پودر صمغ زانتان یک ماده ضخیم‌کننده پودری است که معمولاً در مواردی از سس سالاد گرفته تا مواد آرایشی یافت می‌شود. اگر وگان هستید یا به تخم‌مرغ حساسیت دارید، پودر صمغ زانتان جایگزین مناسبی برای کیک‌ها و سایر محصولات پخته شده است. همچنین می‌توانید از آن برای افزودن بافتی لوکس به اسموتی‌ها، سس‌ها و چاشنی‌ها استفاده کنید.

علاوه بر پخت و پز و پختن با آن، می‌توانید از پودر صمغ زانتان برای ضخیم شدن شامپوهای خانگی ژل‌های دوش خود استفاده کنید. کمی طول می‌کشد، بنابراین اگر یک کیسه پودر صمغ زانتان بخرید، مقدار زیادی در دست خواهید داشت تا همه کاربردهای همه کاره آن را امتحان کنید.

  1. ترکیب پودر صمغ زانتان در دستور العمل‌ها

نحوه استفاده از صمغ زانتان
نحوه استفاده از پودر صمغ زانتان

1.1. اگر وگان هستید یا به تخم‌مرغ حساسیت دارید از پودر صمغ زانتان به عنوان چسب استفاده کنید.

پودر صمغ زانتان یک ماده غلیظ‌کننده همه‌کاره است و جایگزین مناسبی برای تخم‌مرغ در دستور العمل‌های پخت است. به سادگی تخم‌مرغ‌ها را حذف کرده و 1 تا 2 قاشق چای‌خوری (2/1 تا 5 گرم) پودر صمغ زانتان را درون مواد خشک خود بزنید.

هرچه پودر صمغ زانتان بیشتر استفاده کنید، محصول پخته شده شما چگالتر خواهد بود. به طور کلی، از 1/2 تا 1 قاشق چایخوری (1 تا 2 1/2 گرم) پودر صمغ زانتان به ازای هر 1 سی (120 گرم) آرد یا حدود 1/4 قاشق چای‌خوری (1/2 گرم) از هر تخم‌مرغ استفاده کنید. شما همچنین می‌توانید بسیاری از دستورالعمل‌هایی را که شامل پودر صمغ زانتان هستند به صورت آنلاین پیدا کنید.

در قسمت لوازم پخت و پز بازار محلی خود به دنبال پودر صمغ زانتان باشید یا آن را بصورت آنلاین خریداری کنید.

نحوه استفاده از صمغ زانتان

1.2. سس‌ها و چاشنی‌های غلیظ شده با 1/8 قاشق چای‌خوری (1/4 گرم) پودر صمغ زانتان.

اگر مواد سس سالاد مورد علاقه خود را بررسی کنید، به احتمال زیاد پودر صمغ زانتان را در آن لیست می‌کند. سعی کنید به سس تابه، سس گوجه‌فرنگی یا پانسمان بعدی خود کمی خرج کنید. این به عنوان یک امولسیون‌کننده عمل می‌کند، به این معنی که به غلیظ شدن سس‌ها و چاشنی‌ها کمک می‌کند و آنها را از جدا شدن باز می‌دارد.

به عنوان مثال، 2 of c (590 میلی‌لیتر) سس گوجه‌فرنگی و 2 قاشق غذاخوری (30 میلی‌لیتر) هرکدام از سس سویا، رب و آب را با هم مخلوط کنید. وقتی مواد به خوبی ترکیب شدند، 1/8 (1/2 گرم) پودر صمغ زانتان را اضافه کنید، سپس به مدت 10 تا 20 ثانیه روی کم مخلوط کنید.

نحوه استفاده از صمغ زانتان

1.3.اسموتی‌ها و کوکتل‌های کم کالری با آن درست کنید.

به جای استفاده از ماست یا بستنی، اسموتی‌های سالم خود را با 1/2 تا 1 قاشق چای‌خوری (1 تا 2/1 گرم) پودر صمغ زانتان در هر 1 فنجان (240 میلی‌لیتر) مواد مایع غلیظ کنید. به یاد داشته باشید، پودر صمغ زانتان بیشتر به معنی مخلوط ضخیم‌تر است، بنابراین بر اساس ترجیحات خود، مقدار آن را بیشتر یا کمتر استفاده کنید.

اگر طرفدار کوکتل‌های کف مانند هستید، اما می‌خواهید سفیده تخم‌مرغ و کالری اضافی آن را مخلوط کنید، سعی کنید مقداری پودر صمغ زانتان به شاکر کوکتل خود اضافه کنید.

برای نوشیدنی‌های شیرین مانند مارگاریتا، سعی کنید با جوشاندن قسمت‌های مساوی آب و شکر یک شربت ساده درست کنید تا شکر حل شود. بگذارید شربت تا دمای اتاق خنک شود، آن را به مخلوط کن منتقل کنید، 1/8 قاشق چای‌خوری (1/2 گرم) پودر صمغ زانتان اضافه کنید و حدود 15 ثانیه شربت را با کم مخلوط کنید.

نحوه استفاده از صمغ زانتان

1.4. آن را با روغن یا گلیسیرین مخلوط کنید تا از جمع شدن جلوگیری کند.

پودر صمغ زانتان محلول در آب است و در آب گرم و سرد حل می شود. با این حال، گاهی اوقات توده‌ای ایجاد می‌کند، به ویژه هنگامی که به شدت مخلوط نشود. برای کمک به حل شدن آن به طور مساوی، سعی کنید 1 قسمت از پودر صمغ زانتان را با 1 تا 2 قسمت روغن یا گلیسیرین مخلوط کنید قبل از افزودن آن به مایعات.

می‌توانید گلیسیرین را در فروشگاه‌های مواد غذایی، داروخانه ها و آنلاین پیدا کنید. همچنین ممکن است آن را با برچسب گلیسرول یا گلیسیرین مشاهده کنید. وقتی پودر صمغ زانتان را به صورت پودر یا محلول به مایع اضافه می‌کنید، حتماً مرتب هم بزنید تا مایع غلیظ شود.

وقتی پودر صمغ زانتان را به صورت پودر شده به مواد خشک مانند آرد اضافه می‌کنید، آن را کاملاً مخلوط کنید تا کاملاً پراکنده شود.

2. پخت کیک شکلاتی وگان

نحوه استفاده از صمغ زانتان

2.1. قالب کیک 9 در 13 در (23 در 33 سانتی‌متر) را با روغن یا اسپری پخت و پز بپوشانید. یک حوله کاغذی را با حدود 1 قاشق غذاخوری (15 میلی‌لیتر) کلزا یا روغن نباتی مرطوب کنید، سپس آن را از ته قالب کیک خود پاک کنید.

در روش دیگر، کف قابلمه را با اسپری پخت و پز چرب کنید. همچنین می‌توانید از یک ظرف بسته یا قالب استفاده کنید. اگر این کار را انجام دهید، فقط باید زمان پخت را تغییر دهید.

نحوه استفاده از صمغ زانتان

2.2. آرد، کاکائو، پودر صمغ زانتان، جوش شیرین و نمک را با هم مخلوط کنید.

مواد خشک را در یک کاسه مخلوط کن متوسط ریخته و سپس آنها را با هم مخلوط کنید تا کاملاً یک‌دست شوند.

2.3. روغن نباتی، شکر، آب، سرکه و عصاره وانیل را با هم ترکیب کنید.

با استفاده از کاردک لاستیکی، روغن و شکر را با هم در یک کاسه بزرگ مخلوط کن (نه همان کاسه مواد خشک) مخلوط کنید. سپس آب، سرکه و وانیلین را اضافه کنید و مواد مرطوب را هم بزنید تا خوب ترکیب شوند.

ممکن است فکر کنید قند به عنوان یک ماده خشک محسوب می‌شود، اما در پخت، در گروه مرطوب قرار می گیرد.

نحوه استفاده از صمغ زانتان

2.4. مواد مرطوب و خشک را با هم مخلوط کنید.

حدود نیمی از مواد خشک را به حالت مرطوب بریزید، و آنها را با کفگیر لاستیکی مخلوط کنید. وقتی ترکیب شدند، بقیه مواد خشک را اضافه کنید. هم بزنید تا خمیر مرطوب شود، سپس آن را در قالب کیک بریزید.

بیش از حد مخلوط کردن خمیر می‌تواند به یک کیک سخت و متراکم منجر شود، بنابراین وقتی دیگر رگه‌هایی از مواد خشک را مشاهده نمی‌کنید، هم زدن را متوقف کنید.

2.5. در فر از قبل گرم شده با دمای 350 درجه فارنهایت (177 درجه سانتی‌گراد) به مدت 40 دقیقه بپزید.

کیک را بپزید تا زمانی اثری از خمیر مرطوب نباشد. آن را از فر خارج کنید، و بگذارید به مدت 10 دقیقه روی ظرف روی سیم خنک شود. اگر از ظرف بسته استفاده کرده‌اید، زمان پخت حدود 55 دقیقه خواهد بود. برای قالب ، خمیر را به مدت 22 دقیقه بپزید.

2.6. کیک را به توری منتقل کنید.

بعد از 10 دقیقه خنک کردن، یک لای چاقو یا کفگیر نازک فلزی را دور لبه کیک بزنید. قفسه سیمی را بالای تابه نگه دارید، آن را بچرخانید تا کیک را روی قفسه برگردانید، سپس قالب کیک را بلند کنید.

اگر از قالب استفاده کردید، یک حوله را روی ظرف قرار دهید، آن را زیر و رو کنید و کاپ‌کیک‌ها را با حوله بگیرید. سپس آنها را روی توری قرار دهید تا کاملاً خنک شوند.ظرف یا ظرف هنوز داغ خواهد بود، بنابراین آن را با دستگیره فر اداره کنید.

نحوه استفاده از صمغ زانتان

2.7. کیک را به دمای اتاق خنک کنید.

اجازه دهید کیک به مدت 1 تا 2 ساعت خنک شود و سپس آن را به ظرف کیک منتقل کنید. با استفاده از چاقوی کره یا کاردک، یخمک وگان مورد علاقه خود را اعمال کنید، سپس آن را ورقه ورقه و برای دسر سرو کنید. اگر کیک بسته ای درست کردید، از یک قاشق چای‌خوری یا صافی با مش ریز استفاده کنید تا آن را با شکر قنادی‌ها بپاشید.

نحوه استفاده از صمغ زانتان

2.8. مواد باقی‌مانده را به مدت 3 تا 4 روز ذخیره کنید.

کیک را در ظرف دربسته و در دمای اتاق نگه دارید. از آنجا که لبه‌های بریده شده مستعد فرسودگی هستند، ورقه‌های پلاستیک را روی آنها بچسبانید تا کیک تازه بماند.

3. ساخت شامپوی چای خانگی

نحوه استفاده از صمغ زانتان

3.1. (3.8 لیتر) چای را به مدت 5 تا 6 دقیقه دم کنید.

آب را در قابلمه بزرگی بریزید، سپس آن را روی حرارت متوسط تا زیاد بگذارید تا جوش بیاید. هنگامی که به جوش آمد، حرارت را خاموش کرده، برگ چای یا کیسه‌های چای را اضافه کرده و آنها را به مدت 5 تا 6 دقیقه قرار دهید.

به عنوان یک قاعده کلی، از 1 کیسه چای یا حدود 1 قاشق غذاخوری (2 گرم) چای سست در هر 1 سی (240 میلی‌لیتر) آب استفاده کنید. برای 1 گالن چای (3.8 لیتر) چای، از 16 کیسه چای یا حدود 1 سی (32 گرم) چای شل استفاده کنید.

با چای مورد علاقه خود، یا انواع متنوعی با رایحه ای که دوست دارید بروید. چای‌های سبز، اسطوخودوس یا مرکبات عطرهای خوبی برای شامپوها ایجاد می‌کنند.

توجه داشته باشید که چای‌های سیاه، تمشک، رزماری یا مریم گلی ممکن است موهای شما را تیره کند و چای‌های بابونه، زردچوبه و گل همیشه بهار می‌توانند موارد برجسته را روشن یا اضافه کنند. اثرات معمولاً فقط پس از یک‌بار استفاده چشمگیر نیستند. اگر می‌خواهید از شامپوی چای برای رنگ‌آمیزی مو استفاده کنید، هر 1 تا 2 روز یک بار آن را بمالید تا سایه دلخواه خود را بدست آورید.

نحوه استفاده از صمغ زانتان

3.2. کیسه‌های چای را بردارید، سپس جوش شیرین را اضافه کنید.

بعد از 5 تا 6 دقیقه چای کشیدن، کیسه‌ها را با یک قاشق چاک‌دار بیرون بیاورید، یا برگ‌های شل را صاف کنید. سپس جوش شیرین را هم بزنید تا کاملا حل شود.

جوش شیرین کمی گاز می‌گیرد، بنابراین حتما از قابلمه بزرگ استفاده کنید. این آتشفشان نخواهد بود، اما اگر آب گلدان را تا حد لبه پر کند، ممکن است حباب بزند.

خرید پودر صمغ زانتان
جهت خرید زانتان گام با کارشناسان ما تماس بگیرید.

3.3. مخلوط را خنک کنید، سپس پودر صمغ زانتان و صابون کاستیل را هم بزنید.

بگذارید مخلوط حداقل 30 تا 60 دقیقه در دمای اتاق خنک شود. ابتدا پودر صمغ زانتان را اضافه کنید، به شدت هم بزنید تا پخش شود، سپس در صابون کاستیل مخلوط کنید. وقتی پودر صمغ زانتان و صابون کاستیل را اضافه می‌کنید مرتباً هم بزنید تا مخلوط شروع به غلیظ شدن و کف کند.

هم زدن مداوم می‌تواند به کاهش خطر جمع شدن کمک کند. اگر نگران جمع شدن هستید، سعی کنید پودر صمغ زانتان را با 2 تا 3 قاشق چای‌خوری (9/9 تا 14/8 میلی‌لیتر) گلیسیرین قبل از افزودن به مخلوط چای، مخلوط کنید.

نحوه استفاده از صمغ زانتان

3.4. 10 قطره از روغن‌های اساسی مورد علاقه خود را مخلوط کنید تا رایحه به آن اضافه شود.

اگر مطمئن نیستید که از کدام روغن‌های اساسی استفاده کنید، سعی کنید با ترکیبات مختلف آزمایش کنید. به عنوان مثال، روغن‌های نعناع و رزماری ترکیب خوبی است و روغن ضروری نعناع فلفلی نیز ممکن است رشد مو را تقویت کند.

اگر عاشق طعم‌دهنده‌ها و رایحه‌های مرکبات هستید، با چای و روغن‌های لیمو یا پرتقال وحشی همراه باشید.سعی کنید 4 یا 5 قطره روغن درخت چای را با 5 یا 6 قطره روغن اساسی لیمو، پرتقال یا روغن اسطوخودوس ترکیب کنید. روغن درخت چای ممکن است به درمان شوره سر کمک کرده و باعث سلامت پوست سر شود.

قبل از استفاده از یک روغن اساسی، یک تست پچ انجام دهید. 1 قطره روغن اساسی را در 4/1 سانتی‌گراد (59 میلی‌لیتر) روغن نارگیل یا زیتون مخلوط کنید. 2 تا 3 قطره از مخلوط را به یک باند بزنید، آن را در قسمت داخلی بازو خود بپوشید و پس از 48 ساعت آن را بررسی کنید. در صورت مشاهده علائم تحریک از روغن اساسی استفاده نکنید.

نحوه استفاده از صمغ زانتان

3.5. شامپوی خود را درون بطری بریزید.

یک ظرف با جرقه خریداری کنید، یا یک بطری شامپوی قدیمی را که در فروشگاه خریداری شده شستشو دهید و دوباره استفاده کنید. از یک بطری 1 گالنی (3.8 لیتری) استفاده کنید یا شامپوی خود را به چند بطری کوچکتر تقسیم کنید. درب بطری را برداشته و قیف را در دهانه قرار داده و آن را با شامپوی خود پر کنید.

در صورت امکان از 1 دست برای نگه داشتن قیف و بطری در جای خود و دست دیگر برای ریختن استفاده کنید. اگر برای نگه داشتن گلدان شامپو به 2 دست نیاز دارید، کمک کنید تا بطری را ثابت نگه دارد.

شامپو را به مدت 2 تا 3 ماه در یخچال نگه دارید. برای سهولت، دسته اصلی را در یخچال نگهداری کنید و 2 تا 3 روز در حمام نگه دارید.برای یک دسته کوچکتر، فقط از نیمی (یا یک سوم یا یک چهارم) هر ماده تشکیل‌دهنده استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که نسبت‌های شما یکسان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست