کاربرد فلوئورسولفوریک اسید

فلوئورسولفوریک اسید (سولفورو فلوریدیک اسید) یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی HSO3F می‌باشد. یکی از اسیدهای قوی‌ قابل خرید از بازار است. فرمول HSO3F بر رابطه آن با اسید سولفوریک، H2SO4 تأکید دارد. HSO3F یک مولکول تتراهدرال است. فلوئورسولفوریک اسید یک مایع بی‌رنگ است، اگرچه نمونه‌های تجاری آن اغلب زرد رنگ هستند.

خواص شیمیایی فلوئورسولفوریک اسید

فلوئورسولفوریک اسید یک مایع بی‌رنگ و روان است. این ماده در حلال‌های آلی قطبی، به عنوان مثال:

  • نیتروبنزن
  • اسید استیک
  • اتیل‌ استات

محلول است، اما در حلال‌های غیر قطبی مانند آلکان‌ها حل‌شوندگی پایینی دارد. به دلیل اسیدیته قوی آن، تقریباً تمام ترکیبات آلی که حتی قدرت پذیرش پروتون ضعیفی دارند را حل می‌کند. HSO3F به آرامی HF و سولفوریک اسید را هیدرولیز می‌کند. تری‌فلوئورومتان‌ سولفونیک اسید (CF3SO3H) قدرت اسیدی بالای HSO3F را حفظ می‌کند، اما از نظر هیدرولیتیکی پایدارتر است. یونیزاسیون فلوئورسولفوریک اسید به صورت فرآیند زیر رخ می­‌دهد:

                          2 HSO3F ⇌ [H2SO3F]+ + [SO3F]           K = 4.0 × 10−8 (at 298 K)

سنتز فلوئورسولفوریک‌اسید:

فلوئورسولفوریک اسید با واکنش HF و گوگرد تری‌اکسید تهیه می‌شود:

SO3 + HF → HSO3F

از طرف دیگر، KHF2 یا CaF2 را می‌توان در دمای 250 درجه سانتی‌گراد با اسیدسولفوریک دودکننده درمان کرد. هنگامی که HF با جریان یک گاز بی‌اثر حذف شد، HSO3F را می‌توان در دستگاه شیشه‌ای تقطیر کرد.

سوپر اسید­‌ها:

HSO3F یکی از قوی‌ترین اسید‌های برونستد شناخته شده است، اگرچه اسید‌های حاوی کربوران هنوز هم قوی‌تر هستند. ترکیبی از HSO3F و اسید لوئیس پنتافلوراید آنتی‌تونیک، «اسید جادویی» تولید می‌کنند، که یک ماده پروتئینی بسیار قوی است. این اسیدها همگی در رده «سوپراسیدها» قرار دارند، اسیدهای قوی‌تر از اسید سولفوریک 100٪.

کاربردهای فلوئورسولفوریک‌اسید:

HSO3F برای بازسازی مخلوط HF و H2SO4، برای اچ‌کردن لبه‌های شیشه مفید است. HSO3F ایزومریزاسیون آلکان‌ها و آلکیللاسیون هیدروکربن‌ها با آلکن‌ها را منجر می­‌شود. اگرچه هنوز مشخص نشده که آیا چنین کاربرد‌هایی از اهمیت تجاری برخوردار هستند. همچنین می‌تواند به عنوان یک عامل فلوئورکننده آزمایشگاهی مورد استفاده واقع شود.

اسید صنعتی از کجا بخریم

ایمنی در برابر فلوئورسولفوریک‌اسید:

فلوئور سولفوریک اسید بسیار سمی و خورنده محسوب می‌شود. HSO3F عمل هیدرولیز را منجر می‌­شود تا HF آزاد شود. افزودن آب به HSO3F، شبیه به اضافه‌کردن آب به اسید سولفوریک، اما بسیار شدید­تر است.

خرید فلوئورو سولفوریک اسید

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، فلوئورو سولفوریک اسید مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست