موم های آرایشی طبیعی در کرم سازی

اکثر ما در جامعه مراقبت از پوست طبیعی عاشق استفاده از موم های آرایشی طبیعی هستیم. این موم ها قطعا یکی از همه کاره ترین و چند منظوره ترین مواد موجود در بازار هستند. قبل از شروع ارزیابی انواع موم های طبیعی، بیایید نگاهی به نقش مهم آنها در فرمولاسیون محصولات آرایشی بیاندازیم. این شامل:

 • بهبود بافت محصول
 • افزایش ویسکوزیته
 • افزودن درخشش مواد
 • بهبود سختی / استحکام
 • بهبود ثبات کلی محصول
 • افزایش/تنظیم نقطه ذوب

همه موم های آرایشی طبیعی دارای فواید یکسانی نیستند، اگرچه همه واکس ها برابر نیستند و قادر به جایگزینی یکدیگر در انواع مختلف فرمولاسیون نیستند. بنابراین، در این پست قصد داریم به خواص و کاربردهای عملی برخی از واکس های رایج و مورد علاقه مورد استفاده در فرمولاسیون های طبیعی بپردازیم. هنگام آزمایش این موم ها در فرمولاسیون خود، به خاطر داشته باشید که ما آزمایشات خود را در آب و هوای معتدل انجام دادیم. اگر در مناطق گرمتر یا مرطوب‌تر زندگی می‌کنید، موم‌ها ممکن است عملکرد متفاوتی داشته باشند و در دمای اتاق نرم‌تر باشند.

تعریف موم های آرایشی طبیعی

موم ها در دسته لیپیدها قرار می گیرند. از نقطه نظر شیمیایی، موم ها ترکیبی از هیدروکربن ها و استرهای چرب (که استر یک الکل چرب و یک اسید چرب است) هستند.

موم زنبور عسل در لوازم آرایشی و بهداشتی

موم زنبور عسل یا همان بیزوکس یکی از رایج ترین واکس های مورد استفاده در لوازم آرایشی و سایر محصولات روزانه است. در تولید این موم، انسان تقریباً هیچ کاری انجام نمی دهد. بنابراین می توان گفت که موم زنبور عسل یک محصول کاملاً طبیعی است زیرا توسط زنبورهای کارگر و زحمتکش ماده ساخته می شود.

این زنبورها غدد تولید کننده موم روی شکم خود دارند. زنبورها عسلی را که از شهد گل جمع آوری شده تولید کرده اند مصرف می کنند. غدد قند موجود در عسل را به موم تبدیل می‌کنند که سپس از طریق منافذ ریز بدن زنبور عسل به صورت قطراتی ترشح می‌شود که با قرار گرفتن در معرض هوا به موم تبدیل می‌شود.

این قطرات به صورت پوسته های ریز و شفاف روی شکم زنبورها می نشینند. موم پس از جویدن و سپس پردازش توسط ترشحات بزاق زنبور، سفید می شود و به اندازه کافی نرم و انعطاف پذیر می شود تا به عنوان یک ماده ساختمانی برای لانه زنبور عسل استفاده شود که به عنوان یک سپر محافظ برای جلوگیری از خطر عمل می کند.

موم به تدریج از طریق ترکیب عسل، گرده تغییر رنگ می دهد و با افزایش سن تیره می شود. بسته به نوع عسل و گرده، رنگ موم از رنگ های زرد، نارنجی و حتی قرمز تا سیاه مایل به قهوه ای متفاوت است. در سراسر جهان، زنبورها در معرض خطر تبدیل شدن به یک گونه در معرض خطر هستند، بنابراین ناگفته نماند که ما باید به خوبی از آنها مراقبت کنیم. زنبورهای کارگر باید بین 2.5 تا 3.5 کیلوگرم عسل بخورند تا کمتر از 0.5 کیلوگرم موم تولید کنند که بلوک ساختمانی و سپر محافظ خانه آنها – لانه زنبوری است.

موم زنبور عسل یک افزودنی فوق العاده در فرمولاسیون ما باقی می ماند، اما تعجب آور نیست که بسیاری از فرمول نویسان موم های گیاهی را برای محافظت از زنبورهای دوست داشتنی خود ترجیح می دهند. اگر از موم زنبور عسل استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنیم این کار را به‌دقت انجام دهید و آن را با رعایت اصول اخلاقی و در صورت امکان از یک زنبوردار محلی تهیه کنید که می‌توانید شیوه‌های زنبورداری را از نزدیک ببینید. به عنوان یک نکته، ما بسیاری از فرمول‌سازها را دیده‌ایم که از زنبور عسل و دیگر موم‌های آرایشی طبیعی به عنوان امولسیفایر استفاده می‌کنند. 

موم های آرایشی وگان

موم های گیاهی از برگ ها، پوست و میوه های گیاهان مختلف به دست می آیند و یا با موم زدایی از روغن های گیاهی جدا می شوند. اپیلاسیون جایی است که موم از طریق فیلتراسیون فیزیکی جدا یا استخراج می شود. سپس موم معمولاً فرآیند تصفیه و خوشبو کردن را طی می کند (زیرا بسیاری از مردم از عطر معمولی مومی خوششان نمی آید).

این ممکن است کمی ترسناک به نظر برسد، اما تا به حال، اینها همه مراحل فیزیکی هستند و هنوز هیچ واکنش شیمیایی در آن وجود ندارد. از آنجایی که این مواد از یک گیاه یا روغن گیاهی مشتق یا استخراج می شوند، به عنوان موم های واقعی در نظر گرفته می شوند. 

تفاوت موم های آرایشی طبیعی

ما در جامعه خود سؤالات زیادی را در مورد بهترین روش استفاده از موم های آرایشی طبیعی فردی و نسبت هایی که باید امتحان کنیم، می بینیم. بنابراین، ما آزمایش‌های مقایسه‌ای انجام داده‌ایم تا به شما در ارزیابی موم‌ها و تصمیم‌گیری در مورد استفاده از نسبت‌هایی در فرمولاسیون خود کمک کنیم.

ما قصد داریم شش واکس مختلف را آزمایش کنیم:

 • موم میریکا (INCI myrica cerifera موم میوه): نقطه ذوب 45-55 درجه سانتی گراد
 • موم توت (INCI rhus verniciflua peel cera): نقطه ذوب 48-54 درجه سانتی گراد
 • موم زنبور عسل (INCI cera alba): نقطه ذوب 61-65 درجه سانتی گراد
 • موم کاندلیلا (INCI euphorbia cerifera cera): نقطه ذوب 68-73 درجه سانتی گراد
 • موم سبوس برنج (INCI oryza sativa cera): نقطه ذوب 79-85 درجه سانتی گراد
 • موم کارنوباوکس (INCI copernicia cerifera cera): نقطه ذوب 80-86 درجه سانتی گراد

همانطور که می بینید، تفاوت های زیادی در نقطه ذوب این واکس ها وجود دارد.

این مقاله در ادامه تکمیل می شود..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست