خریدنیکلوزامید

خرید نیکلوزامید

پیشگامان شیمی به عنوان یکی از بزرگترین واردکنندگان مواد اولیه دارویی با چندین دهه تجربه، ماده اولیه دارویی نیکلوزامید را با بالاترین و خالص‌ترین کیفیت برای چندین کاربرد در محصولات دارویی وارد می‌کند.

نیکلوزامید به خانواده داروهایی موسوم به آنتی‌هلمنتیک‌ها تعلق دارد.

داروهای ضد کرم در درمان بیماری‌های ناشی از انواع مختلف کرم‌ها (به ویژه عمل در برابر cestodes) مفید هستند.

کاربرد آن به گونه‌های مختلف جانوری از جمله انسان گسترش می‌یابد. برای انواع دیگر عفونت کرم (مثلاً کرم سنجابی یا کرم گرد) جواب نمی‌دهد.

سایر اسامی تجاری

  • نیکلوزامید
  • مانسونیل
  • یومسان

خواص فیزیکی و شیمیایی

این یک پودر بلوری زرد روشن، بی‌مزه، بدون بو و محلول در آب است.

خریدنیکلوزامید
خریدنیکلوزامید

مدیریت

این دارو از راه خوراکی به صورت قرص، بولوس، در سوسپانسیون آبی و مخلوط با خوراک یا مواد غذایی دیگر تجویز می‌شود.

طیف فعالیت نیکلوزامید

نیکلوزامید cestodicida از گروه سالیسیلانیلیدها برای استفاده در گاو، گوسفند، بز و خوک است که به جای سایر نمایندگان این ماده، کلاس شیمیایی فاسیولا هپاتیکا را کنترل نمی‌کند، اما در برابر چندین کرم نواری به ویژه از جنس Taenia و Moniezia کاربرد دارد. همچنین آنفلوانزای معده را کنترل می‌کند. تعدادی از نمک‌ها (سدیم، لیتیوم و…) با بازدهی تا حدی بیشتر نیز در برخی کشورها استفاده می‌شود.

کاربرد این ترکیب در دام بسیار کمیاب است و از ترکیبات دیگری در سگ و گربه استفاده می‌شود.

نیکلوزامید همچنین به عنوان یک آفت‌کش در برابر حلزون‌های مختلف ناقل بیماری شیستوزومیازیس استفاده می‌شود. در برابر نماتدها (کرم‌های گرد) مؤثر نیست.

نیکلوزامید به عنوان یک ضد کرم مجوز استفاده در انسان را دارد.

عفونت کرم نواری چیست؟

عفونت با کرم‌های نواری، بیماری به نام تنیازیس، بیشتر در جهان در حال توسعه نگران‌کننده است. کرم‌های نواری نوعی کرم پهن انگلی هستند و برخی از گونه‌ها می‌توانند انسان را آلوده کنند. عفونت بیشتر در مناطقی دیده می‌شود که امکانات بهداشتی کم است و افراد ممکن است از نزدیک با حیوانات در تماس باشند.

عفونت های کرم نواری اغلب در اثر خوردن گوشت گاو، گوشت خوک یا ماهی به صورت نپخته یا خام، از حیوانی که به آن آلوده شده رخ می‌دهد.

دلیل اصلی عفونت شستن نامناسب دست پس از تماس با کرم نوار یا تخم کرم است. در مورد کرم گوشت خوک، تخمک‌ها می‌توانند بلعیده شوند، و هنگامی که تخم می‌شوند، ممکن است باعث ایجاد عفونت جدی به نام سیستیکوز شوند.

گونه‌های مختلف کرم‌های نواری شامل کرم گوشت گاو (Taenia saginata)، کرم گوشت خوک (Taenia solium) و کرم آسیایی (Taenia asiatica) است که در آسیا یافت می‌شود و همچنین گوشت خوک را نیز آلوده می‌کند.

ماهی‌های آب شیرین می‌توانند به یک کرم پهن، Diphyllobothrium latum آلوده شوند.

فرمولاسیون‌های نیکلوزامید

رایج ترین فرمولاسیون‌ها مواد افزودنی خوراکی جامد (قرص)، خوراکی مایع (خیس) و افزودنی غذایی هستند. در بعضی از کشورها مخلوطی با آفت‌کش وجود دارد.

مکانیسم عمل

جذب گلوکز و جفت شدن فرآیندهای فسفوریلاسیون اکسیداتیو در میتوکندری کرم‌های نواری را مهار می‌کند. در نتیجه انسداد چرخه مخچه و تجمع اسید لاکتیک، انگل می‌میرد.

خریدنیکلوزامید
خریدنیکلوزامید

نیکلوزامید با از بین بردن کرم های نواری در اثر تماس کار می‌کند. کرم های بزرگسال (البته تخمک) به سرعت از بین می‌روند، احتمالاً به دلیل اتصال فسفوریلاسیون اکسیداتیو یا تحریک فعالیت ATPase نیست.

سپس کرم‌های کشته شده در مدفوع دفع می‌شوند یا گاهی اوقات در روده از بین می‌روند. نیکلوزامید با اتصال به DNA و آسیب رساندن به آن ممکن است به عنوان یک عامل نرم تن کش عمل کند.

فارماکوسینتیک نیکلوزامید

نیکلوزامید از روده به خون جذب نمی‌شود و از طریق مدفوع دفع می‌شود و تقریباً هیچ تغییری در آن ایجاد نمی‌شود. شاید به همین دلیل است که سمیت کم آن برای دام را توضیح می‌دهد.

جذب

به نظر می‌رسد که نیکلوزامید به صورت حداقلی از دستگاه گوارش جذب می‌شود – نه دارو و نه متابولیت‌های آن از خون یا ادرار بازیابی نشده‌اند.

مقاومت در برابر نیکلوزامید

هیچ گزارشی از مشکلات مقاومت کرم‌های نواری حیوانات اهلی یا دامی به نیکلوزامید گزارش نشده است، اما برخی از کرم‌های نواری انسانی (به عنوان مثال Bertiella studeri) نسبت به این ترکیب مقاومت پیدا می‌کنند.

موارد مصرف و مقدار مصرف

نشخوارکنندگان: از آن در برابر Moniezia Spp و Paramphistomun Spp استفاده می شود. دوز مصرفی گاو 50 میلی‌گرم در کیلوگرم وزن است.

گوسفند و بز: mg / kg 75-100 وزن.

سگ و گربه: از آن در برابر Taenia spp، Dipylidium caninum استفاده می‌شود.

دوز: mg / kg 100-150 وزن. برای اکینوکوکوس گرانولوزا، دوزهای چهار برابر باید تجویز شود.

در اسب: در برابر آنوپلوسفالا با دوز  mg / kg50 وزن بدن موثر است.

نکاتی در مورد زمان مصرف نیکلوزامید

قبل، حین یا بلافاصله بعد از مصرف نیکلوزامید نیازی به آماده سازی خاص یا مراحل اضافی (به عنوان مثال رژیم‌های غذایی خاص، ناشتا، سایر داروها، ملین ها یا تنقیه) نیست.

نیکلوزامید ممکن است با معده خالی (یا 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا) مصرف شود. با این حال، برای جلوگیری از ناراحتی معده، بهتر است بعد از یک وعده غذایی سبک (به عنوان مثال صبحانه) مصرف شود.

قرص های نیکلوزامید باید کاملاً جویده یا خرد شوند و سپس با مقدار کمی آب بلعیده شوند. اگر این دارو به کودک خردسال داده می‌شود، قرص ها باید خرد شده و به صورت پودر ریز خرد شده و با مقدار کمی آب مخلوط شوند تا به صورت خمیر در آید.

خریدنیکلوزامید
خریدنیکلوزامید

برای بیمارانی که این دارو را برای کرم‌های گاو یا کرم های پهن یا ماهی استفاده می‌کنند:

برای کمک به پاک سازی کامل عفونت، این دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. معمولاً یک دوز کافی است. با این حال، در بعضی از بیماران برای پاکسازی کامل عفونت ممکن است به دوز دوم این دارو نیاز باشد.

برای بیمارانی که این دارو را برای کرم‌های کوتوله استفاده می کنند:

برای کمک به پاکسازی کامل عفونت، این دارو را برای تمام مدت درمان (معمولاً 7 روز) ادامه دهید، حتی اگر علائم شما پس از چند روز برطرف شود. در بعضی از بیماران، برای پاکسازی کامل عفونت ممکن است به دوره دوم این دارو نیاز باشد.

اگر مصرف این دارو را خیلی زود متوقف کنید، ممکن است عفونت دوباره برگردد. هیچ دوزی را از دست ندهید. برخی از بیماران مبتلا به عفونت کرم نواری ممکن است هیچ علائمی مشاهده نکنند یا فقط علائم خفیف داشته باشند.

سم شناسی

سمیت کمی دارد زیرا توسط روده میزبان جذب نمی‌شود.

حاشیه ایمنی آن گسترده است زیرا 40 برابر دوز درمانی اثرات سمی ایجاد نکرد.

در سگ‌ها و گربه‌ها، دوز 250 میلی‌گرم در کیلوگرم وزن به بعد می‌تواند باعث استفراغ شود.

در سگ‌ها، 5 برابر دوز درمانی باعث ایجاد دیستروفی و ترشح کبدی کانونی خفیف در گلومرول کلیه شد.

در مطالعه دیگری روی سگ‌ها، دوزهای خوراکی حداکثر 4500 و 6000 میلی‌گرم در کیلوگرم در روز به مدت 4 هفته علائم سمی ایجاد نکرد.

در مطالعه دیگری روی سگ‌ها، دوزهای خوراکی mg / kg  100 در روز به مدت یک سال نیز علائم سمی ایجاد نکرد.

در گربه ها، دوزهای خوراکی حداکثر 900 میلی‌گرم در کیلوگرم در روز به مدت 4 هفته علائم سمی ایجاد نمی‌کند.

به طور کلی، به دلیل جذب ضعیف آن در خون و سمیت کم، موارد مسمومیت با نیکلوزامید نادر است. نیکلوزامید برای ماهی‌ها، زئوپلانکتون‌ها، نرم تنان و دوزیستان سمی است. برای پرندگان بسیار سمی نیست.

خریدنیکلوزامید
خریدنیکلوزامید

علائم مسمومیت

مسمومیت در اثر مصرف این ترکیب دارویی غیر معمولی است.

شایع ترین آن اختلالات رفتاری، هایپوپنه (کاهش جریان هوای تنفسی)، استفراغ و تشنج است.

موارد منع مصرف

هیچ منع مصرفی برای نیکلوزامید وجود ندارد.

پادزهر

نیکلوزامید پادزهر خاصی ندارد. درمان علامتی است.

ذخیره‌سازی

دارو را در دمای اتاق و دور از گرما، رطوبت و نور مستقیم در یک ظرف دربسته نگهداری کنید. از یخ‌زدگی دور نگه دارید.

دور از دسترس اطفال نگه دارید.

داروی تاریخ گذشته یا دارویی را که دیگر لازم نیست نگه ندارید.

سایر مطالب: مدروکسی پروژسترون استات

جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست