افزودنی های مجاز خوراکی

استفاده از افزودنی های مجاز خوراکی

با وجود انجمن‌های امروزی، قرن هاست که از افزودنی‌های غذایی استفاده می‌شود. حفظ غذا از زمانی آغاز شد كه انسان برای نگهداری غذا از نمك زدن و دودی کردن مواد گوشتی و ماهی استفاده کرد. مصری‌ها از رنگ‌ها و طعم‌دهنده‌ها و رومی‌ها از نمک (نیترات پتاسیم)، ادویه‌ها و رنگ‌ها برای نگهداری و بهبود ظاهر غذاها استفاده کردند.

آشپزها بطور مرتب از بیکینگ پودر به عنوان ماده تقویت‌کننده، مواد غلیظ‌کننده سس‌ها و سس گریوی و رنگ‌هایی مانند قرمز دانه مکزیکی استفاده می‌کردند تا مواد اولیه مرغوب را به غذاهای سالم و مناسب برای خوردن تبدیل کنند. اهداف کلی پخت و پز سنتی خانگی همان اهداف تهیه شده و حفظ شده با روش‌های امروزی تولید مواد غذایی باقی‌مانده است.

طی 50 سال گذشته، پیشرفت‌های علوم و فناوری غذایی منجر به کشف بسیاری از مواد جدید شده است که می‌توانند عملکردهای زیادی را به عنوان افزودنی های مجاز خوراکی در غذاها انجام دهند. این افزودنی‌های غذایی اکنون به راحتی در دسترس هستند و شامل: امولسیون‌کننده‌های موجود در مارگارین، شیرین‌کننده‌های موجود در محصولات کم کالری و طیف وسیع‌تری از مواد نگهدارنده و آنتی اکسیدان‌ها که مانع از فساد و خشکی محصول می‌شوند در حالی که طعم را حفظ می‌کنند.

افزودنی های مجاز خوراکی
افزودنی های مجاز خوراکی

تولیدکنندگان برای جلوگیری از فساد یا تقویت ظاهر، طعم، بافت یا ارزش غذایی، افزودنی های مجاز خوراکی را به مواد غذایی اضافه می‌کنند. بدون آن‌ها، کیک افزیش حجم نمی‌داد، نمک کلوخه می‌شد، نان به راحتی کپک می‌زد، بستنی به صورت بلورهای یخ جدا می‌شد، و مارشاملو به سنگ‌های لقمه‌ای سفت تبدیل می‌شد. افزودنی های مجاز خوراکی به ما امکان لذت بردن از انواع غذاهای سالم، مفید و خوش طعم را در تمام طول سال می‌دهد. آن‌ها همچنین به راحتی در دسترس بودن غذاها کمک می‌کنند.

افزودنی های مجاز خوراکی “GRAS”

افزودنی های مجاز خوراکی “GRAS” به طور معمول به عنوان مواد افزودنی امن شناخته می‌شود.همانطور که در قانون غذا، دارو و مواد آرایشی فدرال آمده است، هر ماده‌ای که به عمد به غذا اضافه شود، به عنوان یک افزودنی غذایی در نظر گرفته می‌شود.افزودنی های مجاز خوراکی به طور کلی به عنوان (GRAS)، زمانی توسط اداره غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به رسمیت شناخته می‌شود، که مواد شیمیایی یا مواد افزودنی به مواد غذایی توسط کارشناسان ایمن در نظر گرفته شده باشند و از این رو از قانون معمول مواد غذایی، دارو و لوازم آرایشی FFDCA نیز پیروی می‌کند.

 تمام مواد افزودنی غذایی قبل از تأیید برای استفاده توسط سازمان غذا و دارو (FDA)، مورد بازبینی گسترده در بازار قرار می‌گیرند. با این حال، می‌توان از این شرط بازبینی برای موادی که از تعریف افزودنی غذایی معاف شده‌اند یا به آن‌ها GRAS اعطا شده است، صرف نظر کرد.

تنظیم کنندگان می‌دانند که تهیه لیست کاملی از تمام مواد بالقوه GRAS که می‌توانند به غذا اضافه شوند غیرممکن است. به عنوان مثال، مواد غذایی رایج مانند نمک، فلفل، سرکه، بیکینگ پودر و مونو سدیم گلوتامات در صورت استفاده بی خطر محسوب می‌شوند و بر این اساس، در لیست مواد GRAS ذکر نشده‌اند.بعضی از مواد ممکن است برای گروهی از مصرف کنندگان به صورت GRAS باشند، اما برای برخی دیگر نه.

به عنوان مثال، برخی موارد استفاده از یک ماده غذایی برای جمعیتی با محدودیت تعریف شده در نظر گرفته شده است، مانند نوزادان تازه متولد شده که شیر خشک را به عنوان تنها ماده غذایی مصرف می‌کنند. در این حالت، ممکن است ملاحظات خاصی در ارتباط با آن جمعیت باشد، اما برای استفاده عمومی از آن ماده غذایی این محدودیت وجود نداشته باشد.

افزودنی های مجاز خوراکی

تاریخچه افزودنی های مجاز خوراکی

در اول ژانویه سال 1958، FDA اصلاحیه مواد افزودنی غذایی 1958 را با لیستی از 700 ماده غذایی که از الزام جدیدی که برای تولید مواد افزودنی غذایی که قبل از عرضه آن‌ها در بازار باید آزمایش می‌شد، مستثنی بودند، ایجاد کرد.در 31 آگوست 1960، ویلیام دبلیو گودریش، دستیار مشاور عمومی FDA، در نشست سالانه FFDCA سخنرانی کرد.

هدف از این جلسه مربوط به 6 مارس 1961 پیش رو بود، تاریخ لازم الاجرا برای اجرای مقررات “اصلاحیه مواد افزودنی غذایی 1958″، به عنوان GRAS.GRAS یکی از چهار دسته حقوقی است که توسط کنگره تحت اصلاحیه مواد افزودنی غذایی 1958 در قانون فدرال غذا، دارو و مواد آرایشی (قانون FD&C) ایجاد شده است.

هنگامی که استفاده از ماده برای معافیت GRAS واجد شرایط نیست، استفاده از این ماده به تصویب پیش‌فروش توسط قانون غذایی، مواد دارویی و لوازم آرایشی فدرال منوط می‌شود. در چنین شرایطی،  FDAمی‌تواند اقدامات اجرایی را برای جلوگیری از توزیع مواد غذایی و مواد غذایی حاوی آن بر اساس این که مواد غذایی حاوی مواد افزودنی موجود در آن غیرقانونی است را متوقف کند.قانون مواد غذایی، دارو و لوازم آرایشی فدرال، مجوز اداره غذا و دارو (FDA (HHS را برای نظارت بر ایمنی مواد افزودنی  غذایی را به عهده دارد.

بنابراین یک ماده GRAS به ماده‌ای گفته می‌شود که دارای سابقه طولانی و بی‌خطر استفاده معمول در غذاها باشد، یا بر اساس دانش ثابت شده بی‌خطر بودن آن مشخص شود. اگر، با این حال، شواهد جدید نشان می‌دهد که یک ماده GRAS ممکن است دیگر بی‌خطر نباشد، در این صورت FDA می‌تواند استفاده از آن را منع کند یا برای تعیین ایمنی آن، مطالعات بیشتری را انجام دهد.

 FDA تعیین می‌کند که آیا یک ماده‌غذایی که به طور کلی به عنوان ایمن ” GRAS” شناخته شده به رسمیت شناخته شود و برای استفاده در نظر گرفته شود. FDA می‌تواند اقدام اجرایی برای جلوگیری از توزیع غذاهای حاوی افزودنی مواد غذایی غیرقانونی را انجام دهد. این جستجو شامل برخی از اقدامات مربوط به ایمنی مواد غذایی از آژانس حفاظت از محیط زیست و وزارت کشاورزی است.برای تعیین وضعیت GRAS برای استفاده در مواد غذایی، هر دو شواهد فنی ایمنی (“عنصر فنی”) مبنایی برای نتیجه‌گیری این است که چنین شواهدی به طور کلی شناخته شده و پذیرفته شده (“عنصر دانش شناخته شده”) مورد نیاز است.

دسته بندی مواد افزودنی به غذا

به غیر از سموم دفع آفات و داروهای حیوانی، مواد اضافه شده به غذاها در چهار دسته قانونی قرار دارند.افزودنی‌های مواد غذایی- موادی که سابقه اثبات شده ایمنی ندارند و قبل از استفاده باید توسط FDA تأیید شوند.افزودنی های مجاز خوراکی (GRAS) – موادی که استفاده از آن‌ها در مواد غذایی دارای سابقه ایمنی اثبات شده یا بر اساس سابقه استفاده قبل از سال 1958 یا بر اساس شواهد علمی منتشر شده است و نیازی به تأیید FDA قبل از استفاده ندارند .

GRAS  اولیه- موادی که پیش از سال 1958 توسط FDA یا وزارت کشاورزی ایالات متحده ایمن تصور می‌شد و در یک ماده غذایی خاص استفاده می‌شود. (به عنوان مثال، از نیترات نگهدارنده می‌توان در گوشت استفاده کرد زیرا قبل از سال 1958 مورد تحریم قرار گرفته است، اما نمی‌توان از آن روی سبزیجات استفاده کرد زیرا این مواد تحت پوشش GRAS اولیه نبودند.)مواد افزودنی رنگی – رنگ‌هایی که در غذاها، داروها، مواد آرایشی و پزشکی استفاده می‌شوند و قبل از استفاده باید توسط FDA تأیید شوند.

افزودنی های مجاز خوراکی
افزودنی های مجاز خوراکی

تعدادی از افزودنی های مجاز خوراکی

 • آنتی‌اکسیدان‌ها مانند آسکوربات پتاسیم، آسکوربات سدیم و آسکوربات‌کلسیم و  اسید آسکوربیک
 • اسیدهای چرب ضروری
 • فیبر
 • ویتامین‌ ها
 • شیرین‌کننده‌ها مانند آسپارتام، سدیم ساخارین، آسه‌ سولفام
 • BHT، BHA
 • پروپیونات کلسیم‌
 • اسید سیتریک
 • مونوسدیم گلوتامات
 • بنزوات‌سدیم و بنزوات‌پتاسیم: به عنوان افزودنی های مجاز خوراکی نگه‌دارنده استفاده می‌شوند.
 • امولسیفایرها
 • کاراگینان: پايدار كننده است.
 • گوارگام: امولسیفایر است.
 • لسیتین: امولسیفایر است.
 • كلريد كلسيم: به عنوان استحکام‌دهنده، بافت‌دهنده و سفات‌کننده استفاده می‌شود.
 • (CMC) کربوکسی متیل‌سلولز: به عنوان افزودنی های مجاز خوراکی غلظت‌دهنده استفاده می‌شود.
 • كربنات‌هاي سديم، پتاسيم، كلسيم، منيزيم و آمونيوم: تنظیم‌کننده PH و تنظیم‌کننده اسیدیته هستند.
 • وانیل: طعم‌دهنده است.
 • هيدروكسي متيل‌ سلولز HPMC: به عنوان امولسیفایر است.
 • نمك‌هاي سديم، پتاسيم و كلسيم اسيد سيتريك: امولسیون‌کننده و تنظیم‌کننده‌ی اسیدیته هستند.
 • نشاسته: به عنوان طعم‌دهنده استفاده می‌شود.
 • صمغ عربی: پایدار کننده و امولسیفایر است.
 • سیترات‌سدیم و سیترات‌پتاسیم: پایدار کننده هستند.
 • سوربات‌ پتاسیم و سوربات‌سدیم : نگه‌دارنده هستند.
 • پکتین: اکولسیفایر و پایدار کننده است.

انواع اسیدهای چرب

 • اسيد آديپيك: پر کننده و پوشش‌دهنده.
 • اسيد استيك: اسیدی کننده است.
 • اسید اولئیک: روان‌ساز، اتصال‌دهنده، پوشش سبزي و ميوه

فروش افزودنی های مجاز خوراکی

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، افزودنی های مجاز خوراکی مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. جهت خرید مواد اولیه غذایی با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست