بهترين روش هاي گندزدايی آب آّب

در فرآیند گندزدایی آب، هدف اصلی از بین بردن و حذف پاتوژن‌های موجود در آب است. همچنین باكتری‌ها و مواد مضر دیگر نیز با گندزدایی و تصفیه آب از بین می‌روند. کلر زنی فرآیندی است که در آن کلر به آب آشامیدنی اضافه می‌شود تا انگل‌ها، باکتری‌ها و ویروس‌ها را از بین ببرد.

برای دستیابی به سطوح ایمن کلر در آب آشامیدنی می توان از فرآیندهای مختلفی استفاده کرد. در این مقاله به بهترین روش‌های گندزدایی آب می‌پردازیم.

گاز كلر

موادی كه برای گندزدایی بیشتر آب مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل این موارد هستند: گاز كلر، پودر كلر، آب ژاول، مولتی اكسیدانت. كلر یكی از هالوژن‌های مهم در جدول مندلیف است. رنگ زرد مایل به سبز دارد، در فاز گاز است و یكی از اصلی‌ترین و بهترین روش‌های گندزدایی آب به شمار می‌رود.  

یكی از نكات مثبت گند زدایی توسط كلر یه خصوص در استخر، پاكسازی هرگونه آلودگی میكروبی است. ممكن است پس از گندزدایی، آلودگی‌های میكروبی ثانویه‌ای در شبكه لوله‌كشی سلامت آب را تهدید كند. یكی از خصوصیات مهم كلر این است كه علاوه بر قدرت گندزدایی بالا، پایداری شیمیایی لازم برای باقی گذاردن كلر باقی‌مانده را جهت رسیدن به اهداف ثانویه گند زدایی دارا است.

پودر كلر

کلر پودر سمی و خطرناك است و می‌تواند ناراحتی‌های مزمن تنفسی را به وجود آورد. احتیاج به لوازم اضافی ایمنی دارد، تماس با پوست باعث سوختگی و سوزش و تغییر رنگ می‌شود. این پودر بسیار نا پایدار است و از غلظت كلر آن به مرور كاسته و اثر بخشی آن كم می‌شود.

زمان تماس بالایی نیاز دارد و نمی‌توان به صورت مستقیم به شبكه وارد نمود و احتیاج به مخزن جهت تماس دارد. چنانچه غلظت كلر پودری بالا باشد به شدت در كیفیت آب تأثیر می‌گذارد. ناخالصی آن مانند فلزات سنگین به دلیل نامرغوبی محصول در آب بسیار خطرناك و سرطان‌زا می‌باشد.

بهترين روش هاي گندزدايی آب

آب ژاول

كوچك‌ترین خطا در تزریق می‌تواند به شدت روی كیفیت آب تأثیر بگذارد. PH بالایی دارد و قدرت گندزدایی آن بسیار پایین است. چنانچه آب شبكه دارای یون‌های فلزی باشد به شدت روی رنگ و حتی مزه آب تأثیر می‌گذارد. به دلیل وجود سدیم در آب ژاول، شوری یا تی دی اس آب شبكه تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

به دلیل غلظت بالای كلر در آب ژاول كنترل تزریق و میزان كلر ورودی سخت می‌باشد. بخار آن سرفه‌آور بوده و ریه را می‌سوزاند. شرایط نگهداری خاصی دارد و باید به دور از نور خورشید نگهداری شود. حمل و نقل آن بسیار دشوار است. نگهداری طولانی مدت باعث اثر بخشی آن می‌شود و از بهترین روش‌های گندزدایی‌ آب به شمار می‌رود.

مولتی اكسیدانت

در این روش از نمك طعام به عنوان مواد اولیه استفاده می‌گردد. به همین دلیل هیچ‌گونه خطر ایمنی و بهداشتی را در محیط كار به وجود نمی‌آورد و قیمت آن بسیار پایین است. به دلیل وجود چند اكسیدانت و تقسیم وظایف برای هر یك، میزان تزریق كلر اولیه بسیار پایین است.

به دلیل جدا نمودن سدیم، تزریق آن باعث شوری نمی‌گردد چون آبی كه در تهیه آن نمك به كار می‌رود سختی صفر دارد و هیچ آلودگی در آن وجود ندارد و از این طریق هیچ آلاینده‌ای وارد آب نمی‌شود.

گندزدایی آب و تصفیه به كمك ازن

یكی از ویژگی‌های ازن در فرآیند گندزدایی آب، زمان محدود و اندك مورد نیاز این گاز است و از بهترین روش‌های گندزدایی آب به شمار می‌رود. همچنین می‌تواند ویروس‌ها را غیر فعال سازد و مؤثرتر از كلر ظاهر می‌شود.

با استفاده از آن می‌توان آهن، سولفیدها و منگنز را حتی در مقیاس‌های كوچك از آب زدود و تصفیه كرد. از ازن می توان در PHهای مختلف استفاده كرد، ازن گندزدای مؤثری دارد و برای از بین بردن كلوئیدها نیز كارایی بسیار دارد.  

بهترين روش‌های گندزدايی آب

گندزدایی به كمك اشعه فرا بنفش

امروزه از اشعه فرا بنفش خورشید با طول موج مشخصی برای گندزدایی آب نیز استفاده می‌شود. با استفاده از اشعه فرا بنفش در فرآیند گندزدایی میكرو اورگانیسم‌های مولد بو از بین می‌روند، خواص فیزیكی آب حفظ می‌شود. مدت زمان مورد نیاز برای گند زدایی كم است و با تغییر كردن دمای آب و همچنین PH آن، دچار تغییر و تحول نمی‌شود.

یكی از نكات برجسته و مهم در استفاده از اشعه فرا بنفش خورشید در فرآیند بهترین روش‌های گندزدایی آب این است كه شما نیاز به حمل و نقل آن یا انبار شیمیایی ندارید و همیشه این انرژی در دسترس شما قرار دارد.

در بسیاری از موارد جهت استفاده از اشعه فرا بنفش، لامپ مخصوص تولیدكننده این پرتوها را داخل آب یا خارج آب قرار می‌دهند و این مورد هم یكی از بهترین روش‌های گندزدایی آب به شمار می‌رود.

تهیه مواد گندزدایی آب

همان طور كه در این مقاله در مورد بهترین روش های گندزدایی آب توضیح دادیم، شما می‌توانید برای تهیه مواد گندزدایی آب به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست