تامین کننده مواد اولیه رنگ

خرید مواد تشکیل دهنده رنگ

شرکت پیشگامان شیمی وارد کننده و تأمین‌کننده مواد اولیه رنگ و رزین از کشورهای آلمان و چین می‌باشد. جهت دریافت اطلاعات بیشتر و خرید مواد اولیه رنگ‌سازی با کارشناسان فروش مواد شیمیایی ما تماس بگیرید.

وارد کننده و تامین کننده مواد اولیه رنگ سازی

تنوع محصولات رنگی ارائه شده می‌تواند بسیار زیاد باشد. و با ارائه هر نوع رنگی که ویژگی های متفاوتی را در نتیجه پروژه طراحی ایجاد می‌کند، درک آنچه در یک قوطی رنگ وجود دارد کلید موفقیت است.همه رنگ‌ها به طور کلی دارای چهار ماده اصلی هستند – رنگدانه‌ها، مواد اتصال‌دهنده، حلال‌ها (مایعات) و مواد افزودنی.

جهت خرید مواد اولیه رنگ و رزین با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید

رنگدانه‌ها رنگ را ایجاد می‌کنند و اثر پوششی دارند، در حالی که چسب‌ها رنگدانه را به هم می‌چسبانند و فیلم رنگی ایجاد می‌کنند. حلال‌ها مایعاتی هستند که مواد را به حالت تعلیق در می‌آورند و به شما اجازه می‌دهند رنگ را روی سطوح قرار دهید و افزودنی‌ها موادی هستند که خواص رنگ خاصی مانند مقاومت در برابر کپک را ارائه می‌دهند. هر چهار ماده با هم ترکیب می‌شوند تا رنگ مورد نیاز طراحی خاص شما را برآورده کنند.

رنگدانه‌ها – ارائه رنگ

رنگدانه‌ها ذرات ریز آسیاب شده‌ای هستند که در رنگ پخش شده و رنگ و خاصیت پنهان‌کنندگی را ارائه می‌دهند. دو نوع اصلی رنگدانه وجود دارد – رنگدانه‌های اصلی و رنگدانه‌های توسعه‌دهنده.

رنگدانه‌های اصلی

رنگدانه‌های اصلی آن‌هایی هستند که به مخفی شدن مرطوب و خشک رنگ کمک می‌کنند. دی اکسید تیتانیوم (TiO2) گران‌ترین رنگدانه است و به طور مستقیم در مخفی شدن مرطوب رنگ نقش دارد، در حین ارائه سفیدی رنگ‌ها رنگدانه‌های اصلی هستند که رنگ واقعی قوطی را ارائه می‌دهند. دو نوع رنگدانه اصلی وجود دارد – آلی و معدنی.

رنگدانه‌های آلی

رنگ‌دانه‌های آلی رنگ‌های روشن‌تری را ارائه می‌دهند و نمونه‌هایی از این رنگدانه‌ها شامل زرد حنا و آبی فتالو است. این‌ها برای کاربردهای رنگ بیرونی بسیار مقاوم نیستند.

رنگدانه‌های معدنی

رنگدانه‌های غیر آلی رنگ‌های تیره‌تر، خاکی هستند و برای کاربردهای رنگ بیرونی از دوام بیشتری برخوردارند. نمونه‌هایی از این نوع رنگدانه‌ها عبارتند از: اکسید قرمز، اخرایی و آمبر.

رنگدانه‌های توسعه‌دهنده

رنگدانه‌های توسعه‌دهنده رنگدانه‌های کم هزینه‌ای هستند که وزن یا حجم بیشتری به رنگ می دهند. این نوع رنگدانه‌ها فقط به رنگ خشک کمک می‌کنند، اما برای کنترل براقیت ضروری هستند. برخی از رنگدانه‌های تقویت‌کننده همچنین عملکرد فیلم اضافی را در مناطق مقاوم در برابر اسکراب یا سایش ارائه می‌دهند. رنگدانه‌های توسعه‌دهنده متداول شامل خاک رس، سیلیس، خاک دیاتومه، کربنات کلسیم، تالک و اکسید روی است.

خاک رس: خاک رس عمدتاً در رنگ‌های داخلی استفاده می‌شود، قدرت پوشانندگی را فراهم می‌کند.

سیلیس: دوام بیشتری در رنگ‌های خارجی و همچنین مقاومت در برابر سایش و اسکراب را ایجاد می‌کند.

سیلیس دیاتومه: متشکل از ارگانیسم‌های فسیل شده، این شکل از سیلیس برای کنترل سطوح براق استفاده می‌شود.

کربنات کلسیم: در رنگ‌های داخلی و خارجی استفاده می‌شود، کربنات کلسیم، که گچ نیز نامیده می‌شود، دارای کاربرد عمومی، کم هزینه و رنگدانه‌ای با قدرت پوشانندگی کم است.

تالک: تالک سیلیکات منیزیم نیز نامیده می‌شود، یک رنگدانه نرم‌کننده و رنگدانه توسعه‌دهنده عمومی است.

اکسید روی: در درجه اول در آغازگرها و رنگ‌های بیرونی استفاده می‌شود، اکسید روی مقاومت در برابر کپک، جلوگیری از خوردگی و پشتیبانی از پنهان کردن لکه را ایجاد می‌کند.

مواد اتصال‌دهنده – ارائه عملکرد و پشتیبانی از فیلم رنگ خشک شده

مواد اتصال‌دهنده ترکیباتی هستند که یک اثر اتصال‌دهنده برای نگه داشتن رنگدانه‌ها در کنار یکدیگر ایجاد می‌کنند تا یک فیلم خشک روی سطح ایجاد شود. اتصال‌دهنده رنگ ، عنصر اصلی است که مستقیماً به عملکرد رنگ، از جمله چسبندگی، قابلیت شستشو، مقاومت در برابر اسکراب، مقاومت در برابر محو شدن یا حفظ براقیت مربوط می‌شود.

مواد تشکیل دهنده رنگ
تامین کننده مواد اولیه رنگ

اتصال‌دهنده‌های مبتنی بر آلکید (روغن)

اتصال‌دهنده‌های‌ مبتنی بر آلکید (روغن) از مشتقات مختلف روغن مانند روغن کتان، روغن تانگ و روغن سویا تهیه می‌شوند. رنگ‌های سنتی آلکیدی تا سطح بسیار سختی خشک می‌شوند و چسبندگی و جریان و تسطیح عالی را ارائه می‌دهند. با این حال، آن‌ها در رنگ‌های روشن زرد می‌شوند و در صورت استفاده در سطوح خارجی مستعد اکسیداسیون و گچ‌گیری هستند.

اتصال‌دهنده‌های روغن اصلاح شده (امولسیون آلکیدی)

از آنجا که محدودیت‌های فناوری و VOC در طول سالها تغییر کرده است، امروزه رنگ‌های کمتری با چسب‌های سنتی آلکیدی ساخته می‌شوند. یک فناوری جدیدتر بر اساس اتصال‌دهنده‌های روغن اصلاح شده در دسترس است.

این نوع اتصال‌دهنده‌های ترکیبی با سهولت تمیز کردن آب و صابون عملکردی شبیه روغن به شما می‌دهد. رنگ‌های الکیدی-امولسیونی سخت‌تر خشک می‌شوند و روانتر از رنگ‌های معمولی لاتکس جریان می‌یابند. با این حال، آن‌ها هنوز هم ممکن است در رنگ‌های روشن تر زرد باشند. اگر در سطوح بیرونی که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار می گیرند استفاده شود، رنگ‌های الکیدی-امولسیونی ممکن است در نهایت اکسیده شوند.

رنگ لاتکس و مواد لازم

در رنگ‌های پایه آب از چسب‌های لاتکس استفاده می‌شود. انواع مختلفی از چسباننده‌های لاتکس وجود دارد، مانند 100٪ اکریلیک، استایرن اکریلیک یا وینیل اکریلیک، هر کدام ویژگی‌های عملکرد خاصی را ارائه می‌دهند.

رنگ اکریلیک و مواد لازم

چسب 100٪ اکریلیک: اغلب در رنگ‌های بیرونی استفاده می‌شود زیرا مزایای آن شامل چسبندگی (مرطوب و خشک)، مقاومت در برابر محو شدن، قلیایی و مقاومت در برابر مهاجرت نمک به سطح است. اتصال‌دهنده‌های اکریلیک 100٪ معمولاً به عنوان بهترین عملکرد کلی در نظر گرفته می‌شوند.

چسبندگی در شرایط مرطوب باعث عملکرد بیشتر در مقابل ایجاد تاول، ترک‌خوردگی و لایه برداری می‌شود.

مقاومت در برابر محو شدن در مقابل اشعه ماوراء بنفش به سطح رنگ‌آمیزی شده اجازه می‌دهد رنگ خود را حفظ کرده و مدت زمان بیشتری براق باشد.

مقاومت قلیایی بدین معناست که رنگ کمتر روی بتن تازه یا سنگ‌تراشی “می‌سوزد”.

اتصال‌دهنده‌های وینیل اکریلیک که PVA نیز نامیده می‌شود: اغلب در رنگ‌های داخلی استفاده می‌شود زیرا مزایای آن شامل مقاومت در برابر اسکراب و قابلیت شستشو می‌باشد.

اتصال‌دهنده‌های اکریلیک استایرنیته: اغلب به دلیل مقاومت آن در برابر سوختگی قلیایی و نفوذ نمک بع سطح، در آسترهای سنگ تراشی و سیلرها و روکش های بالا استفاده می‌شود.

حلال‌ها (مایعات)

وسیله‌ای را برای رنگدانه و چسبنده فراهم می‌کند تا از قوطی به سطح برسد.

حلال‌ها یا مایعات وسیله‌ای هستند که اجازه می‌دهند رنگ از قوطی به سطوح برسد و این نوع مایعات بسته به نوع رنگ متفاوت است. ترکیب رنگدانه‌ها و چسب‌ها، جامدات در نظر گرفته شده، با مایعات، پوشش رنگی را که در قوطی رنگ می‌بینید ایجاد می‌کند.

رنگ‌های روغنی و آلکیدی: مایع معمولاً رقیق‌کننده رنگ یا حلال های دیگر است.

رنگ‌های لاتکس: مایع در درجه اول آب است.

رنگ‌های با کیفیت بالاتر بسته به سطح براقیت، مواد جامد بیشتری را معمولاً بین 35 تا 40 درصد مجاز می‌کند. جامدات برحسب حجم نشان می‌دهد که پس از تبخیر مایعات چقدر رنگ روی سطح باقی می‌ماند. عملکرد کلی رنگ به طور مستقیم به ترکیب مواد جامد نسبت داده می‌شود. فقط به این دلیل که حجم رنگ جامد زیاد است، همیشه به یک محصول با کیفیت بالا تبدیل نمی‌شود.

مواد افزودنی – ویژگی های اضافی را ارائه می دهد

افزودنی‌ها در رنگ‌ها برای ایجاد ویژگی های عملکردی بیشتر استفاده می‌شوند و رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

عوامل ضخیم‌کننده: “ویسکوزیته” یا ضخامت اضافی را فراهم می‌کند تا رنگ به درستی اعمال شود، همچنین باعث “جریان و تراز” بهتر می‌شود و هنگام پاشیدن رنگ در برابر اثر پاشش مقاومت می‌کند.

سورفکتانت ها یا صابون‌ها: ثبات رنگ را فراهم می‌کند تا رنگ جدا نشود. همچنین رنگدانه‌ها را در مایع پراکنده نگه می‌دارد تا قدرت پنهان‌سازی بهتر و اطمینان بیشتر برای دقت رنگ‌آمیزی فراهم شود.

فروش انواع سورفکتانت
قیمت سورفکتانت

بیوسیدها: در رنگ‌های لاتکس، دو نوع بیوسید استفاده می‌شود – یک نگهدارنده برای جلوگیری از رشد باکتری‌ها و یکی برای جلوگیری از رشد کپک.

ضد بخارها: راهی برای شکستن حباب‌ها در حین تولید رنگ، هنگامی که رنگ در مرکز رنگ تکان داده می‌شود و هنگامی که رنگ بر روی سطح اعمال می‌شود، ارائه می‌دهد.

حلال‌های همراه: مایعات اضافی را در اختیار آب قرار می‌دهد و می‌تواند هنگام اتصال در دماهای سرد به تشکیل یک فیلم خوب کمک کند و به ویژگی‌های برس کمک می‌کند، بنابراین رنگ قبل از خشک شدن زمان کافی برای استفاده را دارد.

منابع: dunnedwards.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست