فرق کره با مارگارین در شیرینی

فرق کره با مارگارین در شیرینی آنقدر زیاد است که هر زمان در فروشگاه‌های لوازم شیرینی‌پزی قدم می‌زنید، قطعاً دعوای میان هر دو گروه را خواهید دید! البته این دعوا سر دراز دارد! اگر همین حالا یک تکه کره و یک تکه مارگارین را در کنار هم قرار دهید، نخواهید توانست فرقی میان این دو قائل شوید. چرا که از نظر ظاهری هر دو کاملاً شبیه به یکدیگر هستند.

حتی اگر یک فیلم آشپزی با مارگارین و یک فیلم دیگر با کره ببینید، نخواهید توانست فرقی میان آن‌ها بیابید. چرا که روش استفاده این دو ماده نیز کاملاً شبیه به یکدیگر است. با این حال این دو ماده کاملاً با یکدیگر متفاوت می‌باشند. شرکت پیشگامان یکی از بهترین شرکت‌ها در حوزه فروش مواد شیمیایی اولیه برای تولید لوازم مختلف آشپزی، صنعتی، آرایشی بهداشتی و حتی دارویی می‌باشد. این شرکت آماده است تا سفارشات شما عزیزان را به صورت عمده پاسخگو باشد.

با این حال اگر نتوانید میان دو ماده وجه تمایزی قائل شوید، طبیعی است که نخواهید دانست کدام یک برای کار شما بهتر است. از این رو پیشگامان شیمی به شما مطالعه این مقاله را پیشنهاد می‌کند.

فرق کره با مارگارین در شیرینی در چیست؟

اصلی‌ترین فرقی که این دو ماده با یکدیگر دارند، مواد سازنده آن‌ها می‌باشد. با اینکه مواد سازنده آن‌ها کاملاً متفاوت است، اما در بسیاری از موارد به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. از این رو ترجیح می‌دهیم هر کدام را به صورت جداگانه توضیح داده و سپس تفاوت‌های آن‌ها را ذکر کنیم.

The difference between butter and margarine in sweets
فرق کره با مارگارین شیرینی در همه چیز

کره چیست؟

کره نوعی محصول لبنی است که از شیر گرفته می‌شود. ابتدا شیر را تبدیل به خامه‌‌ای سوزان می‌کنند. سپس جامدات را از مایعات جدا می‌کنند. قسمت مایع همان دوغ است و قسمت جامد کره‌‌ای است که مصرف می‌شود. از انواع شیر می‌توان کره گرفت. اما در ایران کره گاوی بیشتر از کره‌هایی که از شیرهای دیگر همچون شیر خر، شیر گوسفند، بز یا بوفالو تهیه می‌شود، طرفدار دارد. از این رو در فرق کره با مارگارین در شیرینی تنها به تفاوت‌ها در کره گاوی می‌پردازیم.

جالب است بدانید رنگ کره به تغذیه حیوان بستگی دارد. اگرچه اگر کره‌های صنعتی را خریداری می‌کنید، این معیار نمی‌تواند صادق باشد. چرا که موادی هست که با افزودن آن‌ها به کره می‌توان رنگ آن را تغییر داد. کره ماده‌‌ای است که ابتدا تبدیل به خامه شیرین و سپس تبدیل به کره می‌شود. از این رو تحت فرآیند‌های گرمایشی قرار می‌گیرد. این فرآیند‌ها مزایای بسیاری برای این محصول پدید آورده اند.

از جمله این مزایا می‌توان به کشتن انواع عوامل بیماری زا که ممکن است در حیوان بوده باشند اشاره کرد. همچنین شیر به سرعت فاسد می‌شود. با گرما دادن و تبدیل آن به کره می‌توان از فساد بیشتر آن جلوگیری کرد.

انواع کره

کره‌ها انواع مختلفی دارند. اگر بخواهیم تمام آن‌ها را به شما معرفی کنیم، باید فرق کره با مارگارین در شیرینی را در تمام این کره‌ها مورد بررسی قرار دهیم. از این رو تنها به دو نوع کره پاستوریزه و کره خامه‌‌ای می‌پردازیم.

کره پاستوریزه همان کره‌‌ای است که در تا به اینجای مقاله درباره آن توضیح دادیم. کره خامه‌‌ای نیز کره‌‌ای است که به طور مستقیم از شیر گرفته نمی‌شود. بلکه ابتدا شیر به خامه و سپس تبدیل به کره می‌شود. تفاوت‌هایی نیز در طعم آن‌ها دیده می‌شود. با این حال به کره پاستوریزه مقداری کره خامه‌‌ای اضافه می‌کنند که باعث هواگیری بیشتر کره پاستوریزه می‌شود. همچنین با ترکیب این دو نوع کره، کره‌‌ای سبک و چگال به ما می‌دهد.

اما مهم‌ترین فرق کره با مارگارین در شیرینی در چربی آن است. با این حال انواع کره نیز تفاوت‌های بسیاری روی چربی‌های خود دارند. میزان چربی روی بافت کره و طعم آن تاثیر بسیاری دارد. در ایران نیز مهم‌ترین تفاوت میان برند‌های مختلف کره همین میزان چربی و نوع آن است. البته توجه داشته باشید که کره یک چربی حیوانی است. از این رو حاوی مقادیر بیشتری کلسترول و چربی اشباع شده می‌باشد.

مارگارین چیست؟

همانطور که اشاره کردیم فرق کره با مارگارین در شیرینی را با توضیح درباره هر کدام به صورت جداگانه توضیح می‌دهیم. اکنون نیز به مارگارین شیرینی پزی اشاره می‌کنیم.

مارگارین محصولی است که از مواد گیاهی تولید می‌شود. اما برای اولین بار در سال ۱۸۰۰ مارگارین را از چربی‌های حیوانی تهیه کردند. مهم‌ترین مواد اولیه‌‌ای که برای تهیه مارگارین از آن‌ها استفاده می‌شود، روغن گیاهی، آب، نمک، برخی امولسیفایرها و در برخی موارد شیر هستند.

مارگارین‌ها به یک شکل ایجاد نمی‌شوند. بلکه هر برندی روش تولید خود را دارد. از این رو مطالعه برگه‌ها و برچسب‌های مارگارین هنگام خرید از اهیمت بسیاری برخوردار است.

فرق کره با مارگارین در شیرینی و سلامتی

همانطور که اشاره کردیم مارگارین یک محصول گیاهی است. در حالی که کره نوعی محصول حیوانی به شمار می‌رود. از این رو در کره ما چربی‌های اشباع بسیاری را مشاهده می‌کنیم. این در حالی است که مارگارین فاقد این چربی‌ها می‌باشد. اگر باز هم این دو را از نظر چربی بررسی کنیم، مارگارین‌ها چربی‌های غیر اشباع بیشتری دارند. لازم است بدانید میزان چربی‌های اشباع در رژیم غذایی ایرانی‌ها بسیار کمتر از آنچه نیاز بدن است می‌باشد.

بافت این دو ماده کاملاً با یکدیگر متفاوت می‌باشد. آن هم به دلیل تفاوت بارز در موادی است که آن‌ها را می‌سازند. شما عزیزان می‌توانید با چشیدن طعم هر یک متوجه فرق کره با مارگارین در شیرینی شوید. مارگارین‌ها و کره‌ها هر کدام انواع متفاوتی دارند. از این رو نمی‌توان یک نسخه را برای مه مارگارین‌ها یا همه کره‌ها تجویز کرد. اما به طور کلی مارگارین‌ها حاوی آب بیشتری هستند. از این رو غذاهایی که با آن‌ها پخته می‌شوند، سفت‌تر می‌شوند.طرفداران تفاوت فرق کره با مارگارین در شیرینی را بدانند!

کلینیک مایو یکی از مراکز تحقیقات روی مواد خوراکی است. این مرکز تحقیقاتی ادعا می‌کند فرق کره با مارگارین در شیرینی بسیار است. از نظر سلامتی بهتر است از مارگارین گیاهی استفاده کنید. چرا که برای قلب مفید‌تر است. از طرفی طرفداران کره معتقدند کره بهتر است چرا که محصولی طبیعی و حیوانی است. با این حال جنگ میان کره و مارگارین هنوز هم ادامه دارد.

در کل می‌توان گفت هر دو آن‌ها را می‌توان در شیرینی پزی استفاده کرد. کره برای غذاهای سرخ کردنی و شیرینی‌هایی که نیاز به روغن دارند بهتر است. چرا که استفاده از کره قطعاً از روغن سرخ کردنی سلامتی بیشتری دارد.

از سوی دیگر برخی دستور العمل‌ها مارگارین را ترجیح می‌دهند. چرا که این دستور آب اضافی بیشتری نیاز دارند. در کل می‌توان گفت مارگارین برای تهیه کیک بهتر از کره است.

فرق کره با مارگارین در شیرینی در اصل آن‌ها نهفته است. این محصولات هر دو برای شیرینی پزی در جای خود مفید هستند. از این رو تولید کنندگان شیرینی می‌توانند مارگارین و کره را از پیشگامان شیمی خریداری کنند. نظر شما چیست؟ شما از کره استفاده می­کنید یا مارگارین؟

منابع:

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست