مواد اولیه دارویی و پزشکیمواد اولیه شیمیایی

متفورمین هیدروکلراید

سفارش محصول تماس با کارشناس

متفورمین هیدروکلراید، نمک هیدروکلراید متفورمین بیگوانید ترکیبی است که از واکنش متفورمین با یک هم ارز هیدروژن کلراید حاصل می‌شود. این ماده دارای فرمول مولکولی C4H12ClN5 می‌باشد.

متفورمین در سال ۱۹۲۲ کشف شد. ژان استرن پزشک فرانسوی، برای اولین‌بار در ۱۹۵۰ مطالعه اثرات متفورمین را درون بدن انسان انجام داد. در سال ۱۹۵۷ در فرانسه و در سال ۱۹۹۵ در ایالات متحده، متفورمین به عنوان دارو معرفی شد. این ماده در لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی است که مؤثرترین و بی خطرترین داروهای مورد نیاز در یک سیستم بهداشتی است. در سال ۲۰۱۶، این ترکیب چهارمین داروی تجویز شده در ایالات متحده با بیش از ۸۱ میلیون نسخه بود.

کاربرد متفورمین هیدروکلراید:

متفورمین هیدروکلراید با فعالیت کاهش‌دهنده قند خون و دارای پتانسیل ضد نئوپلاستیک است.

متفورمین با بهبود حساسیت بافتی به انسولین و افزایش جذب آن توسط بافت‌ها به خصوص ماهیچه‌های اسکلتی باعث پایین آمدن قند خون می‌شود. از این طریق تولید کبدی و جذب روده‌ای گلوکز را کاهش می‌دهد در نتیجه در درمان دیابت غیر وابسته به انسولین که به اصلاح رژیم غذایی پاسخ نمی‌دهد موثر می‌باشد.

متفورمین هیدروکلراید، با نام تجاری Glucophage در بازار بین‌المللی، به عنوان اولین دارو برای درمان دیابت نوع ۲ به خصوص در افرادی که اضافه وزن دارند، می‌باشد.

متفورمین ممکن است از طریق مهار کردن محور AMPK / mTOR و مهار بیان ماتریس MMP-9 که در بسیاری از بافت‌های سرطانی تنظیم شده است، اثرات ضد نئوپلاستیک را اعمال کند.

متفورمین باعث می‌شود مقدار اکسیژن بیشتری در هر سلول تولید شود در نتیجه طول عمر و استحکام سلولی را بالا می برد لذا متفورمین، می‌تواند یک گزینه مناسب برای انجام تحقیقات بیشتر به عنوان یک داروی ضد پیری باشد.

کاربرد متفورمین هیدروکلرایدعوارض جانبی استفاده از داروی متفورمین:

عوارض جانبی استفاده از داروی متفورمین شامل اسهال، حالت تهوع و درد شکمی است. اگر میزان دارو به صورت نامناسب یا دوزهای زیاد مصرف شود باعث بالا رفتن میزان اسید لاکتیک خون می‌شود که این موضوع نگران‌کننده می‌باشد. این دارو نباید در افراد مبتلا به بیماری کبدی یا کلیوی مصرف شود، با وجود این که هیچ آسیب مشخصی در دوران بارداری به وجود نمی‌آورد اما برای دیابت حاملگی، مصرف انسولین ترجیح داده می‌شود.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید