مولاریته اسید معده چقدر است؟

هنگامی که غذا به معده شما می‌رسد، داخل یک حمام گرم هیدروکلریک‌اسید فرو می‌رود.این درت هضم را تسریع می‌کند و شرایط مناسبی را برای فعال کردن یک آنزیم مهم هضم‌کننده موجود در معده شما فراهم می‌کند. شیمی‌دانان غلظت محلول‌ها را با استفاده از واحدی به نام مول یان می‌کنند و مولاریته‌اسید در معده شما به طرز چشمگیری زیاد است.

مولاریته:

مول یک واحد معادل 23^10*6.022 مولکول، اتم یا یون از ماده است. وزن و جرم یک مول بستگی به عنصر یا ترکیب مورد نظر دارد. به عنوان مثال، یک مول از اتم‌های طلا بسیار بیشتر از یک مول مولکول‌های هیدروژن وزن دارند. مولاریته یک محلول مانند شیره معده، تعداد مول ماده است که در یک لیتر محلول حل می‌شود. به عنوان مثال، محلول یک مولار، برای هر لیتر محلول، یک مول حل‌شونده دارد.

اسیدیته:

مولاریته روشی مناسب برای اندازه‌گیری غلظت اسید معده است زیرا هیدروکلریک اسید بسیار قوی است، بنابراین تقریباً در مورد تمام مولکول‌های هیدروکلراید به یون‌های +H و Cl تقسیم می‌شوند. یون‌های +H آزادانه در محلول شناور نمی‌شوند، بلکه به مولکول‌های آب وصل می‌شوند تا +H3O شوند. pH برابر است با منفی  log  غلظت یون هیدروژن در مول در لیتر است و از آنجا که اسید‌هیدروکلریک بسیار قوی است، pH به منفی log غلظت اسید‌هیدروکلریک تبدیل می‌شود.

ترشح و رقت:

سلول‌های مسئول تولید HCl در معده شما سلول‌های جداری هستند و محلول ترشح شده آن‌ها 160 میلی‌مول در لیتر است، به عبارت دیگر 0.16 مول در لیتر، مطابق با pH 0.8. اما در معده، محلول به pH بین 1 و 2 رقیق می‌شود، که مربوط به غلظت اسید‌هیدروکلریک بین 0.1 تا 0.01 مول در لیتر است.

فرآیند ترشح:

در سلول‌های پاریتال، پروتئین‌های حامل یون‌های کلرید و پتاسیم را به بیرون از غشاء انتقال می‌دهند. یک پمپ پروتون یون‌های هیدروژن را برای یون‌های پتاسیم رد و بدل می‌کند، بنابراین اثر این شبکه، تجمع هیدروکلراید با کمی پتاسیم‌کلرید است. به طور معمول، غلظت کلرید‌پتاسیم در حدود 15 میلی‌مول در لیتر یا 0.015 مول در لیتر است. مقدار بسیار ناچیزی از کلرید سدیم نیز موجود است. این نمک اسیدی یا بازی نیست، بنابراین هیچ تأثیری بر pH ندارند.

سایر محصولات:

شما می‌توانید برای تهیه محصولات به سایت پیشگامان شیمی مراجعه نمائید. این محصولات در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل و نقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود.

برچسب:
جستجو در پیشگامان شیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست