پایدار کننده مواد غذایی

پایدار کننده مواد غذایی باعث می‌شود مواد غذایی بافت محکم‌تری داشته باشند و همچنین پایداری امولسیون‌ها کمک می‌کند. در ادامه این مقاله به پایدار کننده مواد غذایی می‌پردازیم.

پایدارکننده مواد غذایی چیست

پایدار کننده مواد غذایی یک ماده تثبیت‌کننده است که برای بهبود ساختار مواد غذایی به آن افزوده می‌شود به نوعی که هر نوع استابلایزر مواد غذایی می‌تواند خواسته نوعی از مشتریان را برطرف کند.مثلاً استابلایزر یا پایدار کننده مواد غذایی که به پنیر حالت کشش‌پذیری بیشتر می‌دهد و یا استابلایرزی که لطافت یا زبری بیشتری به مواد می‌دهد.

مثلاً در سس سالاد برای جلوگیری از جدا شدن آب از روغن و حفظ ساختار اولیه آن استفاده می‌شود و یا استابلایزر لبنی برای جلوگیری از تشکیل بلورهای یخ در محصولات منجمد مانند بستنی و جلوگیری از ته نشین شدن میوه در محصولاتی مانند مربا و ماست و ژله.

استابلایزر به معنای متعادل‌کننده، پایدار کننده مواد غذایی، استوار کننده است که در صنایع لبنی، گوشتی، سس و دسرها کاربرد دارد. استابلایزر ها موادی هستند که با خواص کیفی خود سبب افزایش ارزش بیشتر محصول نهایی می‌شوند و می‌توانند نواقص موجود در محصول را که در حین تولید یا فرآیند حاصل می‌شود را تا مقادیری زیادی جبران نماید.

پایدار کننده مواد غذایی

پایدار کننده مواد غذایی دوغ

جهت تغلیظ کردن و تک فاز نمودن و بالا بردن شلف لایف محصول طراحی شده است از عملکردهای صحیح و مطلوب استابلایزر دوغ ایجاد دوغی با غلظت و طعم بهتر می‌باشد.استابلایزر تغلیظ‌کننده استابلایزری است که برای افزایش قوام و پایداری محصول مورد استفاده قرار می‌گیرد و احساس دهانی غلیظ را ایجاد می‌کند. پایدار کننده مواد غذایی تک فاز کننده استابلایزری است که مانع از نشست مواد در دوغ شده و به اصلاح مانع از دو فاز شدن دوغ می‌گردد.

(دوفاز شدن: حتماً باید قبل از مصرف آن را خوب تکان داد تا مواد با یک‌دیگر مخلوط شوند.) و تا 45 روز دوغ را به حالت تک فاز حفظ می‌کند. کاربرد پایدار کننده مواد غذایی در صنایع مختلف به عنوان یک تثبیت‌کننده افزوده می‌شود و باعث حفظ ساختار آن‌ها می‌شود و میزان مصرف ماست را تا 30% کاهش می‌دهد و در ضمن مقرون به صرفه است.

استابلایزر ماست

پایدار کننده مواد غذایی ماست جهت جلوگیری از آب‌اندازی و ایجاد قوام و حس دهانی مناسب در تولید انواع ماست‌های ست و هم‌زده مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به فرمولاسیون شرکت‌های مختلف و همچنین شرایط متفاوت تولید، انتخاب استابلایزر مناسب برای تولید ماست هم‌زده، ماست موسیر و همچنین ماست ست از اهمیت بالایی برخوردار است.

این استابلایزر همچنین دارای قدرت بالای جذب و نگه داری آب می‌باشد و ماست تولیدی را در برابر تکان‌ها و ضربه‌های احتمالی هنگام حمل و نقل به مقدار قابل ملاحظه‌ای بالا برده و از آب انداختن آن جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه با توجه به همین خاصیت نیاز به ماده خشک کمتری در ماست وجود دارد و می‌توان به طور قابل توجهی از ماده اولیه در ماست کاست.

استابلایزر خامه

استابلایزر خامه که یک محصول فوق‌العاده و بی‌نظیر از نظر توانائی در ایجاد بافت و طعم در خامه صبحانه و خامه قنادی می‌باشد. این استابیلایزر با توجه به شرایط تولید خامه صبحانه با ایجاد یک بافت نرم و در عین حال منسجم و طبیعی در خامه کمک بسیار می‌نماید.

نسبت دقیق مواد تشکیل‌دهنده این امولسیون به نحوی است که ویسکوزیته خامه در حد طبیعی باقی می‌ماند و از ایجاد حالت خمیری و ژله ای جلوگیری می‌نماید. این استابیلایزر در خامه به گونه‌ای است که خامه تولیدی در حین این که شکل و بافت خود را حفظ نموده و روان نمی‌شود به راحتی بر روی نان و بیسکوئیت پهن شده و بر روی زبان نمی‌ماسد.

استابلایزر خامه حالت خامه‌ای محصول را تشدید می‌نماید و از آب انداختن خامه جلوگیری می‌نماید. همچنین سبب بهبود بافت و احساس دهانی خوب می‌شود.

پایدار کننده مواد غذایی

استابلایزر شیر کاکائو

این استابلایزر شیر کاکائو در ایران طراحی شده است با اتصال به ذرات کاکائو و تغییر در حجم و بار الکتریکی آن‌ها موجب تعادل سیستم شده و کمک به پایداری کلوئید حاصل از رسوب ذرات جلوگیری می‌کند.و با ایجاد شبکه کلوئیدی قوی با بالا بردن قوام و ویسکوزیته شیر کاکائو بافت بسیار مناسبی تولید می‌کند که در احساس طعم عالی و حس چربی بسیار موفق عمل می‌کند.

تهیه پایدار کننده مواد غذایی

استابلایزرها باعث می‌شود مواد غذایی بافت محکم‌تری داشته باشند و همچنین پایداری امولسیون‌ها کمک می‌کند. پکتین و آگار مثال‌هایی هستند که در تهیه مربا و ژله‌ها استفاده می‌شود. شما برای تهیه این مواد می‌توانید به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. تیم بازرگانی پیشگامان شیمی از برترین شرکت‌های تأمین‌کننده مواد اولیه در ایران است. این تیم با تکیه بر دانش و تولید محتوا تلاش دارد تا ارتباط مستقیمی بین مشتری و فروشنده ایجاد کند و از سو استفاده دلال‌ها جلوگیری شود.موادی که توسط این تیم تأمین می‌‌شوند در تمامی زمینه‌های پزشکی و دارویی، صنعتی، خوراکی و… می‌باشند همچنین توسط مشاورین خبره به صورت رایگان پشتیبانی خواهید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست