التهاب لثه

لثه واقعاً پایه و اساس دندان‌های شما است. بسیاری از افراد در طیف بیماری لثه قرار می‌گیرند – جایی بین فرم خفیف‌تر، برگشت‌پذیر (التهاب لثه) و نوع شدیدتر و غیر قابل برگشت (پیوره).التهاب لثه زمانی است که لثه قرمز و متورم می‌شود و به راحتی خونریزی می‌کند، اما با شروع مراقبت از لثه بهتر می‌شود. اگر نتوانید لثه خود را راضی نگه دارید، ممکن است التهاب لثه شما به پریودنتیت تبدیل شود، جایی که شما شروع به از دست دادن ساختارهایی می‌کنید که دندان را در جای خود نگه می‌دارد، مانند استخوان دندان‌دار.

استخوان حامل دندان شما با از دست دادن آن به طور طبیعی دوباره رشد نمی‌کند و اگر به اندازه کافی استخوان از دست دهید، دندان شل می‌شود. در این مرحله، بیماران می‌پرسیدند، “پس چگونه می‌توانیم از لثه یمان مراقبت کنیم؟ آیا باید از آن دهان شویه ای که دندانپزشک توصیه کرده استفاده کنیم؟

التهاب لثه
التهاب لثه

انواع بیماری‌های لثه

التهاب لثه درمان نشده می‌تواند به پریودنتیت پیشرفت کرده و در نهایت منجر به از دست دادن دندان و سایر مشکلات سلامتی شود.

ورم لثه

التهاب لثه خفیف‌ترین نوع بیماری پریودنتال است. باعث قرمزی، تورم و خونریزی لثه می‌شود. در این مرحله معمولاً ناراحتی کمی وجود دارد یا اصلاً وجود ندارد. التهاب لثه اغلب به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ایجاد می‌شود. التهاب لثه با درمان حرفه ای و مراقبت از دهان و دندان در خانه برگشت‌پذیر است.

عواملی که ممکن است در التهاب لثه نقش داشته باشند عبارتند از: دیابت، استعمال دخانیات، پیری، زمینه ژنتیکی، بیماری‌ها و شرایط سیستمیک، استرس، تغذیه ناکافی، بلوغ، نوسانات هورمونی، بارداری، سوء مصرف مواد، عفونت اچ آی وی و استفاده خاص از دارو.

پریودونتیت

التهاب لثه درمان نشده می‌تواند به پریودنتیت پیشرفت کند. با گذشت زمان، پلاک می‌تواند در زیر خط لثه پخش و رشد کند. سموم تولید شده توسط باکتری‌های موجود در پلاک، لثه‌ها را تحریک می‌کند. این سموم یک پاسخ التهابی مزمن را تحریک می‌کنند که در آن بدن بافت‌ها و استخوان‌هایی که از دندان پشتیبانی می‌کنند شکسته و از بین می‌برد.

لثه‌ها از دندان جدا می‌شوند و فاصله ای را ایجاد می‌کنند (فاصله بین دندان‌ها و لثه‌ها) که آلوده می‌شوند. با پیشرفت بیماری، این فاصله‌ها عمیق شده و بافت لثه و استخوان بیشتری از بین می‌رود. غالباً، این روند مخرب علائم بسیار خفیفی دارد. در نهایت، دندان‌ها ممکن است شل شوند و ممکن است مجبور به برداشتن شوید.

انواع مختلف پریودنتیت

اشکال مختلف پریودنتیت وجود دارد. رایج‌ترین آن ها شامل موارد زیر است.

پریودنتیت تهاجمی در بیمارانی اتفاق می‌افتد که از نظر بالینی از نظر سلامتی سالم هستند. از ویژگی‌های مشترک می‌توان به از بین رفتن سریع پیوند و تخریب استخوان اشاره کرد.

پریودنتیت مزمن منجر به التهاب در بافت‌های پشتیبانی کننده دندان، اتصال پیوسته و از دست دادن استخوان می‌شود. این شایع‌ترین شکل پریودنتیت است و با تشکیل فاصله و یا رکود لثه مشخص می‌شود. این در بزرگسالان شیوع دارد، اما در هر سنی ممکن است رخ دهد. پیشرفت از دست دادن وابستگی لثه و دندان معمولاً به آهستگی اتفاق می‌افتد، اما دوره‌های پیشرفت سریع نیز می‌توانند رخ دهند.

پریودنتیت به عنوان تظاهر بیماری‌های سیستمیک اغلب در سنین پایین آغاز می‌شود. بیماری‌های سیستمیک مانند بیماری‌های قلبی، بیماری‌های تنفسی و دیابت با این نوع پریودنتیت همراه هستند.

بیماری پریودنتال نکروزان عفونی است که با نکروز بافت‌های لثه، رباط پریودنتال و استخوان آلوئولار مشخص می‌شود. این ضایعات معمولاً در افراد مبتلا به بیماری‌های سیستمیک مانند عفونت HIV، سوء تغذیه و سرکوب سیستم ایمنی مشاهده می‌شود.

التهاب لثه
التهاب لثه

انواع دهان‌شویه‌ها و کاربرد آن‌ها

پس از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، استفاده از دهان‌شویه می‌تواند جلوی تمیز و زیبایی به دهان شما بدهد. اما همه دهانشویه‌ها یکسان ساخته نشده‌اند. بسته به مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها، برخی از آن‌ها برای مراقبت از برخی از مشکلات بهداشت دهان و دندان بیشتر مؤثر هستند.

طیف گسترده‌ای از دهان‌شویه‌های که امکان تهیه آن‌ها بدون نسخه و نسخه پزشک برای انتخاب وجود دارد. متخصص پروتزهای دندانپزشکی به شما کمک می‌کند تا یکی از موارد مناسب دندان خود را انتخاب کنید.

دهان‌شویه آرایشی

وقتی به سادگی به دنبال چیزی می‌گردید تا بوی نفس شما تازه شود، دهان‌شویه آرایشی همان چیزی است که شما نیاز دارید. بعد از مسواک زدن، دهانشویه‌های آرایشی و بهداشتی برای شستشوی ذرات مواد غذایی شل بسیار مناسب هستند، اما هیچ خاصیت از بین بردن میکروب را ندارند.

دهانشویه فلوراید

سدیم فلوراید یک ماده شیمیایی است که به مقابله با پوسیدگی دندان کمک می‌کند، دندان‌ها را در نتیجه سفت می‌کند. دهانشویه فلوراید با هدف کمک به حفظ سلامت دندان‌ها، این ماده شیمیایی را به عنوان بخشی از فرمول خود تشکیل داده است. مشکل این محصول این است که ممکن است مقدار زیادی فلوراید داشته باشید.

با استفاده از فلوریداسیون آب در جامعه و بسیاری از فرمول های خمیردندان از جمله آن، مصرف بیش از مقدار توصیه شده بسیار آسان است. مقدار زیادی فلوراید می‌تواند منجر به شکنندگی استخوان‌ها و افزایش شکستگی شود، برخی مشکلات تیروئیدی را تشویق می‌کند و حتی باعث می‌شود زنان باردار کودکانی با ضریب هوشی پایین به دنیا آورند.

دهانشویه ضد عفونی کننده

برای افراد مبتلا به هالیتوز یا انواع خاصی از عفونت‌های دهانی والتهاب لثه، دهان‌شویه‌های ضد عفونی‌کننده حاوی کلرهگزیدین گلوکونات می‌توانند کمک کنند.

این ماده شیمیایی از رشد باکتری در دهان جلوگیری می‌کند. دهانشویه ضد عفونی‌کننده می‌تواند به بهبود زخم‌های دهان کمک کند و بوی نفس شما بهتر شود، اما بهتر است فقط برای مدت زمان کوتاه استفاده شود. استفاده طولانی مدت می‌تواند باعث تغییر رنگ دندان‌ها شود. اگر این اتفاق بیفتد، می‌توان آن را در مطب دندانپزشک بهبود داد.

دهانشویه طبیعی

بسیاری از مردم در استفاده از الکل یا استفاده از مواد شیمیایی در زندگی روزمره خود مشکل دارند. فرمول‌های طبیعی دهان‌شویه بدون استفاده از الکل یا فلوراید ساخته می‌شوند اما می‌توانند همان مزایای آن را داشته باشند.

بیشتر فرمول‌های تجاری دهان‌شویه طبیعی شامل روغن‌های اساسی، نمک، گیاهانی مانند اکیناسه و گل همیشه بهار، نعناع و آلوئه‌ورا است. گزینه دیگر برای دهانشویه‌های ملایم‌تر تهیه آن در خانه است. آب مقطر و بی کربنات سدیم (جوش شیرین) را مخلوط کرده و از این روش برای شستشوی دهان بعد از مسواک زدن استفاده کنید. اگر به خواص معدنی بیشتری نیاز دارید، کمی نمک دریا را به آن اضافه کنید.

التهاب لثه
التهاب لثه

دهان‌شویه‌های قابل تهیه با نسخه

برای بیماران مبتلا به التهاب لثه، دهان شویه می‌تواند یک داروی جدی باشد، نه فقط یک راه سریع برای تازه کردن نفس. دهان‌شویه با نسخه تجویز شده حاوی کلرهگزیدین با دوز تجویز شده است. این برای مقابله با التهاب لثه، کمک به التهاب لثه‌ها و بهبود تورم و خونریزی است.

دهان‌شویه با نسخه درمانی برای مبارزه با پریودنتیت، نوع شدیدتر التهاب لثه مفید نیست. در طی این مرحله پیشرفته، بیماران دچار عقب رفتن لثه، لق شدن دندان، چرک و عفونت و حساسیت دندان می‌شوند.

اگرچه در مراحل اولیه بیماری لثه، دهانشویه با نسخه درمانی می‌تواند باکتری‌های مضر دهان را از بین ببرد. پس از شش ماه استفاده از آن، بیماران آزمایش شده‌اند و دریافتند که سطح باکتری‌ها در دهان آن‌ها تا 97 درصد کاهش یافته است. علاوه بر این، مقداری دهان شویه پس از شستشو در دهان باقی می‌ماند، بنابراین پس از استفاده اولیه مدتی به کار خود ادامه می‌دهد.

آیا دهانشویه کلرهگزیدین برای درمان التهاب لثه مؤثر است؟

کلرهگزیدین ضد عفونی کننده در برابر طیف وسیعی از باکتری ها است. محققان مدارکی با کیفیت بالا یافتند که نشان می‌دهد استفاده کوتاه مدت (4-6 هفته) و طولانی مدت (6 ماه) از دهانشویه کلرهگزیدین علاوه بر مسواک زدن و تمیز کردن معمول منجر به کاهش زیاد تجمع پلاک می‌شود.

آن‌ها همچنین دریافتند که این دهانشویه در بهبود التهاب لثه خفیف مفید است. در حال حاضر شواهد کافی در مورد اثربخشی دهانشویه کلرهگزیدین برای افراد مبتلا به بیماری لثه متوسط ​​تا شدید وجود ندارد.

اما به یاد داشته باش

محققان اثر دهان‌شویه کلرهگزیدین را هنگام استفاده علاوه بر بهداشت دهان و دندان مانند مسواک زدن و تمیز کردن بین دندان‌ها، بررسی کردند. گاهی اوقات، بیمارانی را می‌بینم که زمانی به آن‌ها گفته می‌شود که به بیماری لثه مبتلا هستند، احساس می‌کنند از دهان‌شویه‌ها خیانت دیدند.

“چرا به بیماری لثه مبتلا شده‌ام؟ من از دهان شویه استفاده می‌کنم”.

غالباً، این افراد افرادی هستند که اعتماد زیادی به دهانشویه‌ها کرده و از روش‌های معمول تمیز کردن دندان‌ها استفاده کمتری کرده‌اند. نمی‌توان اهمیت مسواک زدن را بیش از حد تأکید کرد – به عنوان مثال دهانشویه کلرهگزیدین به طور جادویی دانه کنجدی را که بین دندان‌ها محکم شده است حل نمی‌کند.

برخی شرایط خاص وجود دارد که ممکن است دهان‌شویه‌ها نقش اصلی را در رژیم بهداشت دهان و دندان داشته باشند. پس از جراحی (به ویژه جراحی درگیر فک) و در برخی از افراد با ناتوانی‌های ذهنی و جسمی.

التهاب لثه
التهاب لثه

از کدام غلظت دهانشویه کلرهگزیدین برای درمان التهاب لثه استفاده کنم؟

شما می‌توانید دهانشویه‌های کلرهگزیدین را بدون نسخه از داروخانه خریداری کنید. بیشترین غلظت‌های موجود 0.12٪ و 0.2٪ است.

عوارض جانبی استفاده از دهانشویه حاوی کلرهگزیدین

دهان‌شویه کلرهگزیدین در صورت استفاده به مدت 4 هفته یا بیشتر باعث ایجاد لک روی سطح دندان می‌شود. این نوعی لک است که پس از جرم‌گیری و پرداخت توسط یک متخصص دندان پزشکی ایجاد می‌شود.

آیا احتمال لک شدن دندان‌های ناشی از کلرهگزیدین شما را از استفاده از این دهان‌شویه منصرف می‌کند؟ نوشیدن چای همچنین می‌تواند باعث ظاهر مشابه لک شدن دندان شود. آیا این واقعیت شما را از نوشیدن چای منصرف می‌کند، یا ترجیح می‌دهید پنج بار در روز از نوشیدن چایی خود لذت ببرید؟

کلید اعتدال است. اگر التهاب لثه شما خفیف باشد و بهداشت دهان شما در مدت زمان کوتاهی بهبود یابد، ممکن است فقط لازم باشد از دهان‌شویه کلرهگزیدین برای چند هفته استفاده کنید و هیچ لکه ای نداشته باشید.

از طرف دیگر، اگر هر بار مسواک زدن لثه شما خونریزی می‌کند و عادت به روش صحیح مسواک زدن برای شما چالش برانگیز است، ممکن است لازم باشد که از دهان شویه کمی بیشتر استفاده کنید و در نهایت به یک متخصص بهداشت برای رفع مقداری رنگ آمیزی قهوه ای مراجعه کنید.

از دیگر عوارض جانبی دهانشویه کلرهگزیدین می‌توان به اختلال در چشایی و درد در پوشش دهان اشاره کرد – اینها طبیعتاً گذرا هستند و معمولاً با قطع استفاده از دهانشویه برطرف می‌شوند.

سخن آخر

به نظر می‌رسد دهان شویه کلرهگزیدین در صورت ابتلا به بیماری های لثه، می‌تواند علاوه بر موارد بهداشتی دهان و دندان شما (مانند مسواک زدن و تمیز کردن دندان‌ها) باشد. به دنبال علائم بیماری لثه (قرمز، متورم، خونریزی لثه) باشید و از دندانپزشک بخواهید که ابتدا داخل دهان شما را بررسی کند.

دندانپزشک شما باید بتواند در مورد علل احتمالی بیماری لثه بحث کند، با هم تصمیم بگیرد که برای چه مدت از دهانشویه استفاده کنید و آیا به درمان لثه دیگری نیاز دارید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
برچسب:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست