قهوه و نقش آن در مراقبت از پوست
 • قهوه و نقش آن در مراقبت از پوست

  در سفری که اخیراً به اسپانیا داشتم، در جستجوی لوسیون ضد آفتاب راهی یک داروخانه محلی شدم تا پوست خود را از اثرات مضر اشعه ماوربنفش خورشید در امان نگه دارم. به استثنای محصولات ضد آفتاب و تعداد بسیار محدودی از کرم‌های مراقبت از پوست، داروخانه‌های اسپانیا تقریباً منحصراً به داروهای بدون نسخه اختصاص داده شده‌اند.

  با این وجود، از یافتن دستگاه قهوه در ورودی داروخانه اسپانیا با پرچمی در بالا که در آن کپسول‌های زیبایی قهوه حاوی قارچ و چندین ماده دیگر از جمله کلاژن وجود دارد، متعجب شدم.در ابتدا، با این ادعا که مصرف خوراکی قهوه می‌تواند برای پوست مفید باشد، کمی متعجب و بدبین شدم.

  با این حال، پس از کمی جستجو، به برخی مطالعات جالب توجه رسیدم که نشان‌دهنده تأثیرات مفید قهوه بر روی پوست است – از طریق خوراکی مصرف می‌شود و به صورت موضعی تجویز می‌شود.اسکراب های بدن و صورت، کرم‌های چشم، محصولات سلولیت، کرم‌های مرطوب‌کننده و صابون‌های حاوی قهوه در مراقبت از پوست مؤثر بوده است.

  برای درک بهتر ادعاهای مربوط به استفاده از چنین محصولاتی، تصمیم گرفتم نگاهی دقیق به منابع علمی داشته باشم. بیش از احتمال زیاد، علاقه زیاد به استفاده از قهوه در محصولات مراقبت از پوست ناشی از تأثیر کافئین بر روی بیوشیمی و فیزیولوژی پوست است، در این صورت نشان داده شده است که مانع تجمع چربی در پوست می‌شود، به عنوان یک محافظ نوری در برابر اشعه UV عمل می‌کند، و در تخلیه بافت لنفاوی کمک می‌کند.

  با این حال، باید اشاره کرد که بسیاری از این یافته‌ها از مطالعات سیستم کشت سلول یا مدل‌های حیوانی ناشی می‌شود – نه داده‌های بالینی انسان.علاوه بر اثرات درمانی موضعی کافئین بر روی پوست، با چندین مطالعه در مقیاس بزرگ اپیدمیولوژی علاقه زیادی ایجاد شد که ارتباط مثبتی بین مصرف قهوه و کاهش بروز سرطان پوست غیر ملانوم نشان داد.

  در مطالعه‌ای بیش از 90،000 زن قفقازی، ارتباط معکوس بین مصرف قهوه و بروز سرطان پوست غیر ملانوم پیدا شد. زنانی که روزانه قهوه می‌نوشند تقریباً 11٪ کمتر در معرض سرطان پوست غیر ملانوم هستند. نوشیدن شش فنجان یا بیشتر قهوه با کاهش 36 درصدی سرطان پوست غیر ملانوم همراه بود.

  این اثرات در زنانی که قهوه بدون کافئین می‌نوشند یافت نشد، که می‌تواند نشان دهد که کافئین ماده اصلی درگیر است. همچنین می‌تواند حاکی از این باشد که فرآیندهای رفع کافئین، از جمله استخراج حلال، ممکن است مواد مفید قهوه را حذف کند.همانطور که قبلاً اشاره شد، علاقه زیادی به استفاده از روغن قهوه سبز در کاربردهای آرایشی وجود داشته است.

  این روغن از طریق فشرده‌سازی سرد دانه‌های قهوه سبز بدست می‌آید. محققان از چندین دانشگاه در برزیل بزرگترین کشور تولید کننده قهوه در جهان نشان داده‌اند که تجویز روغن قهوه سبز در کشت‌های فیبروبلاست منجر به تنظیم مجدد کلاژن، الاستین و گلیکوزآمینو گلیکان‌ها و همچنین فاکتورهای رشد مانند تغییر رشد-β1 می‌شود.

  بعلاوه، نتایج حاصل از همان تیم تحقیقاتی افزایش سطح آکواپورین را به دلیل تیمار روغن قهوه سبز در فرهنگ سلول‌های کراتینوسیت نشان داد. روغن قهوه سبز حاوی لیپیدهایی است که علاوه بر دیترپن‌ها، تری آسیل گلیسرول، استرول و توکوفرول را نیز تشکیل می‌دهد که دارای خواص دارویی مهمی هستند.

  کارهای اخیر گزارش شده، به ویژگی‌های محافظت در برابر خورشید روغن قهوه سبز می‌پردازد. در سیستم‌های ضد آفتاب حاوی اتیل هگزیل متوکسی سینامات، افزودن روغن قهوه سبز افزایش 20٪ در فاکتور محافظت در برابر آفتاب را ایجاد می‌کند.

  روغن های گیاهی، که به طور معمول در مواد آرایشی یافت می‌شوند، حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب اشباع نشده شامل اسید چرب سویا و اسید چرب نارگیل هستند که به اکسیداسیون لیپید حساس هستند. میکرو کپسولاسیون یک استراتژی مناسب برای محافظت از روغن در برابر خطراک محیطی مانند اکسیداسیون، اکسیداسیون فتو و اکسیداسیون حرارتی است.

  جای تعجب نیست، مشخص شد که کپسوله‌شدن روغن قهوه سبز باعث بهبود کارایی آن می شود، احتمالاً به دلیل افزایش محافظت از روغن در برابر عناصر محیطی.

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  برچسب:

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  این فیلد را پر کنید
  این فیلد را پر کنید
  لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
  برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

  فهرست