فروش انواع حلال های شیمیایی

حلال ها مواد شگفت انگیزی هستند که در صنایع مختلف به کار گرفته می شوند. حلال ها و کاربردهای آن ها آنقدر وسیع هستند که می توان گفت محصولی نیست که در تولید آن از حلال ها استفاده نشود. انواع حلال های شیمیایی و کاربردهای آن ها را در این مقاله مورد برسی قرار می دهیم. از سوی دیگر به یکی از بهترین روش های خرید انواع حلال های شیمیایی اشاره می کنیم. بنابراین هر تولید کننده خوبی می داند که باید این مقاله را تا انتها دنبال کند!

بررسی انواع حلال های شیمیایی

اصطلاح “حلال” به دسته‌ای از ترکیبات شیمیایی توصیف شده توسط عملکرد اشاره دارد. این اصطلاح از لاتین گرفته شده است و تقریباً به معنی شل شدن است. حلال‌ها ماده ای(معمولاً مایع) هستند که می‌توانند برای حل‌کردن مواد دیگر بدون تغییر شیمیایی به کار گرفته شوند. حلال‌ها به دسته‌های غیر معدنی (آب شایع‌ترین نمونه) یا آلی تقسیم می شوند.

حلال های آلی حاوی کربن هستند و شامل تقریباً تمام راه‌حل‌های تمیز کردن فلزات صنعتی معمولی می شوند. صدها نوع تصفیه‌کننده‌ حلال وجود دارد که هر کدام با مشخصات و کاربردهای خاص خود می‌باشند. از این رو توصیه می شود پیش از خرید هر کدام از حلال ها با کارشناسان پیشگامان شیمی مشورت کنید.

انواع حلال های پاک کننده

 • حلال‌ها اکسیژن
 • حلال‌ها هیدروکربن
 • حلال‌ها هالوژنی

حلال‌های اکسیژنی همان‌طور که از نام آن‌ها مشخص است؛ حاوی اکسیژن در ساختار مولکولی خود هستند. آن‌ها از مواد نفتی حاصل می‌شوند و معمولاً دارای سمیت کم و قدرت بالای حلال هستند. حلال‌های اکسیژن‌دار به طور گسترده‌ای به عنوان افزودنی در تولید انواع وسیعی از محصولات از لوازم آرایشی به رنگ، و همچنین برای تمیز کردن استفاده می‌شود.

بسیاری از این برنامه‌ها نیاز به درجه بالایی از خلوص دارند، بنابراین مشخصات این حلال‌ها اغلب روی سطوح ناخالصی تمرکز می‌کنند و این محصولات به طور معمول برای حفظ سطح بالای خلوص مورد نیاز است. با این حال، فرآیند تولید این مواد گران نیست، بنابراین آن‌ها نسبتاً مقرون به صرفه هستند.

از جمله حلال‌ها اکسیژن 

 • الکل
 • اترها
 • استرها
 • الیاف گلیکول
 • استرهای گلیکول اتر
 • کتون‌ها

حلال‌ها هیدروکربنی حلال‌ها نفتی هستند که ساختار شیمیایی آن‌ها شامل هیدروژن و اتم‌های کربن است. حلال‌های هیدروکربنی می‌تواند ساختارهای پیچیده شیمیایی داشته باشند. دو نوع اصلی از حلال هیدروکربن وجود دارد: 

حلال‌های آلیفاتیک

این‌ها دارای ساختار هیدروکربن مستقیم هستند و به عنوان حلال های تمیزکننده فلز و همچنین در تولید استفاده می‌شود.

بعضی از نمونه‌هایی از حلال‌ها آلیفاتیک عبارت‌اند از:

 • بنزین
 • نفت سفید
 • هگزان

حلال‌های آروماتیک

این ترکیبات به طور گسترده‌ای به عنوان مواد چربی و همچنین تولید رنگ، جوهر و مواد شیمیایی کشاورزی استفاده می‌شوند. این حلال‌ها دارای ساختار حلقه بنزن هستند. از آن جمله می توان به بنزن، زایلین و تولوئن اشاره کرد. ترکیب پیچیده حلال‌های هیدروکربنی به این معنی است که می‌توان آن‌ها را برای رسیدن به الزامات خاص صنعتی مورد نیاز آماده کرد. برخی از عوامل متمایز بین حلال های هیدروکربن عبارت‌اند از:

 • نقطه اشتعال
 • چگالی
 • تقطیر
 • عطر

حلال‌های هالوژنی

این حلال‌ها حاوی اتم‌های هالوژن (مانند فلوئور، بروم، ید یا کلر) در ساختار مولکولی خود هستند. از آنجا که آن‌ها معمولاً پایدار، غیر قابل اشتعال و سریع تبخیر می شوند و با ظرفیت بالای حلال هستند از آن‌ها به طور گسترده‌ای در صنعت برای تمیز کردن دقیق و بسیاری از برنامه‌های کاربردی دیگر استفاده می‌شود.  با این وجود، بسیاری از انواع حلال‌ها هالوژنی به دلایل زیست محیطی حذف شده‌اند. بعضی از نمونه‌ها شامل پرکلرواتیلن، فلورا کربن‌های کلر و 1،1،1-تريکلرواتن است.

حلال‌ها آلی

حلال‌های آلی به عنوان حلال‌های مبتنی بر کربن شناخته می‌شوند. 

معنی ” حلال‌های پاک کننده” چیست؟

از این نوع حلال‌های تمیز کننده برای از بین بردن روغن، گریس، شار لحیم کاری (که برای ساخت وسایل الکترونیکی استفاده می‌شود) و سایر آلاینده‌ها استفاده می‌شود.

کاربرد حلال‌ها

حلال ها برای اثربخشی بسیاری از محصولاتی که مصرف کنندگان به صورت روزانه استفاده می‌کنند بسیار مهم هستند:

 • حلال‌ها در رنگ‌ها و پوشش‌ها

در رنگ‌ها، حلال‌ها اجزای مورد استفاده در فرمولاسیون را حل کرده یا پراکنده می‌کنند. این کار به منظور قوام رنگ و  جلوگیری از ایجاد توده انجام می گیرد. به برخی از اسپری رنگ‌ها استرهای گلیکول اتر اضافه می‌شود تا از خشک شدن آن‌ها در هوا جلوگیری کند.

 • حلال‌ها در مرکب‌ها

بسیاری از جوهرها، برای چاپ انواع مختلف از مجلات گرفته تا بسته بندی مواد غذایی و برچسب‌ها، به حلال های شیمیایی برای استفاده صحیح، ثابت ماندن و دستیابی به رنگ‌های زنده متکی هستند. از تولوئن، حلال هیدروکربنی به عنوان حلال جوهر در یک نوع چاپ خاص مجله استفاده می‌شود. زیرا به سرعت تبخیر می‌شود تا از لکه گیری جلوگیری کند و تولوئن باقی مانده به راحتی بازیافت می‌شود.

خرید حلال های شیمیایی

حلال های شیمیایی موجود در محصولات مراقبت شخصی

بسیاری از محصولات آرایشی برای حل مواد، به حلال های شیمیایی اعتماد کرده و آن‌ها را قادر به عملکرد صحیح می‌کنند. از حلال های شیمیایی در لوسیون‌ها، پودرها و کرم‌های اصلاح استفاده می‌شود تا قوام مناسب برای محصول فراهم شود. اتانول به دلیل بوی کمی که دارد توسط سازندگان عطر به عنوان حلال استفاده می‌شود. نقطه جوش کم اتانول به این معنی است که این حلال به سرعت تبخیر شده روی پوست باقی نمی‌ماند. از اتیل استات یا استون در لاک ناخن  به دلیل خاصیت خشک شدن سریع آن بسیار استفاده می شود.این ماده همچنین در مایعات پاک کننده لاک ناخن استفاده می‌شود. 

حلال های شیمیایی در محصولات تمیز کننده

اترهای گلیکول به عنوان یک جزء فعال در فرمول‌های تمیز کننده سطح شیشه، کف و سایر مواد سخت، مورد استفاده قرار می گیرند. این حلال‌ها از سازگاری خوبی با آب، قدرت حلالیت بالا برای گریس‌ها و روغن‌ها و تجزیه بیولوژیکی مناسب برخوردار هستند. از ایزوپارافین نیز برای تمیز کردن خشک لباس استفاده می‌شود. این حلال‌ها به دلیل بوی کم، سلامت مطلوب و مشخصات محیطی، ویژگی‌های خاص حمل و نقل و کارایی عالی در تمیز کردن، ارزیابی می‌شوند.

حلال های شیمیایی در کاربردهای بهداشتی

از حلال های شیمیایی در صدها محصول دارویی استفاده می‌شود. به بسیاری از داروهایی که امروزه مردم استفاده می‌کنند؛ از پنی سیلین گرفته تا آسپیرین، شربت سرفه و پمادهای موضعی، کمک می‌کند. از بوتیل استات و اتیل استات برای پاکسازی پنی سیلین با نگه داشتن ناخالصی‌ها در محلول استفاده می‌شود. در حالی که پنی سیلین با استخراج به طور انتخابی از مخلوط واکنش خارج می‌شود.

حلال های شیمیایی در خودرو
حلال های شیمیایی در خودرو

حلال های شیمیایی در خودرو

حلال های شیمیایی به مایع شوینده کمک می‌کنند تا آلودگی شیشه را از بین ببرد. ایزوپروپیل الکل به عنوان یخ‌زدایی و تمیز کننده شیشه جلو اتومبیل استفاده می‌شود. زیرا این ماده به شکل مایع کاملاً زیر نقطه انجماد آب باقی می‌ماند و بنابراین به از بین بردن یخ کمک می‌کند. این ترکیب لکه‌های ظاهر شده روی شیشه را از بین می‌برد. همچنین در خانه در محصولات تمیز کننده پنجره استفاده می‌شود. از هیدروکربن‌های آلیفاتیک در تولید لاستیک استفاده می‌شود. حلال قبل از استفاده در لایه بعدی، هر لایه لاستیک را نرم و تمیز می‌کند. کیفیت چسبندگی آن باعث افزایش چسبندگی اجزای مختلف لاستیک برای افزایش ایمنی و بهبود عملکرد می‌شود.

نکات ایمنی در مورد حلال های شیمیایی

تولیدکنندگان، حلال های شیمیایی مشمول انواع مقررات فدرال و ایالتی هستند. از جمله آن ها مقرراتی است که بر ذخیره سازی صنعتی و دفع مواد زائد خطرناک، محدودیت‌های قرار گرفتن در معرض محل کار، الزامات حمل و نقل ایمن مواد شیمیایی و مقررات مربوط به انتشار مواد شیمیایی به هوا، زمین و آب حاکم است.

برای مصرف كنندگانی كه از محصولات مراقبت شخصی استفاده می‌كنند كه خود حلال هستند؛ برای استفاده ایمن به دستورالعمل‌های سازنده مراجعه کنید. برای فرمولاسیون‌های که خودتان در منزل تهیه می‌کنید (DYI) قانون هست. برای افرادی که با حلال‌های “قوی تر” مانند مواد پاک‌کننده رنگ یا محصولات تمیز کننده قوی تر کار می‌کنند، مهم است که از نزدیک دستورالعمل‌های سازنده را برای استفاده ایمن از محصول دنبال کنند.

آژانس‌های فدرال از جمله آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده (EPA)، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، اطلاعات بهداشتی و ایمنی را در مورد حلال های شیمیایی به صورت جزئی منتشر می‌کنند. FDA اخیراً لیستی تهیه کرده است که در آن توصیه می‌شود که چه مقدار از حلال‌های باقیمانده توسط آژانس در داروها بی‌خطر است. پرکلرواتیلن یا perc حلال شیمیایی غالب است که در خشکشویی استفاده می‌شود. این یک حلال تمیز کننده موثر است و در بیشتر خشکشویی‌های حرفه‌ای استفاده می‌شود. زیرا لکه‌ها و آلودگی‌های انواع متداول پارچه‌ها را از بین می‌برد.

EPA اعتقاد ندارد که تمیز کردن خشک لباس با perc منجر به افزایش خطر اثرات سوء سلامتی برای افراد می‌شود. شورای شیمی آمریکا بروشوری با عنوان “Dos and Don’ts” برای استفاده ایمن از حلال های شیمیایی منتشر کرده است.

فروش انواع حلال های شیمیایی

شرکت پیشگامان شیمی با داشتن نیروهای متخصص آمادگی دارد ضمن آگاهی دادن به شما در خصوص انواع حلال های شیمیایی، سفارش‌های مشتریان عزیز را دریافت کند. این مجموعه آمادگی دارد مواد نگه‌دارنده طبیعی مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست