بهترين روش هاي گند زدايي آّب

در فرآيند گند زدايي آب، هدف اصلي از بين بردن و حذف پاتوژن‌هاي موجود در آب است. همچنين باكتري‌ها و مواد مضر ديگر نيز با گند زدايي و تصفيه آب از بين مي‌روند. در اين مقاله به بهترين روش‌هاي گند زدايي آب مي‌پردازيم.

گاز كلر

موادي كه براي گند زدايي بيشتر مورد استفاده قرار مي‌گيرد: گاز كلر، پودر كلر، آب ژاول، مولتي اكسيدانت. كلر يكي از هالوژن‌هاي مهم در جدول مندليف است. رنگ زرد مايل به سبز دارد و در فاز گاز و يكي از اصلي‌ترين و بهترين روش‌هاي گند زدايي آب به شمار مي‌رود.  

يكي از نكات مثبت گند زدايي توسط كلر يه خصوص در استخر، پاكسازي هرگونه آلودگي ميكروبي است. ممكن از پس از گند زدايي، آلودگي‌هاي ميكروبي ثانويه‌اي در شبكه لوله‌كشي سلامت آب را تهديد كند. يكي از خصوصيات مهم كلر اين است كه علاوه بر قدرت گند زدايي بالا، پايداري شيميايي لازم براي باقي گذاردن كلر باقي‌مانده را جهت رسيدن به اهداف ثانويه گند زدايي دارا است.

پودر كلر

اين پودر سمي و خطرناك است و مي‌تواند ناراحتي‌هاي مزمن تنفسي را به وجود آورد. احتياج به لوازم اضافي ايمني دارد، تماس با پست باعث سوختگي و سوزش و تغيير رنگ مي‌شود. اين پودر بسيار نا پايدار است و از غلظت كلر آن به مرور كاسته و اثر بخشي آن كم مي‌شود.

زمان تماس بالايي نياز دارد و نمي‌توان به صورت مستقيم به شبكه وارد نمود و احتياج به مخزن جهت تماس دارد. چنان چه غلظت كلر پودري بالا باشد به شدت در كيفيت آب تأثير مي‌گذارد. ناخالصي آن مانند فلزات سنگين به دليل نامرغوبي محصول در آب بسيار خطرناك و سرطان‌زا مي‌باشد.

بهترين روش هاي گند زدايي آب

آب ژاول

كوچك‌ترين خطا در تزريق مي‌تواند به شدت روي كيفيت آب تأثير بگذارد. ph بالايي دارد و قدرت گند زدايي آن بسيار پايين است. چنان چه آب شبكه داراي يون‌هاي فلزي باشد به شدت روي رنگ و حتي مزه آب تأثير مي‌گذارد. به دليل وجود سديم در آب ژاول، شوري يا تي دي اس آب شبكه تحت تأثير قرار مي‌گيرد.

به دليل غلظت بالاي كلر در آب ژاول كنترل تزريق و ميزان كلر ورودي سخت مي‌باشد. بخار آن سرفه‌آور بوده و ريه را مي‌سوزاند. شرايط نگهداري خاصي دارد و بايد به دور از نور خورشيد نگهداري شود. حمل و نقل آن بسيار دشوار است. نگهداري طولاني مدت باعث اثر بخشي آن مي‌شود و از بهترين روش‌هاي گند زدايي‌ آب به شمار مي‌رود.

مولتي اكسيدانت

در اين روش از نمك طعام به عنوان مواد اوليه استفاده مي‌گردد و به همين دليل هيچ‌گونه خطر ايمني و بهداشتي را در محيط كار به وجود نمي‌آورد و قيمت آن بسيار پايين است. به دليل وجود چند اكسيدانت و تقسيم وظايف براي هر يك، ميزان تزريق كلر اوليه بسيار پايين است.

به دليل جدا نمودن سديم، تزريق آن باعث شوري نمي‌گردد چون آبي كه در تهيه آن نمك به كار مي‌رود سختي صفر دارد و هيچ آلودگي در آن وجود ندارد و از اين طريق هيچ آلاينده‌اي وارد آب نمي‌شود.

گند زدايي و تصفيه به كمك ازن

يكي از ويژگي‌هاي ازن در فرآيند گند زدايي آب، زمان تمام محدود و اندك مورد نياز اين گاز است و از بهترين روش‌هاي گند زدايي آب به شمار مي‌رود. همچنين مي‌تواند ويروس‌ها را غير فعال سازد و مؤثرتر از كلر ظاهر مي‌شود.

با استفاده از آن مي‌توان آهن، سولفيدها و منگنز را حتي در مقياس‌هاي كوچك از آب زدود و تصفيه كرد.از ازن مي توان در ph هاي مختلف استفاده كرد، ازن گند زداي مؤثري دارد و براي از بين بردن كلوئيدها نيز كارايي بسيار دارد.  

بهترين روش هاي گند زدايي آب

گند زدايي به كمك اشعه فرا بنفش

امروزه از اشعه فرا بنفش خورشيد با طول موج مشخصي براي گند زدايي آب نيز استفاده مي‌شود. با استفاده از اشعه فرا بنفش در فرآيند گند زدايي ميكرو اورگانيسم‌هاي مولد بو از بين مي‌روند، خواص فيزيكي آب حفظ مي‌شود، مدت زمان مورد نياز براي گند زدايي كم است و با تغيير كردن دماي آب و همچنين ph آن، دچار تغيير و تحول نمي‌شود.

يكي از نكات برجسته و مهم در استفاده از اشعه فرا بنفش خورشيد در فرآيند بهترين روش‌هاي گند زدايي آب اين است كه شما نياز به حمل و نياز به حمل و نقل آن يا انبار شيميايي نداريد و هميشه اين انرژي در دسترس شما قرار دارد.

در بسياري از موارد جهت استفاده از اشعه فرا بنفش، لامپ مخصوص توليدكننده اين پرتوها را داخل آب يا خارج آب قرار مي‌دهند و اين مورد هم يكي از بهترين روش‌هاي گند زدايي آب به شمار مي‌رود.

تهيه مواد گند زداي آب

همان طور كه در اين مقاله در مورد بهترين روش هاي گند زدايي آب توضيح داديم، شما می‌توانید برای تهیه مواد گندزدایی آب به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست