آدیپیک اسید

خرید آدیپیک اسید صنعتی

به انگلیسی Adipic Acid
نام‌های دیگر اسید هگزاندیوئیک، آسیفلوکتین، اسینتتن، اسید آدیپینیک
cas No 124-04-9
فرمول شیمیایی C6H10O4
شکل ظاهری بلوری سفید
خلوص 99.8%
کشور تولید کننده چین
بسته‌بندی کیسه 25 کیلویی، جامبو 500 کیلویی
گرید صنعتی
کاربرد سنتز نایلون

خرید آدیپیک اسید یک ترکیب آلی با فرمول (CH2) 4 (COOH) 2 است. از نظر صنعتی مهم‌ترین اسیدهای دی کربوکسیلیک است. تقریباً 2.5 میلیارد کیلوگرم از این پودر کریستالی سفید سالانه تولید می‌شود که عمدتاً به عنوان پیش‌ماده تولید نایلون 66 تولید می‌شود. اسید آدیپیک به ندرت در طبیعت رخ می‌دهد.

بیش از نیمی از ظرفیت تولید اسید آدیپیک از سیکلوهگزان حاصل می‌شود، و بقیه آن عمدتاً از سیکلوهگزان و سیکلوهگزانول / سیکلوهگزانون (روغن KA) جفت نشده است، اگرچه هنوز مقدار کمی از فنول ساخته می‌شود. بازارهای عمده اسید آدیپیک به عنوان ماده اولیه برای تولید رزین و الیاف نایلون استفاده می‌شود. باقی‌مانده در برنامه‌های غیرنیلونی، از جمله پلی‌اورتان‌ها، نرم‌کننده‌ها، مواد افزودنی غذایی و دارویی مصرف می‌شود.

خرید آدیپیک اسید

آدیپیک اسید (Adipic acid) چیست

آدیپیک اسید (Adipic acid) ترکیب ارگانیک با فرمول (CH2) 4 (COOH) 2 است. از منظر صنعتی، مهم‌ترین اسید دیاربوکیلیک است: حدود 2.5 میلیارد کیلوگرم از این پودر کریستالی سفید سالانه تولید می‌شود، عمدتاً به عنوان ماده‌ی پیش تولید نایلون مورد مصرف قرار می‌گیرد. اسید آدیپیک به ندرت در طبیعت اتفاق می‌افتد، اما به عنوان تولیدکننده مواد غذایی E355 تولید می‌شود.

آدیپیک اسید یک پودر کریستالی است که عملاً به‌وجود نیامده است. این ماده دارای کمترین اسیدیته هر یک از اسیدهای معمولی در غذاها است و دارای ظرفیت بافر عالی در محدوده pH 2.5 تا 3.0 است. اسید آدیپیک مانند اسید بنچنیک و فوماریک عموماً غیر هیدروسکوپی است.

مکانیسم سنتز آدیپیک اسید

در حال حاضر، تولید آدیپیک اسید از مخلوط سیکلوهگزانون و سیکلوهگزانول به نام “روغن KA”، مخفف “روغن کتون-الکل” ساخته می‌شود. روغن KA با استفاده از اسید نیتریک برای تولید اسید آدیپیک، از طریق یک مسیر چند مرحله‌ای اکسید می شود. در اوایل واکنش، سیکلوهگزان به کتون تبدیل می‌شود که اسید نیتروژن را آزاد می‌کند.

چندین روش توسط کربونیلاسیون بوتادین ایجاد شده است. به عنوان مثال، هیدروکربوکسیلاسیون به شرح زیر انجام می‌شود:

CH2 = CHCH = CH2 + 2CO + 2H2O -> HOOC (CH2) 4COOH

روشی گزارش شده است که از اصول شیمی سبز استفاده می کند که در آن آب تنها محصول جانبی است. سیکلوهگزان با استفاده از کاتالیزور پایه تنگستات و کاتالیزور انتقال فاز با هیدروژن پراکسید ، اکسید می‌شود. باز هم، تنها ماده زائد آب است.

خواص شیمیایی آدیپیک اسید

آدیپیک اسید از مخلوطی از سیکلو هگزانون و سیکلوهگزانول به نام “KA روغن”، اختصار روغن کتون الکل تولید می‌شود. روغن KA با استفاده از یک مسیر چند مرحله‌ای با اسید نیتریک اکسید می‌شود تا اسید آدیپیک را به دست آورد. در اوایل واکنش، سیکلوهگزانول به کتون تبدیل می‌شود و اسید نیتریک آزاد می‌شود:

HOC6H11 + HNO3 → OC (CH2) 5 + HNO2 + H2O

در میان واکنش‌های بسیاری از آن، سیکلو هگزانون نیتراسیون شده است، مرحله‌ای را برای تجزیه پیوند C-C ایجاد می‌کند:

HNO2 + HNO3 → NO + NO3- + H2O OC6H10 + NO + → OC6H9-2-NO + H +

محصولات جانبی این روش عبارت‌اند از:

اکسید نیتروژن در حدود 1 تا 1 مول نسبت به اسید آدیپیک و همچنین از طریق میانجی‌گری یک اسید نیتریک تولید می‌شود. فرآیندهای متفاوتی از سیکلو هکسانول شروع می‌شود که از هیدروژنه‌شدن فنل به‌دست می‌آید.آدیپیک اسید اسید آلفا، امگا دی کربوکسیلیک است که مشتق 1،4-dicarboxy بوتان است. این نقش به عنوان یک تنظیم‌کننده اسیدیته غذا و یک متابولیت زنجبیوتیک انسان است. این یک اسید کلاژن از یک ماده (1-) است.

آدیپیک اسید یک اسید آلی است که دارای شش اتم کربن است و همچنین دارای دو گروه کربوکسیلات (-COOH) است که در انتهای کربن در زنجیره قرار دارند. از آنجا که اسید ادیپیک حاوی دو گروه کربوکسیلات است، گاهی اوقات به عنوان دی‌اسید نامیده می‌شود. تمام اتم‌های دیگر کربن در اسید آدیپیک حاوی دو هیدروژن هستند و این کربن‌ها به عنوان کربن‌های اشباع نامیده می‌شوند، زیرا آن‌ها حاوی حداکثر تعداد هیدروژن‌هایی هستند که آن‌ها احتمالاً می‌توانند جایگزین شوند.

آدیپیک اسید در مواد غذایی

به مواد غذایی به یک غذا طعم ترش می‌دهد. در محصولات با طعم انگور، آن اضافه می‌کند عطر و طعم اضافی ماندگار و مجموعه‌ای عالی برای پودر مواد غذایی حاوی ژلاتین می‌دهد به عنوان عامل افزودنی و ژل در ژله یا ژلاتین استفاده می‌شود. در پخت، این اسید به طور معمول به عنوان: عامل خمیرمایه با جوش شیرین، جایگزین اسید تارتاریک و اسید اسکوربیک بکار می رود.

به عنوان یک نتیجه، اسید آدیپیک تعداد زیادی از کاربردهای مختلف را در مخلوط‌های غذایی خشک پودر پیدا کرده است، به ویژه در آن دسته از محصولات دارای طعم‌های ظریف و جایی که افزودن تند به عطر و طعم ناخوشایند است. راه‌حل‌های آب آن کمترین اسیدیته هر یک از اسیدهای غذایی رایج است.

برای غلظت‌های 0.5 تا 2.4 گرم در 100 میلی‌لیتر، pH محلول آن کم‌تر از نصف واحد است. از این رو، می‌توان آن را به عنوان یک عامل بافر برای حفظ اسیدیته در محدوده 2.5 تا 3.0 استفاده کرد. این در غذاهای خاصی بسیار مطلوب است، اما pH به اندازه کافی پایین است و مانع از قهوه‌ای بسیاری از میوه‌ها و دیگر مواد غذایی می‌شود.

فرمول آدیپیک اسید

اسید آدیپیک یک اسید آلی است که حاوی شش اتم کربن است و همچنین دارای دو گروه کربوکسیلات (-COOH) متصل به کربن های انتهایی زنجیره است. از آنجا که اسید آدیپیک حاوی دو گروه کربوکسیلات است، گاهی اوقات به عنوان دی اسید نیز شناخته می‌شود.

ساختار آدیپیک اسید

تمام اتم‌های کربن دیگر موجود در اسید آدیپیک هر کدام حاوی دو هیدروژن هستند و به این کربن‌ها کربن اشباع گفته می‌شود، زیرا حاوی حداکثر تعداد هیدروژن است که احتمالاً می‌توانند در آن جای بگیرند.

کاربردهای آدپیک اسید

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، از شایع‌ترین استفاده از اسید آدیپیک به عنوان ماده اولیه برای سنتز نایلون استفاده می‌شود. شیمی‌دانان صنعتی با استفاده از اسید آدیپیک و واکنش آن با هگزا متیلن دیامین را تولید نایلون می‌کنند.

نایلون خود را در بسیاری از کاربردهای از جمله الیاف، پلاستیک، فیبر و مواد بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌کند. سنتز نایلون از اسید آدیپیک و هگزامتیلن دیامین خالی استفاده دارویی اگرچه اسید آدیپیک خود را به عنوان یک عامل درمانی مورد استفاده قرار نمی‌دهد، هنوز در صنایع دارویی کاربرد دارد.

این ماده به منظور کمک به کنترل آزادسازی هر دو ترکیب اسیدی و اساسی مواد مخدر به داروهای دارویی افزوده شده است. در صورت عدم وجود یک ترکیب مانند اسید آدیپیک، شاید همه داروها به زودی در معرض معده قرار بگیرند.

استفاده از این ماده کمک می‌کند تا آزاد شدن ترکیب در طی یک دوره زمانی را کنترل کند که به کسی کمک می‌کند تا از مصرف دارو در فواصل زمانی کوتاه‌تر جلوگیری کند. در غذاها اسید ادپیک در صنایع غذایی به عنوان کمک‌های طعم‌دهنده و چاشنی برای محصولاتی مانند ژله استفاده می‌شود.

آیا شما تا به حال قرص ضد قارچی زمانی که سوزش سر دل دارید؟ آدیپیک اسید گاهی در این قرص‌ها استفاده می‌شود تا آن‌ها را طعم شیرین شما را هنگام خوردن طعم تند بخورند.

فروش آدیپیک اسید

اسید آدیپیک در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد. شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول اسید آدیپیک مورد نیاز را بهترین قیمت و کیفیت تأمین کرده و در اسرع وقت به‌وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید.

جهت دانلود دیتاشیت اینجا کلیک کنید.

قیمت آدیپیک اسید

اسید ادیپیک یک ترکیب بلوری سمی، سفید و ملایم است. دی کربوکسیلیک اسید با زنجیره مستقیم C6 در آب کمی محلول و در الکل و استون محلول است. تقریباً تمام اسید آدیپیک تجاری از سیکلوهگزان تولید می‌شود.

تولید آدیپیک اسید در ایران

تقریباً 90 درصد اسید آدیپیک تولید شده در تولید نایلون استفاده می‌شود. نایلون که ساختاری شبیه پروتئین دارد، در ادامه به الیاف تبدیل می‌شود تا در موکت، سیم لاستیک اتومبیل و لباس استفاده شود.اسید آدیپیک همچنین برای تولید نرم‌کننده‌ها و اجزای روان‌کننده استفاده می‌شود. اسید آدیپیک با درجه غذایی به عنوان یک کمک ژل‌کننده، یک ماده اسیدی، و به عنوان یک عامل خمیرمایه و بافر استفاده می‌شود.

پیشگامان شیمی اسید آدیپیک را با یک روز زمان حمل به سراسر کشور حمل می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های ما تماس بگیرید.اسید آدیپیک در کیسه‌های 25 کیلوگرمی، جامبوهای 500 کیلوگرمی، جامبوهای 1000 کیلوگرمی و کامیون‌های پنوماتیک فله موجود است.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست