کاربرد فلوئورسولفوریک اسید

فلوئورسولفوریک اسید (سولفورو فلوریدیک اسید) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی HSO3F است. یکی از قوی‌ترین اسیدهای قابل خرید از بازار است. فرمول HSO3F بر رابطه آن با اسید سولفوریک، H2SO4 تأکید دارد. HSO3F یک مولکول تتراهدرال است. فلوئورسولفوریک اسید یک مایع بی‌رنگ است، اگرچه نمونه‌های تجاری آن اغلب زرد هستند.

خواص شیمیایی

فلوئورسولفوریک اسید یک مایع بی‌رنگ و روان است. این ماده در حلال‌های آلی قطبی به عنوان مثال

  • نیتروبنزن
  • اسید استیک
  • اتیل‌استات

محلول است، اما در حلال‌های غیر قطبی مانند آلکان‌ها حل‌شوندگی پایینی دارد. به دلیل اسیدیته قوی آن، تقریباً تمام ترکیبات آلی که حتی قدرت پذیرش پروتون ضعیفی دارند را نیز حل می‌کند. HSO3F به آرامی HF و سولفوریک اسید را هیدرولیز می‌کند. تری‌فلوئورومتان‌ سولفونیک اسید (CF3SO3H) قدرت اسیدی بالای HSO3F را حفظ می‌کند اما از نظر هیدرولیتیکی پایدارتر است. خود یونیزاسیون فلوئورسولفوریک اسید به صورت فرآیند زیر رخ می­‌دهد:

                          2 HSO3F ⇌ [H2SO3F]+ + [SO3F]           K = 4.0 × 10−8 (at 298 K)

سنتز فلوئورسولفوریک‌اسید:

فلوئورسولفوریک اسید با واکنش HF و گوگرد تری‌اکسید تهیه می‌شود:

SO3 + HF → HSO3F

از طرف دیگر، KHF2 یا CaF2 را می‌توان در دمای 250 درجه سانتی‌گراد با اسیدسولفوریک دودکننده درمان کرد. هنگامی که HF با جریان یک گاز بی‌اثر حذف شد، HSO3F را می‌توان در دستگاه شیشه‌ای تقطیر کرد.

سوپر اسید­‌ها:

HSO3F یکی از قوی‌ترین اسید‌های برونستد شناخته شده است، اگرچه اسید‌های حاوی کربوران هنوز هم قوی‌تر هستند. ترکیبی از HSO3F و اسید لوئیس پنتافلوراید آنتی‌تونیک، “اسید جادویی” تولید می‌کنند، که یک ماده پروتئینی بسیار قوی است. این اسیدها همگی در رده “سوپراسیدها” قرار دارند، اسیدهای قوی‌تر از اسید سولفوریک 100٪.

کاربردها:

HSO3F برای بازسازی مخلوط HF و H2SO4، برای اچ‌کردن لبه‌های شیشه مفید است.HSO3F ایزومریزاسیون آلکان‌ها و آلکیللاسیون هیدروکربن‌ها با آلکن‌ها را منجر می­‌شود. اگرچه هنوز مشخص نشده که آیا چنین کاربرد‌هایی از اهمیت تجاری برخوردار هستند. همچنین می‌تواند به عنوان یک عامل فلوئورکننده آزمایشگاهی مورد استفاده واقع شود.

ایمنی:

فلورو سولفوریک اسید بسیار سمی و خورنده محسوب می‌شود. فلورو سولفوریک اسیدعمل هیدرولیز را منجر می‌­شود تا HF آزاد شود. افزودن آب به HSO3F، شبیه به اضافه‌کردن آب به اسید سولفوریک، اما بسیار شدید­تر است.

برچسب:

روال ثبت سفارش محصولات شیمیایی

با سلام و احترام ، روال ثبت سفارش مواد اولیه شیمیایی در شرکت پیشگامان شیمی به شرح زیر است. لطفا ابتدا با شماره تماس های زیر تماس گرفته ، بعد از مشاوره های لازم و پرسش و پاسخ های مورد نیاز جهت رفع ابهامات میتوان پیش فاکتور مورد نظر را صادر و روال پرداخت را طی کرد. در اخر هم با بارگیری و تحویل به مشتریان عزیز این پروسه به اتمام میرسد.

۰۹۱۲۹۰۰۸۸۶۲

۰۹۱۹۵۳۸۰۵۷۲

درخواست مشاوره مواد شیمیایی
درخواست مشاوره مواد شیمیایی

معرفی محصولات و خدمات پیشگامان

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست