خرید اداتا 2 سدیم

ادتا 2 سدیم چیست؟

اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA) یا همان ادتا (ادتا 2 سدیم) که به چندین نام دیگر نیز شناخته می‌شود. یک ماده شیمیایی است که از گیاهان چند فصلی به عنوان یک چربی محافظ حفظ می‌کند که به رشد ساقه کمک می‌کند و در حال حاضر برای اهداف صنعتی و پزشکی استفاده می‌شود.

این ماده نخستین‌بار توسط فردیناند مانز در سال 1935 ساخته شد. شکل ظاهری این ماده به صورت جامد بی‌رنگ و محلول در آب است که به طور گسترده‌ای برای حل‌کردن سنگ آهک استفاده می‌شود.اتیلن دی آمین تترا استیک اسید یک اسید آمینو پلی‌کربوکسیلیک و یک جامد بدون آب و محلول در آب است. پایه ملتحمه آن اتیلن دی آمین تترا استات است. از این ماده برای حل مقادیر سنگ آهک استفاده می‌شود.

پس از اتصال ادتا به یک مجموعه فلزی، یون‌های فلزی در محلول باقی می‌مانند اما واکنش‌پذیری کمتری دارند. ادتا به عنوان چندین نمک تولید می‌شود، به ویژه ادتا 2 سدیم و 4سدیم، دی سدیم ادتا و تترا سدیم EDTA (معمولاً به عنوان هیدرات).

ادتا 2 سدیم از کجا تهیه کنیم؟

اسامی دیگراتیلن دی آمین تترا استیک اسید
فرمول شیمیاییC10H16N2O8
وزن مولکولی 292/24g/mol
بسته بندیکیسه 25 کیلویی
کشور تولید کنندهچین
قیمت تماس بگیرید 📞
خلوص99.9%
شکل ظاهریپودر کریستالی سفید
کاربرد· مواد شوینده
· عامل پردازش فیبر
· مواد آرایشی
· افزودنی‌های مواد غذایی
· کود ریز مغذی کشاورزی و آبزی پروری
· تنظیم‌کننده‌های pH در رنگ‌رزی الیاف پشم و پلی آمید
· آغازگر پلیمریزاسیون

مترادف‌های ادتا 2 سدیم

  • نمک (اتیلن دی نیتریلو) تترا استیک اسید دی سدیم
  • نمک ادتا دوسدیم
  • ادتا دوسدیم بی آب
  • نمک اتیلن بیس (ایمینودی استیک اسید) دی سدیم
  • نمک اتیلن دی آمین تترا استیک اسید دی سدیم
  • Na2-EDTA
  • Na2H2EDTA

ادتا یک مولکول جدید برای پیچیده شدن یون‌های فلزی است. این یک اسید پلی پروتیک است که حاوی چهار گروه کربوکسیلیک اسید (هیدروژن‌های اسیدی قرمز هستند) و دو گروه آمین با الکترون‌های جفت تنها (نقاط سبز) است. ادتا در مقیاس صنعتی از اتیلن دی آمین، فرمالدئید و منبع سیانید (HCN یا NaCN) ساخته می‌شود. سالانه بیش از 100000 تن متریک تولید می‌شود.

کاربردهای ادتا 2 سدیم در صنعت

در صنعت، ادتا 2 سدیم به طور عمده برای جداسازی یون‌های فلزی در محلول آبی استفاده می‌شود. خرید ادتا 2 سدیم به عنوان خرید مواد اولیه صنعتی در صنایع مختلفی نظیر صنایع نساجی، به عنوان یک ماده اصلی به منظور جلوگیری از تغییر رنگ محصولات رنگی استفاده می شود. همچنین در صنعت صنایع کاغذ و چوب، نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسید تترا استیک اتیلن دی آمین (EDTA)، که دارای بسیاری از اتم‌های هماهنگ است، بین یک مولکول EDTA و یون فلزی یک کلات بسیار پایدار تشکیل می‌دهد.از معرف‌های کلات‌کننده برای تیتراسیون کلات و جداسازی یون‌های فلزی استفاده می‌شود.

آن‌ها همچنین برای ماسک کردن یون‌های خاص، حل کردن فلزات در حلال‌های آلی و برای کروماتوگرافی گازی از یون‌های فلزی استفاده می‌شوند.  شاخص‌های فلزی معرف‌هایی هستند که می‌توانند برای تعیین غلظت یون فلز در محلول‌ها از نظر رنگی یا فلوئورومتریک استفاده شوند. به طور مشابه، ادتا 2 سدیم به بعضی از مواد غذایی به عنوان نگه‎‌دارنده یا تثبیت‌کننده برای جلوگیری از رنگ‌آمیزی اکسیداتیو کاتالیزوری که توسط یون‌های فلزی کاتالیز می‌شود اضافه می‌شود.  در نوشابه‌های حاوی اسید اسکوربیک و بنزوات سدیم تشکیل بنزن (سرطان‌زا) را کاهش می‌دهد. کاهش سختی آب در برنامه‌های لباسشویی و انحلال مقیاس در دیگ‌های بخار، همگی به مصرف ادتا وابسته است.

در عملکرد صابون و مواد شوینده نیز به دلایل مشابه، راه‌حل‌های تمیز کردن اغلب حاوی ادتا است. به همین شیوه EDTA در صنایع سیمان برای تعیین آهک آزاد و منیزیم آزاد در سیمان و کلینکر استفاده می‌شود.

نگهدارنده ادتا 2 سدیم

محلول‌سازی یون‌های اکسید آهن در زیر pH خنثی یا زیر آن می‌تواند با استفاده از ادتا انجام شود. این خاصیت در کشاورزی از جمله هیدروپونیک مفید است. با این حال، با توجه به وابستگی به pH تشکیل لیگاند، EDTA برای بهبود حلالیت آهن در خاک‌های خنثی فوق مفید نیست. در غیر این صورت، در pH تقریباً خنثی و بالاتر، آهن (III) نمکی نامحلول را تشکیل می‌دهد، که برای گونه‌های گیاهی مستعد، فراتر از دسترس نیست.

خرید مواد اولیه ارایشی بهداشتی مناسب جهت تولید شامپوها، پاک‌کننده‌ها و سایر محصولات مراقبت شخصی، از اهمیت ویژه ایی برخوردار می باشد که ادتا 2 سدیم به عنوان یک عامل توالی برای بهبود پایداری آن‌ها در هوا استفاده می‌شود.

کاربردهای ادتا دو سدیم در داروها

یک عامل کلات کننده است که قادر به حذف فلزات سنگین مانند سرب یا جیوه از خون است. به همین دلیل ادتا برای اتصال به یون‌های فلزی در درمان بیماری‌هایی که در اثر مسمومیت با سرب و جیوه ایجاد می‌شوند، استفاده می‌شود. ادتا برای پایین آمدن سطح کلسیم خون وقتی که زیاد خطرناک شده‌اند استفاده می‌شود.

EDTA همچنین برای کنترل اختلالات ریتم قلبی ناشی از داروی قلب به نام دیجیتالیس (دیگوکسین، لانوکسین) استفاده می‌شود. همچنین از ادتا برای حذف بیش از حد آهن از بدن استفاده می‌شود. این راه برای درمان عارضه انتقال خون تکراری استفاده می‌شود، همان‌طور که برای درمان تالاسمی استفاده می‌شود.

دندانپزشکان از محلول‌های ادتا برای حذف آلودگی‌های معدنی استفاده می‌کنند. این ماده به عنوان یک نگهدارنده (معمولاً برای تقویت عمل نگهدارنده دیگری مانند بنزالکونیوم کلرید یا تیمرزال) در آماده‌سازی چشم و پلک‌ها استفاده می‌شود. ادتا دو سدیم به طور گسترده‌ای در تجزیه و تحلیل خون استفاده می‌شود.

این یک ضد انعقاد برای نمونه‌های خون برای CBC / FBE ها است، در حالی که ادتا دو سدیم کلسیم موجود در نمونه خون را متوقف می‌کند، پروسه انعقاد را متوقف می‌کند و باعث حفظ سلول‌های خون می‌شود. ادتا دو سدیم پراکنده‌کننده لجن است و در کاهش رشد باکتریایی در طی لنز داخل چشم دیده شده است.این ماده به عنوان درمانی برای کراتوپاتی نواری کلسیفی شناخته شده است و از آن برای خنثی کردن صدمات قرنیه ناشی از هیدروکسید کلسیم استفاده می شود، که بیشتر به عنوان سوختگی آهکی نیز شناخته می‌شود. به عنوان ماده نگهدارنده، نشان داده شده كه مقدار كم فلزات سنگین را در غلظت‌های بسیار كم غیرفعال می‌كند.در حال حاضر از آن برای تهیه آکولار (قطره چشمی ketorolac tromethamine) و Betagen استفاده می‌شود.

کاربرد ادتا 2 سدیم در آزمایشگاه

در آزمایشگاه، EDTA به طور گسترده‌ای برای تراشیدن یون‌های فلزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در بیوشیمی و زیست‌شناسی مولکولی

کاهش یون معمولاً برای غیرفعال کردن آنزیم‌های وابسته به فلز، یا به عنوان سنجشی برای واکنش‌پذیری آن‌ها، پروتئین‌ها و پلی‌ساکاریدها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادتا 2 سدیم در شیمی تحلیلی

ادتا 2 سدیم در تیتراسیون‌های پیچیده و تجزیه و تحلیل سختی آب یا به عنوان یک عامل فیلتر کننده برای توالی یون‌های فلزی که با تجزیه و تحلیل تداخل می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ادتا 2 سدیم در آزمایشگاه‌های پزشکی مانند کاربردهای چشم‌پزشکی، دام‌پزشکی به عنوان آنتی‌کلوژناز برای جلوگیری از بدتر شدن زخم‌های قرنیه در حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد.در کشت بافت از EDTA به عنوان ماده شلات‌کننده استفاده می‌شود که به کلسیم متصل می‌شود و از پیوستن کادرفین بین سلول‌ها جلوگیری می‌کند، از جلوگیری از جمع‌شدن سلول‌های رشد یافته در سیستم تعلیق مایع یا جدا شدن سلول‌های چسبنده برای عبور جلوگیری می‌کند.

در هیستوپاتولوژی، EDTA می‌تواند به عنوان یک عامل تجزیه‌کننده کننده مورد استفاده قرار گیرد و باعث می‌شود پس از نهایی‌شدن نمونه بافت، می‌توان بخش‌ها را با استفاده از میکروتوم برش داد.EDTA همچنین به عنوان مهار طیف وسیعی از متالوپپتیدازها شناخته می‌شود، روش مهار از طریق گچ‌گیری یون فلزی مورد نیاز فعالیت کاتالیزوری رخ می‌دهد.

EDTA همچنین می‌تواند برای تست فراهمی زیستی قابل دسترس بودن فلزات سنگین در رسوبات مورد استفاده قرار گیرد.با این حال، این ممکن است فراهمی زیستی قابل دسترس بودن فلزات موجود در محلول را تحت تأثیر قرار دهد، که ممکن است نگرانی در مورد تأثیرات آن در محیط زیست بخصوص با توجه به کاربردهای گسترده آن ایجاد کند.

آنالیز ادتا 2 سدیم

خرید ادتا 2 سدیم

جهت دریافت آنالیز جدیدتر ادتا 2 سدیم با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید.

فروش ادتا دو سدیم

شما می‌توانید برای تهیه این محصول باکیفیت با نازل‌ترین قیمت به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی یکی از برترین شرکت‌ها در زمینه واردات و فروش مواد شیمیایی در ایران می‌باشد.

این مقاله از ۱ رای ۵ امتیاز گرفت
spinner در حال ثبت رای
فرمولاسیون مایع ظرفشویی
فهرست