هر آن چه که باید در رابطه با داروی ترامادول بدانید

هر آن چه که باید در رابطه با داروی ترامادول بدانید

ترامادول یک داروی اپیویید بوده و دارویی است که در برخی موارد، به جهت تسکین درد از طرف پزشکان تجویز می‌شود. از آن جا که این دارو به عنوان یک داروی اعتیادآور شناخته شده است، بهتر است اطلاعات بیش‌تری در رابطه با آن داشته باشید. این دارو را در بازار به نام‌های ترامادل، پیرالژین، ترامال، بایومادول و ترامد نیز می‌شناسند.

این دارو در دهه 1970، توسط شرکت آلمانی به نام گرونتال ساخته شد و با نام تجاری ترامال به بازار عرضه شد. این شرکت در سال‌های بعد، حق تولید این دارو را به شرکت‌های دیگر دنیا نیز واگذار کرد. باید بدانید که نحوه‌ی عملکرد داروی ترامادول همانند مورفین است. با اتصال به گیرنده‌های اپیوئیدی در مغز، درد را تسکین می‌بخشد. تفاوت اساسی آن با مورفین این است که سطح هوشیاری را افزایش داده و میزان فعالیت را نیز بیش‌تر می‌کند.

موارد مصرف قرص ترامادول چیست؟

اگر با دردهای مداومی همچون استخوان درد به پزشک مراجعه کنید، معمولاً مسکن‌هایی همچون ایبوبروفن یا استامینوفن که مصرف طولانی مدت آن‌ها منعی ندارد، تجویز می‌شوند. اما در صورتی که بیمار دچار دردهای شدید و ناگهانی شده باشد، در صورت لزوم قرص ترامادول تجویز می‌شود.

بنابراین می‌توان گفت که این قرص تنها دردهای شدید و ناگهانی را تسکین می‌دهد و باید در ادامه جهت کاهش درد از دیگر مسکن‌های اصلی استفاده کرد. توصیه می‌شود این دارو به هیچ عنوان بدون تجویز پزشک استفاده نشود، زیرا باید پیش از آن در رابطه با اختلالات دارویی و بی‌خطر بودن آن با پزشک مشورت کنید.

درست است که این دارو به عنوان مسکن در اختیار بیماران قرار می‌گیرد، اما باید بدانید که با استفاده از آن، خطر اعتیاد نیز در کمین بیمار است. در صورتی که فرد مواد الکی یا مخدر را استفاده کرده باشد، خطر اعتیاد افزایش می‌یابد. بنابراین لازم است تأکید کنیم که این قرص را دقیقاً طبق تجویز دکتر مصرف کنید تا از خطرات احتمالی آن مصون بمانید.

قرص ترامادول

کاربردهای قرص ترامادول

تا این جا با مهم‌ترین کاربرد ترامادول آشنا شدید و دانستید که جهت تسکین دردهای شدید استفاده می‌شود. در این بخش قصد داریم در رابطه با دیگر کاربردهای آن نیز صحبت کنیم. دیگر کاربردهای قرص ترامادل عبارت است از:

  • مردانی که در روابط جنسی خود با مشکل زودانزالی رو به رو هستند، از ترامادل جهت رفع این عارضه استفاده می‌کنند.
  • افرادی که کارهای سنگین و طولانی مدتی دارند یا شب کاری‌های سنگینی دارند، از این دارو برای سرحال بودن و رفع خستگی استفاده می‌کنند.
  • افرادی که در ابتدا این دارو را با تجویز پزشک استفاده کرده‌اند ولی مصرف آن را خودسرانه ادامه داده‌اند.
  • افرادی که معتاد به مواد اعتیادآور دیگری هستند، برای جایگزین کردن ماده‌ی مصرفی خود و یا کاهش علائم درد از این قرص استفاده می‌کنند.
  • تمامی این افراد با مصرف این قرص، با عوارض شدید آن رو به رو می‌شوند. بسیاری از این افراد پس از مدتی جهت ترک آن به مراکز ترک اعتیاد مراجعه می‌کنند.

البته بیش‌تر مراجعه‌کنندگان افرادی هستند که پیش از ترامادل، مواد مخدر دیگری مصرف می‌کردند.

نحوه استفاده ترامادول

به دلیل عوارض جانبی، لازم است نکاتی را در رابطه با نحوه استفاده ترامادول صحبت کنیم. لازم است تأکید کنیم این قرص طبق تجویز پزشک مصرف شود. از عوارض این قرص، می‌توان به کند شدن و یا حتی متوقف شدن تنفس اشاره کرد. بنابراین این قرص را مطابق با میزان مصرف و زمان آن استفاده کنید. اگر دارو تأثیری در تسکین درد شما ندارد، از مصرف بی‌رویه‌ی آن خودداری کنید و در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که از داروهای ضد درد دیگری استفاده می‌کنید، لازم است با شروع مصرف ترامادل، مصرف آن‌ها را متوقف کنید. این قرص ممکن است به همراه غذا یا بدون غذا استفاده شود، به هر حال تنها باید به یک روش استفاده شود. به منظور پیشگیری از سوء مصرف دارو، از باز کردن، شکستن و خرد کردن کپسول خودداری کنید و در هنگام استفاده آن را به طور کامل استفاده نمایید.

دقت داشته باشید که مصرف این قرص را زیر نظر پزشک متوقف کنید یا ادامه دهید. در صورت توقف ناگهانی، ممکن است با علائم ترک دارو رو به رو شوید که می‌توانند بسیار ناخوشایند باشند. لازم است به پزشک مراجعه کرده و از شیوه درست قطع دارو مطلع شوید. قرص ترامادل باید در دمای اتاق و به دور از رطوبت و گرما نگهداری شود.

کلام آخر درباره کاربرد قرص ترامادول و نحوه استفاده ترامادول

در این نوشته تلاش کردیم، اطلاعات کاربردی و مفیدی را در رابطه با داروی ترامادول در اختیارتان قرار دهیم. به عنوان صحبت آخر، لازم است بگوییم که در زمان استفاده از این قرص، مراقب تداخلات دارویی دیگر باشید. زیرا برخی از تداخلات دارویی ممکن است موجب بروز عوارض جانبی خطرناکی همچون مرگ شود. در صورت استفاده از این دارو و بروز علائم آلرژیک همچون مشکل تنفسی، تورم لب‌ها، صورت، زبان، گلو و کهیر باید مصرف دارو فوراً متوقف شده و به نزدیک‌ترین اورژانس مراجعه کنید.

wikipedia

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست