اسانس پونه

کاربرد‌های اسانس پونه

اسانس پونه از برگ گیاه پونه که جزء خانواده نعناع است، استخراج می‌شود. روغن پونه حداقل 2000 سال است که کاربردهای بسیاری در زمینه داروهای فولکلور داشته است. از آنجا که عطر و بوی قوی پونه بسیار محبوب است، از آن به عنوان گیاهی برای طعم‌دادن به چای‌ها و مواد غذایی و همچنین به عنوان یک حشره‌کش استفاده می‌شد. بیشترین کاربرد آن در گذشته القای قاعدگی و سقط جنین بود. استفاده از اسانس پونه به واکنش‌های شدید جانبی و حتی مرگ منجر شده است. اسانس پونه در آروماتراپی، به عنوان یک افزودنی حمام و به عنوان ماده دافع‌کننده حشرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سمیت اسانس پونه

در معرفی داروهای گیاهی اغلب از واژه «طبیعی» استفاده می‌شود و بسیاری تصور می‌کنند «طبیعی» به معنای «ایمن» است. این می‌تواند یک باور خطرناک باشد. موارد بسیاری از سمیت اسانس پـونه گزارش شده است که معمولاً در طی چند بار مصرف آن به‌وجود می‌آید. فروپاشی قلبی عروقی با انعقاد داخل عروق معمول است، اما برخی از بیماران با افزایش قابل توجه در سطح آمینوترانسفراز سرم و علائم اولیه نارسایی کبدی، مانند طولانی‌شدن زمان پروترومبین و انسفالوپاتی کبدی، دچار آسیب حاد کبدی می‌شوند.

الگوی بالینی آسیب کبدی نکروز کبدی حاد است که در صورت شدید بودن می‌تواند منجر به نارسایی حاد کبد و مرگ شود. برخی زنان جوان در پی تلاش برای القاء سقط جنین با استفاده از اسانس پـونه جان خود را از دست داده‌اند. بعد از نوشیدن چای‌هایی حاوی نعناع و پونه، نوزادان به شدت بیمار می‌شوند. اسانس پونه حاوی پولگون است و به ویژه برای کبد بسیار سمی است.

بلع آن می‌تواند در ابتدا به پریشانی دستگاه گوارش مانند تهوع، استفراغ و درد شکم منجر شود. بعداً می‌تواند منجر به نارسایی کبد و کلیه‌ها شود و در نتیجه خون‌ریزی، تشنج، نارسایی اندام متعدد و مرگ را در پی داشته باشد. هیچ پادزهری برای مسمومیت با اسانس پونه وجود ندارد. بنابراین، پیشگیری و درمان اولیه مهم است. اگر فکر می‌کنید ممکن است، کسی اسانس پونه را بلعیده باشد، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

خرید اسانس پونه

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد، ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت، همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید، ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست