فروش کاربید کروم

کاربید کروم چیست؟

کاربید کروم (II) یک ترکیب سرامیکی است که در چندین شکل مختلف وجود دارد (Cr3C2، Cr7C3 و Cr23C6). در شرایط استاندارد، کاربید کروم به عنوان جامد خاکستری وجود دارد. بسیار سخت و مقاوم در برابر خوردگی است. این ماده همچنین یک ترکیب نسوز است به این معنی که در دمای بالا نیز قدرت خود را حفظ می‌کند. این خواص آن را به عنوان افزودنی برای آلیاژهای فلزی مفید می‌سازند.

هنگامی که کریستال‌های کاربید کروم در سطح یک فلز ادغام می‌شوند. مقاومت به سایش و مقاومت در برابر خوردگی فلز را بهبود می‌بخشد و این خصوصیات را در دمای بالا حفظ می‌کند. سخت‌ترین و رایج‌ترین ترکیب برای این منظور Cr3C2 است. ترکیبات معدنی حاوی کاربید (Chromium carbide) کروم عبارت‌اند از: tongbaite و isovite (Cr,Fe)23C6، که هر دو این ترکیبات بسیار نادر هستند.

خصوصیات کاربید کروم

سه ساختار کریستالی مختلف برای کاربید کروم وجود دارد که مربوط به سه ترکیب شیمیایی مختلف است.

Cr23C6 دارای ساختار بلوری مکعبی و سختی ویکرز 976 کیلوگرم بر میلی‌متر مربع است.

Cr7C3 دارای یک ساختار کریستالی هگزاگونال و میکرو سختی 1336 کیلوگرم بر میلی‌متر مربع است.

Cr3C2 با دوام‌ترین بین این سه ترکیب است، و دارای یک ساختار کریستالی اورتورمبیک با میکرو سختی 2280 کیلوگرم بر میلی‌متر مربع است.

به همین دلیل Cr3C2 شکل اصلی کاربید کروم است که در بهبود سطح مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سنتز کاربید کروم

سنتز کاربید کروم از طریق آلیاژ مکانیکی حاصل می‌شود. در این نوع فرآیند، کروم فلزی و کربن خالص به شکل گرافیت در یک آسیاب توپ بارگیری می‌شوند و به یک پودر ریز تبدیل می‌شوند. پس از اینکه اجزاء به پودر ریز تبدیل شدند آن‌ها را درون یک گلوله فشرده می‌کنند و تحت فشار داغ ایزواستاتیک قرار می‌گیرند. با فشار دادن ایزواستاتیک داغ از یک گاز بی‌اثر، در درجه اول آرگون، در یک اجاق گاز بسته شده استفاده می‌شود.

این گاز تحت فشار در حالی که اجاق گاز گرم می‌شود از همه جهات به نمونه فشار می‌آورد. گرما و فشار باعث می‌شود گرافیت و کروم فلزی با یکدیگر واکنش نشان دهند و کاربید کروم را تشکیل دهند.  کاهش درصد کربن موجود در مخلوط اولیه منجر به افزایش تولید Cr7C3 و اشکال در تولید Cr23C6 می‌شود. روش دیگر برای سنتز کاربید کروم با استفاده از اکسید کروم، آلومینیوم خالص و گرافیت در یک واکنش گرمایی خود تکثیر دهنده که به شرح زیر است:

3Cr2O3 + 6Al + 4C → 2Cr3C2 + 3Al2O3

کاربرد‌های کاربید کروم

این ماده در بهبود سطح اجزای فلزی مفید است. برای روکش کردن سطح فلزهای دیگر در تکنیکی موسوم به پاشش حرارتی استفاده می‌شود. پودر Cr3C2 با نیکل-کروم جامد مخلوط می‌شود، سپس این مخلوط تا دمای بسیار بالا گرم می‌شود و روی شیئی که در آن لایه محافظ قرار دارد، اسپری می‌شود. این لایه در اصل کامپوزیت ماتریس فلزی مخصوص به خود است و متشکل از ذرات سرامیکی سخت Cr3C2 است که در یک ماتریس نیکل کروم تعبیه شده است.

ماتریس به خودی خود در مقاومت در برابر خوردگی پوشش نقش دارد زیرا هم نیکل و هم کروم از نظر فلزی در برابر خوردگی مقاوم هستند. پس از پاشیدن پوشش، قسمت پوشش داده شده باید با استفاده از عملیات حرارتی انتشار انجام شود تا از نظر مقاومتی به پایه جفت شده و همچنین در میزان سختی به بهترین نتیجه برسد.

روش دیگر استفاده از کاربید کروم به شکل صفحات روکش استفاده می‌کنند. این صفحات فولادی از جنس کاربید کروم، و پیش ساخته هستند که به منظور بهبود عملکرد می‌توانند بر روی سازه یا ماشین‌آلات موجود جوش داده شوند. کاربید کروم به عنوان ماده افزودنی در ابزارهای برش ساخته شده از کاربیدهای سیمانی، به منظور بهبود سفتی با جلوگیری از رشد دانه‌های بزرگ استفاده می‌شود. Cr3C2 مانع از تشکیل دانه‌های بزرگ در کامپوزیت می‌شود که منجر به یک ساختار دانه ریز با سختی برتر می‌شود.

فروش کاربید کروم

شرکت بازرگانی پیشگامان شیمی آمادگی دارد ضمن دریافت سفارش‌ شما مشتریان عزیز، محصول مورد نیاز صنایع مختلف را با بهترین قیمت و بهترین کیفیت تأمین کند. این محصول در سریع‌ترین زمان ممکن به وسیله سیستم حمل‌ونقل مطمئن به شهرهای مختلف ارسال می‌شود. قیمت‌های عرضه شده توسط این شرکت همواره پائین‌ترین قیمت است و شما مشتریان عزیز می‌توانید ضمن استعلام قیمت، با قیمت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر مقایسه نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست