بهینه سازی فرمولاسیون پاک کننده های دست

مروری بر بهینه سازی فرمولاسیون پاک کننده های دست

محققان برآورد کرده‌اند که اگر همه افراد به طور معمول دست‌های خود را بشویند، می‌توان از یک میلیون مرگ در سال جلوگیری کرد. شستن دست‌ها به وضوح یکی از بهترین اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بیماری و حفظ سلامتی است.

در طول یک سال و نیم گذشته، شستن دست‌ها به دلیل شیوع همه‌گیر کووید -19 به طور فزاینده‌ای ضروری شده است. علاوه بر این، سالمونلا، E. coli O157 و نوروویروس میکروب‌های شایع موجود در زباله‌های انسان و حیوانات هستند و افراد هنگام استفاده از توالت، تعویض پوشک و / یا استفاده از گوشت خام به راحتی می‌توانند با این میکروب‌ها تماس پیدا کنند. بدون شستن دست‌ها پس از دست زدن به این مواد، میکروب‌ها به راحتی از طریق دستگیره در آلوده از انسان به انسان منتقل می‌شوند و دیگران را در معرض بیماری قرار می‌دهند.

بهینه سازی فرمولاسیون پاک کننده های دست
بهینه سازی فرمولاسیون پاک کننده های دست

علاوه بر این، طبق گفته سازمان بهداشت جهانی، همانطور که مشهور است، بهداشت دست ها برای حفظ ایمنی بیماران، به ویژه در محیط های پزشکی و مراقبت‌های بهداشتی، بسیار مهم است. با این حال، در نتیجه، بسیاری از پرستاران و پزشکان پوست به دلیل شستشوی مکرر دست‌ها – به طور کلی مصرف کنندگان، با توجه به شیوه‌های جدید فوق‌العاده بهداشتی، دستان آن‌ها به طور فزاینده‌ای تحریک می شود.

شستن چند بار دست‌ها در روز می‌تواند منجر به خشکی و ترک پوست شود و این لایه بیرونی بعنوان دفاعی در برابر محیط خارجی عمل کرده و به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند. سورفکتانت‌های موجود در پاک‌کننده‌های دست، در حالی که به از بین بردن آلودگی‌ها و میکروب‌های ناخواسته کمک می‌کند، می‌توانند با همان مکانیسم، سد بیرونی پوست را نیز از بین ببرند.

این به نوبه خود می تواند باعث خشکی، قرمزی، خارش و حساسیت پوست شود. اغلب توصیه می شود که مصرف کنندگان بعد از شستن دست‌ها از کرم استفاده کنند، اما بهینه‌سازی فرمولاسیونی که حتی پس از چند بار شستن دست‌ها پوست را خشک نکند، بیشتر ایده‌آل خواهد بود.

سورفکتانت‌های آنیونی معمولاً در پاک‌کننده‌های دست یافت می شوند زیرا یکی از مؤثرترین ترکیباتی هستند که به حذف آلودگی‌ها و میکروب‌ها از پوست کمک می‌کند. با این حال، با توجه به اثربخشی آن‌ها، همانطور که اشاره شد، آن‌ها همچنین می‌توانند غشای چربی پوست را حل کرده و به پروتئین‌های لایه شاخی پوست آسیب برسانند.

سورفکتانت‌ها

عوامل فعال سطحی (سورفکتانت‌ها) جزء اصلی پاک‌کننده‌های دست هستند. سورفکتانت‌ها اغلب قطبی و یا غیر قطبی هستند، جایی که ناحیه آب دوست ممکن است بار را حمل کند.سورفکتانت‌های دارای طبیعت دوگانه به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به عنوان حلال عمل کرده و از طریق فعالیت کششی سطحی میسل ایجاد کنند. این ویژگی به انواع مختلف ویژگی‌ها اجازه می‌دهد تا بر اساس انواع مختلف سورفاکتانت ظاهر شوند.

انواع سورفکتانت‌ها

چهار نوع عمده وجود دارد: آنیونی، کاتیونی، آمفوتریک و غیر یونی.دراین مقاله بر روی آنیونیک‌ها، غیر یونیک‌ها تمرکز می‌کند، زیرا سورفکتانت‌های کاتیونی با آنیونیک‌ها سازگار نیستند و معمولاً در پاک‌کننده‌های دست یافت نمی‌شوند.

سورفکتانت‌های آنیونی

سورفکتانت‌های آنیونی حاوی یک گروه آب دوستی با بار منفی هستند. یون های متداول موجود در سر آب دوست شامل کربوکسیلات، سولفات یا سولفونات است. این نوع سورفکتانت برای پاکسازی و کف کردن بسیار عالی است. رایج‌ترین مواردی که در مراقبت از پوست یافت می‌شود شامل آلکیل سولفات و سولفات آلکیل اتوکسیله شده می‌باشد.

همانطور که قبلاً ذکر شد، سورفکتانت‌های آنیونی می توانند کمی تحریک‌کننده باشند. اسید سولفونیک، استرهای فسفات، گلوتامات‌ها (دی سدیم کوکوئیل گلوتامات و… )، ایزتیونات‌ها و تائورات‌ها  کمی ملایم تر از سولفات‌ها هستند، که افزودنی‌های خوبی برای سولفات‌ها یا به عنوان جایگزینی برای کاهش حساسیت پوست هستند.سورفکتانت‌های آنیونی به طور کلی نباید به تنهایی مورد استفاده قرار گیرند – آن‌ها باید در کنار سورفکتانت‌های آمفوتریک و / یا غیر یونی برای کمک بهینه برای تحمل پوست، کیفیت کف و ویسکوزیته محصول استفاده شوند.

سورفکتانت‌های آمفوتریک

یک مولکول سورفاکتانت منحصر به فرد که از لحاظ نظری حاوی بارهای مثبت و منفی است، به عنوان آمفوتریک نامیده می‌شود.

سورفکتانت‌های آمفوتریک برای تقویت کف، بهبود حالت دهی و کاهش سوزش فوق‌العاده هستند. سورفکتانت‌های آمفوتریک به pH حساس هستند. این بدان معناست که در pH پایین، آن‌ها خواص تهویه مطبوع مشابه با سورفکتانت‌های کاتیونی نشان می‌دهند. در pH بالا، آن‌ها ویژگی‌های مشابه سورفاکتانت های آنیونی را ارائه می‌دهند.

استفاده از این نوع سورفکتانت در کنار سورفکتانت‌های آنیونی برای بهینه‌سازی عملکرد پاکسازی، کف شدن و تحمل پوست بسیار مناسب است. برخی از نمونه‌های سورفکتانت آمفوتریک شامل پروپیونات (پروپیونات کلسیم، پروپیونات سدیم و …)، بتائین ( کوکامیدو پروپیل بتائین و…) و آمفواستات است.

سورفکتانت‌های غیر یونی

سورفکتانت‌های غیر یونی بدون بار هستند اما حلالیت در آب را از گروه های قطبی مانند هیدروکسیل و پلی اکسی اتیلن به دست می آورند. این سورفکتانت‌ها یک گزینه عالی برای کمک به کاهش حساسیت پوست هستند زیرا به عنوان امولسیفایر، نرم‌کننده و عامل حل کننده عمل می‌کنند. از آنجا که هیچ گونه باری برای این نوع سورفکتانت‌ها وجود ندارد، آن‌ها به طور کلی با انواع دیگر سورفکتانت‌ها سازگار هستند و به صورت حداقل تحت تأثیر pH قرار می گیرند.

برخی از الکل های چرب در این گروه می توانند به کاهش تحریک و انتقال رطوبت به پوست کمک کنند. نمونه‌هایی از سورفکتانت‌های غیر یونی عبارتند از: الکل‌های چرب اتوکسیله، آلکیل پلی‌گلیکوزیدها، استرهای گلیسریل، استرهای PEG، استرهای سوربیتان (اسپن 65، اسپن 80، اسپن 20 و…)، پلی سوربات‌ها و الکل‌های چرب هستند. سورفکتانت‌های غیر یونی نیز از زیبایی ظاهری مطلوبی در فرمولاسیون برخوردار خواهند بود.

نتیجه گیری

شستشوی مکرر دست ها به کاهش انتشار میکروب‌ها و باکتری‌ها کمک می‌کند. با این حال، انجام مکرر این فرآیند می‌تواند اثرات نامطلوبی روی پوست مانند قرمزی و خشکی داشته باشد.همانطور که قبلاً گفته شد، شستن دست‌ها بسیار مهم است، اما حفظ سلامت پوست نیز به همان اندازه حیاتی است. با استفاده از سورفکتانت‌ها، محصولات می‌توانند به حذف آلودگی‌ها، میکروب‌ها و باکتری‌ها کمک کنند در حالی که پوست را از بین نمی‌برند.

این امر با بهینه‌سازی نسبت های آنیونی، آمفوتریک و غیر یونی سورفکتانت به دست می‌آید تا اطمینان حاصل شود که پوست به طور مؤثری بدون آسیب به سطح آن تمیز می‌شود.فراتر از بهینه‌سازی نسبت سورفاکتانت، گنجاندن سایر مواد مانند گلیسیرین و پروپاندیول می‌تواند به حفاظت بیشتر از سد پوستی کمک کند.

منبع:cosmeticsandtoiletries.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست