفی انواع مواد شیمیایی پایه

خرید مواد شیمیایی آلی

محصولات متداول حاوی مواد شیمیایی آلی

این محصولات رایج از شیمی آلی استفاده می‌کنند:

 • شامپو
 • گازوئیل
 • عطر
 • لوسیون
 • مواد مخدر
 • مواد غذایی و افزودنی‌های غذایی
 • پلاستیک‌ها
 • کاغذ
 • دافع حشرات
 • پارچه‌های مصنوعی (نایلون، پلی استر، ابریشم مصنوعی)
 • رنگ‌ها
 • آنزیم‌ها
 • چوب
 • زغال سنگ
 • گاز طبیعی
 • حلال‌ها
 • کودها
 • ویتامین‌ها
 • رنگ‌ها
 • صابون
 • شمع‌ها
 • آسفالت

اکثر محصولاتی که استفاده می‌کنید شامل از مواد شیمیایی آلی هستند. کامپیوتر، مبلمان، خانه، وسیله نقلیه، غذا و بدن شما حاوی ترکیبات آلی هستند. هر موجود زنده‌ای که با آن روبرو می‌شوید ارگانیک است. اقلام غیر آلی مانند سنگ، هوا، فلزات و آب اغلب حاوی از مواد شیمیایی آلی نیز هستند. (برای آشنایی بیشتر با مواد شیمایی آلی به این لینک مراجعه کنید.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست