ان هگزان

خرید ان هگزان

جهت خرید ان هگزان (Hexane) با گرید صنعتی و آزمایشگاهی و دارویی و استعلام قیمت با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید.

خرید ان هگزان

ان هگزان چیست؟

هگزان نوعی ماده شیمیایی است که معمولاً از نفت خام استخراج می‌شود. این یک مایع بی‌رنگ است که بوی لطیف و بنزینی می‌بخشد. هگزان بسیار قابل اشتعال است، اما در بسیاری از محصولات خانگی مانند پاک‌کننده لکه‌ها برای پروژه‌های هنری و صنایع دستی می‌توان یافت.

به دلیل خطرات احتمالی آن، مهم است که بدانیم چگونه می‌توان این ماده شیمیایی را به درستی مدیریت و ذخیره کرد و در صورت آتش‌سوزی یا قرار گرفتن در معرض آدمی، چه کارهایی باید انجام داد.

ان هگزان چیست

خصوصیات شیمیایی و فیزیکی مولکول ان هگزان

هگزان یک هیدروکربن آلکان با فرمول شیمیایی CH3 (CH2) 4CH3 است. پیشوند “هگز” به شش کربن آن اشاره دارد، در حالی که انتهای “آن” نشان می‌دهد که کربن‌های آن توسط پیوندهای منفرد متصل شده‌اند.ایزومرهای هگزان عمدتاً غیرفعال هستند و به دلیل اینکه بسیار غیر قطبی هستند، به عنوان حلال بی‌اثر در واکنش‌های آلی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آن‌ها همچنین ترکیبات متداول بنزین و چسب‌های مورد استفاده در کفش، محصولات چرمی هستند. علاوه بر این، از آن در حلال‌ها برای استخراج روغن‌ها برای پخت و پز و به عنوان ماده پاک‌کننده کفش، مبلمان و نساجی استفاده می‌شود.

تولید ان هگزان

این ماده با پالایش نفت خام تولید می‌شود. ترکیب دقیق کسری تا حد زیادی به منبع نفت (نفت خام یا اصلاح شده) و محدودیت‌های پالایش بستگی دارد. محصول صنعتی (معمولاً حدود 50٪ وزن ایزومر مستقیم زنجیره) کسری است که در دمای 65-70 درجه سانتی‌گراد جوش می‌آید.

هگزان خالص یک مایع بی‌رنگ با کمی بوی ناخوشایند شبیه به بوی نفت است، فشار بخار برای هگزان 150 میلی‌متر جیوه در 25 درجه سانتی‌گراد است این محصول بسیار قابل اشتعال است و بخارات آن می‌تواند مواد منفجره‌ای باشد.

ان هگزان خالص در آزمایشگاه‌ها استفاده می‌شود. اکثر هگزان‌ها در صنایع با مواد شیمیایی مشابه به نام حلال‌ها مخلوط شده‌اند. استفاده اصلی برای حلال‌های حاوی ان هگزان برای استخراج روغن‌های گیاهی از محصولات مانند سویا است. این محصول به راحتی در هوا با اکسیژن واکنش می‌دهد و تبخیر می‌شود.

کاربرد ان هگزان

استفاده اصلی از هگزان به عنوان یک حلال برای استخراج روغن‌های خوراکی از محصولات دانه و گیاهی (به عنوان مثال، سویا، بادام زمینی، ذرت) می‌باشد. این حلال‌ها همچنین به عنوان مواد تمیز کننده در صنایع چاپ، پارچه، مبلمان و صنایع دستی استفاده می‌شود.

برخی از انواع خاصی از چسب‌های مورد استفاده در صنایع کاشی و کفش و صنایع چرم نیز حاوی ان هگزان هستند. چندین محصول مصرفی شامل هگزان، از قبیل بنزین، چسب‌های خشک‌کننده سریع که در سرگرمی‌های مختلف و سیمان لاستیکی استفاده می‌شود. همچنین هگزان به عنوان مایع در دماسنج‌های کم دما مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یک آزمایشگاه معمولی از ان هگزان برای استخراج مواد آلوده‌کننده روغن و گریس از آب و خاک برای تجزیه و تحلیل است. از آنجا که هگزان به راحتی نمی‌توان از بین برد، در آزمایشگاه برای واکنش‌هایی که پایه‌های بسیار قوی دارند، مانند تهیه ارگانولیتیوم، در آزمایشگاه استفاده می‌شود. به عنوان مثال، بوتیلیتیم‌ها معمولاً به عنوان محلول هگزان تهیه می‌شوند.

هگزان‌ها معمولاً در کروماتوگرافی به عنوان یک حلال غیر قطبی استفاده می‌شوند. آلکان‌های بالاتر که به عنوان ناخالصی در هگزان وجود دارند، زمان احتباس مشابه با حلال دارند، بدین معنی که کسری حاوی هگزان نیز حاوی این ناخالصی‌ها است.

در کروماتوگرافی مقدماتی، غلظت حجم زیادی از هگزان‌ها می‌تواند منجر به نمونه‌ای شود که به میزان قابل توجهی توسط آلکان‌ها آلوده شود. این ممکن است در نتیجه حاصل شود که یک ترکیب جامد به عنوان روغن به‌دست می‌آید و آلکان‌ها ممکن است در تجزیه و تحلیل دخالت کنند.

در بسیاری از کاربردها (به ویژه دارویی)، استفاده از هگزان به دلیل سمیت طولانی مدت آن در حال کاهش است. این غالباً با ان هگزان جایگزین می‌شود، که متابولیت سمی هگزان-2،5-دیون را تشکیل نمی دهد.

ایمنی هگزان

قرار گرفتن در معرض کوتاه مدت در معرض هوا آلوده به هگزان بر سیستم عصبی تأثیر می‌گذارد و می‌تواند باعث سرگیجه، حالت تهوع، سردرد و حتی بی‌آگاهی شود. قرار گرفتن در معرض مزمن می تواند آسیب شدیدتری به سیستم عصبی وارد کند.

در صورت بلعیدن، ممکن است باعث درد شدید شکم شود و سیستم تنفسی را تحت تأثیر قرار دهد و در نتیجه تنگی نفس، سرفه، سوزش دهان، گلو یا قفسه سینه و حتی پنومونییت شیمیایی ایجاد شود. تجهیزات محافظ شخصی در هر زمان استفاده از هگزان توصیه می‌شود.

جابجایی ایمن هگزان و کمک‌های اولیه

قرار گرفتن در معرض هگزان به احتمال زیاد در محیط کار اتفاق می‌افتد. توصیه می‌شود هنگام کار با مواد شیمیایی، از دستکش‌های محافظ، عینک ایمنی، لباس محافظ و محافظت از تنفس استفاده کنید. هنگام قرار گرفتن در معرض هگزان، سیگار نکشید، بنوشید و نخورید.

علاوه بر توصیه‌های زیر، پس از قرار گرفتن در معرض هگزان، حتی اگر هیچ علائمی شدید را تجربه نکردید، باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

استنشاق – با هوای تازه به منطقه‌ای بروید و لباس‌های تنگ مانند یقه، کراوات، کمربند یا کمر را شل کنید. اگر تنفس دشوار است، باید اکسیژن تجویز شود. اگر می‌بینید کسی هوشیاری خود را از دست داده است یا مشکوک است که تنفس آنها متوقف شده است، تنفس مصنوعی بدهید (در صورت آموزش) و فراخوان کمک‌های فوری پزشکی.

تماس چشمی – مخاطبین را در صورت لزوم از بین ببرید و بلافاصله 15 تا 20 دقیقه با آب جاری چشم را بشویید. بدون توصیه پزشک، هیچگونه پماد، روغن یا دارو را در چشم قرار ندهید.

تماس با پوست – منطقه آسیب دیده را با صابون و آب ضدعفونی‌کننده بشویید، منطقه را با یک کرم ضد باکتری پوشانده و تمام لباس‌های آلوده را جدا کرده و جدا کنید.

مصرف – استفراغ را القا نکنید. برای رقیق کردن مواد شیمیایی یک یا دو لیوان آب بنوشید، اما هرگز چیزی را از طریق دهان به شخصی که دچار تشنج یا بی‌هوش است، ندهید. اگر گمان می‌کنید که هگزان مصرف شده است، فوراً مراقبت پزشکی کنید.

جلوگیری و مهار آتش‌سوزی هگزان

برای جلوگیری از انفجار این ماده شیمیایی قابل اشتعال، هگزان باید در محیط بسته با تهویه مناسب و تجهیزات الکتریکی و روشنایی ضد انفجار نگهداری شود. برای پر کردن، تخلیه و یا جابجایی از هوای فشرده استفاده نکنید و همیشه از ابزار دستی بدون جرقه استفاده کنید.

در صورت بروز آتش‌سوزی هگزان اقدامات زیر را انجام دهید:

  • در صورت امکان ترشح مواد شیمیایی را متوقف کنید
  • تمام منابع احتراق را خاموش کنید.
  • از آب در مقادیر سیل استفاده کنید، اما نباید از اسپری‌های آب استفاده کرد زیرا ممکن است باعث گسترش آتش‌سوزی شود.
  • از خاموش‌کننده‌های آتش که حاوی فوم، مواد شیمیایی خشک و دی‌اکسید کربن است استفاده کنید.
  • در صورت بروز آتش‌سوزی یا ریختن مواد شیمیایی، با مسئولان محلی بهداشت و کنترل آلودگی تماس بگیرید.

ذخیره سازی ایمن و دفع هگزان

مواد هگزان باید در یک محل تهویه مطبوع در ظروف ضد حریق، از اکسیدان‌های قوی جدا شده و در ظروف محکم بسته نگهداری شود. هر بخش غیرقابل استفاده از مواد شیمیایی باید برای مصارف مورد استفاده مجدداً بازیافت شود یا به تهیه‌کننده برگردانده شود. دفع زباله برای هگزان توصیه نمی‌شود.

تفاوت هگزان و نرمال هگزان

تفاوت اصلی بین هگزان و n-hexane این است که هگزان دارای ساختارهای منشعب است ، در حالی که ان هگزان یک ساختار هگزان بدون شاخه است. n-Hexane یک ایزومر ساختاری هگزان است. علاوه بر این ، n-Hexane دارای نقطه جوش بالاتری در مقایسه با سایر هگزان ها است. با این حال ، به طور کلی ، نقاط جوش آنها در یک محدوده دما قرار می گیرند. علاوه بر این ، n-Hexane دارای فشار بخار قابل توجهی در دمای اتاق است. 

مولکول‌های آلی مولکول‌هایی هستند که از کربن تشکیل شده‌اند. هیدروکربن‌ها مولکول‌های آلی هستند که فقط از اتم‌های کربن و هیدروژن تشکیل شده‌اند. هیدروکربن‌ها می‌توانند معطر یا آلیفاتیک باشند. آن‌ها عمدتاً به چند نوع آلکان، آلکن، آلکین، سیکلوآلکان و هیدروکربن‌های معطر تقسیم می‌شوند.

هگزان و n-hexane آلکان‌ها هستند، یا در غیر این صورت به عنوان هیدروکربن‌های اشباع شناخته می‌شوند. آن‌ها بیشترین تعداد اتم هیدروژن را دارند که یک مولکول می‌تواند در آن جای دهد. تمام پیوندهای بین اتم‌های کربن و هیدروژن‌ها پیوندهای واحدی هستند. از این رو، چرخش پیوند بین هر اتم مجاز است. آن‌ها ساده‌ترین نوع هیدروکربن‌ها هستند. هیدروکربن‌های اشباع شده فرمول کلی CnH2n + 2 دارند. این شرایط برای سیکلوآلکان‌ها کمی متفاوت است زیرا ساختارهای حلقوی دارند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کاربردهای hexane، ایمنی یا دفع آن‌ها، به پایگاه داده اطلاعات MSDS ما مراجعه کنید.

فروش ان هگزان:

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول ان هگزان مورد نیاز صنایع مختلف را بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

قیمت ان هگزان

قیمت‌های عرضه‌شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست