تفاوت اسانس و طعم دهنده

تفاوت اسانس و طعم دهنده بسیار است. اما تا زمانی که نتوانید تفاوت‌های میان این دو را تشخیص دهید، همانند عموم مردم آن‌ها را یکسان می‌بینید! این باور که اسانس و طعم دهنده یکسان هستند کاملاً غلط است.

اسانس‌ها در واقع طیف گسترده‌‌ای از مواد طبیعی هستند که از گیاهان و حیوانات به دست می‌آیند. البته برخی از آن‌ها نیز به صورت شیمیایی هستند. اما در صنایع گوناگونی می‌توان از این محصولات بهره برد.

پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های پیشگام در عرضه این محصولات به صورت جداگانه به شما عزیزان می‌باشد. این شرکت شرایط ارائه این محصولات به شما عزیزان را بسیار ساده کرده است. به طوری که با یکبار خرید از این شرکت، از توزیع‌کننده دیگری خرید نخواهید کرد.

با این حال این برای پیشگامان شیمی کافی نیست. شما باید رضایت تمام و کمال از محصول خود داشته باشید. به همین منظور مشاوران و مقالاتی را در اختیار شما عزیزان قرار داده است تا بتوانید بهتر تصمیم بگیرید. از این رو تا انتهای این مقاله با ما همراه بمانید.

تفاوت اسانس و طعم دهنده چیست؟

برای اینکه بتوانید تفاوت‌های مواد مختلف را بگویید لازم است اشراف کافی به هر کدام از این محصولات داشته باشید. اینکه بدانید هر کدام در کدام صنایع به دست آمده یا از کجا می‌آید ضروری است.

اسانس چیست؟

اسانس به انواع محصولات طبیعی می‌گویند که از گیاهان یا بخش‌هایی از بدن حیوانات به دست می‌آیند. با این حال برخی اسانس‌ها جایگزین‌های شیمیایی دارند. اسانس‌های مختلف کاربردهای مختلف دارند. این مواد معمولاً دارای غلظت بالایی هستند که برای استفاده باید آن‌ها را با ماده دیگری ترکیب کنید تا از غلظت آن بکاهد.

اسانس‌ها روش‌های مختلفی برای استخراج دارند. یکی از مهم‌ترین تفاوت اسانس و طعم دهنده نیز در همین است. در انتهای این مقاله بیشتر در این باره خواهید دانست. اسانس‌ها به دلیل منشاء معمولاً طبیعی که دارند خواص بسیاری برای شما دارند. با این حال فراموش نکنید که برخی از اسانس‌ها را برای انسان‌ها تولید نکرده اند. این موارد هنگام خرید باید از فروشنده پرسیده شوند.اینکه اسانس‌ها برای استفاده انسان‌ها سالم هستند یا نه مسئله‌‌ای مهم است. چرا که اسانس‌ها از صنایع کشاورزی تا صنایع دارویی به کار گرفته می‌شوند.

تعدادی از کاربردهای اسانس‌های مختلف

یکی از مهم‌ترین تفاوت اسانس و طعم دهنده ناشی از کاربرد هر کدام از این محصولات می‌باشد. اسانس‌ها را می‌توان در صنایع مختلف به کار گرفت. درحالی که طعم دهنده‌ها محدود به دهان شما می‌شوند.

اسانس‌ها در هنگام خرید مواد اولیه آرایشی و بهداشتی از گذشته‌های دور مورد استفاده قرار می‌گرفتند. به طوری که کتیبه‌های بسیاری از تولید محصولات بهداشتی در صده‌های پیش از میلاد مسیح با استفاده از این محصولات خبر داده اند.

محصولات بهداشتی که امروز تولید می‌شوند نیز در بسیاری از موارد دارای اسانس‌های مختلف هستند. این اسانس‌ها خواص متفاوتی را برای آن محصول و پوست شما پدید می‌آورند. برای مثال از اسانس نعنا به عنوان خنک کننده در شامپوهای آرایشی استفاده می‌شود همچنین از اسانس‌ها در صنایع شیمیایی نیز استفاده می‌شود. استفاده از اسانس‌های گوناگون در صنایع شیمیایی سابقه‌‌ای طولانی ندارد. از این رو از این محصولات بیشتر در آفت کش‌ها و مواد شوینده استفاده می‌شود.

به یاد داشته باشید که استفاده از اسانس‌ها در مواد شوینده معمولاً به دلیل عطر شگفت انگیزی است که آن محصولات دارند. برای مثال از عطر رز در این محصولات زیاد استفاده می‌شود. همانطور که اشاره کردیم یکی از مهم‌ترین تفاوت اسانس و طعم دهنده در میزان عطر آن‌ها است. استفاده از اسانس‌ها به عنوان عطر سابقه‌‌ای طولانی به خصوص در ایران دارد.

همانطور که می‌دانید شهر کاشان در اصفهان منبع گلاب ایرانی است که در تمام دنیا شهرت دارد. گلاب یکی از انواع اسانس‌هایی است که عطر دارند و در این صنعت استفاده می‌شوند. اسانس‌ها در صنایع غذایی نیز دستی دارند. از آن‌ها می‌توان انواع طعم دهنده‌ها را استخراج کرد. این طعم دهنده‌ها برای تولید بسیاری از محصولات غذایی ضروری هستند.

با این وجود می‌توان گفت یکی از اصلی‌ترین تفاوت اسانس و طعم دهنده این است که برخی اسانس‌ها می‌توانند طعم دهنده باشند. اما تمام طعم دهنده‌ها اسانس نیستند. برای درک بیشتر این موضوع بیایید با طعم دهنده‌ها نیز بیشتر آشنا شویم.

تفاوت اسانس و طعم دهنده با شناخت طعم دهنده‌ها

طعم دهنده‌ها نیز دسته‌‌ای گسترده از محصولات مختلف هستند که به روش‌های گوناگون به دست می‌آیند. اما مهم‌ترین روش استخراج طعم دهنده‌ها تقطیر با بخار یا آب، جوشاندن و… می‌باشد.

استخراج طعم دهنده‌ها کار سختی است. چرا که باید ماده خاصی را از ماده اصلی جدا کنید. البته بسیاری از طعم دهنده‌ها روش ساده‌تری برای تولید دارند. آن‌ها در آزمایشگاه و به سرعت تهیه می‌شوند. طعم دهنده‌ها امروزه جایگاه ویژه‌‌ای در صنایع غذایی دارند. به طوری که هیچ محصول غذایی صنعتی نمی‌تواند بدون طعم دهنده‌ها تولید و مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که اشاره کردیم بسیاری از طعم دهنده‌ها را از اسانس محصولات مختلف می‌سازند. برای مثال با استفاده از اسانس پرتقال می‌توانند طعم دهنده پرتقال تهیه کنند. با این حال فراموش نکنید که همه اسانس‌ها طعم دهنده نیستند. اسانس‌ها در گریدهای مختلف تولید می‌شوند. بنابراین استعمال برخی از آن‌ها برای انسان خطرناک است.

کاربردهای طعم دهنده‌ها

همانطور که اشاره کردیم طعم دهنده‌ها تنها در صنایع غذایی به کار گرفته می‌شوند. این مواد می‌توانند خواص و طعم بسیاری از مواد غذایی که خرید آن‌ها برای تولید کننده مناسب نیست را در خود داشته باشند. البته طعم دهنده‌ها زمانی که با ترکیب با سایر مواد قرار می‌گیرند می‌توانند چیزی بیشتر از طعم به محصولات شما اضافه کنند. آن‌ها می‌توانند بسیاری از خواص محصولات شما را نیز بهبود دهند.

از تفاوت اسانس و طعم دهنده بیشتر بدانید

از دیگر تفاوت اسانس و طعم دهنده این است که طعم دهنده‌ها بهتر است با سایر محصولات در کارخانه‌ها ترکیب و در بسته بندی به دست شما عزیزان برسند. این در حالی است که اسانس‌ها بهتر است به خالص‌ترین صورت ممکن به دست شما برسند.

اسانس‌های خالص بهتر هستند. چرا که به شما اجازه ترکیب ساده‌تری می‌دهند. حتی اگر بخواهید اسانس محلول در آب تولید کنید، می‌توانید با استفاده از اسانس‌های خالص این کار را انجام دهید. این در حالی است که طعم دهنده‌ها بهتر است با ترکیب خود در کنار شما باشند. در این صورت هزینه‌های شما پایین آمده و خواص بسیار بیشتری در اختیار خواهید داشت.

طعم دهنده‌ها می‌توانند از مواد شیمیایی گرفته شوند. این در حالی است که ۹۰ درصد اسانس‌ها از محصولات طبیعی به دست می‌آیند. فراموش نکنید در بسیاری از موارد استفاده از مواد شیمیایی توجیه اقتصادی دارد اما توجیه سلامتی خیر! در بسیاری از محصولات نیز این موارد برعکس است!

بنابراین زمانی که می‌خواهید مواد اولیه مدنظر خود را خریداری کنید می‌توانید به سادگی با مشورت با کارشناس از این موارد اطمینان حاصل کنید.پیشگامان شیمی واردکننده و پیشگام در فروش مواد شیمیایی مقاله تفاوت اسانس و طعم دهنده را به شما ارائه کرده است، خدمات مشاوره در این زمینه را نیز به همراه دارد. شما عزیزان با یک تماس می‌توانید از مشاوره رایگان محصولات این شرکت استفاده کنید.

منابع: Using Food Grade (Edible) Essential Oils

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست