انواع پارابن ها

انواع پارابن ها در نقش ماده نگه‌دارنده به طور گسترده در محصولات آرایشی و دارویی کاربرد دارند. از نظر شیمیایی، پارابن‌ها یک سری پاراهیدروکسی بنزوات یا استرهای اسید پاراهیدروکسی بنزوئیک هستند.

این ترکیبات و نمک‌های آن‌ها در درجه اول به دلیل خاصیت ضد باکتری و قارچ‌کش مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مواد در شامپوها، مرطوب‌کننده‌های تجاری، ژل‌های اصلاح‌کننده، داروهای موضعی/تزریقی، محصولات ضد آفتاب، لوازم آرایش و خمیر دندان یافت می‌شود. از آن‌ها همچنین به عنوان نگهدارنده مواد غذایی استفاده می‌شود.

انواع پارابن

پارابن‌ها در برابر طیف گسترده‌ای از میکروارگانیسم‌ها فعال هستند. با این حال، نحوه عملکرد ضد باکتریایی آن‌ها به خوبی درک نشده است. تصور می‌شود آن‌ها با اختلال در فرآیندهای حمل و نقل غشایی یا با مهار سنتز DNA یا برخی از آنزیم‌های کلیدی مانند ATPases و فسفوترانسفرازها، در برخی از گونه‌های باکتریایی عمل می‌کنند.

پروپیل پاربن بیشتر از متیل پارابن در برابر اکثر باکتری‌ها فعال است. عمل ضد باکتریایی قوی‌تر پروپیل پارابن، ممکن است به دلیل حلالیت بیشتر آن در غشای باکتریایی باشد که ممکن است در غلظت‌های بیشتر به اهداف سیتوپلاسمی برسد.

با این حال، از آنجا که اکثر مطالعات در مورد مکانیسم عملکرد پارابن‌ها حاکی از آن است که عمل ضد باکتریایی آن‌ها به غشاء ارتباط دارد، ممکن است که محلول بیشتر چربی آن باعث اختلال در لایه لیپیدی شود، در نتیجه با فرآیندهای انتقال غشای باکتریایی تداخل می‌کند و شاید باعث نشت عناصر داخل سلولی شود.

علم شیمی درمورد انواع پارابن ها:

پارابن‌ها استرهای پارا هیدروکسی بنزوئیک اسید هستند که از این نام گرفته می‌شوند. پارابن های متداول شامل موارد زیر می‌باشد:

  • متیل پارابن (E عدد E218)
  • اتیل پارابن (E214)
  • پروپیل پاربن (E216)
  • بوتیل پارابن و هپتیلا پاربن (E209)

پارابن‌های کمتر متداول شامل ایزوبوتیل پارابن، ایزوپروپار پاربن، بنزیل پاربن و نمک های سدیم آن‌ها است.

سنتز

همه پارابن‌های تجاری به طور مصنوعی تولید می‌شوند، اگرچه برخی از آن‌ها در طبیعت وجود دارند. آن‌ها با استری شدن اسید پارا هیدروکسی بنزوئیک با الکل مناسب، مانند متانول، اتانول یا n-پروپانول تولید می‌شوند. پارا هیدروکسی بنزوئیک اسید به نوبه خود به صورت صنعتی از اصلاح واکنش Kolbe-Schmitt با استفاده از فن اکسید پتاسیم و دی‌اکسید کربن تولید می‌شود.

پارابن در مواد غذایی

در صنعت مواد غذایی، بیش از 50 سال است که پارابن ها به عنوان ماده نگهدارنده و ضد میکروبی مورد استفاده قرار می گیرند. تعدادی از میوه ها، مانند زغال اخته، حاوی پارابن به عنوان یک نگهدارنده طبیعی هستند. پارابن ها به طور گسترده ای در قنادی ها، تنقلات مبتنی بر غلات، محصولات خشک و بسیاری موارد دیگر استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست