لایه برداری پوست

اهمیت لایه برداری پوست

پوست به طور طبیعی سلول‌های مرده را در یک چرخه 28 روزه از سطح آن حذف می‌کند. عوامل خاص (هوای خشک و سرد؛ سیستم‌های گرمایش در محیط داخلی؛ استرس) می‌توانند این روند را متوقف کنند، با این وجود، طبق گفته محققان – به ویژه در ماه‌های زمستان، لایه‌برداری منظم و ملایم برای افزایش گردش سلول بسیار مهم است.راه‌های بی‌شماری که برای تجزیه مؤثر لایه بالایی پوست وجود دارد، که ممکن است گیج‌کننده باشد.

اشکال لایه برداری پوست

در زیر، لایه‌بردارهای مختلفی که ممکن است گزینه باشند را لیست می‌کنیم.

پارچه شستشو

استفاده از پارچه شستشو گزینه خوبی برای کسانی است که پوست حساس‌تری دارند.یک پارچه شستشوی معمولی برداشته و با آب گرم مرطوب کنید، سپس با استفاده از این پوست را به آرامی در دایره‌های کوچک مالش دهید.پاک کردن صورت قبل از لایه برداری پوست نیز ممکن است مفید باشد زیرا این امر باعث باز شدن منافذ پوست می‌شود.

لایه برداری پوست
لایه برداری پوست

اسفنج طبیعی

یک اسفنج طبیعی می‌تواند به خوبی کار کند تا از سلول‌های مرده پوست صورت خلاص شوید.اسفنج را مرطوب و آب آن را بگیرید، سپس از حرکات دایره‌ای کوچک برای لایه برداری پوست صورت استفاده کنید.سعی کنید فشار زیادی به پوست وارد نکنید، زیرا باعث تحریک پوست می‌شود. ضربه های سبک باید به راحتی سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد، زیرا آن‌ها دیگر محکم به سطح متصل نیستند.

اسکراب صورت

اسکراب‌های لایه‌بردار یک روش محبوب برای از بین بردن سلول‌های مرده پوست از صورت است. با این حال، آن‌ها می‌توانند به پوست آسیب برسانند زیرا مواد تشکیل‌دهنده ممکن است باعث ایجاد پارگی‌های ریز یا تحریک شوند.از محصولات حاوی ذرات سخت که حل نمی‌شوند، مانند پوسته‌ها، اجتناب کنید.

لایه برداری پوست
لایه برداری پوست

اسکراب‌هایی که سازندگان از نمک یا شکر درست کرده‌اند به راحتی حل می‌شوند و برای پوست لطیف هستند. با این حال، افراد هنوز هم فقط باید آن ها را با احتیاط و بیش از یک بار در هفته استفاده نکنند. به طور کلی برای افرادی که پوست حساس و خشک دارند مناسب نیست.

به عنوان یک گزینه جایگزین برای خرید اسکراب به صورت تجاری، ممکن است فردی بخواهد خودش را در خانه، اسکراب قند یا بلغور جو دوسر درست کند. باز هم، آن‌ها فقط باید هفته‌ای یک بار این موارد را روی صورت قرار دهند.

لایه برداری پوست به صورت مکانیکی

اگر یک لایه ضخیم از پوست کدر دارید که بیشتر به دلیل خشکی و پوسته پوسته شدن است، نه آکنه، محققان پیشنهاد می‌کنند با یک ابزار لایه‌بردار مکانیکی شروع کنید، که اغلب موثرتر از اعتماد به درصد بالای اسیدها براز طریق شکستن تجمع اولیه است.

لایه برداری پوست
لایه برداری پوست

لایه برداری پوست با استفاده از ترکیبات شیمیایی

لایه‌بردارهای شیمیایی، مانند اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی، مسلماً از ایمن‌ترین و ملایم‌ترین روش‌ها برای از بین بردن پیوندهای بین سلول‌های پوستی و تجزیه منافذ پوست است، با توصیه کارشناسان به آزمایش‌های پچ برای رد هرگونه تحریک قبل از استفاده، و برنامه‌های شبانه برای کاهش حساسیت به نور در طول روز بسیار مفید هستند.

اما شناسایی اسید ماندلیک از گلیکولیک اسید می‌تواند طاقت فرسا باشد.لایه برداری پوست به صورت شیمیایی شامل استفاده از یک اسید ملایم برای حل سلول‌های مرده پوست است.بیشتر محصولاتی که برای استفاده در صورت به بازار عرضه می‌شوند حاوی مقادیر کمی لایه بردار شیمیایی هستند، بنابراین برای استفاده اکثر مردم بی‌خطر است.

لایه‌بردارهای شیمیایی ممکن است برای افرادی که پوست حساس یا خشک دارند مناسب نباشد، زیرا باعث خشکی یا تحریک می‌شود.‌برای هرگونه لایه برداری پوست به صورت شیمیایی، افزایش دوز مصرف به صورت پلکانی و به تدریج می‌تواند به جلوگیری از تحریک پوست کمک کند.

در ابتدا افراد نباید بیش از یک‌بار در هفته از لایه‌بردارهای شیمیایی استفاده کنند. یک متخصص پوست می‌تواند به شما در مورد استفاده و انتخاب محصول مناسب مشاوره دهد.

متداول ترین انواع لایه‌بردارهای شیمیایی

لایه برداری پوست
لایه برداری پوست

متداول ترین انواع لایه‌بردارهای شیمیایی عبارتند از:

توصیه می‌شود از AHA، BHA و رتینول در کنار هم استفاده نکنید زیرا روی پوست بسیار خشن خواهد بود.

اسیدهای آلفا-هیدروکسی

هنگامی که دور اولیه پوست مرده را از بین بردید، اسیدها می‌توانند سطح را بیشتر تصفیه کرده و منافذ پوست شما را درمان کنند.با توجه به پیشنهاد محققان اگر پوست غیرفعال دارید، بعد از لایه برداری پوست به صورت مکانیکی، از یک سرم اسیدی استفاده کنید.

از میان اسیدهای غالب موجود در بازار، اسیدهای محلول در آب آلفا هیدروکسی اسید (AHA) را ترجیح داده می‌شوند، که لایه های بالایی پوست را به آرامی شل می‌کند – لایه‌برداری – که به محو شدن لکه‌های رنگدانه‌ای و یکدست شدن لکه‌های ناهموار کمک می‌کند.

اسید ماندلیک جزئی از آلفا هیدروکسی اسیدها است، که  آن را “قهرمان گمنام” می‌دانند زیرا اندازه مولکولی آن بزرگتر از سایر AHA است، بنابراین به همان سرعت جذب نمی‌شود (نکته خوبی اگر پوست حساس دارید).

در بعضی از محصولات لایه‌بردار موضعی ماندلیک اسید این اسید را با نیاسینامید محافظت کننده پوست محافظت می‌کند تا از خشکی آن جلوگیری کند.

برای یک درمان شدیدتر یا برای رنگ های صورت قدیمی، گلیکولیک اسید کمترین وزن مولکولی را در بین تمام AHA ها دارد، بنابراین به سطح عمیق تری نفوذ می‌کند و علاوه بر بهبود بافت و تن، می‌تواند کلاژن نیز ایجاد کند.

بتا هیدروکسی اسیدها

BHA ها به منافذ نفوذ می‌کنند تا از بین بروند و بیشتر مناسب انواع پوست چرب و مختلط هستند.سالیسیلیک اسید رایج ترین BHA است و متخصصان پزشکی از این مواد برای درمان آکنه استفاده می‌کنند.بتا هیدروکسی اسیدها (BHA) محلول در روغن هستند و در منافذ عمیق تر از AHA قرار می‌گیرند تا بقایای اضافی و سبوم را پاک کنند.

از آنجایی که دارای وزن مولکولی بالای است، باعث از بین رفتن باکتری‌ها می‌شود، در عین حال باعث کاهش قرمزی و تورم می‌شود و آن را برای درمان آکنه و روزاسه ملایم می‌کند.اسید سالیسیلیک با نفوذ به عمق منافذ، انسداد را مسدود کرده، رنگ پوست را یکدست کرده و سطح آن را صاف می کند.

رتینول

رتینول نوعی ویتامین A است که مردم از آن برای مراقبت از پوست استفاده می‌کنند. این یک لایه بردار شیمیایی قدرتمند است که فرد می‌تواند برای درمان آکنه استفاده کند.رتینول می‌تواند باعث التهاب شود، بنابراین افراد مبتلا به اگزما، پسوریازیس یا روزاسه ممکن است مایل باشند از استفاده از آن خودداری کنند.

نکات مهم هنگام لایه برداری پوست

در زیر، مواردی را که باید هنگام لایه برداری پوست از آن ها اجتناب کنید، و نکاتی برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست ذکر می‌کنیم.

همانطور که آکادمی پوست آمریکا پیشنهاد می‌کند، در صورت استفاده از محصولی که از قبل حاوی بنزوئیل پراکسید یا رتینول است مراقبت باشید. لایه برداری پوست در کنار استفاده از این محصولات می‌تواند مشکلات پوستی ایجاد کند.

از خرید محصولاتی که سازندگان برای استفاده در سایر نواحی بدن طراحی کرده اند خودداری کنید، زیرا برای پوست ظریف صورت بسیار سخت است. محصولی را انتخاب کنید که مخصوص استفاده در صورت باشد.

از لایه برداری پوست آسیب دیده یا آفتاب سوخته یا دارای بیماری پوستی خودداری کنید. آزمایش لایه‌بردار روی تکه کوچکی از پوست می‌تواند به بررسی سوزش کمک کند.

پس از لایه برداری از مرطوب کننده و کرم ضد آفتاب با SPF بالا برای محافظت از پوست استفاده کنید. در تمام لایه برداری های پوست، حساسیت به نور ماوراء بنفش (UV) افزایش می‌یابد.

قبل از تراشیدن مو یا استفاده از روش های دیگر حذف موهای زائد، لایه برداری کنید. این کمک می‌کند تا از گرفتگی منافذ توسط سلول های مرده پوست جلوگیری کنند که ممکن است در هنگام اصلاح بازتر شوند.

از انجام لایه برداری پوست در صبح یک قرارملاقات مهم یا حتی شب قبل خودداری کنید. از بین بردن پوست مرده از صورت ممکن است باعث قرمزی یا تحریک پوست شود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست