فروش تولوئن صنعتی

خرید تولوئن

خرید تولوئن صنعتی که یک ترکیب شیمیایی است و بیشتر از آنچه فکر می‌کنیم از آن استفاده می‌کنیم. فروش عمده تولوئن به ضمانت کیفیت و تضمین بهترین قیمت تولوئن اصفهان و تبریز در این مجموعه صورت می گیرد. این یک یک حلال بسیار خوب است زیرا برخلاف آب می‌تواند بسیاری از ترکیبات آلی را حل کند. برای اطلاع از قیمت خرید تولوئن عمده و بشکه می توانید با ما تماس بگیرید.

جهت استعلام

قیمت تولوئن اصفهان و تبریز

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

تولوئن قیمت

به انگلیسی Toluene
فرمول شیمیایی C7h8
شناسه محصول 108-88-3
شکل ظاهری مایع شفاف بی رنگ با بوی معطر شبیه بنزن.
حلالیت نامحلول در آب، اما محلول در بنزن و اتانول
چگالی 0.872g/cm3
نقطه ذوب 94.9-
نقطه جوش 110.6
خلوص ⭐ 99.9%
تولیدکننده ⭐ پتروشیمی تبریز و اصفهان
قیمت ⭐  استعلام تلفنی 📞

 تولوئن چیست

تولوئن یک ترکیب شیمیایی مایع است که در ساخت بسیاری از محصولات تجاری از جمله رنگ و چسب مورد استفاده قرار می‌گیرد. آیا تاکنون از رنگ و یا تینر رنگ استفاده کرده‌اید و بوی آن را استشمام نموده‌اید؟ آن بویی که احساس کرده‌اید Toluene است.این ماده بی‌رنگ و نامحلول در آب است که اگر بخار آن استنشاق شود، خطرناک است و باعث آسيب عصبي و مسموميت مي‌شود. به همین دلیل، گاهی اوقات از آن به عنوان یک ماده مخدر استنشاقی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

افرادی که به طور مکرر از رنگ‌ها و رقیق‌کننده‌ها (تینرها) استفاده می‌کنند، مانند افرادی که به طور حرفه‌ای با چنین کالاهایی کار می‌کنند، به منظور به حداقل رساندن استنشاق Toluene از ماسک صورت استفاده می‌کنند. با این وجود فراتر از کاربردهای آن، ساختار شیمیایی این ماده در نوع خود، جالب توجه است.تولوئن یک هیدروکربن معطر است که از یک گروه CH3 متصل به یک حلقه فنیل تشکیل شده است. فرمول شیمیایی آن C7H8 است.

تولوئن
خرید تولوئن صنعت

ویژگی‌های تولوئن

 • وزن مولکولی آن 92.14 گرم بر مول است.
 • ماده‌ای بی‌رنگ و قابل اشتعال است.
 • نقطه اشتعال آن 40 درجه فارنهایت می‌باشد.
 • به مقدار خیلی کم در آب حل می‌شود ولی به طور کلی جزء مواد نسبتاً نامحلول در آب است.
 • چگالی آن از آب کمتر است به همین دلیل روی آب شناور می‌ماند.
 • بخارات آن از هوا سنگین‌تر است.
 • دارای بوی شیرین، تند و بنزن مانند است و آستانه بوی آن 2.9 ppm است.
 • فشار بخار آن در دمای 25 درجه سانتی‌گراد 28.4 میلی‌متر جیوه و لگاریتم ضریب تقسیم اکتانول بر آب 2.69 است.
 • دارای نقطه جوش 231.1 و نقطه انجماد 139- درجه فارنهایت است.
 • وزن مخصوص: 0.87 (آب = 1)

منشأ و نحوه تولید

Toluene به طور طبیعی در نفت خام، دود ناشی از آتشفشان‌ها، دود ناشی از آتش‌سوزی‌های جنگلی، برخی از درختان کاج، گیاهان، ادویه‌ها و درخت تولو Tolu وجود دارد. این ماده در فرآیند ساخت بنزین و سایر سوخت‌ها از نفت خام و در ساخت کک (Coke) از زغال‌سنگ به عنوان محصول جانبی تولید می‌شود. جداسازی و تصفیه نهایی توسط هر یک از فرآیندهای تقطیر یا استخراج توسط حلال مورد استفاده برای آروماتیک‌های BTX (بنزن، Toluene و ایزومرهای زایلین) انجام می‌شود.

برای دیدن تمامی مواد اولیه صنعتی، روی خرید مواد شیمیایی صنعتی کلیک کنید.

نحوه تولید آزمایشگاهی

این ماده به صورت صنعتی با هزینه کم تولید می‌شود. بنزن در حضور اسید لوئیسی مثل آلومینویم کلرید با متیل کلرید واکنش داده و منجر به تولید تولوئن می‌شود.

C6H5H + CH3Cl → C6H5CH3 + HCl

چنین واکنش‌هایی توسط پلی‌متیلاسیون پیچیده و سخت است زیرا Toluene نسبت به بنزن بیشتر مستعد آلکیله‌شدن است.

مترداف‌های تولوئن

 • متیل بنزن
 • تولوال
 • فنیل متان
 • مونومتیل بنزن
 • متاسید

ساختار و فرمول تولوئن

تولوئن که به عنوان متیل بنزن نیز شناخته می‌شود، یک ترکیب شیمیایی آلی است. به دلیل وجود اتم‌های کربن (C) در فرمول شیمیایی آن، C7H8 به این صورت طبقه‌بندی می‌شود. ممکن است توجه داشته باشید که فرمول شیمیایی Toluene (C7H8)، دارای هفت اتم کربن (C) و هشت اتم هیدروژن (H) است.

این امر مهم است زیرا به این معنی است که این ماده به عنوان یک هیدروکربن طبقه‌بندی می‌شود، یعنی ترکیبی که فقط حاوی اتم‌های کربن (C) و هیدروژن (H) است. علاوه بر این، Toluene یک ترکیب معطر (آروماتیک) محسوب می‌شود زیرا یک حلقه بنزن در ساختار شیمیایی آن وجود دارد.هنگامی که شش اتم کربن (C) وجود داشته باشد، یک حلقه بنزن وجود دارد که با پیوندهای دوتایی متناوب به یکدیگر متصل می‌شوند و یک حلقه شش ضلعی ایجاد می‌کنند. در مورد تولوئن، اتم‌های کربن در هر لبه شش‌ضلعی قرار دارند.

در نتیجه از آن جایی که تولوئن یک ترکیب هیدروکرنی و آروماتیک است، در گروه هیدروکربن‌های آروماتیک طبقه‌بندی می‌شود. عاملی که باعث می‌شود به این ماده متیل بنزن گفته شود این است که مطابق شکل زیر یگ گروه متیل به بنزن متصل است.

موارد استفاده و کاربردهای تولوئن

 • صنایع
 • روان کننده ها
 • نفت و گاز
 • تمیز کردن
 • پوشش ها و ساخت و ساز
 • غذا و تغذیه
 • پلیمرها
 • لاستیک

Toluene معمولاً در مخلوط با حلال ها و مواد شیمیایی دیگر مانند رنگدانه های رنگ استفاده می شود. محصولاتی که ممکن است حاوی تولوئن باشند – مانند رنگ، پاک کننده های فلزی و چسب ها – در بسیاری از صنایع استفاده می شوند و در بسیاری از محیط های کاری یافت می شوند. بنزین و سایر سوخت ها نیز حاوی Toluene هستند.

تولوئن برای چه مواردی استفاده میشود

تولید کنندگان تولوئن آن را در بسیاری از محصولات مانند چسب ها، سیگار، عطرها، داروها و موارد دیگر وجود دارد. رایج ترین و شناخته شده ترین کاربردهای Toluene عبارتند از:

1.چاپ و دباغی چرم

Toluene کاربردهای صنعتی متعددی دارد: حلال در رنگ ها، لاک ها، تینرها، چسب ها، مایع اصلاح کننده است و در فرآیندهای چاپ و دباغی چرم استفاده می شود.

2.تولید بنزین

برای موتورهای احتراق داخلی، تولوئن می تواند رتبه بندی اکتان بنزین را افزایش دهد. این به این دلیل است که Toluene بسیار متراکم است و مقدار قابل توجهی انرژی تشکیل می دهد. با درجه اکتان بالاتر، سوخت کمتر در حین احتراق پینگ می کند. این نوع سوخت در خودروهای فرمول یک استفاده شده است.

خرید تولوئن
خرید تولوئن اصفهان

3.پروژه های رنگ امیزی در صنعت ساختمان

رنگ داخلی و خارجی حاوی Toluene است. این به این دلیل است که تولوئن به خشک شدن موثر رنگ و حفظ یک پوشش نازک کمک می کند تا به راحتی اعمال شود.

4.سالن های ناخن

تولوئن یک عنصر مهم در لاک ناخن آرایشی است. این یک ماده ضروری است زیرا به لاک ناخن اجازه می دهد تا به راحتی استفاده شود و صاف به نظر برسد. یکی دیگر از سالن های ناخن ضروری با Toluene به عنوان یک عنصر کلیدی، پاک کننده لاک ناخن است. زیرا زمانی که از آن برای حل کردن مواد دیگر استفاده می شود بسیار موثر است.

5.حلال

تولوئن یک حلال عالی است زیرا سایر مواد شیمیایی به راحتی در آن حل می شوند، به ویژه سایر ترکیبات آلی. این امر آن را به یک ماده شیمیایی رایج در آزمایشگاه های آلی تبدیل می کند.

6.کوکاکولا

با کمال تعجب، Toluene نقش مهمی در توانایی ما برای لذت بردن از نوشیدنی محبوب کوکاکولا دارد. تولوئن در حذف کوکائین از برگ های کوکا که برای تولید شربت معروف کوکاکولا استفاده می شود، نقش دارد.

کاربردهای عمومی تولوئن در صنعت

تولوئن در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی کاربردهای بسیاری دارد. اما کاربردهای رایج Toluene در زمینه‌های مختلف شامل موارد زیر است:

Toluene به صورت مخلوط با زایلن و بنزن، به بنزین برای بهبود درجه اکتان اضافه می‌شود. از تولوئن همچنین برای تولید بنزن و به عنوان حلال در رنگ‌ها، تینرهای رنگ، روکش‌ها، لاک پاک‌کن‌ها، لاک‌های غلط‌گیر، رایحه‌های مصنوعی، چسب‌ها، جوهرها و مواد تمیز کننده استفاده می‌شود.

در تولید پلیمرهایی که برای ساخت نایلون، بطری پلاستیک نوشابه‌های گازدار و پلی‌اورتان‌ها، داروها، محصولات آرایشی ناخن و سنتز مواد شیمیایی آلی استفاده می‌شود.استفاده در سنتز TNT یا تری نیترو تولوئن Trinitrotoluene، اسید بنزوئیک ، بنزوئیل کلرید و تولوئن دی‌ایزوسیانات نیز از سایر کاربردهای این ماده است.

Toluene به بنزین اضافه می شود و برای تولید بنزن استفاده می شود و به عنوان حلال استفاده می شود.Toluene همچنین به دلیل قابلیت انتقال حرارت خوبش در تله های سرد سدیمی که در حلقه های سیستم راکتور هسته ای استفاده می شود، به عنوان خنک کننده استفاده شده است.

شرایط نگهداری: منبع آب آتش نشانی کافی باید در دسترس باشد. یک سیستم آبپاش/سیل ثابت توصیه می شود. انتخاب ظرف، به عنوان مثال مخزن ذخیره، ممکن است بر تجمع و اتلاف استاتیک تأثیر بگذارد. ظرف را بسته نگه دارید. با ظروف با احتیاط رفتار کنید. برای کنترل آزاد شدن فشار احتمالی، به آرامی باز کنید. در مکانی خنک و دارای تهویه مناسب نگهداری شود. ترجیحاً ذخیره سازی خارج یا جدا. ظروف نگهداری باید به زمین و چسبانده شوند. ظروف نگهداری ثابت، ظروف انتقال و تجهیزات مربوطه باید به زمین و متصل شوند تا از تجمع بار ساکن جلوگیری شود.

چگونه ممکن است در معرض تولوئن قرار بگیریم

وقتی از موادی که حاوی آن هستند مانند رنگ‌ها، رقیق‌کننده‌های رنگ و… استفاده کنیم این ماده وارد محیط می‌شود. به سرعت از این مواد تبخیر شده و با هوای تنفسی شما مخلوط می‌شود. افرادی که با بنزین، رنگ، لاک یا رنگ‌ها کار می‌کنند، در معرض Toluene قرار دارند.

کارگرانی که از رنگ‌های حاوی Toluene، لاک‌ها، شلاک، لاک ناخن، چسب‌ها، مواد ضد زنگ یا جوهر چاپ استفاده می‌کنند ممکن است در معرض تولوئن قرار بگیرند.کارگران می توانند با تنفس تولوئن، قرار دادن آن روی پوست، پاشیدن آن به چشم یا بلعیدن در معرض تولوئن قرار گیرند. این نوع قرار گرفتن در معرض ممکن است کارگران را بلافاصله بیمار کند یا در طول زمان عوارضی ایجاد کند. قرار گرفتن در معرض Toluene در سالن های ناخن و موسسات چاپ، تعمیرات خودرو، و فعالیت های ساختمانی مورد مطالعه قرار گرفته است.

خرید تولوئن
قیمت هر لیتر تولوئن

بدون تهویه مناسب و اقدامات احتیاطی ایمنی، تولوئن می تواند باعث تحریک چشم، بینی و گلو شود. پوست خشک یا ترک خورده؛ سردرد، سرگیجه، احساس مستی، گیجی و اضطراب. با افزایش مواجهه، علائم بدتر می‌شوند و قرار گرفتن در معرض طولانی مدت ممکن است منجر به خستگی، واکنش آهسته، مشکل در خوابیدن، بی‌حسی در دست‌ها یا پاها، یا آسیب دستگاه تناسلی زنان و از دست دادن بارداری شود. در صورت بلعیده شدن، تولوئن می تواند باعث آسیب کبد و کلیه شود. اطلاعات بیشتر در مورد خطرات سلامتی Toluene در اینجا موجود است.

تولوئن در بسیاری از صنایع استفاده می شود. چند نمونه از کارگرانی که در معرض خطر قرار گرفتن در معرض Toluene هستند عبارتند از:

 • کارگران در مکان هایی که مخازن ذخیره بنزین زیرزمینی نشتی دارند
 • تکنسین هایی که در سالن های ناخن کار می کنند
 • کارگران ساختمانی که از رنگ، چسب یا حلال استفاده می کنند
 • کارگرانی که در زمینه تولید بنزین فعالیت می کنند

افرادی که فقط در معرض بخار Toluene هستند، خطر آلودگی ثانویه را تهدید نمی کنند. افرادی که لباس یا پوست آنها به تولوئن مایع آلوده شده است می توانند از طریق تماس مستقیم یا از طریق بخار خارج از گاز باعث آلودگی ثانویه شوند.تولوئن یک مایع بی رنگ با بوی شیرین، تند و شبیه بنزن است که هشدار کافی در مورد غلظت های خطرناک را ارائه می دهد. Toluene فرار است و در دمای اتاق به راحتی غلظت های قابل اشتعال و سمی ایجاد می کند. بخار آن از هوا سنگین تر است و ممکن است در مناطق کم ارتفاع جمع شود.

تولوئن پس از استنشاق و بلع به سرعت جذب می شود. به آرامی از طریق پوست دست نخورده جذب می شود. با این حال، جذب از راه پوست ممکن است به بار کل بدن کمک کند. قرار گرفتن در معرض از طریق بلع یا استنشاق می تواند اثرات سیستمیک ایجاد کند. هیچ اطلاعاتی یافت نشد که نشان دهد فارماکوکینتیک تولوئن در کودکان متفاوت از بزرگسالان است. Toluene از جفت عبور می کند و در شیر مادر دفع می شود.

مسیرهای قرار گرفتن در معرض

استنشاق

تولوئن به راحتی از ریه ها جذب می شود و بیشتر قرار گرفتن در معرض تولوئن از طریق استنشاق اتفاق می افتد. بوی تولوئن در غلظت 8 پی پی ام قابل تشخیص است که 25 برابر کمتر از OSHA PEL (200 پی پی ام) است. بنابراین، بو به طور کلی هشدار کافی در مورد غلظت های بسیار خطرناک می دهد. بخار آن از هوا سنگین تر است و ممکن است باعث خفگی در مناطق بسته، تهویه ضعیف یا کم ارتفاع شود.

کودکانی که در معرض همان سطوح بخار Toluene مانند بزرگسالان قرار می گیرند ممکن است دوز بیشتری دریافت کنند زیرا نسبت سطح ریه به وزن بدن و نسبت حجم دقیقه: وزن آنها افزایش یافته است. علاوه بر این، ممکن است به دلیل قد کوتاه و سطوح بالاتر بخار تولوئن که نزدیکتر به زمین است، در معرض سطوح بالاتری نسبت به بزرگسالان در همان مکان قرار گیرند.

تماس پوستی/چشمی

بخار تولوئن فقط غشاهای مخاطی را تحریک می کند. با این حال، پاشیده شدن Toluene مایع در چشم می تواند منجر به آسیب قرنیه شود. تماس مکرر یا طولانی مدت پوست با تولوئن مایع می تواند پوست را از بین ببرد و باعث ترک خوردن و لایه برداری آن شود. جذب پوستی از طریق پوست سالم آهسته است. با این حال، تولوئن جذب شده از طریق پوست ممکن است به بار کل بدن کمک کند.کودکان به دلیل نسبت سطح نسبتاً بزرگتر به وزن بدن در برابر مواد سمی جذب شده از طریق پوست آسیب پذیرتر هستند.

گوارشی

سمیت سیستمیک حاد می تواند در اثر مصرف تولوئن ایجاد شود.

ناسازگاری ها

Toluene با اکسید کننده های قوی واکنش می دهد.

تولوئن با مغز چه می کند

در دهه های اخیر حلال آلی تولوئن (متیل بنزن) به عنوان یکی از بهترین نوروتوکسین های مورد مطالعه ظاهر شده است. قرار گرفتن طولانی مدت و شدید با بخارات تولوئن در انسان هایی که از رنگ اسپری و مواد مرتبط سوء استفاده می کنند، منجر به این شده است که تولوئن تأثیر شدیدی بر میلین سیستم عصبی مرکزی دارد. سوء مصرف مزمن تولوئن یک اختلال عصبی ویرانگر ایجاد می کند که زوال عقل ناتوان کننده ترین جزء آن است. سندرم بالینی، لوکوآنسفالوپاتی تولوئن، می تواند با ترکیبی از علائم و نشانه های مشخصه، ارزیابی دقیق عصبی رفتاری، و تصویربرداری تشدید مغناطیسی مغز شناسایی شود.

آیا مسمومیت با تولوئن قابل درمان است

هیچ پادزهری برای تولوئن وجود ندارد، اما اثرات آن قابل درمان است و بیشتر افراد در معرض این بیماری خوب می شوند. افرادی که علائم جدی را تجربه کرده اند ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند.

خطرات

 • مایع و بخار بسیار قابل اشتعال
 • در صورت بلعیده شدن و ورود به مجاری تنفسی ممکن است کشنده باشد
 • باعث تحریک پوست می شود
 • باعث تحریک جدی چشم می شود
 • ممکن است باعث تحریک تنفسی شود
 • ممکن است باعث خواب آلودگی یا سرگیجه شود
 • مشکوک به آسیب رساندن به کودک متولد نشده
 • از طریق قرار گرفتن طولانی مدت یا مکرر باعث آسیب به اندام ها می شود

برای دیدن تمامی مواد اولیه صنعتی، روی خرید مواد شیمیایی صنعتی کلیک کنید.

ایمنی در معرض تولوئن

قرار گرفتن به صورت حاد در معرض Toluene باعث خستگی، سردرگمی خفیف، آتاکسی و سرگیجه می‌شود. استفاده مزمن با رفتار نامتعادل، لرزش و… همراه است. اثرات عصبی رفتاری شامل کاهش کارایی ضریب هوشی، ناهنجاری‌های حافظه، کنترل ضعیف، کاهش عملکرد بینایی و جنون است. برای رفع این عوارض باید از محیط حاوی این ماده خارج شد. شواهدی مبنی بر سرطان‌زا بودن این ماده وجود ندارد.تولوئن تا حد زیادی جایگزین بنزن سمی تر به عنوان یک حلال شده است. بنزن یک سرطان‌زا است، اما سرطان‌زایی تولوئن هنوز مشخص نشده است.

فروش تولوئن

فروش حواله تولوئن در تانکر 22 تنی و بشکه‌های 200 کیلوگرمی با آنالیز و MSDS معتبر آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد. شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول Tolueneمورد نیاز صنایع آرایشی را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید.

wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست