حشره کش‌ها

همه چیز درباره حشره کش‌ها و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها

حشره کش‌ها، هر ماده سمی که برای از بین بردن حشرات استفاده می‌شود. چنین موادی در درجه اول برای کنترل آفاتی که  گیاهان زراعی را آلوده می‌کنند یا از بین بردن حشرات ناقل بیماری در مناطق خاص استفاده می‌شود.حشره کش‌ها را می‌توان به روش‌های مختلف، بر اساس شیمی، عملکرد سم‌شناسی یا نحوه نفوذ آن‌ها طبقه‌بندی کرد. در طرح دوم، آن‌ها بر اساس اینکه آیا در اثر بلع (سم معده)، استنشاق (بخور) یا نفوذ به پوشش بدن (سموم تماسی) اثر می‌گذارند، طبقه‌بندی می‌شوند.

بیشتر حشره کش‌های مصنوعی توسط هر سه این مسیرها نفوذ می‌کنند، بنابراین از نظر شیمی پایه بهتر از یکدیگر متمایز می‌شوند. علاوه بر مواد مصنوعی، برخی از ترکیبات آلی که به طور طبیعی در گیاهان اتفاق می‌افتند مانند برخی ترکیبات غیر آلی حشره کش‌های مفیدی هستند.برخی از این موارد در برنامه‌های کشاورزی ارگانیک مجاز است. بیشتر حشره کش‌ها روی گیاهان و سایر سطوح پراکنده یا تغذیه شده توسط حشرات پاشیده می‌شوند یا توسط حشرات تغذیه می‌شود.

حشره کش‌ها
حشره کش‌ها

حالت‌های نفوذ حشره کش‌ها

سموم معده فقط در صورت بلعیدن از طریق دهان سمی هستند و درمورد آن دسته از حشرات که قسمت‌های دهان آن‌ها را گاز گرفته یا جویده می‌کنند مانند کاترپیلار، سوسک و ملخ بسیار مفید هستند. سموم اصلی معده مواد مخدر هستند – به عنوان مثال، سبز پاریس (استواورسنیت مس)، آرسنات سرب و آرسنات کلسیم و ترکیبات فلوئور، از جمله فلوراید سدیم و کریولیت هستند. آنها به صورت اسپری یا گرد و غبار روی برگ‌ها و ساقه‌های گیاهان خورده شده توسط حشرات هدف قرار می‌گیرند. سموم معده به تدریج با حشره کش‌های مصنوعی جایگزین شده‌اند، که خطر کمتری برای انسان و سایر پستانداران دارند.

سموم تماسی به پوست آفت نفوذ می‌کنند و در برابر بندپایان مانند شته‌ها که سطح گیاه را سوراخ می‌کنند و آب آن را می‌مکند، استفاده می‌شود. حشره کش‌های تماسی را می‌توان به دو گروه اصلی تقسیم کرد: ترکیبات طبیعی و ترکیبات آلی مصنوعی.

حشره کش‌های تماسی طبیعی

حشره کش‌های تماسی که به طور طبیعی وجود دارند شامل نیکوتین است که از توتون تولید شده است. pyrethrum، به دست آمده از گل Chrysanthemum cinerariaefolium و Tanacetum coccineum، روتنون، از ریشه‌های گونه‌های ادریس و گیاهان مرتبط ؛ و روغن،حاصل از نفت، اگرچه این ترکیبات در اصل از عصاره‌های گیاهی گرفته شده‌اند، اما عوامل سمی برخی از آن‌ها (به عنوان مثال پیرترین‌ها) سنتز شده‌اند.

حشره کش‌های طبیعی معمولاً روی گیاهان عمر کوتاهی دارند و نمی‌توانند از حمله طولانی مدت محافظت کنند. بجز pyrethrum، تا حد زیادی توسط حشره کش‌های آلی مصنوعی جدید جایگزین شده‌اند.

تدخین‌ها، ترکیبات سمی هستند که از طریق سوراخ‌های تنفسی یا روزنه‌های تنفسی وارد سیستم تنفسی حشره می‌شوند، این مواد شامل مواد شیمیایی مانند سیانید سدیم، نفتالین، نیکوتین و متیل بروماید است و عمدتاً برای از بین بردن آفات حشرات محصولات ذخیره شده یا بخور دادن مواد موجود در انبار استفاده می‌شود.

هیدروکربن‌های کلر دار

هیدروکربن‌های کلر شده در آغاز دهه 1940 پس از کشف (1939) از ویژگی‌های حشره کش DDT توسعه یافتند. نمونه‌های دیگر این سری BHC، لیندان، کلروبنزیلات، متوکسی کلر و سیکلودی ان‌ها (که شامل آلدرین، دیلدرین، کلردان، هپتاکلور و آندرین) هستند. برخی از این ترکیبات کاملاً پایدار بوده و عملکرد باقی‌مانده طولانی دارند.

بنابراین، در مواردی که حفاظت برای مدت طولانی مورد نیاز است، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند. عملکرد سمی آن‌ها به طور کامل درک نشده است، اما شناخته شده است که سیستم عصبی را مختل می‌کنند. تعدادی از این حشره کش‌ها به دلیل تأثیرات سوء آن بر محیط زیست ممنوع شده‌اند.

حشره کش‌ها
حشره کش‌ها

ارگانوفسفره‌ها

ارگانوفسفره‌ها اکنون بزرگترین و متنوع‌ترین طبقه حشره کش‌ها هستند. دو ترکیب پرکاربرد در این کلاس پاراتیون و مالاتیون است. دیگران دیازینون، نالید، متیل پاراتیون و دی کلروس هستند. آن‌ها به ویژه در برابر حشرات مکنده مانند شته‌ها و کنه‌ها که از آب گیاهان تغذیه می‌کنند، موثر هستند.

جذب مواد شیمیایی به گیاه با اسپری برگ‌ها یا با استفاده از محلول‌های آغشته به مواد شیمیایی به خاک حاصل می‌شود، بنابراین مصرف از طریق ریشه صورت می‌گیرد. ارگانوفسفرها معمولاً عمل پسماند کمی دارند و بنابراین در مواردی که تحمل باقیمانده انتخاب حشره کش‌ها را محدود می‌کند، اهمیت هستند.

آن‌ها به طور کلی بسیار سمی‌تر از هیدروکربن‌های کلر دار هستند. ارگانوفسفرها با مهار آنزیم کولین استراز که در عملکرد سیستم عصبی ضروری است، حشرات را از بین می‌برند.

کاربامات‌ها

کاربامات‌ها گروهی از حشره کش‌ها هستند که شامل ترکیباتی مانند کاربامیل، متومیل و کربوفوران هستند. آن‌ها به سرعت سم‌زدایی می‌شوند و از بافت‌های حیوانی خارج می‌شوند. تصور می‌شود که سمیت آن‌ها از مکانیزمی تا حدودی مشابه با ارگانوفسفر‌ها ناشی می‌شود.

آلودگی و مقاومت حشره کش‌ها در برابر محیط زیست

ظهور حشره کش‌های مصنوعی در اواسط قرن بیستم کنترل حشرات و سایر آفات بندپایان را بسیار مؤثرتر کرد و چنین مواد شیمیایی با وجود اشکالات زیست محیطی در کشاورزی مدرن همچنان ضروری است. حشره کش‌های مدرن با جلوگیری از ضرر و زیان محصولات، بالا بردن کیفیت تولید و کاهش هزینه‌های کشاورزی، عملکرد محصولات را در برخی مناطق جهان در دوره زمانی 65 – 1945 افزایش دادند.

آن‌ها همچنین در بهبود سلامت انسان و حیوانات خانگی مهم بوده‌اند. مالاریا، تب زرد و تیفوس، در میان سایر بیماری‌های عفونی، با استفاده از آن‌ها در بسیاری از مناطق جهان بسیار کاهش یافته است.

اما استفاده از حشره کش‌ها نیز منجر به چندین مشکل جدی شده است که از جمله آن‌ها می‌توان به آلودگی محیطی و ایجاد مقاومت در گونه‌های آفت اشاره کرد. از آنجا که حشره کش‌ها ترکیبات سمی هستند، ممکن است علاوه بر حشرات مضر، بر موجودات دیگر نیز اثر سوء بگذارد.

جمع شدن برخی حشره کش‌ها در محیط می‌تواند تهدیدی جدی هم برای حیات وحش و هم برای انسان باشد. بسیاری از حشره کش‌ها عمر کوتاهی دارند یا توسط حیواناتی که آن‌ها را می‌خورند متابولیزه می‌شوند، اما برخی از آن‌ها ماندگار هستند و در صورت استفاده زیاد، محیط را فرا می‌گیرند.

هنگامی که یک حشره کش استفاده می‌شود، مقدار زیادی از آن به خاک می‌رسد و آب‌های زیرزمینی در اثر استفاده مستقیم یا رواناب از مناطق تصفیه شده، می‌توانند آلوده شوند.

مهمترین آلودگی‌های خاک هیدروکربن‌های کلر مانند DDT، آلدرین، دیلدرین، هپتاکلر و BHC هستند. به دلیل اسپری‌های مکرر، این مواد شیمیایی می‌توانند به میزان شگفت آور زیادی در خاک (10-100 کیلوگرم در هکتار [10–100]پوند در هکتار) جمع شوند و با ارتباط با زنجیره‌های غذایی، تأثیر آن‌ها بر حیات وحش بسیار افزایش می‌یابد.

پایداری DDT و نزدیکان آن منجر به تجمع آن‌ها در بافت‌های بدن حشرات که رژیم غذایی سایر حیوانات بالاتر از زنجیره غذایی را تشکیل می‌دهند، می‌شود و اثرات سمی بر روی آن‌ها دارد. پرندگان شکاری مانند عقاب‌ها، شاهین‌ها معمولاً به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرند و کاهش جدی جمعیت آن‌ها را می‌توان در اثرات DDT و نزدیکان آن جستجو کرد.

در نتیجه، استفاده از چنین مواد شیمیایی در دهه 1960 محدود شده و در دهه 1970 در بسیاری از کشورها بطور کامل ممنوع شد.

موارد مسمومیت انسان با حشره کش نیز گهگاه رخ می‌دهد و استفاده از یک ارگانوفسفات رایج، پاراتیون، به دلیل اثرات سمی آن بر کارگران مزرعه‌ای که مستقیماً در معرض آن بودند، در سال 1991 به شدت در ایالات متحده کاهش یافت.

مشکل دیگر حشره کش‌ها تمایل برخی از جمعیت حشرات هدف به مقاومت در برابر حشره کش است زیرا اعضای حساس آن‌ها از بین می‌رود و آن سویه‌های مقاوم که زنده می‌مانند چند برابر می‌شوند و در نهایت ممکن است اکثریت جمعیت را تشکیل دهند.

مقاومت، جمعیت حشره‌ای را نشان می‌دهد که قبلاً حساس بوده و دیگر نمی‌توان آن را با میزان معمول توصیه شده توسط آفت کش کنترل کرد. صدها گونه از حشرات مضر در برابر آفت کش های آلی مصنوعی مختلف مقاومت پیدا کرده‌اند، و سویه‌هایی که در برابر یک حشره کش مقاوم می‌شوند نیز ممکن است در برابر ترکیب ثانویه که دارای عملکردی مشابه نوع اول است، مقاوم باشند.

پیشگامان شیمی
حشره کش‌ها

مقاومت به محض ایجاد، در غیاب سموم دفع آفات برای مدت زمان متفاوتی، بسته به نوع مقاومت و گونه‌های آفت، ادامه می‌یابد.حشره کش‌ها همچنین ممکن است با از بین بردن دشمنان طبیعی که قبلاً آن‌ها را تحت کنترل داشتند، باعث رشد جمعیت حشرات مضر شوند. ماهیت غیر اختصاصی مواد شیمیایی با طیف گسترده باعث می‌شود که آن‌ها تأثیرات ناخواسته‌ای بر فراوانی حشرات مضر و مفید داشته باشند.

به دلیل مشکلات مرتبط با استفاده زیاد از برخی حشره کش‌های شیمیایی، روش کنونی کنترل حشرات استفاده از آن‌ها را با روش‌های بیولوژیکی در یک رویکرد به نام کنترل تلفیقی ترکیب می‌کند.

در این رویکرد، ممکن است حداقل استفاده از حشره کش با استفاده از انواع محصولات مقاوم در برابر آفات، استفاده از روش‌های پرورش محصول که مانع ازدیاد آفات می‌شود، انتشار ارگانیسم‌هایی که شکارچی یا انگل گونه‌های آفت هستند و ایجاد اختلال در تولید مثل آفت با انتشار آفات ضدعفونی شده ترکیب شود.

برچسب:

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست