ان هگزان

خرید ان هگزان

جهت خرید ان هگزان (Hexane) با گرید صنعتی و آزمایشگاهی و دارویی و استعلام قیمت با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

برای استعلام قیمت ان هگزان

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

 شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

خرید ان هگزان
فروش نرمال هگزان صنعتی

ان هگزان چیست؟

هگزان نوعی ماده شیمیایی است که معمولاً از نفت خام استخراج می‌شود و یک مایع بی‌رنگ است که بوی لطیف و بنزینی دارد. هگزان بسیار قابل اشتعال است، اما می‌توان آن را در بسیاری از محصولات خانگی مانند پاک‌کننده لکه‌ها برای پروژه‌های هنری و صنایع دستی یافت.

به دلیل خطرات احتمالی، مهم است بدانیم چگونه می‌توان این ماده شیمیایی را به درستی مدیریت و ذخیره کرد و در صورت آتش‌سوزی یا قرار گرفتن در مجاورت آن چه کارهایی باید انجام داد.

ان هگزان چیست

خصوصیات شیمیایی و فیزیکی مولکول ان هگزان

هگزان یک هیدروکربن آلکان با فرمول شیمیایی CH3 (CH2) 4CH3 است. پیشوند “هگز” به شش کربن آن اشاره دارد، در حالی که انتهای “آن” نشان می‌دهد که کربن‌های آن توسط پیوندهای منفرد متصل شده‌اند. ایزومرهای هگزان عمدتاً غیرفعال هستند و به دلیل اینکه بسیار غیر قطبی هستند به عنوان حلال بی‌اثر در واکنش‌های آلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آن‌ها همچنین ترکیبات متداول بنزین و چسب‌های مورد استفاده در کفش و محصولات چرمی هستند. علاوه بر این، از آن در حلال‌ها برای استخراج روغن‌ها برای پخت و پز و به عنوان ماده پاک‌کننده کفش، مبلمان و نساجی استفاده می‌شود.

تولید ان هگزان

تولید کنندگان هگزان، این ماده را با پالایش نفت خام تولید می‌ کنند. هگزان خالص یک مایع بی‌رنگ با کمی بوی ناخوشایند شبیه به بوی نفت است. فشار بخار برای هگزان 150 میلی‌متر جیوه در 25 درجه سانتی‌گراد است. این محصول بسیار قابل اشتعال است و بخارات آن می‌تواند منفجر شوند.

ان هگزان خالص در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. اکثر هگزان‌ها در صنایع با مواد شیمیایی مشابه به نام حلال‌ها مخلوط شده‌اند. استفاده اصلی برای حلال‌های حاوی ان هگزان برای استخراج روغن‌های گیاهی از محصولاتی مانند سویا است. این محصول به راحتی در هوا با اکسیژن واکنش می‌دهد و تبخیر می‌شود.

کاربرد ان هگزان

استفاده اصلی از هگزان به عنوان یک حلال برای استخراج روغن‌های خوراکی از محصولات دانه و گیاهی (به عنوان مثال، سویا، بادام زمینی، ذرت) می‌باشد. این حلال‌ها همچنین به عنوان مواد تمیز کننده در صنایع چاپ، پارچه، مبلمان و صنایع دستی استفاده می‌شود.

برخی از انواع خاص چسب‌های مورد استفاده در صنایع کاشی و کفش و صنایع چرم نیز حاوی ان هگزان هستند. بنزین و چسب‌های خشک‌کننده سریع که در سرگرمی‌های مختلف و سیمان لاستیکی استفاده می‌شود دارای هگزان هستند. همچنین هگزان به عنوان مایع در دماسنج‌های کم دما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک آزمایشگاه معمولی از ان هگزان برای استخراج مواد آلوده‌کننده روغن و گریس از آب و خاک استفاده کرد. بوتیلیتیم‌ها معمولاً به عنوان محلول هگزان تهیه می‌شوند.

هگزان‌ها معمولاً در کروماتوگرافی به عنوان یک حلال غیر قطبی استفاده می‌شوند. آلکان‌های بالاتر که به عنوان ناخالصی در هگزان وجود دارند زمان احتباس مشابه با حلال دارند، بدین معنی که کسری حاوی هگزان نیز حاوی این ناخالصی‌ها است. در بسیاری از کاربردها (به ویژه دارویی)، استفاده از هگزان به دلیل سمیت طولانی مدت آن در حال کاهش است. 

ایمنی هگزان

قرار گرفتن کوتاه مدت در معرض هوای آلوده به هگزان بر سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث سرگیجه، حالت تهوع، سردرد و حتی از دست دادن هوشیاری می‌شود. قرار گرفتن طولانی مدت می تواند آسیب شدیدتری به سیستم عصبی وارد کند.

در صورت بلعیدن، ممکن است باعث درد شدید شکم شود و سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار دهد و در نتیجه تنگی نفس، سرفه، سوزش دهان و گلو یا قفسه سینه و حتی پنومونییت شیمیایی ایجاد شود. در زمان استفاده از هگزان، داشتن تجهیزات محافظتی توصیه می‌شود.

جابجایی ایمن هگزان و کمک‌های اولیه

قرار گرفتن در معرض هگزان خوراکی به احتمال زیاد در محیط کار اتفاق می‌افتد. توصیه می‌شود هنگام کار با مواد شیمیایی، از دستکش‌های محافظ، عینک ایمنی، لباس محافظ و محافظت از تنفس استفاده کنید. هنگام قرار گرفتن در معرض هگزان سیگار نکشید و هیچ گونه نوشیدنی و خوراکی را مصرف نکنید.

علاوه بر توصیه‌های زیر، پس از قرار گرفتن در معرض هگزان، حتی اگر هیچ علائمی شدید را تجربه نکردید، باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

استنشاق هوای تازه: به منطقه‌ای بروید و لباس‌های تنگ مانند یقه، کراوات و کمربند را شل کنید. اگر تنفس دشوار است باید اکسیژن تجویز شود. اگر می‌بینید کسی هوشیاری خود را از دست داده یا تنفسش متوقف شده است تنفس مصنوعی بدهید و در صورت نابلد بودن، از کمک‌های فوری پزشکی استفاده نمایید.

در تماس چشمی بلافاصله 15 تا 20 دقیقه با آب جاری چشم را بشویید. بدون توصیه پزشک، هیچگونه پماد، روغن یا دارو را در چشم قرار ندهید.

درتماس با پوست، منطقه آسیب دیده را با صابون و آب ضدعفونی‌کننده بشویید، منطقه را با یک کرم ضد باکتری پوشانده و تمام لباس‌های آلوده را جدا کنید.

در صورت خوردن، برای رقیق کردن مواد شیمیایی یک یا دو لیوان آب بنوشید. اما هرگز چیزی را از طریق دهان به شخصی که دچار تشنج یا بی‌هوش است ندهید. اگر گمان می‌کنید که هگزان مصرف شده است فوراً شخص را تحت مراقبت پزشکی قرار دهید.

جلوگیری و مهار آتش‌سوزی هگزان

برای جلوگیری از انفجار این ماده شیمیایی قابل اشتعال باید در محیط بسته با تهویه مناسب و تجهیزات الکتریکی و روشنایی ضد انفجار نگهداری شود. برای پر کردن، تخلیه و یا جابجایی از هوای فشرده استفاده نکنید و همیشه از ابزار دستی بدون جرقه استفاده کنید.

در صورت بروز آتش‌سوزی هگزان اقدامات زیر را انجام دهید:

  •  ترشح مواد شیمیایی را متوقف کنید.
  • تمام منابع احتراق را خاموش کنید.
  • از آب استفاده کنید. اما نباید از اسپری‌های آب استفاده کرد زیرا ممکن است باعث گسترش آتش‌سوزی شود.
  • از خاموش‌کننده‌های آتش که حاوی فوم، مواد شیمیایی خشک و دی‌اکسید کربن است استفاده کنید.
  • در صورت بروز آتش‌سوزی یا ریختن مواد شیمیایی با مسئولان محلی بهداشت و کنترل آلودگی تماس بگیرید.

ذخیره سازی ایمن و دفع هگزان

مواد هگزان باید در یک محل تهویه مطبوع در ظروف ضد حریق، از اکسیدان‌های قوی جدا شده و در ظروف محکم بسته نگهداری شود. هر بخش غیرقابل استفاده از مواد شیمیایی باید برای مصارف مورد استفاده مجدداً بازیافت شود یا به تهیه‌کننده برگردانده شود. دفع زباله برای هگزان توصیه نمی‌شود.

تفاوت هگزان و نرمال هگزان

تفاوت اصلی بین هگزان و n-hexane این است که هگزان دارای ساختارهای منشعب است. در حالی که ان هگزان یک ساختار هگزان بدون شاخه است. n-Hexane یک ایزومر ساختاری هگزان است. علاوه بر این ، n-Hexane دارای نقطه جوش بالاتری در مقایسه با سایر هگزان ها است. با این حال ، به طور کلی ، نقاط جوش آنها در یک محدوده دما قرار می گیرند. علاوه بر این ، n-Hexane دارای فشار بخار قابل توجهی در دمای اتاق است. 

مولکول‌های آلی مولکول‌هایی هستند که از کربن تشکیل شده‌اند. هیدروکربن‌ها مولکول‌های آلی هستند که فقط از اتم‌های کربن و هیدروژن تشکیل شده‌اند. هیدروکربن‌ها می‌توانند معطر یا آلیفاتیک باشند و عمدتاً به چند نوع آلکان، آلکن، آلکین، سیکلوآلکان و هیدروکربن‌های معطر تقسیم می‌شوند.

هگزان و n-hexane آلکان‌ها هستند، یا در غیر این صورت به عنوان هیدروکربن‌های اشباع شناخته می‌شوند. آن‌ها بیشترین تعداد اتم هیدروژن را دارند که یک مولکول می‌تواند در آن جای دهد. تمام پیوندهای بین اتم‌های کربن و هیدروژن‌ها پیوندهای واحدی هستند. از این رو، چرخش پیوند بین هر اتم مجاز است. آن‌ها ساده‌ترین نوع هیدروکربن‌ها هستند. هیدروکربن‌های اشباع شده فرمول کلی CnH2n + 2 دارند. این شرایط برای سیکلوآلکان‌ها کمی متفاوت است زیرا ساختارهای حلقوی دارند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کاربردهای hexane، ایمنی یا دفع آن‌ها، به پایگاه داده اطلاعات MSDS ما مراجعه کنید.

فروش ان هگزان:

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، امکان خرید ان هگزان مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت فراهم کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

قیمت ان هگزان

قیمت‌ هگزان نرمال صنعتی و خوراکی عرضه شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست