اسانس پونه

کاربرد‌های اسانس پونه

اسانس پونه از برگ گیاه پونه، که در خانواده نعناع است، استخراج می‌شود. روغن پونه حداقل 2000 سال است که داروهای بسیاری در زمینه داروهای فولکلور داشته است.از آنجا که از عطر و بوی قوی آن استفاده شده است، از آن به عنوان یک گیاه برای طعم‌دادن چای‌ها و مواد غذایی و به عنوان یک حشره‌کش استفاده می‌شد.  بیشترین کاربرد آن در در گذشته القای قاعدگی و سقط جنین است. استفاده از اسانس پونه به واکنش‌های شدید جانبی و حتی مرگ منجر شده است.اسانس پونه در آروماتراپی، به عنوان یک افزودنی حمام و به عنوان ماده دافع‌کننده حشرات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سمیت اسانس پونه

داروهای گیاهی اغلب با عنوان “طبیعی” بیان می‌شوند و بسیاری از افراد تصور می‌کنند “طبیعی” به معنای “ایمن” است.این می‌تواند یک باور خطرناک باشد.موارد بسیاری از سمیت اسانس پـونه گزارش شده است، که معمولاً در طی چند بار از مصرف آن به‌وجود می‌آید.  فروپاشی قلبی عروقی با انعقاد داخل عروقی منتشر شده معمول است، اما برخی از بیماران با افزایش قابل توجه در سطح آمینوترانسفراز سرم و علائم اولیه نارسایی کبدی، مانند طولانی‌شدن زمان پروترومبین و انسفالوپاتی کبدی، دچار آسیب حاد کبدی می‌شوند.

الگوی بالینی آسیب کبدی نکروز کبدی حاد است که در صورت شدید بودن می‌تواند منجر به نارسایی حاد کبد و مرگ شود.زنان جوان از تلاش برای القاء سقط جنین با استفاده از اسانس پـونه جان خود را از دست داده‌اند. بعد از اینکه چای‌هایی که با نعناع و پونه ساخته شده است به آن‌ها داده می‌شود، نوزادان به شدت بیمار شده‌اند. اسانس پونه حاوی پولگون است، به ویژه برای کبد بسیار سمی است. بلع آن می‌تواند در ابتدا به پریشانی دستگاه گوارش مانند تهوع، استفراغ و درد شکم منجر شود. بعداً می‌تواند منجر به نارسایی کبد و کلیه‌ها شود و در نتیجه خون‌ریزی، تشنج، نارسایی اندام متعدد و مرگ را در پی داشته باشد. هیچ پادزهر برای مسمومیت با اسانس پونه وجود ندارد. بنابراین، پیشگیری و درمان اولیه مهم است. اگر فکر می‌کنید ممکن است کسی اسانس پونه را بلعیده باشد، بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

سایر محصولات

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست