مزایای استفاده از سوربیتول

معرفی سوربیتول ، مزایای استفاده از سوربیتول

وقتی شیرین‌ترین دوست بزرگترین دشمن شما نیز باشد، چه می‌کنید؟ شما سعی می‌کنید یک فاصله ایمن داشته باشید، نه؟ در مورد شکر هم همین طور است. در تلاش برای اجتناب از شکر، ما شروع به بررسی گزینه‌هایی مانند الکل‌های قند کرده‌ایم. یکی از ساده‌ترین الکل‌های قندی سوربیتول است.

سوربیتول نوعی الکل قندی است که در غذاهای کم کالری کمتر وجود دارد. سوربیتول همراه با طعم، فواید مختلفی برای سلامتی دارد. از این رو در بسیاری از غذاهای بدون قند که روزانه مصرف می‌کنید استفاده می‌شود. برای اینکه بدانید آن‌ها چیستند و چرا باید سوربیتول را به جای قند انتخاب کنید، به ادامه مطلب توجه کنید!

مزایای استفاده از سوربیتول

سوربیتول، یک الکل قندی است. به طور طبیعی در میوه‌هایی مانند زردآلو، سیب، هلو، شلیل و خرما دیده می‌شود. همچنین می‌تواند به صورت مصنوعی از گلوکز تولید شود.متداول‌ترین پلی‌ال در ایالات متحده، سوربیتول است. این شیرین‌کننده استاندارد چندین آدامس بدون قند و داروهای بدون نسخه است. سوربیتول 60٪ شیرینی ساکارز را دارد و قیمت آن بسیار کمتر از زایلیتول است.

بیش از همه، سوربیتول یک شیرین‌کننده کم کالری است و فقط 2 کالری در هر گرم دارد.فقط 50٪ -80٪ آن در روده کوچک جذب می‌شود. محصول باقی‌مانده توسط باکتری‌های روده تجزیه می‌شود و گازها را آزاد می‌کند. به همین دلیل است که برخی ممکن است پس از مصرف منظم سوربیتول احساس نفخ کنند.از قضا، سوربیتول برای مبتلایان به دیابت بی‌ضرر است. سوربیتول همچنین لیستی از مزایای منحصر به فرد دارد.

5 مورد از مزایای استفاده از سوربیتول

1-سلامت دندان را ارتقا می‌بخشد

یکی از مشکلات بهداشتی رایج که ما با آن روبرو هستیم پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان یک بیماری باکتریایی است که در آن رژیم غذایی یک عامل اصلی مهم است. کاهش مصرف قند به عنوان یک استراتژی شکست خورده است زیرا مردم نمی‌توانند به آن پایبند بمانند.

راه حل فعلی جایگزینی قندها با الکل‌های قندی، مانند سوربیتول، زایلیتول و اریتریتول است. سوربیتول، مانند سایر پلی‌ال‌ها، توسط بسیاری از سویه‌های باکتریایی قابل متابولیسم نیست. هنگامی که غذاهای حاوی سوربیتول مصرف می‌کنید، باکتری‌های موجود در حفره دهان شما قادر به متابولیسم آن برای زنده ماندن نیستند.بنابراین پلاک‌های دندانی از شدت کمتری برخوردار می‌شوند یا حتی از ابتدا تشکیل نمی‌شوند.

مزایای استفاده از سوربیتول

2-یبوست را تسکین می‌دهد

سوربیتول اثر ملین ملایمی دارد. اگرچه این خاصیت قابل بحث است، گفته می‌شود که سوربیتول می‌تواند یبوست شدید را برطرف کند. مصرف مقادیر زیاد، حدود 7 تا 14 گرم در روز، می‌تواند حرکت روده شما را راحت کند.

این اتفاق می‌افتد زیرا سوربیتول یک ملین اسمزی است. به نگه داشتن و کشیدن آب در مدفوع کمک می‌کند. این کمک می‌کند تا مدفوع نرم شده و به راحتی از طریق دستگاه گوارش حرکت کند.از آنجا که ساخت سوربیتول ارزان‌تر و نسبتاً بی‌ضرر است، می‌تواند یک گزینه کم هزینه برای درمان یبوست در کودکان و افراد مسن باشد. اما به خاطر داشته باشید که سوربیتول در صورت استفاده بیش از حد برای مدت طولانی ممکن است منجر به اسهال شود.

3-شیرین‌کننده ایده‌آل برای افراد دیابتی

به طور کلی از کسانی که دیابت دارند خواسته می‌شود از قند یا گلوکز دور باشند. در چنین مواردی، استفاده از جایگزین‌های شکر، مانند سوربیتول، یک روش عالی برای از دست ندادن دسرها است.

سوربیتول فقط بخشی از آن جذب می‌شود (حدود 50٪ -80٪) از روده و در کبد به گلیکوژن تبدیل می‌شود. مطالعات نشان داده‌اند که سوربیتول باعث افزایش سطح قند خون نمی‌شود. همچنین به صورت مستقل از انسولین جذب شده و باعث افزایش همزمان قند خون نمی‌شود (مانند گلوکز یا ساکارز).با این حال، هیچ مدرکی وجود ندارد که محصولات شیرین شده با الکل قند در کنترل طولانی مدت قند خون در افراد دیابتی فایده داشته باشد.

مزایای استفاده از سوربیتول

4-از پوست شما محافظت می کند

پوست انسان عملکرد مانعی بهینه را حفظ می‌کند که از نظر رطوبت بسیار متفاوت است. نتایج حاصل از چندین آزمایش در شرایط آزمایشگاهی نشان داد که 50 میلی‌مولار سوربیتول از کراتینوسیت‌های اپیدرمی در برابر سمیت اسمزی ناشی از کلرید سدیم (در شرایط مرطوب) محافظت می‌کند.

سوربیتول بهبود قابل توجهی در ترمیم سد پوست و مرطوب‌سازی نشان می‌دهد. مطالعات ادعا می‌كنند كه این اثر بهبودی در افراد از شرایط محیطی خشك و خشك بارزتر است.این ثابت می‌کند که سوربیتول می‌تواند به عنوان یک مرطوب‌کننده خوب برای پوست دو برابر شود و از آن در برابر تغییرات شدید آب و هوا محافظت کند.

5-پوست سر و موهای شما را تمیز می‌کند

اگر پوستی داشته باشید که به سرعت کثیفی و آلودگی جمع می‌کند، سوربیتول دوست شما خواهد بود. مولکول‌های سوربیتول موجود در شامپوها به خاک و روغن پوست سر شما متصل می‌شوند. آن‌ها خاک را بیشتر در آب حل می‌کنند و به از بین بردن آن از پوست سر کمک می‌کنند. از این رو سوربیتول یک سورفاکتانت قوی است.

جالب اینجاست که سوربیتول می‌تواند آب را نیز به دام بیندازد و آن را حفظ کند. از نظر شیمیایی، سوربیتول یک ماده مرطوب‌کننده است. همراه با شستشوی خاک، می‌تواند رطوبت پوست سر شما را نیز قفل کند.بنابراین، سوربیتول یک سورفاکتانت ملایم است که پوست سر و موهای شما را از خشکی، آلودگی و عفونت دور نگه می‌دارد.

در صورت مصرف بیش از حد سوربیتول چه اتفاقی می‌افتد؟ و در طول روز چقدر سوربیتول می‌توانید مصرف کنید؟

سوربیتول به عنوان یک جایگزین قند چقدر ایمن است؟

مصرف مقادیر کمی سوربیتول هیچ عارضه جانبی عمده‌ای ندارد. به هر حال در بسیاری از دسرها و محصولات نانوایی استفاده می‌شود.اما مصرف بیش از حد سوربیتول، حدود 20 گرم -50 گرم، می‌تواند منجر به اسهال شدید و گرفتگی معده شود. در بعضی از افراد، ممکن است کمتر از 5 گرم سوربیتول باعث نفخ و ناراحتی معده شود. این نیز به این دلیل است که سوربیتول به آرامی متابولیزه می‌شود و فقط تا حدی جذب می‌شود.

مسئله بزرگتر در مورد چنین شیرین‌کننده‌های مصنوعی سرطان‌زایی است. در دهه 1970، ساخارین و یک دسته شیرین‌کننده‌های دیگر با تعدادی از مشکلات سلامتی از جمله سرطان در ارتباط بودند. اما طبق انستیتوی ملی سرطان و سایر آژانس‌های بهداشتی، هیچ دلیل علمی معتبری وجود ندارد که نشان دهد هیچ یک از شیرین‌کننده‌های مصنوعی مورد استفاده در ایالات متحده باعث سرطان یا سایر مشکلات جدی بهداشتی شده‌اند.

خوب، حالا که همه چیز روشن شد، شما می‌توانید به راحتی از سوربیتول به عنوان یک جایگزین قند استفاده کنید. این ترکیب برای همه از جمله افراد دیابتی بی‌خطر محسوب می‌شود.استفاده طولانی مدت از سوربیتول می‌تواند باعث ایجاد مشکلات روده شود و از این رو باید با احتیاط مصرف شود و این امر به یک برنامه روزمره تبدیل نشود. به یاد داشته باشید، اجازه ندهید مصرف روزانه سوربیتول بیش از 50 گرم باشد.

اگر به دلایل مشخص می‌خواهید از سوربیتول اجتناب کنید، می‌توانید زایلیتول و مانیتول را امتحان کنید. در پایان روز چه چیزی بهترین نتیجه را می‌دهد، شیرین‌کننده‌های طبیعی مانند عسل، شربت افرا، یا شربت خرما هستند.

سخن آخر در مورد مزایای استفاده از سوربیتول

آن روزهایی که مردم از شیرین‌کننده‌های مصنوعی در غذا و نوشیدنی استفاده می‌کردند، گذشته است. الکل‌های قند گزینه‌های جدید قند کم کالری در بازار هستند.سوربیتول یکی از ساده‌ترین، ارزان‌ترین و ایمن‌ترین جایگزین‌های قند است. به آهستگی در روده کوچک متابولیزه می‌شود و از این رو تأثیر کمتری روی سطح گلوکز پلاسما دارد.

به همین دلیل سوربیتول برای همه – از جمله مبتلایان به دیابت – بی‌خطر است. از این رو، شما می‌توانید این الکل قندی را به جای ساکارز، فروکتوز و سایر شیرین‌کننده‌های مصنوعی انتخاب کنید. با این حال، آن را بخشی از برنامه روزانه خود نکنید زیرا استفاده طولانی مدت از سوربیتول می‌تواند باعث مشکلات روده شود.

پیشنهاد میکنیم مقالات زیر را دنبال کنید

  • سوربیتول مایع

  • سوربیتول پودری

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

خرید مواد اولیه صنعتی ، خرید مواد اولیه آزمایشگاهی

درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

پیشنهاد میکنیم این مقالات را مطالعه کنید

پرسش و پاسخ مواد شیمیایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست