خرید ادیپیک اسید

خرید آدیپیک اسید صنعتی

اسید آدیپیک یک ترکیب طبیعی است که در برخی منابع گیاهی مانند چغندر و تنباکو یافت می‌شود. با این حال، صنعت و تولید، تا حد زیادی، بزرگترین منابع اسید آدیپیک را تشکیل می‌دهند. اسید آدیپیک یکی از مهمترین اسیدهای آلیفاتیک دی کربوکسیلیک موجود در بازار است. بازارهای عمده اسید آدیپیک، تولید رزین نایلون 66 و الیاف است. بقیه در کاربردهای غیر نایلونی از جمله پلی یورتان‌ها، نرم کننده‌ها، افزودنی‌های غذایی و داروها مصرف می‌شود.

جهت استعلام قیمت آدیپیک اسید صنعتی

و همچنین دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۷
۰۲۱۵۴۰۳۲۳۱۸
۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

شنبه  تا چهارشنبه ۹ الی ۱۷ |  پنج شنبه ۹ الی ۱۳تماس با پیشگامان شیمی

قیمت اسید آدیپیک صنعتی

⭐ به انگلیسی Adipic Acid
⭐ نام‌ های دیگر اسید هگزان دیوئیک، آسیفلوکتین، اسینتتن، اسید آدیپینیک
⭐ cas No 124-04-9
⭐ فرمول شیمیایی C6H10O4
⭐ شکل ظاهری بلوری سفید
⭐ خلوص 99.8%
⭐ گرید صنعتی
⭐ کشور تولید کننده چین
⭐ بسته‌ بندی کیسه 25 کیلویی، جامبو 500 کیلویی
⭐ کاربرد سنتز نایلون
⭐ قیمت آدیپیک اسید  استعلام آنلاین تلفنی ⭐

آدیپیک اسید از نظر صنعتی مهم‌‌ترین اسید‌های دی کربوکسیلیک است. سالانه تقریباً 2.5 میلیارد کیلوگرم از این پودر کریستالی سفید تولید می‌شود که عمدتاً به عنوان پیش‌ ماده تولید نایلون 66 تولید می‌شود. بیش از نیمی از ظرفیت تولید اسید آدیپیک از سیکلوهگزان حاصل می‌شود و بقیه آن عمدتاً از سیکلوهگزان و سیکلوهگزانول/سیکلوهگزانون (روغن KA) جفت نشده است، اگرچه هنوز مقدار کمی از فنول ساخته می‌شود. بازار‌های عمده اسید آدیپیک به عنوان ماده اولیه برای تولید رزین و الیاف نایلون استفاده می‌شود. باقی‌ مانده در برنامه‌‌های غیر نایلونی، از جمله پلی‌ اورتان‌‌ها، نرم‌ کننده‌‌ها، مواد افزودنی غذایی و دارویی مصرف می‌شود.

خرید آدیپیک اسید
خرید آدیپیک اسید صنعتی

آدیپیک اسید چیست؟

ادیپیک اسید یک پودر کریستالی است. این ماده (E355) دارای کم ترین اسیدیته هر یک از اسید‌های معمولی در غذاها است و دارای ظرفیت بافر عالی در محدوده pH 2.5 تا 3.0 است. اسید آدیپیک مانند اسید بنچنیک و فوماریک اسید عموماً غیر هیدروسکوپی است. اسید آدیپیک یک اسید دی کربوکسیلیک با کمترین اسیدیته در بین اسید‌های رایج غذایی است. این یک افزودنی غذایی است که عملکرد‌های مختلفی را در مربا‌ها، نوشیدنی‌ها و محصولات پخته انجام می‌دهد. این ماده به عنوان اسیدی کننده، تنظیم کننده pH، طعم دهنده، بافر و خمیر کننده استفاده می‌شود.

اسید آدیپیک که به نام هگزان دیوئیک اسید نیز شناخته می‌شود، از مخلوط سیکلوهگزانول و سیکلوهگزانون با هوا یا اسید نیتریک تولید می‌شود. اسید آدیپیک به طور طبیعی در چغندر و نیشکر یافت می‌شود. اسید آدیپیک معمولاً به عنوان اسید اصلی در نوشیدنی‌‌های بطری اضافه می‌شود و به آن‌‌ها بوی حبابی می‌دهد. همچنین طعم ترش را به آب میوه و ژلاتین اضافه می‌کند. اسید آلی در بسیاری از مخلوط‌‌های پودری غذا و نوشیدنی برای ایجاد طعم شیرین استفاده می‌شود.

همراه با افزودن ترشی، آدیپیک اسید اجازه می‌دهد تا مربا، ژلاتین و ژله تکان بخورند اما همچنان شکل خود را حفظ کنند. اسید آدیپیک به برخی از انواع پنیر بافت می‌افزاید و می‌تواند به عنوان یک ماده خمیر کننده در بیکینگ پودر، مخلوط کیک و محصولات پخته عمل کند. تولید کنندگان روغن‌های غذایی اسید آدیپیک را به روغن‌های خوراکی خود اضافه می‌کنند تا زمان فاسد شدن روغن‌های بطری را طولانی‌تر کنند. هنگامی که اسید آدیپیک در محصولات به عنوان اسید کننده مواد غذایی استفاده می‌شود، به وضوح در لیست مواد تشکیل دهنده با نام آن یا افزودنی غذایی شماره 355 مشخص می‌شود.

مکانیسم سنتز آدیپیک اسید

در حال حاضر، تولید آدیپیک اسید از مخلوط سیکلوهگزانون و سیکلوهگزانول به نام “روغن KA”، مخفف “روغن کتون-الکل” ساخته می‌شود. روغن KA با استفاده از اسید نیتریک برای تولید اسید آدیپیک، از طریق یک مسیر چند مرحله‌‌ای اکسید می‌شود. در اوایل واکنش، سیکلوهگزان به کتون تبدیل می‌شود که اسید نیتروژن را آزاد می‌کند. چندین روش توسط کربونیلاسیون بوتادین ایجاد شده است. به عنوان مثال، هیدروکربوکسیلاسیون به شرح زیر انجام می‌شود:

CH2 = CHCH = CH2 + 2CO + 2H2O -> HOOC (CH2) 4COOH

روشی گزارش شده است که از اصول شیمی سبز استفاده می‌کند که در آن آب تنها محصول جانبی است. سیکلوهگزان با استفاده از کاتالیزور پایه تنگستات و کاتالیزور انتقال فاز با هیدروژن پراکسید، اکسید می‌شود. باز هم، تنها ماده زائد آب است.

خواص آدیپیک اسید

آدیپیک اسید از مخلوط سیکلو هگزانون و سیکلوهگزانول به نام “KA روغن”، اختصار روغن کتون الکل تولید می‌شود. روغن KA با استفاده از یک مسیر چند مرحله‌ای با اسید نیتریک اکسید می‌شود تا اسید آدیپیک را به دست آورد. در اوایل واکنش، سیکلوهگزانول به کتون تبدیل می‌شود و اسید نیتریک آزاد می‌شود:

HOC6H11 + HNO3 → OC (CH2) 5 + HNO2 + H2O

در میان واکنش‌ های بسیاری از آن، سیکلو هگزانون نیتراسیون شده است، مرحله‌‌ای را برای تجزیه پیوند C-C ایجاد می‌کند:

HNO2 + HNO3 → NO + NO3- + H2O

OC6H10 + NO + → OC6H9-2-NO + H 

محصولات جانبی این روش عبارت‌ اند از:

 • گلوتار آلدهید
 • اسید بنسینیک

فروش آدیپیک اسید

اکسید نیتروژن در نسبت مولی 1 به 1 نسبت به اسید آدیپیک و همچنین از طریق میانجی‌ گری یک اسید نیتریک تولید می‌شود. فرآیندهای متفاوتی از سیکلو هکزانول شروع می‌شود که از هیدروژنه‌ شدن فنول بدست می‌آید. آدیپیک اسید اسید آلفا، امگا دی کربوکسیلیک است که مشتق 1،4-dicarboxy بوتان است. این نقش به عنوان یک تنظیم‌ کننده اسیدیته غذا و یک متابولیت زنجبیوتیک انسان است. این یک اسید کلاژن از یک ماده (1-) است.

آدیپیک اسید نوعی اسید آلی می‌باشد که حاوی شش اتم کربن و دو گروه کربوکسیلات بوده بعضی اوقات تحت عنوان دی‌ اسید نامیده می‌شود. سایر اتم‌ های دیگر کربن موجود در ادیپیک اسید شامل دو هیدروژن بوده و به این کربن‌‌ها، کربن‌‌های اشباع گفته می‌شود.

آدیپیک اسید در مواد غذایی

به مواد غذایی طعم ترش می‌دهد. به محصولات با طعم انگور، آدیپیک اسید را اضافه می‌کنند. به عنوان عامل افزودنی و ژل در ژله یا ژلاتین استفاده می‌شود. در پخت، این اسید به طور معمول به عنوان: عامل خمیر مایه با جوش شیرین، جایگزین اسید تارتاریک (جوش ترش) و اسید اسکوربیک بکار می‌رود.

برای غلظت‌ های 0.5 تا 2.4 گرم در 100 میلی‌ لیتر، pH محلول آن کم‌ تر از نصف واحد است. از این رو، می‌توان آن را به عنوان یک عامل بافر برای حفظ اسیدیته در محدوده 2.5 تا 3.0 استفاده کرد. این در غذاهای خاصی بسیار مطلوب است، اما pH به اندازه کافی پایین است و مانع از قهوه‌ای شدن بسیاری از میوه‌‌ها و دیگر مواد غذایی می‌شود.

فرمول آدیپیک اسید

اسید آدیپیک یک اسید آلی است که حاوی شش اتم کربن است و همچنین دارای دو گروه کربوکسیلات (-COOH) متصل به کربن های انتهایی زنجیره است. از آنجا که اسید آدیپیک حاوی دو گروه کربوکسیلات است، گاهی اوقات به عنوان دی اسید نیز شناخته می‌شود.

ساختار آدیپیک اسید
ساختار آدیپیک اسید

تمام اتم‌‌های کربن دیگر موجود در اسید آدیپیک هر کدام حاوی دو هیدروژن هستند و به این کربن‌‌ها کربن اشباع گفته می‌شود، زیرا حاوی حداکثر تعداد هیدروژن است که احتمالاً می‌توانند در آن جای بگیرند.

کاربرد آدیپیک اسید 

رایج‌ترین کاربرد آدیپیک اسید به عنوان ماده اولیه برای تولید نایلون است. شیمی‌ دانان صنعتی با بکار گیری اسید آدیپیک و واکنش شیمیایی آن با هگزا متیلن دیامین، نایلون را تولید می‌کنند. نایلون کاربرد‌های بسیاری در صنایعی مانند فیبر، الیاف، پلاستیک و بسته‌ بندی مواد غذایی دارد. این ماده در داروسازی نیز به منظور کمک به کنترل آزاد سازی ترکیبات اسیدی مواد در محصولات دارویی کاربرد دارد. به طور خلاصه کاربرد‌های این ماده شامل:

 • به عنوان مواد الاستومر پلی اورتان بکار برده می‌شود.
 • به عنوان ماده اسیدی کننده غذا و نوشیدنی است که عملکرد آن بهتر از اسید سیتریک و اسید تارتاریک است.
 • ماده اولیه دارو، رنگ‌های مصنوعی، حشره کش، چسب، عصاره مخمر ، چرم مصنوعی  و ادویه جات است.
 • اکثرا به عنوان ماده اولیه تولید نایلون 66 و سایر پلاستیک‌های مهندسی مصرف می‌شود، بعلاوه در تولید محصولات استر و به عنوان روان کننده پیشرفته استفاده می‌شود.
 • این ماده دارای طعم ترش نرم و بادوام بوده و به عنوان تنظیم کننده PH مورد استفاده قرار می‌گیرد. در فرمولاسیون پودر ژله (حداکثر 0.15 گرم بر کیلوگرم) بکار برده می‌شود.

اسید آدیپیک به روش‌های مختلفی در محصولات پخته شده استفاده می‌شود. معمولاً در فرآورده‌های نانوایی با خمیر مایه شیمیایی به عنوان یک عامل خمیر کننده کاربرد دارد. این ماده می‌تواند جایگزین اسید تارتاریک و کرم تارتار شود زیرا جاذب رطوبت نیست. دارای مقدار خنثی سازی (NV) 115 است، به این معنی که برای خنثی کردن 100 گرم اسید آدیپیک به 115 گرم بی کربنات نیاز است.

قیمت آدیپیک اسید صنعتی

منبع آدیپیک اسید

منابع طبیعی اسید آدیپیک عبارتند از چغندر و نیشکر، چربی گوشت خوک، میوه گواوا، پاپایا و تمشک که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. پودر کریستالی اسید آدیپیک که به صورت تجاری در دسترس است از طریق یک فرآیند مصنوعی به دست می‌آید که در سال 1906 برای کاربرد‌های صنعتی توسعه یافت و هنوز هم استفاده می‌شود. مجوز قانونی برای استفاده از این اسید در غذاها در سال 1965 صادر شد.

عملکرد

اسید آدیپیک چندین عملکرد را در محصولات پخته انجام می‌دهد:

 • محلول اسیدی خمیر مایه به همراه بیکینگ پودر
 • تنظیم کننده pH عمدتا در شیرینی‌ها، ژله‌ها و مرباها
 • عامل بافر عمدتاً برای سیستم هایی در محدوده pH 2.5-3.0
 • افزایش طعم منحصر به فرد و ترشی مطلوب
 • جذب کننده در روغن و چربی‌های خوراکی
 • کمک به ژل شدن در دسرهای مبتنی بر ژلاتین
 • جایگزین اسید اسکوربیک و کرم تارتار با نتایج بهتر

تولید تجاری

اسید آدیپیک به صورت تجاری با فرآیند زیر تولید می‌شود: 

 1. اکسیداسیون سیکلوهگزان در حضور هوا برای تشکیل مخلوطی از سیکلوهگزانون و سیکلوهگزانول.
 2. اکسیداسیون مخلوط سیکلوهگزانون و سیکلوهگزانول با اسید نیتریک برای تولید اسید آدیپیک.
 3. زمانی که از مخلوط سیکلوهگزانون و سیکلوهگزانول با خلوص بالا استفاده می‌شود، این فرآیند دارای بازده نظری 92-96٪ است.

آیا اسید آدیپیک بی خطر است؟

اسید آدیپیک به طور کلی ناامن در نظر گرفته می‌شود، زیرا این ماده شیمیایی دارای سمیت کمی است. تماس با این ماده شیمیایی می‌تواند اثرات حاد بر سلامتی داشته باشد. با توجه به MSDS اسید آدیپیک، این یک محرک پوست است که می‌تواند باعث برخی مشکلات التهاب پوست شود. ادیپیک اسید باید به درستی ذخیره و دفع شود تا از عوارض ناخواسته جلوگیری شود.

اثرات جانبی

در زیر لیستی از عوارض جانبی احتمالی که ممکن است در دارو‌های حاوی ادیپیک اسید رخ دهد، آمده است. این یک لیست جامع نیست. برخی از عوارض جانبی ممکن است نادر اما جدی باشند. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی زیر، به خصوص اگر از بین نرفتند، با پزشک خود مشورت کنید.

 • تحریک
 • سرفه کردن
 • عطسه کردن

آدیپیک اسید نیز ممکن است عوارضی ایجاد کند که در اینجا ذکر نشده است. اگر متوجه عوارض جانبی دیگری شدید که در بالا ذکر نشده است، با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین بهتر است عوارض جانبی را به اداره غذا و داروی محلی خود گزارش دهید.

سوالات متداول

آیا مصرف آدیپیک اسید در دوران بارداری و شیردهی بی‌خطر است؟

لطفاً برای توصیه‌های خاص با پزشک خود مشورت کنید و خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

آیا رانندگی یا کار با ماشین آلات سنگین هنگام استفاده از این محصول ایمن است؟

اگر استفاده از دارو باعث خواب آلودگی، سرگیجه یا کاهش شدید فشار خون شما می‌شود، نباید با وسیله نقلیه رانندگی کنید. داروسازان همچنین به بیماران توصیه می‌کنند که الکل را با دارو مصرف نکنند زیرا الکل عوارض جانبی خواب آلودگی را تشدید می‌کند. لطفاً هنگام استفاده از اسید آدیپیک این اثرات را بر بدن خود بررسی کنید.

از کجا اسید آدیپیک را به صورت عمده بخریم؟

ممکن است با موفقیت مقادیر کمی اسید آدیپیک را در محل خود پیدا کنید. اما برای خرید مقادیر زیاد اسید آدیپیک، خرید مستقیم از وارد کنندگان مناسب است. وارد کنندگان می‌توانند گواهینامه‌ها و صرفه جویی در هزینه‌ها را ارائه دهند و این بسیار بهتر از خرید مواد شیمیایی در مقادیر کم از یک فروشنده محلی است. اگر به مقادیر زیادی از این ماده شیمیایی نیاز دارید، می‌توانید اسید آدیپیک را از وب سایت ما خریداری کنید یا برای جزئیات بیشتر با ما تماس بگیرید.

کدام کشورها اسید آدیپیک را به صورت فله تولید می‌کنند؟

استفاده از اسید آدیپیک در سراسر جهان به ویژه در کشور‌های در حال توسعه به طور چشم گیری افزایش یافته است. بنابراین تقاضای بسیار زیاد آن منجر به جهش شرکت‌های تولید کننده آن شده است. تولید کنندگان اصلی اسید آدیپیک عبارتند از:

 • چین
 • ژاپن
 • آلمان
 • بلژیک
 • ایالات متحده آمریکا

اسید آدیپیک چگونه وارد و عرضه می‌شود؟

اسید آدیپیک در بسته بندی های زیر ارسال می‌شود:

 1. ظرفیت وزنی 25 کیلوگرم در هر کیسه پلاستیکی.
 2. ظرفیت وزنی 500 کیلوگرم در جامبو پلاستیکی
 3. ظرفیت وزنی 1000 کیلوگرم در جامبو پلاستیکی.

آخرین قیمت اسید آدیپیک چقدر است؟

از آنجایی که آدیپیک اسید یک ماده تولیدی وارداتی است، قیمت بیشتر بسته به قیمت نرخ ارز، مواد اولیه، لجستیک و سایر نهادهای صنعتی مانند نیروی کار و مالیات و غیره در نوسان است. جهت دریافت قیمت روز با ما تماس بگیرید.

اسید آدیپیک را از کجا بخریم؟

در اینجا ما اسید آدیپیک را برای فروش ارائه می‌دهیم. ما به طور ماهرانه خدمات واردات پرفرمایی را ارائه می‌دهیم، بنابراین برای دریافت قیمت از طریق آدرس فرم ثبت سفارش یا از طریق تماس با ما ارتباط برقرار کنید.

فروش آدیپیک اسید

اسید آدیپیک در کیسه‌ های ۲۵ کیلوگرمی و جامبو‌های 500 کیلویی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد. شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌‌های مشتریان عزیز، محصول اسید آدیپیک مورد نیاز را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌ وسیله سیستم حمل‌ و نقل مطمئن به شهر‌های مختلف ارسال نماید.

تولید آدیپیک اسید در ایران

تقریباً 90 درصد اسید آدیپیک تولید شده در تولید نایلون استفاده می‌شود. نایلون ساختاری شبیه پروتئین دارد و به الیاف تبدیل می‌شود تا در موکت، سیم لاستیک اتومبیل و لباس استفاده شود. اسید آدیپیک همچنین برای تولید نرم‌ کننده‌‌ها و اجزای روان‌ کننده استفاده می‌شود. اسید آدیپیک با گرید غذایی به عنوان یک کمک ژل‌ کننده، یک ماده اسیدی و به عنوان یک عامل خمیر مایه و بافر استفاده می‌شود.

پیشگامان شیمی اسید آدیپیک را با یک روز زمان حمل به سراسر کشور انتقال می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌ های ما تماس بگیرید. اسید آدیپیک در کیسه‌‌های 25 کیلوگرمی، جامبو‌های 500 کیلوگرمی، جامبو‌های 1000 کیلوگرمی و کامیون‌‌های پنوماتیک فله موجود است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

همین حالا برای خرید مواد اولیه از ما مشاوره بگیرید فرم زیر را تکمیل کنید تا کارشناسان ما جهت مشاوره با شما تماس گیرند.
جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست