فروش فنول

خرید فنول

شرکت پیشگامان شیمی واردکننده انواع حلال‌های صنعتی و دارویی، محصول فنول Phenol را از کشور که جنوبی با برند کمهو وارد می‌کند. شما مشتریان عزیز جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید فنول با ما تماس بگیرید.

فنول چیست

فنول‌ها شبیه به الکل‌ها دارای گروه عاملی هیدروکسیل هستند که می‌توانند در پیوندهای هیدروژنی بین مولکولی شرکت کنند. بر خلاف الکل‌ها که گروه هیدروکسیل به یک اتم کربن اشباع شده متصل می‌شود، در فنل‌ها گروه هیدروکسیل به یک حلقه هیدروکربن آروماتیک غیر اشباع (دو و یک پیوند متناوب) مانند بنزن متصل می‌شود.

در نتیجه، فنل‌ها به دلیل تثبیت پایه مزدوج از طریق تشدید حلقه آروماتیک، اسیدیته بیشتری نسبت به الکل‌ها دارند.در حقیقت، فنل‌ها پیوند هیدروژنی قوی‌تر نسبت به الکل دارند. فنـول‌ها شبیه به الکل هستند، اما هارمونیک‌های قوی‌تر را تشکیل می‌دهند. بنابراین، آن‌ها نسبت به الکل‌ها  بیشتر در آب محلول هستند و دارای نقاط جوش بالاتر هستند. فنول‌ها به صورت مایعات بی‌رنگ یا جامدات سفید در دمای اتاق حضور دارند و ممکن است بسیار سمی و سوزان باشند.

ساختار شیمیایی و خواص فنل‌ها

فنل‌ها ترکیبی هستند که دارای یک یا چند گروه هیدروکسیل (–OH) هستند که مستقیماً به سیستم آروماتیک متصل می‌شوند (به عنوان مثال فنیل، نفتیل). شکل زیر نمونه‌هایی از فنل‌ها را با نام های سیستماتیک و معمول آن‌ها ارائه می‌دهد.

فنل‌ها

تمام اتم‌های کربن که حلقه آروماتیک تشکیل می‌دهند، ترکیبی از sp2 هستند. بنابراین، فنیل دارای ساختار مسطحی شش ضلعی با تمام زوایای پیوند 120 درجه و الکترونهای π در حلقه توزیع شده است. پیوند C-O از Csp2-Osp3 و پیوند O-H از Osp3-H1 تشکیل شده است.دو اوربیتال دیگر از اتم اکسیژن توسط دو جفت الکترون غیر پیوندی اشغال می‌شود. به همین دلیل، گروه عاملی هیدروکسیل C-O-H شکلی خم شده با تقریباً زاویه پیوند چهار ضلعی 109.5 درجه دارد، همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است. اکسیژن از منفی بودن کربن و هیدروژن الکترون منفی است که پیوندهای C-O و O-H را قطبی می‌کند.

فنل
خرید فنول

فنل یک ترکیب آلی معطر با فرمول مولکولی C6H5OH است. این یک ماده جامد بلوری سفید رنگ است که فرار است. این مولکول از یک گروه فنیل (−C6H5) متصل به یک گروه هیدروکسی (−OH) تشکیل شده است. کمی اسیدی، به رسیدگی دقیق نیاز دارد زیرا می تواند باعث سوختگی شیمیایی شود.

فنول

فنل ساده ترین عضو از ترکیبات گروه فنول‌ها می‌باشد. فنل، همچنین به عنوان اسید کربولیک شناخته می‌شود، یک ترکیب آلی معطر است. فنل خالص یک ماده جامد بلوری سفید رنگ است که فرار است. این ماده دارای خاصیت اسیدی ضعیفی است و به دلیل تمایل به ایجاد سوختگی‌های شیمیایی نیاز به رسیدگی دقیق دارد.

فنل
فنول

فنول ابتدا از قطران ذغال سنگ استخراج می‌شد، اما امروزه در مقیاس وسیع (حدود 7 میلیارد کیلوگرم در سال) از مواد خام حاصل از نفت تولید می‌شود. این ترکیب یک کالای مهم صنعتی به عنوان پیش ماده بسیاری از مواد و ترکیبات مفید است.

این ماده در درجه اول برای سنتز پلاستیک و مواد مربوط به آن استفاده می‌شود. فنل و مشتقات شیمیایی آن برای تولید پلی کربنات‌ها، اپوکسی‌ها، باکلیت، نایلون، مواد شوینده، علف کش‌هایی مانند علف کش‌های فنوکسی و ترکیبات دارویی متعدد ضروری است.

خواص

فنول یک ترکیب آلی است که به میزان قابل توجهی در آب حل می‌شود و حدود 84.2 گرم در 1000 میلی لیتر (0.895 میلی لیتر) حل می‌شود. مخلوط همگن فنل و آب در نسبت توده فنل به آب 2.6 ~ و بالاتر امکان پذیر است. نمک سدیم فنل، فن اکسید سدیم، بسیار محلول در آب است.

کاربرد فنول در صنایع مختلف:

  • فنـول‌ها به طور گسترده‌ای در محصولات خانگی و به عنوان واسطه برای سنتز صنعتی استفاده می‌شود. به عنوان مثال، خود فنـول (در غلظت کم) به عنوان یک ضدعفونی‌کننده در پاک‌کننده خانگی و در دهانشویه استفاده می‌شود. فنـول ممکن است اولین آنتی‌سپتیک جراحی باشد.
  • در صنعت، فنول به عنوان یک ماده اولیه برای تولید پلاستیک، مواد منفجره مانند اسید پریکریک و داروهایی مانند آسپرین استفاده می‌شود. فنـول هیدروکینون معمولی جزء توسعه‌دهنده عکاسی است که بلورهای برمید رنگی در معرض نقره‌های فلزی سیاه را کاهش می‌دهد. دیگر فنـول‌های جایگزین در صنعت رنگ برای رنگ‌آمیزی رنگ‌های آستو استفاده می‌شود. مخلوط فنـل (به ویژه کروزول) به عنوان اجزای نگه‌دارنده‌های چوب مانند کریوزوت استفاده می‌شود.
  • فنـل در بعضی از اسپری‌های گلو استفاده می‌شود که می‌تواند باعث نگرانی از گلو و کاهش علائم ناشی از گلو درد شود، یا تحریک در دهان ناشی از زخم‌های دهلیزی است.

کاربرد فنل در آزمایشگاه‌ها

در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی، فنل هنگامی که در کلروفرم تعلیق می‌شود، معمولاً در استخراج DNA از نمونه‌های بیولوژیکی استفاده می‌شود. استخراج مایع – مایع از نمونه‌های آبی با حجم مساوی محلول فنل: کلروفرم مخلوط می‌شود. پس از ترکیب، مخلوط سانتریفیوژ می‌شود و دو فاز غیر قابل اختلاط تشکیل می‌شود. فاز آبی با چگالی کمتر در بالا است و فاز آلی (فنل: کلروفرم) در پایین است.

پروتئین‌ها در فاز آلی تحتانی تقسیم می‌شوند در حالی که اسیدهای نوکلئیک (و همچنین سایر آلاینده‌ها مانند نمک‌ها، قندها و غیره) در فاز آبی بالا باقی می‌مانند. اگر مخلوط اسیدی باشد، به دلیل خنثی شدن DNA نسبت به RNA، DNA به فاز آلی رسوب می‌کند در حالی که RNA در فاز آبی باقی می‌ماند.

استفاده دارویی از فنل

فنول ترکیب ضد عفونی کننده است. این ماده در برابر طیف وسیعی از ارگانیسم‌ها از جمله برخی از قارچ‌ها و ویروس‌ها فعال است، اما فقط در برابر اسپورها تاثیر ضعیفی دارد. از فنل برای ضدعفونی پوست و رفع خارش استفاده شده است.

فنل همچنین به عنوان مسکن خوراکی یا بیهوشی در محصولاتی مانند کلرازپتیک برای درمان ورم حلق استفاده می‌شود. علاوه بر این، از فنل و ترکیبات مربوط به آن در درمان ناخن پا از طریق جراحی استفاده می‌شود، فرآیندی که فنولیزاسیون نامیده می‌شود.

سلامت و امنیت

تحقیقات نشان می‌دهد که قرار گرفتن والدین در معرض فنل و ترکیبات مربوط به آن با سقط خودبخودی ارتباط مثبت دارد. در طول جنگ جهانی دوم، تزریق فنل به عنوان وسیله اعدام توسط نازی‌ها استفاده شده است. فنل یک ترکیب سمی است که بخارات آن برای پوست، چشم و مجاری تنفسی خورنده است.

اثر خورنده بر روی پوست و غشاهای مخاطی به دلیل اثر تخریب پروتئین است. تماس مکرر یا طولانی مدت پوست با فنول ممکن است باعث درماتیت، و به طور بالقوه سوختگی‌های درجه دو و سوم شود. استنشاق بخار فنل ممکن است باعث ادم ریه شود. فنل ممکن است بر سیستم عصبی مرکزی و قلب تأثیر منفی بگذارد.

تماس طولانی مدت یا مکرر با فنل ممکن است اثرات مضر بر روی کبد و کلیه‌ها داشته باشد.در حالی که هیچ مدرکی وجود ندارد که فنول باعث ایجاد سرطان در انسان شود، به راحتی از طریق پوست جذب می‌شود. مسمومیت سیستمیک می‌تواند علاوه بر سوختگی‌های سوزاننده موضعی نیز رخ دهد.

مسمومیت تحریک پذیر توسط مقدار زیادی فنول می‌تواند حتی فقط در یک قسمت کوچک از پوست اتفاق بیفتد و به سرعت منجر به فلج سیستم عصبی مرکزی و افت شدید دمای بدن شود. فنل همچنین یک سم تولیدمثل است که باعث افزایش خطر سقط جنین و وزن کم جنین هنگام تولد می‌شود و رشد عقب مانده رحم را نشان می‌دهد.

سوختگی شیمیایی حاصل از قرار گرفتن در معرض پوست می‌تواند با شستشو با پلی اتیلن گلیکول یا الکل ایزوپروپیل ضدعفونی شود. گرگرفتگی با مقدار زیادی آب به بهبود سوختگی کمک می‌کند. حذف لباس‌های آلوده و همچنین درمان فوری در بیمارستان برای پاشش‌های بزرگ لازم است.

استفاده ایمن

روش عملیاتی استاندارد – فرایندهایی که شامل استفاده از فنل هستند باید توسط روش استاندارد کار (SOP) مورد تأیید EH&S شرح داده شوند. اگر آزمایشگاه شما در حال حاضر SOP مورد استفاده برای استفاده از فنل را ندارد، با EH&S تماس بگیرید.در مورد خطرات، کاربرد و روش‌های پاک سازی مناسب فنل باید به هر محققی آموزش داده شود. قبل از انجام کار، برگه اطلاعات ایمنی (SDS) نیز باید بررسی شود.

تجهیزات محافظتی شخصی – هنگام انجام کار با فنل همیشه باید حداقل لباس آزمایشگاهی پوشیده شود: شلوارهای بلند، کفش‌های انگشت بسته و عینک محافظ (عینک ایمنی).

همچنین باید از یک روپوش آزمایشگاهی مناسب و دستکش‌های مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده شود. هنگامی که فقط با فنل کار می‌کنید، یک دستکش کلروپرین مناسب است، در صورت استفاده از حجم بیشتر، استفاده از دستکش ضخیم‌تر توصیه می‌شود. متأسفانه، دستکش‌های کلروپرین محافظت کافی در برابر کلروفرم را ایجاد نمی‌کنند. بهترین دستکش برای استفاده در هنگام کار با مخلوط های فنل-کلروفرم، یک دستکش چند لایه Butyl / Viton است.

سخن آخر

فنل فواید بی‌شماری برای سلامتی دارد و می‌تواند برای درمان چند بیماری مختلف مفید باشد.اما در مقادیر زیاد می‌تواند خطرناک و حتی کشنده باشد. در مکان‌هایی که ممکن است دارای مقادیر زیادی فنل باشند، مانند تأسیسات صنعتی مراقب باشید. هر چیزی را که ممکن است در معرض فنل قرار داشته باشد یا مقادیر کنترل نشده‌ای از فنل در آن وجود داشته باشد، نخورید و ننوشید.

فروش فنول
فروش فنول

فروش فنول:

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول فنول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به‌ وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت  سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست