مواد اولیه صنعتیمواد اولیه شیمیایی

اسید سولفامیک

سفارش محصول تماس با کارشناس

اسید سولفامیک به عنوان یک جامد کریستالی سفید ظاهر می‌شود. اسید سولفامیک، همچنین به اسید آمیدوسولفونیک، اسید آمیدوسولفوریک، اسید آمینسولفونیک و اسید سولفامییدیک نیز معروف است.

یک ترکیب مولکولی با فرمول H۳NSO۳ است. این ترکیب بدون محلول بودن در آب کاربردهای بسیاری را پیدا می‌کند.

 

فروش اسید سولفامیک
فروش اسید سولفامیک

 

اسید سولفامیک قبل از تجزیه در دمای بالاتر در آب، تری‌اکسید گوگرد، دی‌اکسید گوگرد و نیتروژن در دمای ۲۰۵ درجه سانتی‌گراد ذوب می‌شود.

اسید سولفامیک (H۳NSO۳) ممکن است یک ترکیب واسطه بین اسید سولفوریک (H۲SO۴)، و سولفامید (H۴N۲SO۲) در نظر گرفته شود، و به طور مؤثر جایگزین یک گروه هیدروکسیل (-OH) با یک گروه آمین (NH۲-) در هر مرحله.

این الگوی بدون شکسته‌شدن نصف سولفونیل (SO۲-) می‌تواند در هر جهت دیگری گسترش یابد. سولفامات‌ها مشتقات سولفامیک اسید هستند.

اسید سولفامیک

خواص شیمیایی اسید سولفامیک

۱-اسید قوی.

اسید سولفامیک تقریباً به اندازه اسید کلریدریک، نیتریک یا سولفوریک است. این ترکیب یک اسید قوی در محلول آبی و محلول آمونیاک بدون آب است. این در واقع حاوی هیدروژن‌های اسیدی  و غیر یونیزه است. در آب اسید سولفامیک یک پروتون از اتم اکسیژن از دست می‌دهد در حالی که هیدروژن‌های متصل به نیتروژن کاملا محکم شده و از بین نمی‌روند.

فروش اسید سولفامیک
فروش سولفامیک اسید

از طرف دیگر، در آمونیاک مایع، دو پروتون به راحتی به مولکول های آمونیاک اهدا می‌شود، اما هیدروژن سوم هنوز کاملاً به نیتروژن متصل است.

فروش اسید سولفامیک
فروش اسید سولفامیک

شواهد مربوط به مرحله دوم یونیزاسیون در آمونیاک این است که سدیم با سولفامیک اسید موجود در آمونیاک مایع واکنش می‌دهد و نمک دی سدیم، NaNHS0۲ می‌دهد، این امر به راحتی توسط ONa انجام می‌شود.

۲-هیدرولیز اسید

به آرامی در محلول آبی سولفات اسید آمونیوم هیدرولیز می‌شود

H۲NSO۳H + H۲O ————– NH۴HSO۴

در دمای ۸۰ درجه سانتیگراد، ۴۰ % در ۶ ساعت در محلول‌های ۱۰ و ۳۰ درصد هیدرولیز شده و در همان زمان حدود ۲۵ درصد در محلول یک درصد هیدرولیز می‌شود. در محلول خنثی یا قلیایی، سولفامیک اسید ممکن است بدون هیدرولیز قابل توجه جوشانده شود. همانطور که در بالا ذکر شد، وقتی مجدداً از آب متبلور می‌شود، دما نباید بیش از ۷۰ درجه سانتیگراد باشد.

۳-تشکیل نمک

فلزات، اکسیدهای فلزی و کربنات‌ها توسط اسید سولفامیک مورد حمله قرار می‌گیرند و سولفامات مربوطه را می‌دهند.

۲K + 2HOSO2NH2  ————-  ۲KOS02NH2 + H2

MgO + 2HOSO2NH2    ————-   Mg(OSO2NH2)2 + H2O

Na2CO3 + 2HOSO2NH2   ————  ۲NaOSO2NH2 + H20 + CO2

تمام نمک‌های شناخته شده اسید سولفامیک به جز نمک پایه جیوه در آب محلول هستند. نمک‌های کلسیم، سرب و باریم در مقایسه با سولفات‌های مربوطه در آب بسیار محلول هستند. سولفامات سرب به میزان ۲۱۸ گرم در ۱۰۰ گرم آب با ۲۵٪ محلول است، این بدان معنی است که انحلال آن بسیار بیشتر از نیترات سرب یا استات سرب است.

۴-واکنش با اسید نیتروژن

اسید نیتروژن برای آزاد سازی نیتروژن به طور کمی با گروه آمینه موجود در اسید سولفامیک واکنش نشان می‌دهد. این ماده برای حذف سریع و موثر نیتریت‌های اضافی در دی ازوتیزاسیون در صنایع رنگ سازی استفاده می‌شود.

HOS02NH2 + HONO —————-  H2S04 + H2O

۵-ترجیح اکسید نیتروژن

با اسید نیتریک، ممکن است اکسید نیتروژن خالص تهیه شود. این یک روش خوب و بدون خطر گرم شدن بیش از حد را ایجاد می‌کند که برای نیترات آمونیوم خطرناک است. با حل سولفامیک اسید در آب، افزودن معادل اسید نیتریک غلیظ و سپس گرم کردن محلول به آرامی، ممکن است جریان صاف حباب‌های اکسید نیتروژن بدست آورد.

HOSO2NH2 + HONO2  ———— H2SO4 + N2O + H2O

۶-عامل‌های اکسید کننده

سولفامیک اسید طبق معادله زیر به اسید سولفوریک و نیتروژن اکسید می‌شود:

۲HOSO2NH2 + 3(O)   ———-   N2 + 2H2SO4 + H2O

کلر، برم و کلرات پتاسیم این اکسیداسیون را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما اسید کرومیک و پرمنگنات پتاسیم چنین نخواهد کرد.

کاربرد سولفامیک اسید:

اسید سولفامیک به طور عمده پیش‌ساز ترکیبات با طعم شیرین است. واکنش با سیکلو هگزیل آمین و به دنبال آن افزودن هیدروکسید سدیم به C۶H۱۱NHSO۳Na، سدیم سیکلامات می‌دهد.

ترکیبات مرتبط نیز شیرین‌کننده‌هایی مانند آسه‌سولفام هستند.

سولفامیک اسید به عنوان ماده تمیز کننده

طبق بررسی‌های انجام شده، سولفامیک اسید به عنوان ماده تمیز کننده اسیدی، معمولاً برای سرامیک‌ها و فلزات استفاده می‌شود. طی چند سال گذشته سولفامیک اسید جایگزین اسید کلریدریک به عنوان پاک کننده زنگ زدگی شده است.

در خانه‌ها، این ماده اغلب به عنوان ماده رسوب در مواد شوینده توالت، و شوینده‌هایی برای از بین بردن رسوب آهک یافت می‌شود. هنگامی که با سایر اسیدهای معدنی قوی و رایج مقایسه می شود، اسید سولفامیک دارای خاصیت سمیت کم، نوسانات کم و رسوب زدایی آب است. نمک‌های محلول در آب آهن و کلسیم را تشکیل می‌دهد.

اسید سولفامیک به عنوان یک ماده تمیز کننده اسیدی، گاهی خالص یا به عنوان یک جزء از مخلوط‌های اختصاصی به طور معمول برای فلزات و سرامیک‌ها استفاده می‌شود.

این ماده اغلب برای از بین بردن زنگ‌زدگی و سنگ آهک استفاده می‌شود و اسید هیدروکلریک فرار و تحریک‌کننده‌تر جایگزین آن می‌شود که ارزان‌تر است.

سولفامیک اسید ایمنی ذاتی را ایجاد می کند و از این رو برای استفاده در منزل بر اسید کلریدریک ترجیح داده می شود. بر خلاف رایج ترین اسیدها، سولفامیک اسید در صورت نامعتبر بودن با محصولات پایه هیپوکلریت، گاز کلر تشکیل نمی دهد.

اسید سولفامیک در مصارف خانگی:

اسیدسولفامیک به دلیل ایمنی ذاتی آن نسبت به اسید هیدروکلریک در مصارف خانگی ترجیح داده می‌شود.

اگر به اشتباه با محصولات مبتنی بر هیپوکلریت مانند سفید کننده مخلوط شود، گاز کلر تشکیل نمی‌شود، در حالی که رایج‌ترین اسیدها است.

واکنش (خنثی‌سازی) با آمونیاک، نمکی تولید می‌کند، همان‌طور که در بخش بالا به آن اشاره شد.

همچنین در نظافت صنعتی تجهیزات لبنی و آبجو کاربردهایی پیدا می‌کند.

اگرچه نسبت به اسید هیدروکلریک کمتر خورنده در نظر گرفته می‌شود، مهارکننده‌های خوردگی اغلب به پاک‌کننده‌های تجاری اضافه می‌شوند که یک جزء از آن است.

می‌توان از آن برای دفع دستگاه‌های قهوه خانگی و اسپرسو و در پاک‌کننده‌های دندان استفاده کرد.

فروش اسید سولفامیک
فروش اسید سولفامیک

کاربردهای صنعتی اسید سولفامیک

از سولفامات‌ها در طراحی انواع مختلفی از عوامل درمانی مانند نوکلئوتید / نوکلئوزید HIV، آنتی بیوتیک ها، مهارکننده های پروتئاز HIV (PI)، داروهای کاهش وزن، داروهای ضد صرع و داروهای ضد سرطان استفاده شده است. از اسید سولفامیک به عنوان تثبیت کننده کلر در برج خنک کننده و استخرها نیز استفاده می‌شود. کاربردهای صنعتی اسید سولفامیک به شرح زیر است:

صنعت کاغذ و خمیر کاغذ

اسید سولفامیک از تخریب پالپ ناشی از دما در مرحله هیدروکلراید و کلرزنی جلوگیری می‌کند. اجازه می‌دهد تا سفید شدن در دمای بالا و pH پایین و بدون از دست دادن قدرت صورت بگیرد.

صنعت رنگ و رنگدانه

اسید سولفامیک، نیتریدهایی مازاد را که در واکنش‌های دی ازوتیزاسیون در هنگام تولید رنگدانه‌ها و مواد رنگی استفاده می‌شود، خارج می‌کند. اسید سولفامیک در صورت وجود در فرآیند انتشار آب، می‌تواند نیتریدها را نیز از بین ببرد.

معرف آزمایشگاهی

(الف) اسید استاندارد اولیه

چون اسید سولفامیک یک اسید قوی است، با تبلور مجدد از آب به راحتی خالص سازی می‌شود و یک جامد پایدار و بدون رطوبت است، به عنوان یک اسید استاندارد اولیه مورد حمایت قرار گرفته است. این ماده به خوبی فتالات هیدروژن پتاسیم، یدات اسید پتاسیم، اسید سوکسینیک و اسید بنزوئیک است. از این تعداد فقط یدید اسید پتاسیم یک اسید قوی‌تر از اسید سولفامیک است و هر دو ممکن است با شاخص های pH از ۴.۵ تا ۹.۰ تیتر شوند. اسید سولفامیک ارزان تر از یدید اسید پتاسیم است.

(ب) تعیین نیتریت

اسید سولفامیک نه تنها ممکن است برای تعیین نیتریت استفاده شود بلکه ممکن است قبل از تجزیه و تحلیل آب برای اکسیژن محلول، برای آزاد سازی نیتروژن نیتریت از آب استفاده شود.

استفاده‌های دیگر:

 • کاتالیزور فرآیند استری‌سازی
 • تولید رنگ و رنگ‌دانه
 • کنترل سایز ذرات
 • منعقد کننده رزین‌های اوره-فرمالدئید
 • مواد لازم در رسانه‌های اطفای حریق. اسیدسولفامیک ماده اولیه اصلی سولفامات آمونیوم است که به عنوان یک ماده علف‌کش و مقاوم در برابر آتش به طور گسترده‌ای برای محصولات خانگی استفاده می‌شود.
 • در صنعت خمیر و کاغذ به عنوان یک تثبیت‌کننده کلرید
 • سنتز اکسید نیتروژن در واکنش با اسید نیتریک
 • فرم کاهش یافته (سولفامات) یک ترکیب متداول برای نیکل (II) در آب‌کاری است.
 • در جداسازی یون‌های نیتریت از مخلوط یون‌های نیترات (NO۳ + NO۲) در طی تجزیه و تحلیل کیفی نیترات با استفاده از تست حلقه قهوه‌ای استفاده می‌شود.
 • پرداخت نقره
 • مطابق برچسب موجود در کالای مصرفی، محصول تمیز کننده نقره مایع TarnX حاوی تیواوره، مواد شوینده و اسید سولفامیک است.

نتیجه

اسید سولفامیک یک اسید ایمن و قدرتمند است که برای کاربردهای رسوب زدایی و پاک سازی اسید مناسب است. یکی از رایج ترین موارد استفاده از اسید سولفامیک برای رسوب زدایی از کویل‌های گرمایشی و ظروف گرم شده در محل‌های نگهداری مواد غذایی است که به دلیل توانایی آن در حل سریع رسوبات سختی بدون بوی نامطبوع یا بخارهای قابل اعتراض است. از این رو، اسید سولفامیک به عنوان محبوب‌ترین، ایمن‌ترین اسید در صنایع مختلف در نظر گرفته می‌شود.

سایر محصولات ما: تیواوره

فروش اسید سولفامیک
فروش اسید سولفامیک

فروش اسید سولفامیک:

اسید سولفامیک در کیسه‌های ۲۵ کیلوگرمی آماده تحویل به شما مشتریان عزیز می‌باشد.

شرکت پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌های مشتریان عزیز، محصول اسید سولفامیک مورد نیاز صنایع مختلف را بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند و در سریع‌ترین زمان ممکن به‌ وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال نماید. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همیشه پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید