مواد اولیه شیمیاییمواد اولیه صنعتی

هیپوفسفریک اسید

هیپوفسفریک اسید یک اسید معدنی با فرمول H۴P۲O۶ است. درجه اکسیداسیون فسفر در این ترکیب ۴+ می­‌باشد. در حالت جامد به صورت ترکیب دو آبه H۴P۲O۶ · ۲H۲O وجود دارد. در هیپوفسفریک اسید اتم‌های فسفر یکسان هستند. اتم‌های P به طور مستقیم با پیوند P-P به هم وصل ‌می‌­شوند. یک ایزو فسفریک ­اسید با فرم ایزومریک وجود دارد که دارای ساختار متفاوتی با اتم‌­های فسفر غیر­همسان است. یکی از آن‌ها دارای یک اتم H که به صورت مستقیم با آن پیوند دارد و حالت اکسیداسیون ۳+ است. دو فسفر با یک پل P − O − P به هم وصل می‌شوند. اتم فسفر دیگر، حالت اکسیداسیون ۵+ دارد.

سنتز هیپوفسفریک اسید:

  • ممکن است هیپوفسفریک اسید از واکنش فسفر قرمز با کلریت‌سدیم در دمای اتاق تهیه شود.

 ۲P + 2 NaClO۲ + ۲ H۲O → Na۲H۲P۲O۶ + ۲ HCl

  • هنگام غوطه‌ور شدن فسفر سفید در آب، فسفر اکسید شده و مخلوطی از هیپوفسفوریک اسید، فسفرو اسید (H3PO3) و اسید فسفریک (H3PO4) تولید می‌شود.
  • نمک تتراسدیم Na۴P۲O۶۱۰H۲O در pH10 و نمک دی­‌سدیم، Na۲H۲PO۶·۶H۲O در pH 5.2 متبلور می­‌شوند. نمک دی‌سدیم حاصل را می‌تواند از طریق ستون تبادل یونی عبور داده تا اسید دو آبه، H۴P۲O۶·۲H۲ تشکیل شود.
  • اسید بی‌آب را می‌تواند با حذف آب از P۴O۱۰ در خلاء یا با واکنش H۲S روی هیپوفسفات سرب، Pb۲P۲O۶ تشکیل شود.

هیپوفسفوریک اسید با ثابت تفکیک‌های pKa1 = ۲.۲ ، pKa2 = ۲.۸ ، pKa3 = ۷.۳ و pKa4 = ۱۰.۰ یک ترکیب چهار پروتنه است.

هیپوفسفریک اسید در هیدروکلریک اسید، ناپایدار است، در هیدروکلراید ۴ مولار به  H۳PO۳ + H۳PO۴ هیدرولیز می­‌شود.

ساختار:

اسید هیپوفسفوریک حاوی یون‌های اکسونیوم است و به بهترین شکل -H۳O+]۲ [H۲P۲O۶]۲ ] فرموله شده است. این اسید با نمک دیامونیوم حاوی آنیون -HOPO۲PO۲OH]۲] با طول پیوند P − P 219 pm ایزومر ساختاری است.

آنیون -HOPO۲PO۲OH۲ در ترکیب Na۲H۲P۲O۶·۶H۲O دارای یک ساختار شبیه اتان متقارن و دارای پیوند P-P به طول pm 219 است. هر اتم فسفر دارای دو پیوند P − O به طول pm 151 و طول پیوند P − OH 159 pm است.

نمک‌های هیپوفسفات:

بسیاری از نمک‌­های هیپوفسفات شناخته­ شده هستند، به عنوان مثال، می­‌توان به موارد فوق اشاره کرد:

K۴P۲O۶·۸H۲O, Ca۲P۲O۶·۲H۲O, K۳HP۲O۶·۳H۲O, K۲H۲P۲O۶·۲H۲O, KH۳P۲O۶.

در حالت پایدار در هوا، هیپوفسفات­‌ها تمایل به اکسید شدن و تبدیل‌شدن به پیروفسفات­‌های حاوی یون P۲O۷۴- را دارند. در این ترکیب P دارای درجه اکسیداسیون ۵+ است. هیپوفسفات­‌ها نسبت به هیدروکسیدهای قلیایی پایدار هستند. در هیدروکسید سدیم ذوب‌شده، آن‌ها به سرعت به ارتو فسفات حاوی PO۴۳- تبدیل می‌شوند.

سیدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
برای مشاوره تماس بگیرید