مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ

مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ در بسیاری از موارد برای این حیوانات دوست داشتنی مضر هستند. البته حس بویایی سگ‌ها برای همه هم خوشایند نیست. از این رو بسیاری سعی در از بین بردن و یا کاهش آن دارند. حس بویایی سگ‌ها تفاوت بسیاری با انسان‌ها دارد. از سوی دیگر در میان نژادهای مختلف سگ، تفاوت در بویایی بسیار محسوس است. از این رو انتخاب داروهای بهبود دهنده بویایی را بهتر است به دامپزشکان بسپاریم.

برای خرید مواد شیمیایی میتوانید از طریق فرم ثبت سفارش اقدام کنید

پیشگامان شیمی یکی از شرکت‌های ارائه دهنده مواد اولیه شیمیایی در ایران می‌باشد. سایت این مجموعه امروز قصد دارد شما را با مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ، ساختار بویایی انسان و سگ، حس بویایی در سگ‌های با نژادهای مختلف، چرا بویایی و سگ برای ما لازم است؟ و… آشنا کند. از این رو تا انتهای این مقاله با ما همراه بمانید.

ساختار بویایی و مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ و انسان

حس بویایی یکی از قدیمی‌ترین احساس‌ها در میان حیوانات به شمار می‌رود. این حس توانایی تطبیق با محیط شیمیایی را برای آن‌ها فراهم آورده است. از این رو برای تکامل ضروری به نظر می‌رسد. درباره سگ‌ها جالب است بدانید که بویایی برای آن‌ها تنها یک حس نیست. بلکه یک روش برای اطلاع از گذشته و در برخی موارد آینده است. مثال‌های بسیاری که مورد تحقیق قرار گرفته‌‌اند وجود دارد.

سگ‌ها می‌توانند تغییر در بدن انسان‌ها را تشخیص دهند. این ناشی از میلیون‌ها حسگر بویایی است که در بینی آن‌ها نهفته است. جالب است بدانید که انسان‌ها تنها ۵ میلیون گیرنده بویایی در بینی خود دارند. این در حالی است که سگ‌ها بیش از ۲۵ میلیون گیرنده بویایی آن هم نه تنها در بینی خود دارند. با این حال تعداد مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ نسبت به انسان کمتر است! البته طبیعی به نظر می‌رسد. چرا که حس بویایی انسان ضعیف‌تر سگ است. البته تاثیر ژنتیک سگ‌ها را در این میان نمی‌توان انکار کرد.

مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ
مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ

حس بویایی و نژادهای مختلف سگ

سگ‌های هاسکی یکی از انواع سگ‌هایی هستند که برای کاربردهای مسابقه‌‌ای مناسب هستند. این سگ‌ها از جمله سگ‌های زیبا و کاری به شمار می‌روند. با این حال مناسب خارج کردن اشیا از درون آب نیستند. البته این بدان معنی نیست که بویایی بد و یا ترس از آب دارند! بلکه قدرت بویایی آن‌ها را می‌توان با سگ‌های شکاری مقایسه کرد.

سگ‌های آلمانی ژرمن شپرد سگ‌هایی هستند که برای کاربردهای شکاری عالی هستند. این سگ‌ها برای امور گله داری و نگهبانی از جمله بهترین‌ها هستند. اگر بخواهیم یک رده بندی کلی از سگ‌هایی که بویایی قوی دارند درست کنیم؛ سگ‌های ژرمن شپرد در رتبه اول قرار می‌گیرند. البته یافتن مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ‌های ژرمن، کار سختی نیست!

سگ‌های قفقازی را به قد بلندشان می‌شناسند. این سگ‌های سنگین وزن بیشتر برای گله داری مناسب هستند. در رده بندی ما این سگ‌ها در دسته میانی قرار می‌گیرند. به این معنی که نه حس بویایی فوق العاده‌ای همچون ژرمن شپردها دارند و نه آن قدر ضعیف هستند. لازم است بدانید که این سگ‌ها برای کاربردهای گله داری و شکار مناسب نیستند.

حس بویایی داچشوندها (Dachshunds) نیز نسبت به برخی نژادها قوی‌تر است. این سگ‌ها طی سالیان سال برای از بین بردن گورکن‌ها پرورش یافته اند. از این رو عمق بویایی آن‌ها نیز نسبت به سایر نژادها متفاوت است. از سوی دیگر پاهای آن‌ها بسیار کوچک است. به همین دلیل می‌توانند وظیفه خود را به بهترین نحو ممکن به انجام برسانند. بینی این نوع سگ‌ها دارای حدود ۱۲۵ میلیون گیرنده بویایی است. برخی تصور می‌کنند بویایی سگ و گربه یکسان است. این در حالی است که این نژاد به ما می‌گوید که حتی روش بویایی سگ‌ها در نژادهای مختلف متفاوت است.  

سگ‌های گلدن رتریور نیز نسبت به نژادهای دیگر متفاوت است. این سگ‌ها به لطف ژن‌هایی که از خانواده Tweed Water Spaniel  که اکنون منقرض شده است به دست آورده‌‌اند؛ هوش بویایی خوبی دارند. از این رو از آن‌ها می‌توان برای کاربردهایی که نیاز به هوش در کنار بویایی بالاست استفاده کرد. از جمله این کاربردها می‌توان به همراهی افراد نابینا، تشخیص برخی بیماری‌ها و جلوگیری از ابتلای کودکان به آلرژی‌های مختلف استفاده کرد.

سگ‌های Coonhounds که به رنگ سیاه یا قهوه‌‌ای مایل به زرد هستند نیز نوع بویایی متفاوتی دارند. حس بویایی این نژاد در شب‌ها بیشتر است. آن‌ها یک بو را دریافت و تمام شب به دنبال آن می‌روند. از این رو یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شکارهای شبانه هستند.  

حس بویایی لابرادور رتریورها یکی از بهترین حس‌های بویایی در میان سگ‌ها می‌باشد. این سگ‌ها اگر به درستی آموزش ببینند می‌توانند گذر زمان و حتی بیماری‌ها را نیز تشخیص دهند. تشخیص بیماری‌ها با استفاده از سگ‌ها معمولاً وابسته به مدفوع است.

حس بویایی سگ چقدر است؟

سگ‌ها حس بویایی قوی دارند آن هم به دلیل استفاده از دو سیستم بویایی است. دانشمندان امروزه تصور می‌کنند سگ‌ها دارای دو سیستم بویایی اپیتلیوم بویایی اصلی (MOE) و اندام وومرونازال (VNO) هستند. در هنگام بو کردن هوایی که وارد می‌شود به دو بخش تقسیم می‌شود. بخشی که بالاتر است؛ ۱۳ درصد بوها را به خود جذب می‌کند. در اینجاست که مولکول‌های بو تجمع می‌کنند. این تجمع موجب می‌شود تا بوها نتوانند از دست این حس فرار کنند.

بخش پایینی است که وارد ریه‌ها می‌شود. این بخش توانایی جذب بوی بیشتری نسبت به بخش بالایی دارد. آن هم به دلیل تکامل این موجود شگفت انگیز دارد. در واقع در این بخش است که مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ می‌توانند برای وی خطرناک باشند.

حتی درباره حس بویایی سگ‌ها جالب است بدانید که تفاوت محسوسی میان بوهای هر کدام از سوراخ‌های بینی مشاهده می‌شود. این تفاوت در انسان‌ها نیز دیده می‌شود اما بسیار کمتر است. اما اگر بپرسید بویایی سگ چند برابر انسان است؟؛ با پاسخ جالب 5 برابری برمیخورید! حتی امروزه دانشمندان دریافته‌‌اند که سوراخ سمت راست بینی سگ‌ها از سوراخ سمت چپ قوی‌تر است. چرا که جهت بویایی این حیوانات از سمت راست است. از این رو اگر تمایل دارید مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ را از وی دور کنید؛ بهتر است این مورد را در نظر داشته باشید.

بویایی سگ چند متر است؟

برخی نیز می‌پرسند بویایی سگ چند متر است؟ آن‌ها هم پاسخ جالبی دریافت می‌کنند! سگ‌ها می‌توانند تا حدود ۴۰ فوتی زیر زمین را نیز بو بکشند! همین مورد باعث شده از سگ‌های مشروب یاب یا سگ‌های مواد یاب در گمرک‌ها استفاده شود. از سوی دیگر قدرت بویایی سگ‌ها تا ۲۰ کیلومتری مناسب است. البته تمام این‌ها وابسته به نژاد سگ‌ها متفاوت است. همچنین سگ‌ها برحسب نژادی که دارند می‌توانند در تحقیقات علمی نیز مشترک شوند. همچون تحقیقاتی که محققان در تلاش بودند روی نهنگ‌ها انجام دهند!

سال‌های سال بود که محققان نهنگ نمی‌توانستند از این حیوان عظیم الجثه چیزی کشف کنند. این حیوان در عمق بالا و در مکان‌های خاص اقیانوس زندگی می‌کند. از این رو تحقیقات درباره آن هنوز هم جنبه‌های پنهان زیادی دارد. بسیاری از موارد مربوط به این حیوان زمانی که یک سگ توانست از روی بوی مدفوع آن به رژیم غذایی این حیوان پی ببرد  روشن شد! جالب است بدانید مدفوع نهنگ تا یک هفته روی آب باقی می‌ماند. بنابراین آن‌ها به خوبی و با استفاده از حس بویایی سگ‌ها می‌توانند روی این حیوانات جذاب تحقیق کنند.

چرا حس بویایی سگ قوی است؟

دانشمندان مختلفی تحقیقات بسیاری در این حوزه انجام داده اند. بسیاری از آن‌ها معتقدند خیس بودن بینی سگ‌ها یکی از عوامل اصلی قوی بودن این حس در آن‌ها است. این مرطوب بودن باعث گیر انداختن مولکول‌های بو می‌شود. همانطور که اشاره کردیم حس بویایی در بینی سگ‌ها دارای دو لوله است. این خود توانسته است حس بویایی سگ‌ها را دوبرابر کند. منطقه‌‌ای که در بینی به منظور بویایی استفاده می‌شود؛ در سگ‌ها حدود ۱۳۰ سانتی متر است. این در حالی است که محیط این مربع در انسان کمتر از ۵ سانتی متر مربع است.

مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ

تا به حال دقت کرده‌‌اید که زمانی که ناراحت هستید؛ سگ شما مهربان‌تر می‌شود؟ این به دلیل مواد شیمیایی است که از بدن شما ترشح می‌شود. مکانیزم بویایی سگ‌ها طوری است که می‌توانند این مواد را تشخیص دهند. سگ‌هایی که حس بویایی قوی دارند از دیرباز مورد توجه انسان‌ها بوده اند. سگ‌های پلیس یا آتش نشان امروزه آموزش‌های تخصصی می‌بینند تا این حس را در خود تقویت کنند.

حس بویایی سگ مواد یاب

آموزشگاه‌های بسیاری به منظور تربیت این سگ‌ها در مکان‌های خاصی از ایستگاه‌های پلیس وجود دارد. این مکان‌ها با استفاده از مواد مختلفی اقدام به تربیت سگ‌ها می‌کنند. صد البته که روش‌های خاصی را نیز در پیش می‌گیرند! در این آموزش‌ها به سگ‌ها می‌آموزند به دنبال چه چیزهایی باشند. برای مثال سگ‌های مواد یاب حتی می‌توانند نوع مواد مخدر را با استفاده از بوی آن‌ها ردگیری کنند.

البته قاچاقچیان عزیز نگران نباشند راه‌های دور زدن بسیاری برای آن‌ها وجود دارد! مخفی کردن مواد مخدر در محصولات معمولی راهی است که بسیاری از این خلافکاران از آن استفاده کرده اند. البته امروزه پلیس هم راه‌های خاص خود را پیش گرفته است. سگ‌هایی که در مدارس آموزشی پلیس آموزش دیده باشند؛ به خوبی می‌توانند تفاوت میان بوهای انحرافی و بوی اصلی را شناسایی کنند. چرا که این سگ‌ها براساس استانداردهای خاصی آموزش دیده اند.

از سوی دیگر جالب است بدانید حس بویایی سگ‌های مواد یاب از آب و هوا نیز تاثیر می‌پذیرد. تحقیقات نشان داده است در برخی شهرستان‌ها افزایش دما باعث افزایش بازدهی این سگ‌ها شده است. اما اگر کمی رطوبت هوا را بیشتر کنیم؛ عملکرد این موجودات کاهش می‌یابد. همچنین دانشمندان معتقدند افزایش سرعت وزش باد و میزان باد، می‌تواند قدرت بویایی سگ مواد یاب را بیشتر کند. تحقیقات این چنینی هنوز در ابتدای راه هستند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که به سگ‌ها آموزش داده می‌شود؛ نحوه صحیح بو کردن است. آن‌ها می‌آموزند زمانی که به این حس سگ‌ها نیاز داریم؛ از دهان خود کمتر استفاده کنند تا میزان هوایی که از طریق بینی تنفس می‌شود بیشتر شود. از دیگر آموزش‌هایی که برای افزایش حس بویایی سگ مواد یاب به آن‌ها داده می‌شود می‌توان به کنترل و ردیابی بو اشاره کرد. آن‌ها با استفاده از دم خود می‌توانند جریان هوا را بشتر کرده بو را راحت‌تر ردیابی کنند!

از بین بردن حس بویایی سگ با مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ

کمتر کسی است که از رفتن به بیمارستان خوشحال شود. بوی بیمارستان برای همه موجودات ناخوشایند است. درباره سگ‌ها نیز همینطور است. عمده‌ترین ماده‌‌ای که در بیمارستان‌ها استفاده می‌شوند مواد الکلی هستند. سگ‌ها از هر گونه الکل فراری هستند. بوی فلفل تند یا بوهایی که احساس گز گز در بینی ایجاد می‌کنند می‌توانند برای سگ‌ها ناخوشایند باشند. مواد شیمیایی بسیاری هستند که در این دسته قرار می‌گیرند. کپسایسین و پیپرین از جمله مواد شیمیایی هستند که با سگ‌ها میانه خوبی ندارند.

به طور کلی ادویه‌ها کابوس سگ‌ها هستند. البته در برخی موارد ممکن است از دور از آن‌ها لذت ببرند. با این حال به یاد داشته باشید که بهتر است ادویه‌ها را به سوی سگ‌ها پرتاب نکنید. ویتامین سی  (Vitamin C) یکی از مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ است. از این رو سگ‌ها از بسیاری از مرکبات متنفرند. از جمله این مرکبات می‌توان به گریپ فروت، نارنج و ترنج و پرتقال اشاره کرد. منتول و جوهر نعنا نیز می‌تواند حس بویایی سگ‌ها را با مشکل مواجه کند. به همین دلیل است که سگ‌ها از گیاهان تازه به خصوص رزماری و نعنا متنفرند. البته سگ‌هایی که تحت آموزش قرار گیرند؛ می‌توانند این حس را نیز کنترل کنند.

مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ

اسید استیک یا همان سرکه یکی دیگر از موادی است که سگ‌ها را دور می‌کند. این ماده اختلال خاصی در بویایی سگ ایجاد نمی‌کند. بلکه تنها سگ را از مکان مدنظر شما دور می‌کند. کلر یا آمونیاک علاوه بر اینکه برای بویایی انسان مضر هستند؛ می‌توانند موجب از بین بردن حس بویایی سگ‌ها شوند. استنشاق این بوها می‌توانند موجب مشکلات تنفسی در سگ‌ها شود.

دانستن درباره مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ برای همه تولید کنندگان ضروری به نظر می‌رسد. چرا که در کارگاه‌ها و کارخانه‌ها معمولاً از سگ‌های نگهبان استفاده می‌شود که حس بویایی قوی دارند. این مواد باید در بسته بندی‌های وکیوم شده یا کاملاً بسته نگهداری شوند. از این رو توصیه می‌شود از مکانی خرید کنید که این مواد را در بهترین بسته بندی در اختیار شما قرار دهند. از این رو کافی است با کارشناسان پیشگامان شیمی در تماس باشید!

سوالات متداول

چرا حس بویایی سگ قوی است؟

بویایی سگ‌ها دارای دو مجرا است. نوک بینی این حیوانات نیز مرطوب است که می‌تواند مولکول‌های بو را به دام بیندازد. آن‌ها ناحیه بویایی گسترده‌تری نیز دارند.

 مواد شیمیایی از بین برنده حس بویایی سگ کدام اند؟

  • کلر
  •  آمونیاک
  •  منتول
  •  جوهر نعنا

میان سگ ها، گربه ها، گرگ ها و انسان ها کدام یک از بویایی قوی تری برخوردارند؟

مسلم است که بویایی سگ از دیگر موجودات و انسان قوی تر است. البته میان نژادهای سگ ها نیز تفاوت بسیاری دیده می شود.

حس بویایی سگ مواد یاب تا چند کیلومتر درست عمل می کند؟

بسیار مشکل است که این مورد را ارزیابی کنیم. اما در صورت وجود شرایط مساعد آب و هوایی، می توان تا 20 کیلومتر انتظار تشخیص درست داشت.

حس بویایی کدام نژاد سگ قوی تر است؟

سگ های ژرمن یکی از بهترین ها در این حوزه هستند. اما لابرادور ریتورها، Coonhounds، گلدن رتیورها و… نیز از بویایی خوبی برخوردارند. البته به یاد داشته باشید نوع بویایی در نژادهای مختلف سگ متفاوت است.

منابع: ncbi.nlm.nih.gov

3 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • مریم

  سلام وقت بخیر ممنون از مطالب مفیدتون
  ببخشید من یه توله دارم الان 45روزشه موقعی که کوچیکتر بود یه بار داخل کلبش که جای خوابش هست دستشویی کرد و شستمش و با سرکه و جوش شیرین هم تمیزش کردم ولی دوباره هروقت میزارمش که بخوابه می‌ره همونجا دوباره دستشویی می‌کنه میشه راهنماییم کنید چکار کنم

  پاسخ
  • امین امینی

   این مورد رو باید از وبسایت هایی که کارشون پت هست بپرسید
   موفق باشید

   پاسخ
 • علی

  عالی بود پس کسی نمیتونه حتی امونیاک ب موادش بزنه از گمرک رد بشه درسته؟؟؟ 😅

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

جستجو در پیشگامان شیمی
فهرست