توکوفرول ها به عنوان نگهدارنده

معرفی توکوفرول ها به عنوان نگهدارنده

با افزایش محبوبیت غذاهای طبیعی، تقاضا برای مواد نگهدارنده طبیعی نیز افزایش می‌یابد. چالش مداوم، اکسیداسیون چربی و روغن در غذاها است. این می‌تواند منجر به تغییر رنگ، خشکی و ایجاد طعم و بوی نامطبوع مانند طعم های گرم شده در محصولات گوشتی شود. توکوفرول‌های مخلوط طبیعی (اشکال ویتامین E)، متشکل از d-alpha (a)  d-beta (ß) ،d-gama (¿) و d-delta (d) توکوفرول، می‌توانند به حفظ طراوت و ماندگاری کمک کنند.

این محصولات یک جایگزین طبیعی برای آنتی‌اکسیدان‌های مواد غذایی مصنوعی مانند BHT ،BHA و TBHQ هستند. یک مزیت این است که می‌توان از ادعاهای برچسب مصرف‌کننده و افسانه‌های مواد تشکیل‌دهنده که “ویتامین E طبیعی برای حفظ طراوت اضافه می‌شود” یا “ویتامین E طبیعی اضافه شده برای محافظت از عطر و طعم” استفاده کرد.

خرید توکوفرول
خرید توکوفرول

توکوفرول‌های مخلوط در برابر مراحل پردازش مواد غذایی با درجه حرارت بالا مقاوم هستند و دارای نوسانات کم و حلالیت خوبی در چربی‌ها و روغن‌ها هستند. آن‌ها در بسیاری از برنامه‌ها از جمله محصولات پخته شده، غلات، سیب‌زمینی، آجیل و رشته‌فرنگی سرخ شده و در غذاهایی مانند محصولات گوشت و تخم‌مرغ و فیله ماهی مورد آزمایش قرار گرفته‌اند.

حلالیت آن‌ها در لیپیدها، آن‌ها را در انواع چربی‌ها و روغن‌ها مانند روغن‌های گیاهی و ماهی، چربی شیر، چربی مرغ و چربی و مواد غذایی مانند روغن مرکبات یا لسیتین سویا مفید می‌کند.دکتر علوی، شیمی‌دان توسعه با شرکت سارنگ، توصیه می‌کند توکوفرول‌های مخلوط را در اوایل فرآیند به غذاها اضافه کنید تا از اکسیداسیون که ممکن است در طول تولید ایجاد شود، محافظت کند.

ایشان می‌گویند: این توکفرول می‌تواند پس از پردازش دمای بالا زنده بماند.” همچنین، در مقایسه با برخی از آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی، طعم و بویی به غذاها نمی‌افزاید و بنابراین می‌توان از آن در مواردی با مشخصات نرم و طعم لطیف استفاده کرد.

به عنوان مثال، در برنامه های غلات، عوامل مصنوعی (به عنوان مثال، BHTها) فرار هستند و معمولاً بعد از فرآوری به جای غلات در حین فرآوری به آن‌ها اضافه می‌شوند. ولی توکوفرول‌ها، ممکن است در اوایل فرآیند برای محافظت از محصول در برابر اکسیداسیون در حین و پس از پردازش، اضافه شود. این ماده عملکردهای مشابهی را در کالاهای پخته شده نشان می‌دهد. در مطالعه‌ای در مورد استفاده از این ماده در نان فانتزی، ماندگاری این محصولات بیش از دو برابر شده است.

توکوفرول‌های مخلوط به عنوان یک آنتی‌اکسیدان برای استفاده در بسیاری از محصولات گوشت و مرغ، تأیید شده است. این ماده برای استفاده در بسیاری از کشورهای جهان مورد استفاده قرار گرفته و از نظر ایمنی سابقه طولانی دارد. بیش از 35 سال است که در بازار ایالات متحده است.

در تحول جدید هیجان‌انگیز، تشخیص داده است که توکوفرول‌ها برای استفاده در محصولات ارگانیک قابل قبول هستند. این مواد به خودی خود ارگانیک نیستند. با این حال، طبق قوانین مجاز به استفاده در محصولات “ارگانیک” یا “ساخته شده با مواد آلی” است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست